Ухвала
від 04.06.2024 по справі 753/7717/24
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/7717/24

провадження № 2/753/5707/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2024 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т. О., дослідивши матеріали цивільної справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг,

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою від 26.04.2024 відкрито провадження у цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг.

Вказаною ухвалою справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

16.05.2024 від відповідача ОСОБА_3 в особі його представника ОСОБА_4 надійшло клопотанняпро зупинення провадження у справі, яке мотивоване тим, що один з відповідачів, а саме ОСОБА_2 , перебуває у складі Збройних Сил України. Також у вказаному клопотанні міститься інформація про те, що відповідачка ОСОБА_1 померла 5 років назад.

З метою перевірки інформації про смерть відповідачки ОСОБА_1 судом здійснено відповідний запит до Дарницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві, який підтвердив факт смерті ОСОБА_1 (актовий запис про смерть від 02.05.2018 № 507).

За приписами частини четвертої статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Відповідно до положень статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені у цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, які він замінив.

Отже за змістом наведеної норми процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку із вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника, і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається у тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.

Процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві, а відтак незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після того як відбудеться заміна сторони у матеріальному правовідношенні.

За приписами пункту 1 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.

З огляду на зазначене можна дійти висновку, що положення процесуального закону щодо зупинення провадження у справі та залучення правонаступника підлягають застосуванню виключно у тому випадку, коли сторона процесу на момент відкриття провадження мала цивільну процесуальну дієздатність, однак померла після відкриття провадження у цивільній справі.

ЦПК України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.

У постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № 489/4072/16-ц системно проаналізовані положення вищенаведених правових норм в їх сукупності та сформульована правова позиція, відповідно до якої залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства та приводить до порушення прав, свобод і інтересів третіх осіб.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Отже з огляду на встановлений факт смерті ОСОБА_1 і настання цієїподії ще до відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в частині заявлених до неї вимог з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України.

Прийняття судом такого рішення у правовідносинах, які допускають правонаступництво (стаття 1231 ЦК України), не призведене до порушення прав та законних інтересів позивача, який не позбавлений права пред`явити окремий позов з такими ж вимогами до спадкоємців ОСОБА_1 .

Що стосується клопотання про зупинення провадження у справі, то з метою його вирішення та виконання завдань цивільного судочинства суд вбачає підстави для призначення у справі судового засідання.

Керуючись пунктом 1 частини першої статті 255, статтями 279, 278, 259, 260, 352, 353, 354 ЦПК України, суддя

У Х В А Л И В:

У цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг закрити провадження в частині вимог до ОСОБА_5 .

У цивільній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг призначити судове засідання в приміщенні Дарницького районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Кошиця, 5-А каб. 124, на 05 серпня 2024 р. о 11-00 год.

В судове засідання викликати учасників справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала в частині закриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга на ухвали суду подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя:

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.06.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119546042
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —753/7717/24

Рішення від 05.08.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Трусова Т. О.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Трусова Т. О.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Трусова Т. О.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Трусова Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні