Рішення
від 15.05.2024 по справі 925/1793/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 рокум.Черкаси Справа № 925/1793/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду розглянув справу за позовом керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, м.Черкаси, бул.Шевченка,185

до відповідачів: 1) Виноградської сільської ради, Черкаська область, Звенигородський район, с.Виноград, вул.Центральна,46-а;

2) Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, м.Черкаси, вул.Смілянська,131,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача 1) Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, м.Вінниця, вул.Пирогова,26;

2) Державного підприємства "Ліси України" в особі Філії ДП "Корсунь-Шевченківське лісове господарство", Черкаська область, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Уколова,3,

про витребування із чужого незаконного володіння частини земельної ділянки лісового фонду,

за участю повноважних представників сторін:

прокурор: Олійник І.А. прокурор відділу, за посадою;

від позивача: Мишенко О.О. на підставі самопредставництва;

від відповідача-1: Мельник В.В. адвокат, за ордером;

від третьої особи-2: Воронецький Р.А. за довіреністю, в режимі ВКЗ;

від відповідача-2 та третьої особи-1: участі не брали.

Керівник Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської обласної військової адміністрації звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом до Виноградської сільської ради з вимогами:

витребувати із незаконного володіння Виноградської сільської ради (вул.Центральна,буд.46-а, с.Виноград, Звенигородський район, Черкаська область, 19340, код ЄДРПОУ 00022668) частину земельної ділянки за кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 у розмірі 1,2 га (лісогосподарського призначення);

судові витрати по справі стягнути з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури (бул.Шевченка,286, м.Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м.Київ.

Ухвалами суду: від 01.01.2024 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у судове засідання 07.02.2024; залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Центрально-західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства (м.Вінниця, вул.Пирогова,26, код ЄДРПОУ 44979060) та Державне підприємство "Ліси України" в особі Філії ДП "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" (Черкаська область, м.Корсунь-Шевченківський, вул.Уколова,3, код ЄДРПОУ 45101740); від 07.02.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судове засідання 29.02.2024; від 29.02.204 розгляд справи відкладено на 02.04.2024; від 02.04.2024 задоволено клопотання Звенигородської окружної прокуратури: залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (18008 м.Черкаси, вул.Смілянська,131, код ЄДРПОУ 39765890); здійснено у справі перехід до стадії підготовчого провадження; проведення підготовчого засідання призначено на 23.04.2024; постановлено здійснювати подальший розгляд справи із вимогами: "Витребувати з незаконного володіння Виноградської сільської ради (вул.Центральна,46-а, с.Виноград, Звенигородський район, Черкаська область, 19340, код ЄДРПОУ 34207683) на користь держави в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації (бул.Шевченка,185, м.Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 00022668) частину земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 у розмірі 1,2 га, яка за матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року накладається на землі лісового фонду у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва. Визнати незаконною та скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 га. Судові витрати по справі стягнути з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури (бул.Шевченка,286, м.Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 0211119, р/р №138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України м.Київ"; від 23.04.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судове засідання 15.05.2024.

Учасники справи (відповідачі та третя особа-1) були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак участі повноважних представників не забезпечили. Відповідач-1 про причини неявки представника до суду не повідомив.

У справі наявні заяви третьої особи-1 від 19.01.2024 (вх.суду №1272/24 від 22.01.2024, т.1 а.с.89), відповідача-2 від 12.04.2024 (вх.суду №6329/24 від 12.04.2024, т.2 а.с.19) про розгляд справи без участі представників.

Явка учасників справи обов`язковою не визнавалась.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв`язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з`явились.

Прокурор у позовній заяві та у судових засіданнях зазначив, що:

на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 09.12.2020 №54-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" та згідно з актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 Виноградській сільській раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1931,8678 га, розташовані за межами сіл Босівка, Виноград, Вотилівка, Мар`янівка, Ріпки, Рубаний Міст та Федюківка Лисянського (Звенигородського) району Черкаської області, зокрема земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 площею 5,9579 га, з цільовим призначенням 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам);

згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 04.05.2023 №331229502 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 площею 5,9579 га зареєстровано за Виноградською сільською радою (запис №40291706 від 22.01.2021);

згідно з інформаціями Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України" від 10.04.202 №568/09, від 31.05.2023 №866/09 та Центрально-західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 06.06.2023 №625 частина земельної ділянки у розмірі 1,2 га з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138: належить до земель лісового фонду, накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва, що підтверджується викопіюванням з матеріалів лісовпорядкування 2013 року державного лісового фонду; згідно з проектом організації та розвитку лісового господарства ДП "Лисянське лісове господарство" Яблунівське лісництво (редакція Ірпінь-2014) за матеріалами лісовпорядкування 2013 року державного лісового фонду Філії ДП "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Яблунівське лісництво має склад насадження: 100% вільха чорна; належить до земель державної форми власності (землі лісогосподарського призначення), перебуває у постійному користуванні Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" ДП "Ліси України";

відповідно до п.4 ч.1 ст.31 Лісового кодексу України повноваженнями передачі у власність, надання у постійне користування для ведення лісового господарства земельних лісових ділянок, що перебувають у державній власності, на відповідній території, наділені (в тому числі) обласні державні адміністрації. Черкаською обласною державною (військовою) адміністрацією, як розпорядником земель лісового фонду, будь-які рішення про відчуження спірної земельної ділянки не приймались, остання вибула з володіння власника поза його волею;

передача частини (1,2 га) земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 га, яка відноситься до земель лісогосподарського призначення, з державної у комунальну власність на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 09.12.2020 №54-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" відбулась неправомірно із порушенням інтересів держави у особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації, у зв`язку з чим спірна земельна ділянка підлягає поверненню на користь держави;

наразі земельна ділянка з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 має цільове призначення 16.00 землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки землі запасу, що суперечить її дійсному цільовому призначенню землі лісогосподарського призначення. Визначені Законом України "Про державний земельний кадастр" підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки не надають можливості усунути порушення прав позивача, оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивача до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права. Отже, єдиним можливим та ефективним способом захисту прав позивача є визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579.

Позивач у відповіді на відзив від 24.02.2024 (вх.суду №3458/24 від 26.02.2024, т.1 а.с.156) та його представник у судових засіданнях позовні вимоги підтримав і пояснив, що:

рішенням Черкаської обласної ради від 30.11.2001 №22-26 "Про надання земель лісового фонду колишніх колективних сільськогосподарських підприємств спеціалізованим лісогосподарським підприємствам" Лисянському лісгоспу (правонаступником якого є ДП "Ліси України") надано в постійне користування земельні ділянки лісового фонду колишніх колективних сільськогосподарських підприємств для ведення лісового господарства загальною площею 1994,1 га (в тому числі спірну частину земельної ділянки, що зараз має кадастровий номер 7122882000:02:001:0138);

в матеріалах базового лісовпорядкування 2013 року спірна земельна ділянка площею 1,2 га накладається на землі лісового фонду квартал 32 виділ 12 Яблунівського лісництва;

відповідно до п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України, матеріалів базового лісовпорядкування від 2013 року, документів, наданих в поясненні Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" ДП "Ліси України" спірна земельна ділянка належить державі в особі ДП "Ліси України", а володіння частиною цієї земельної ділянки Виноградською сільською радою є неправомірним.

Відповідач-1 у відзиві на позов від 24.01.2024 (вх.суду №1519/24 від 25.01.2024, т.1 а.с.95) та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив, і вказав, що:

прокурором не надано доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка належить до земель лісового фонду (зокрема доказів накладення земельних ділянок шляхом співставлення точок координат із землевпорядних документацій на земельні ділянки), доказів щодо відведення та закріплення спірної земельної ділянки за будь-якими лісовпорядними організаціями;

відповідач отримав спірну земельну ділянку у встановлений законом спосіб та зареєстрував за собою право власності, діяв у межах і спосіб, визначений законом, положень жодних нормативно-правових актів або інтересів держави не порушив.

Відповідач-2 у відзиві на позов від 12.04.2024 (вх.суду №6329/24 від 12.04.2024, т.2 а.с.19) та від 17.04.2024 №9-23-0.62-2826/2-24 (вх.сду у№6894/24 від 23.04.2024, т.2 а.с.62) проти задоволення позову заперечив, і пояснив, що:

згідно з нормами ст.181-184, 202-24 Земельного кодексу України, Закону України "Про Державний земельний кадастр" та Закону України "Про землеустрій" дані державного земельного кадастру це документальне підтвердження і відомостей про правовий режим земель, їх цільове призначення, їх розподіл серед власників землі і землекористувачів за категоріями земель, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, які ґрунтуються на землевпорядній документації;

відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру має забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із приписами ст.117 Земельного кодексу України;

згідно зі ст.117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом;

Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" здійснено передачу земельних ділянок у власність територіальних громад. Станом на час проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Виноградської сільської ради земельні ділянки формувались за рахунок земель, які відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-зем та наявних у відділі планово-картографічних матеріалів обліковувались в землях сільськогосподарського призначення пасовище та сіножаті відповідно. При розробці технічної документації із землеустрою, інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Виноградської сільської ради Черкаської області, були зібрані, вивчені та оцінені всі матеріали з Державного фонду документації із землеустрою;

у ДП "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" відсутні документи, які посвідчують право користування спірною земельною ділянкою Державний акт на право постійного користування. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до здійснення державної реєстрації, але не пізніше 1 січня 2027 року, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування. Враховуючи, що Лісовий кодекс України набув чинності 13.04.1994, а спірна земельна ділянка не передавалась в постійне користування ДП "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" до вказаної дати, - є підстави вважати, що останнє не може вважатись постійним землекористувачем вказаних земельних ділянок, та, відповідно, жодні інтереси держави, зокрема і в особі Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, який також не є постійним землекористувачем спірної земельної ділянки сільськогосподарського призначення - не можуть бути порушені;

вважає, що наказ Головного управління Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 09.12.2020 №54-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" було прийнято правомірно з дотримання вимог чинного законодавства, а отже останній не підлягає до скасування. Однак, у разі, якщо суд дійде висновку про незаконність реєстрації спірної земельної ділянки Головним управлінням ДЗК буде скасовано таку реєстрацію без зобов`язальної вимоги;

з Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138, зокрема вбачається, що відомості щодо державної реєстрації названої земельної ділянки площею 1,2 га до Державного земельного кадастру внесені на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розробленою Черкаською регіональною філією ДП "Центр Державного земельного кадастру". Відповідно до п.3.3, 3.5-3.7 Статуту підприємство має право бути позивачем, відповідачем чи третьою особою у суді; несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно із законом; Держава та Держкомзем не несуть відповідальності за зобов`язаннями ДП "Центр Державного земельного кадастру", тому Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є неналежним співвідповідачем у справі;

просить врахувати наданий відзив і при ухваленні рішення не здійснювати розподіл судових витрат на Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Третя особа-1 у письмовому поясненні від 19.01.2024 (вх.суду №1272/24 від 22.01.2024, т.1 а.с.89) вказала, що вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення; заявила клопотання про розгляд справи без участі її представника.

Третя особа-2 у письмових поясненнях від 26.01.2024 (вх.суду №1584/24 від 26.01.2024, т.1 а.с.111) та її представник у судових засіданнях вказали, що:

за даними Публічної кадастрової карти частина земельної ділянки з кадастровим номером 71225882000:02:001:0138 площею 5,9579 га, яка за матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року накладається на землі лісового фонду квартал 32 виділ 12 Яблунівського лісництва перебуває у постійному користуванні Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та закріплена за Філією "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (наказ Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" від 04.01.2023 №202 "Про закріплення майна за філією "Корсунь-Шевченківське лісове господарство"), правонаступника ДП "Корсунь-Шевченківське лісове господарство";

Базове лісовпорядкування 2013 року проведено за І розрядом Українською лісовпорядною експедицією Українського лісовпорядного проектного виробничого об`єднання ВО "Укрдержліспроект" Державного агентства лісових ресурсів України у відповідності з вимогами чинної лісовпорядчої інструкції, рішенням першої лісовпорядної наради і технічної наради за підсумками польових робіт та координаційно-технічної наради за підсумками польових робіт базового лісовпорядкування в державних підприємств Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства;

відповідно до протоколу першої лісовпорядної наради з лісовпорядкування лісів державних лісогосподарських підприємств Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства ДАЛРУ від 19.04.2013 проведено базове лісовпорядкування, зумовлене змінами організації території в лісовому фонді державних лісогосподарських підприємств;

згідно плану насаджень за даними лісовпорядкування 2013 року частина земельної ділянки має склад насаджень 100% вільхи чорної, вік насаджень станом на 2024 рік становить 16 років;

таким чином, у складі земельної ділянки з кадастровим номером 71225882000:02:001:0138 площею 5,9579 га перебуває частина земельної ділянки площею 1,2 га, що відноситься до категорії земель лісогосподарського призначення та перебуває в постійному користуванні Філії ДП "КШ лісове господарство";

згідно з додатком до рішення Черкаської обласної ради від 30.11.2001 "22-26 "Про надання земель лісового фонду колишніх колективних сільськогосподарських підприємств спеціалізованим лісогосподарським підприємствам" Державному підприємству "Лисянське лісове господарство" надано в постійне користування лісові ділянки загальною площею 1994,1 га, з них в межах Виноградської сільської ради 58,0 га земель, у тому числі 55,0 га викриті лісовою рослинністю;

згідно з проектом відведення земельних ділянок у постійне користування Лисянського держлісгоспу для ведення лісового господарства за рахунок земель лісового фонду місцевих рад Лисянського району загальною площею 1994,1 га та картографічних матеріалів у постійне користування передано частину спірної земельної ділянки;

за картами, що розроблені на підставі проекту відведення земельних ділянок, Лисянському лісгоспу для ведення лісового господарства за рахунок земель лісового фонду місцевих рад Лисянського району загальною площею 1994,1 га у постійне користування, спірна частина земельної ділянки (лісового фонду) входить до земельної ділянки, що зараз має кадастровий номер 71225882000:02:001:0138;

Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" до виникнення спору використовувало спірну земельну ділянку відповідно до п.5 розділу VIII Прикінцевих положень Лісового кодексу України;

з огляду на викладене підлягає витребуванню у власність держави в особі Черкаської обласної державної військової адміністрації з незаконного володіння Виноградської сільської ради Звенигородського району Черкаської області частина земельної ділянки лісового фонду з кадастровим номером 71225882000:02:001:0138 площею 1,2 га, яка за матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року накладається на землі лісового фонду квартал 32 виділ 12 Яблунівського лісництва.

В позасудовому порядку спір сторонами не вирішено.

Інших доказів сторонами не надано.

Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні оголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносин сторін та обставини.

29.03.2001 Лисянський Держлісгосп звернувся до Черкаської обласної ради із проханням надати дозвіл Черкаському філіалу інституту землеустрою УААН на виготовлення проектів відводу земельних ділянок лісового фонду колишніх сільськогосподарських підприємств Лисянського району в постійне користування держлісгоспу (т.1 а.с.117).

24.05.2001 Черкаською обласною радою на адресу Черкаського філіалу інституту землеустрою направлено лист-доручення №591/01 (т.1 а.с.117 зворот) на підготовку проекту відведення земельної ділянки Лисянському держлісгоспу для ведення лісового господарства за рахунок земель лісового фонду місцевих ради Лисянського району загальною площею 2226,0 га у постійне користування.

За результатом розгляду розробленого Відділом грунтово-кадастрових робіт Черкаського філіалу Інституту землеустрою проекту відведення земельних ділянок у постійне користування сільськими радами (Босівська, Боярська, Будищенська, Бужанська, Винроградська, Дашуківська, Дібрівська, Жаб`янська, Журжинецька, Кам`янобрідська, Лисянська, Мар`янівська, Погибляцька, Почапинська, Ріпківська, Семенівська, Смільчинецька, Тихонівська, Федюківська, Хиженська, Чаплинська, Шестеринська, Яблунівська), Лисянським районним відділом земельних ресурсів, а також Лисянською районною радою погоджено останній та надано згоду на відведення 139 земельних ділянок у постійне користування Лисянському держлісгоспу для ведення лісового господарства загальною площею 1994,1 га за рахунок земель лісового фонду місцевих рад Лисянського району Черкаської області.

30.11.2001 рішенням Черкаської обласної ради №22-26 (т.1 а.с.13-34 зворот) "Про надання земель лісового фонду колишніх колективних сільськогосподарських підприємств спеціалізованим лісогосподарським підприємства" надано у постійне користування земельні ділянки лісового фонду колишніх колективних сільськогосподарських підприємств спеціалізованим лісогосподарським підприємствам для ведення лісового господарства у розмірах згідно з додатком, зокрема Лисянському держлісгоспу землі загальною площею 1994,1 га (в тому числі вкриті лісовою рослинністю 4868,5 га).

Згідно з протоколом першої лісової наради з лісовпорядкування лісів державних сільськогосподарських підприємств Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України від 19.04.2013 (т.1 а.с.37) вирішено провести в 2013 році польові лісовпорядні роботи спеціалістами двох лісовпорядних експедицій ВО "Укрдержліспроект" на площі 279,4 тис.га за І розрядом лісовпорядкування в державних підприємствах Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства, зокрема, Українською лісовпорядною експедицією Державного підприємства "Лисянський лісгосп" 14,5 тис.га. Крім того, визначено: межі лісогосподарських підприємств, лісництв та їхню площу прийняти у відповідності з державними актами на право постійного користування земельними ділянками, а при їх відсутності за узгодженими даними управлінь (відділів) Держземагентства у районах та у відповідності до технічної документації зі складання державних актів на право постійного користування земельними ділянками (п.4); зміну цільового призначення категорії нелісових земель (с/г угідь) проводити за рішенням земельної комісії при районних державних адміністраціях (п.4.2); при наявності помилок за даними державних актів у визначенні меж, або їх зміненні на певну відстань, межі лісогосподарських підприємств приймати за даними планшетів минулого та безперервного лісовпорядкування і ортофотопланів 2006 року. В таких випадках, координати точок підлягають перерахунку, а площа залишається без змін, за даними державних актів (п.5); геодезичною основною для складання планово-картографічних матеріалів прийняти: державні акти на право постійного користування земельними ділянками та їх технічну документацію; ортофотоплани зйомки 2006 року; планшети, виготовлені при проведенні безперервного лісовпорядкування; топографічні карти М1:10000 (п.6); вирішити питання з землями, що незаконно до чинного законодавства використовуються в порядку довгострокового тимчасового користування (п.31.3).

Рішеннями Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області від 05.04.2019 №30-1/VІІ та Мар`янівської сільської ради Лисянського району Черкаської області №35-07/VІІ "Про добровільне об`єднання територіальних громад" (т.1 а.с.24, 25) об`єднано територіальні громади села Виноград Виноградської сільської ради, села Вотилівка Вотилівської сільської ради, селища Мар`янівка, села Розкошівка Мар`янівської сільської ради, села Ріпки Ріпківської сільської ради, села Рубаний Міст Рубаномостівської сільської ради, села Федюківка Федюківської сільської ради у Виноградську об`єднану територіальну громаду Лисянського району Черкаської області з центром у селі Виноград; визначено, що правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, є Виноградська сільська рада, утворена внаслідок добровільного об`єднання, з дня набуття нею повноважень.

09.12.2020 наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №54-ОТГ (т.1 а.с.26) відповідно до ст.151, 117 та 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 №449 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 №485 "Деякі питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності до комунальної власності", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 №308 (в редакції від 20.02.2020 №53) передано Виноградській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1931,8678 га, які розташовані за межами сіл Босівка, Виноград, Вотилівка, Мар`янівка, ріпки, Рубаний Міст та Федюківка (Лисянського району) Звенигородського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі. Право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно з додатком до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 (т.1 а.с.27, порядковий номер 62) Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області відповідно до наказу від 09.12.2020 №54-ОТГ передано із державної власності, а Виноградською сільською радою (Лисянського) Звенигородського району Черкаської області прийнято у комунальну власність земельні ділянки загальною площею 1931,8678 га, зокрема спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:2:001:0138 площею 5,9579 га, цільове призначення 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).

22.01.2021 державним реєстратором Виконавчого комітету Лисянської селищної ради Міняйло В.С. до Державного реєстру речових прав внесено запис про право власності Територіальної громади, Виноградської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, на земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:2:001:0138 площею 5,9579 га.

Наказами Державного агентства лісових ресурсів України:

від 21.09.2021 №511 (т.1 а.с.46) зокрема: припинено Державне підприємство "Лисянське лісове господарство", код ЄДРПОУ 00993417 шляхом його реорганізації, а саме приєднання до Державного підприємства "Корсунь-Шевченківське лісове господарство", код ЄДРПОУ 00993395; визначено, що Державне підприємство "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" є правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства "Лисянське лісове господарство";

від 29.10.2022 №930 (т.1 а.с.49) зокрема: припинено Державне підприємство "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" код ЄДРПОУ 00993395 шляхом його реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", код ЄДРПОУ 44768037; визначено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України"є правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства "Корсунь-Шевченківське лісове господарство".

Наказами Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України":

від 04.01.2023 №28 (т.1 а.с.53) затверджено передавальний акт Державного підприємства "Корсунь-Шевченківське лісове господарство", яке координується Черкаським обласним управлінням лісового та мисливського господарства;

від 04.01.2023 №202 (т.1 а.с.52) закріплено за Філією "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 45101740) майно, права та обов`язки, які передані за передавальним актом, затвердженим наказом державного агентства лісових ресурсів України від 04.01.2023 №28 "Про затвердження передавального акту державного підприємства "Корсунь-Шевченківське лісове господарство".

10.04.2023 Філія "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" листом №568/09 (т.1 а.с.20) повідомила керівника Звенигородської окружної прокуратури про встановлення відповідно до даних Публічної кадастрової карти України факту виведення у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва із власності держави без відома та погодження Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 7122882000:02:001:01338 площею 1,2 га, яка є земельною ділянкою лісового фонду, відноситься до земель лісогосподарського призначення та перебуває в постійному користуванні Філії "Корсунь-Шевченківське господарство", що підтверджується матеріалами лісовпорядкування; право постійного користування Філією "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" на спірну земельну ділянку не припинено в установленому законом порядку, згоди на її вилучення остання не надавала та відомості про прийняття будь-яких рішень стосовно земельної ділянки чи зміни її цільового призначення не надходили.

24.05.2023 Виноградською сільською радою на запит Звенигородської окружної прокуратури від 16.05.2023 №50-1183вих.23 (т.1 а.с.21) надано відповідь (лист №01-09/307, т.1 а.с.23), що земельна ділянка з кадастровим номером 7122882000:02:001:01338 площею 5,9579 га сільськогосподарського призначення була передана Виноградській сільській раді відповідно до наказу Держгеокадастру від 09.12.2020 №54-ОТГ та прийнята останньою в комунальну власність згідно з актом приймання передачі від 09.12.2020.

Згідно з:

інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 03.10.2023 (т.1 а.с.32) земельна ділянка площею 5,9579 га кадастровий номер 7122882000:02:001:0138, місце розташування Черкаська область, Лисянський район, Виноградська сільська рада, належить на праві комунальної власності Виноградській сільській раді Звенигородського району Черкаської області та включена до земель сільськогосподарського призначення (дата реєстрації 22.01.2021, номер запису про право 34207683);

відповіддю Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 06.06.2023 №625 (т.1 а.с.58) за наданими Філією "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України" матеріалами земельна ділянка з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 накладається на землі лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні підприємства, що підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування; погодження на вилучення, зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства та Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства не давало. Згідно з Викопіюванням з матеріалів лісовпорядкування 2013 року державного лісового фонду Філія "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Яблунівське лісництво Виноградське ОТГ частина земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 накладається на землі лісового фонду у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва;

листом Черкаської обласної військової адміністрації від 10.10.2023 №01/01-48/14062/01/01-48/23375 (т.1 а.с.73) останній не були відомі факти включення земель лісогосподарського призначення площею 1,2000 га до земель сільськогосподарського призначення та віднесення їх до комунальної власності Виноградської територіальної громади, разом з тим, враховуючи необхідність вжиття невідкладних заходів щодо повернення у власність держави вказаної земельної ділянки, а також обмеженість фінансування в умовах воєнного стану, Черкаська обласна військова адміністрація всебічно підтримуватиме ініціативу Черкаської окружної прокуратури у разі прийняття останньою рішення реалізації функцій представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених Законом України "Про прокуратуру";

Проектом організації та розвитку лісового господарства Державного підприємства "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства "Яблунівське лісництво" (в редакції розробника Ірпінь-2014) земельна ділянка з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 накладається на землі лісового фонду у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва. Площа накладення становить 1,2 га;

відомостями з Публічної кадастрової карти щодо спірної земельної ділянки з фільтром "ліси", вбачається накладення шару лісу;

Планом насаджень за даними лісовпорядкування 2013 року державного лісового фонду Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Яблунівське лісництво частина земельної ділянки з кадастровим номером 71225882000:02:001:0138, що накладається на землі лісогосподарського призначення у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва, має склад насаджень 100% вільхи чорної, віком станом на 2024 рік 16 років.

Тобто частина земельної ділянки площею 1,2 га з кадастровим номером 71225882000:02:001:0138 відноситься до земель лісогосподарського призначення та неправомірно передана з державної у комунальну власність з одночасною зміною цільового призначення, без належного погодження чи дозволу відповідного державного органу.

Вказані обставини стали підставою для звернення 22.12.2023 керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської обласної військової адміністрації до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до відповідачів: Виноградської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами про витребування з незаконного володіння Виноградської сільської ради на користь держави в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації частини земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 у розмірі 1,2 га, яка за матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року накладається на землі лісового фонду у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва, а також про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 га.

Відповідачі проти задоволення вимог заперечили, вказали на відсутність доказів на підтвердження належності спірної земельної ділянки до земель лісового фонду (зокрема доказів накладення земельних ділянок шляхом співставлення точок координат із землевпорядних документацій на земельні ділянки), а також доказів щодо відведення та закріплення спірної земельної ділянки за будь-якими лісовпорядними організаціями.

Відповідач-1 вважає, що отримав спірну земельну ділянку у встановлений законом спосіб та зареєстрував за собою право комунальної власності на неї, діяв у межах і спосіб, визначений законом, положень жодних нормативно-правових актів або інтересів держави не порушив.

Відповідач-2 вказав, що ним на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" здійснено передачу земельних ділянок у власність територіальних громад. Станом на час проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Виноградської сільської ради земельні ділянки формувались за рахунок земель, які відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-зем та наявних у відділі планово-картографічних матеріалів обліковувались в землях сільськогосподарського призначення пасовище та сіножаті відповідно. При розробці технічної документації із землеустрою, інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Виноградської сільської ради Черкаської області, були зібрані, вивчені та оцінені всі матеріали з Державного фонду документації із землеустрою і сумнівів в цільовому призначенні ділянок не виникало.

Оцінюючи письмові та усні пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Щодо статусу прокурора в господарському процесі.

Згідно із вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.4, ч.5 ст.53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.89 Закону України "Про Конституційний Суд України" є обов`язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів. Поняття "інтереси держави" є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або має відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Позов пред`явлено прокурором в інтересах держави в особі позивача - Черкаської обласної військової адміністрації.

Юридичний статус позивача в даному провадженні.

Відповідно до ст.1 Указу Президента України "Про утворення військових адміністрацій" від 24.02.2022 №68/2022, утворено, зокрема, Черкаську обласну військову адміністрацію. У зв`язку з утворенням військових адміністрацій, зазначених у цій статті, обласні, Київська міська державні адміністрації та голови цих адміністрацій набули статусу відповідних військових адміністрацій та начальників цих військових адміністрацій.

Згідно із ст.1 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" військово-цивільні адміністрації району, області це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад, державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом. Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Визначений прокурором позивач Черкаська обласна військова адміністрація (Черкаська обласна державна адміністрація), як розпорядник спірними землями, є належним органом для представництва інтересів держави у виниклому спорі, враховуючи наступне.

Так, у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону (стаття 8 Лісового Кодексу України). До розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абз.3 п.12 розд.Х Перехідних положень Земельного кодексу України) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади (абз.1 п.12 розд.Х Перехідних положень Земельного кодексу України).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території: передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території; передають у власність, надають у постійне користування для не лісогосподарських потреб земельні лісові ділянки площею до 1 гектара, що перебувають у державній власності, на відповідній території, а також у межах міст республіканського (Автономної Республіки Крим) та обласного значення та припиняють права користування ними (п.4, 5 ч.1 ст.31 Лісового кодексу України).

Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень (ч.1,2 ст.149 Земельного кодексу України).

Обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї статті (ч.6 ст.149 Земельного кодексу України).

Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п`ятою восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу (ч.9 ст.149 Земельного кодексу України).

З огляду на наведені приписи законодавства стосовно компетентної особи щодо вилучення для нелісогосподарських потреб і передання у власність земельної ділянки державної власності, яка віднесена до земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні підрозділу підприємства лісового господарства за межами населеного пункту, це питання відноситься до відання обласної державної адміністрації.

На звернення Звенигородської окружної прокуратури від 27.09.2023 №50-2467вих-23 про виявлені порушення із землями лісогосподарського призначення і пропозицію вжити заходи щодо захисту інтересів держави Черкаська обласна військова адміністрація листом від 10.10.2023 №01/01-48/14062/01/01-48/23375 (т.1 а.с.73) повідомила, що останній не були відомі факти включення земель лісогосподарського призначення площею 1,2000 га до земель сільськогосподарського призначення та віднесення їх до комунальної власності Виноградської територіальної громади, разом з тим, враховуючи необхідність вжиття невідкладних заходів щодо повернення у власність держави вказаної земельної ділянки, а також обмеженість фінансування в умовах воєнного стану, Черкаська обласна військова адміністрація всебічно підтримуватиме ініціативу Черкаської окружної прокуратури у разі прийняття останньою рішення реалізації функцій представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених Законом України "Про прокуратуру".

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (п.37 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц).

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для їхнього захисту, але не подав відповідний позов у розумний строк. Прокурор, звертаючись до суду, повинен обґрунтувати бездіяльність компетентного органу (п.38-39 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або мало стати відомо про можливе порушення інтересів держави, є бездіяльністю відповідного органу. Розумність вказаного строку визначає суд з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи через можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також з урахуванням таких чинників як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо (п.40 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18). Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва у позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі нема, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п.43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Суд вважає, що наведені обставини є достатніми підставами для звернення прокурора до суду з метою захисту інтересів держави у даній справі.

Щодо статусу відповідачів у процесі.

Відповідач-1 та відповідач-2 є органами місцевого самоврядування та виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (відповідно), самостійними юридичними особами, із внесенням даних до ЄДРПОУ. Органи влади та місцевого самоврядування можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше приписи ст.19 Конституції України.

Відповідно до приписів ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.

Згідно з нормами Лісового кодексу України:

ч.2 ст.1 Ліси та землі лісового фонду України є об`єктами підвищеного захисту держави зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання їх у користування чи у власність. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах;

ст.63. Ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Відповідно до Земельного кодексу України:

ч.1, 2 ст.3 Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу;

п."е" ч.1, ч.3 ст.19. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі лісогосподарського призначення. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

Предметом спору у справі є, зокрема, правильне віднесення спірної земельної ділянки до земель сільськогосподарського чи лісогосподарського призначення та вирішення з урахуванням цього питання правомірності розпорядження цією земельною ділянкою з боку Виноградської сільської ради.

За доводами прокурора, при здійсненні Філією "Корсунь-Шевченківського лісового господарства" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" моніторингу Публічної кадастрової карти України було встановлено виведення із власності держави земельної ділянки лісогосподарського призначення із послідуючим безпідставним її включенням до земель сільськогосподарського призначення.

Учасниками справи не заперечується, що:

Виноградська сільська рада в результаті проведеної реформи територіальних громад об`єднала навколо себе територіальні громади села Виноград Виноградської сільської ради, села Вотилівка Вотилівської сільської ради, селища Мар`янівка, села Розкошівка Мар`янівської сільської ради, села Ріпки Ріпківської сільської ради, села Рубаний Міст Рубаномостівської сільської ради, села Федюківка Федюківської сільської ради та стала правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, відповідно до рішень Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області від 05.04.2019 №30-1/VІІ та Мар`янівської сільської ради Лисянського району Черкаської області №35-07/VІІ "Про добровільне об`єднання територіальних громад".

Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 09.12.2020 №54-ОТГ "Про передачу у власність земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Винградській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1931,8678 га, які розташовані за межами сіл Босівка, Виноград, Вотилівка, Мар`янівка, Ріпки, Рубаний Міст та Федюківка (Лисянського) Звенигородського району Черкаської області (т.1 а.с.26), про що складено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 09.12.2020 (т.1 а.с.27).

Згідно з додатком до акту від 09.12.2020 та наказу від 09.12.2020 №54-ОТГ (т.1 а.с.28-30) до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності на території Виноградської сільської ради включено, зокрема земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 га, яку Виноградською сільською радою 22.01.2021 зареєстровано за собою на праві комунальної власності (т.1 а.с.31).

Відповідач-1 стверджує, що отримав спірну земельну ділянку та зареєстрував за собою право власності на неї у встановлений законом спосіб; положень нормативно-правових актів або інтересів держави не порушив.

Відповідач-2 вказує, що на час проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Виноградської сільської ради земельні ділянки формувались за рахунок земель, які відповідно до державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-зем та наявних у відділі планово-картографічних матеріалів обліковувались в землях сільськогосподарського призначення пасовище та сіножаті відповідно. При розробці технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності (за межами населених пунктів) на території Виноградської сільської ради Черкаської області, були зібрані, вивчені та оцінені всі матеріали з Державного фонду документації із землеустрою. З Поземельної книги на земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 вбачається, що відомості щодо державної реєстрації останньої до Державного земельного кадастру внесені на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розробленою Черкаською регіональною філією ДП "Центр Державного земельного кадастру".

Суд акцентує увагу учасників, що технічної документації щодо формування земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 га (зокрема і довідки/відомостей з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, чи й планово-картографічних матеріалів), з яких вбачається, що спірна земельна ділянка віднесена до земель сільськогосподарського призначення (пасовище, сіножаті) відповідачем-2 до матеріалів справи не подано.

Одночасно відповідачі вказали, що прокурором не подано доказів на підтвердження належності спірної земельної ділянки до земель лісового фонду (зокрема доказів накладення земельних ділянок шляхом співставлення точок координат із землевпорядних документацій на земельні ділянки), а також доказів щодо відведення та закріплення спірної земельної ділянки за будь-якими лісовпорядними організаціями.

В ході розгляду справи було з`ясовано, що на підставі дозволу Черкаської обласної ради від 24.05.2021 №591/01 Черкаським філіалом інституту землеустрою розроблено проект відведення земельних ділянок у постійне користування Лисянському держлісгоспу для ведення лісового господарства загальною площею 1994,1 га за рахунок земель лісового фонду місцевих рад Лисянського району Черкаської області (т.1 а.с.114-136).

Згідно положень Закону України "Про державний земельний кадастр":

абз.1, 3 ч.1 ст.1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: Державний земельний кадастр єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж; державна реєстрація земельної ділянки внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;

ч.1,2 ст.16 Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі;

ч.1-3 ст.24. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; /.../ органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); /.../;

ч.1 ст.25. Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів; й) відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів.

З технічної документації, виготовленої для Лисянського держлісгоспу, вбачається, що останню виготовлено для земельних ділянок окремими масивами в адмінмежах кожної сільської ради (Бужанської, Боярської, Босівської, Будищенської, Виноградської, Дібрівської, Дашуківської, Журжинецьнеуцької, Жаб`янської, Кам`янобрідської, Мар`янівської, Погибляцької, Почапської, Ріпківської, Смільчинецької, Семенівської, Тихонівської, Хижинської, Чаплинської, Шестеринської, Федюківської, Яблунівської та Лисянської селищної), конкретні земельні ділянки певних площ в адмінмежах кожної сільської ради всередині цих масивів вказані із зазначенням її номера на плані.

Прокурор та позивач вказують, що частина спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 площею 1,2 га є державною власністю в особі Черкаської обласної державної адміністрації, відноситься до категорії земель лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України", що підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування, і погодження на вилучення, зміну цільового призначення зазначеної земельної ділянки Черкаське обласне управління лісового та мисливського господарства та Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства не надавало.

Третя особа-2 стверджує, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 площею 1,2 га, яка розташована у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва в межах Виноградської сільської ради, є земельною ділянкою лісогосподарського призначення, перебуває в постійному користуванні Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та була виведена із власності держави без відома та погодження останньої (т.1 а.с.20). На підтвердження віднесення спірної до земель лісогосподарського призначення третьою особою-2 подано планово-картографічні лісовпорядкування 2013 року державного лісового фонду Філії "Корсунь-Шевченківське господарство" Яблунівське лісництво Виноградське ОТГ та проект відведення земельних ділянок у постійне користування Лисянському держлісгоспу.

Відповідно до ст.48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування. Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону. Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов`язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Згідно із Порядком здійснення лісовпорядкування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2023 №112:

п.1. Цей Порядок визначає єдину систему та умови організації і здійснення лісовпорядкування. Система та умови організації і здійснення лісовпорядкування комплекс заходів, які визначають умови і механізм здійснення лісовпорядкування та організації взаємовідносин з учасниками процесу лісовпорядкування /.../;

п.30. Під час здійснення базового лісовпорядкування складається проект організації і розвитку лісового господарства, який передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства та розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування, і включає в себе такі матеріали лісовпорядкування: пояснювальну записку до проекту організації і розвитку лісового господарства (далі пояснювальна записка); таксаційні описи; відомість визначення розрахункової лісосіки на проектний період у випадку, якщо матеріалами лісовпорядкування проектується проведення рубок головного користування; фонди рубок, в тому числі фонд рубок головного користування; фонди відновлення лісів, лісорозведення, лісових ділянок та нелісових земель, які не підлягають лісорозведенню; відомості запроектованих лісогосподарських заходів; планово-картографічні матеріали на паперових і електронних носіях, виготовлені на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори тематичних геопросторових даних; форми державного лісового кадастру; матеріали поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок; висновки про належність конкретної лісової ділянки або її частин до пралісів, квазіпралісів чи природних лісів та бланки ідентифікації пралісів, квазіпралісів та природних лісів; інформацію про результати зоологічних, ботанічних та геоботанічних досліджень (у разі наявності таких досліджень); відомості про місцезнаходження видів флори та фауни і їх природних середовищ існування, які охороняються відповідно до Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, отримані від Міндовкілля; протоколи лісовпорядних нарад; таблиці врахування пропозицій та зауважень; обґрунтування розрахункових лісосік у випадках, визначених цим Порядком; інші документи, визначені рішеннями лісовпорядних нарад та технічною документацією із здійснення лісовпорядкування;

п.31. Матеріали лісовпорядкування, які містять атрибутивну та картографічну інформацію про кількісні та якісні характеристики лісових ділянок, розробляються, зберігаються та оприлюднюються в електронній формі;

п.32. У таксаційному описі зазначаються характеристики лісових ділянок та нелісових земель відповідно до технічної документації із здійснення лісовпорядкування, а також показники, визначені у Правилах утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 650.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель (ст.21 Земельного кодексу України).

Згідно із ст.55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

Прокурор у позовній заяві та у судових засіданнях наголосив, що відповідно до п.5 розд.VIII "Прикінцеві положення" Лісового Кодексу України, до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції містить питання процедури їх виготовлення.

Отже, вирішуючи питання щодо фактичного перебування земельної ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства, необхідно враховувати п.5 розд.VIII "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України (такий же висновок викладено в пункті 42 постанови Великої Палати Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі № 488/5027/14-ц).

Відповідно до статей 317 і 319 Цивільного кодексу України саме власнику належить право розпоряджатися своїм майном за власною волею та в межах власної компетенції.

Порядок вилучення земельних ділянок визначено ст.149 Земельного кодексу України, за приписами якої земельні ділянки, надані у постійне користування, зокрема, із земель державної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за згодою землекористувачів за рішеннями Кабінету Міністрів України, місцевих державних адміністрацій відповідно до їх повноважень.

Частиною шостою статті 149 Земельного кодексу України унормовано, що обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п`ятою, дев`ятою цієї.

Відповідно до статей 56, 57 Земельного кодексу України землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств. Громадяни та юридичні особи у встановленому законом порядку можуть набувати у власність для лісорозведення земельні ділянки, а також можуть мати у власності ліси, створені шляхом лісорозведення на набутих у власність у встановленому законом порядку земельних ділянках, а також самозалісені ділянки на набутих у власність у встановленому законом порядку земельних ділянках. Земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.

Таким чином, землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства, належать до земель лісогосподарського призначення, на які розповсюджується особливий режим щодо використання, надання в користування та передачі у власність, який визначається нормами Конституції України, Земельного кодексу України, іншими законами й нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 155 Земельного кодексу України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним. При цьому статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачами доказів тому, що подані прокурором (як доказ приналежності спірної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення) картографічні матеріали лісовпорядкування були визнані недійсними і не можуть враховуватися судом при вирішенні спору, як належні та допустимі докази, у справу не подано.

Згідно ч.5 розд.VIII "Прикінцеві положення" Лісового Кодексу України (в редакції, чинній на час розгляду справи) до моменту здійснення державної реєстрації, але не пізніше 01.01.2027, державними та комунальними лісогосподарськими підприємствами, іншими державними і комунальними підприємствами та установами права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, які надані їм у постійне користування до набрання чинності Земельним кодексом України, таке право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

За своїм змістом Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аеро-знімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, Інструкцією про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженою Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11.12.1986, визначено, що планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення.

Тобто, при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п.5 розд.VIIІ "Прикінцеві положення" Лісового кодексу України, як вже було зазначено судом раніше. Викладене узгоджується з правовими висновками Верховного Суду України, наведеним у постановах від 24.12.2014 №6-212цс14, від 25.01.2015 №6-224цс14, від 23.12.2015 №6-377цс15.

У позовній заяві прокурор вказує, що частина земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 у розмірі 1,2 га за даними Публічної кадастрової карти України вкрита лісовою рослинністю, належить до земель державної форми власності, відноситься до категорії земель лісогосподарського призначення та перебуває в постійному користуванні Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України"; накладається на земельні ділянки з призначенням "лісовий фонд" у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва. Вказані обставини підтверджуються інформаціями: Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України" від 10.04.2023 №568/09 та від 31.05.2023 №866/09; Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства від 06.06.2023 №625; Проектом організації та розвитку лісового господарства ДП "Лисянське лісове господарство" Яблунівське лісництво (редакція Ірпінь-2014) за матеріалами лісовпорядкування 2013 року; Проектом відведення земельних ділянок у постійне користування Лисянському держлісгоспу для ведення лісового господарства загальною площею 1994,1 га за рахунок земель лісового фонду місцевих рад Лисянського району Черкаської області.

Суд приходить до висновку, що прокурором та позивачем у спорі, що є предметом судового розгляду, подано належні та допустимі докази у вигляді планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів про неправомірне віднесення (інвентаризації) до земель сільськогосподарського призначення з подальшою передачею Виноградській сільській раді частини спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:01:0138 площею 1,2 га без зміни в установленому порядку її цільового призначення та без її вилучення із Державного лісового фонду України (законного фактичного відкритого та безперервного володіння Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України") у встановленому порядку.

Відповідачами доказів тому, що спірна ділянка в дійсності є ділянкою сільськогосподарського призначення і не відноситься до ділянок лісового фонду не надано.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.31 Лісового кодексу України, ч.5 ст.122 Земельного кодексу України обласні державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

Черкаською обласною державною адміністрацією (Черкаською обласною військовою адміністрацією) згоди на вилучення спірної земельної ділянки у Філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство" Державного підприємства "Ліси України" для передачі її у комунальну власність із зміною цільового призначення не надавалось.

Відповідно до ст.321 Цивільного кодексу України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.

Стаття 153 Земельного кодексу України визначає, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

За правилами чинного Цивільного кодексу України, захист порушених прав особи, що вважає себе власником майна, яке вибуло з її законного володіння, можливий шляхом пред`явлення віндикаційного позову до набувача цього майна з підстав, передбачених статтями 387 та 388 цього кодексу.

З огляду на викладене власник, Черкаська обласна військова адміністрація, має право витребувати спірну земельну ділянку із власності Виноградської сільської ради, як у добросовісного набувача у всіх випадках (оскільки суд не вбачає підстав для висновку, що сільська рада при отриманні з державної власності у комунальну спірної земельної ділянки діяла як недобросовісний набувач та оскільки у справі відсутні докази того, що передача землі відбулася на платній основі).

Враховуючи відсутність згоди позивача на передачу спірної земельної ділянки у комунальну власність (доказів протилежному матеріали справи не містять і судом не добуто), слід вважати, що спірна земельна ділянка вибула з володіння власника (Черкаської обласної державної адміністрації/Черкаської обласної військової адміністрації) поза його волею.

Вказані обставини є підставою для витребування від Виноградської сільської ради спірної частини земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 у розмірі 1,2 га, яка за матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року накладається на землі лісового фонду у кварталі 32 виділ 12 Яблунівського лісництва і вибула з володіння позивача поза його волею та була безоплатно набута у власність Виноградською сільською радою за результатами передачі її особою, яка не мала права розпорядження цією земельною ділянкою, відповідно до п.3 ч.1, 3 ст.388 Цивільного кодексу України.

Щодо вимоги про визнання незаконною та скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації спірної земельної ділянки, суд зазначає таке.

Згідно із нормами Земельного кодексу України:

ст.21. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

ч.9, 13 ст.79-1. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Відповідно до Закону України "Про державний земельний кадастр":

ст.3. Державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов`язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об`єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру;

ч.1, 2, 6 ст.16. Земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера;

ч.10 ст.16. Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки;

ч.1 ст.20. Відомості Державного земельного кадастру є офіційними;

абз.2 ч.10 ст.24. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.

Для ідентифікації земельної ділянки як окремого об`єкта цивільного права необхідною умовою є наявність усіх характеристик такого об`єкта, у тому числі, її кадастровий номер, розмір, межі та координати, склад угідь, цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель), які містяться у Державному земельному кадастрі, і використовуються реєстратором за умови наявності таких відомостей у ньому.

За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що подальша наявність відомостей щодо прав на земельну ділянку з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 у Державному земельному кадастрі порушуватиме принципи об`єктивності, достовірності та повноти відомостей.

Визначені законом підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки не надають можливості усунути порушення прав позивача, яке виникло внаслідок встановлених судом обставин, оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивача до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права.

При зверненні до суду з даним позовом прокурором обрано саме такий спосіб захисту, який може відновити його становище та захистити порушене право. Відтак, єдиним можливим та ефективним засобом захисту прав позивача є саме скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138.

З огляду на встановлені судом обставини незаконного вибуття спірної земельної ділянки із власності держави, відсутність волі держави на вибуття з її володіння спірної земельної ділянки, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора щодо скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивачів у спірних правовідносинах. Суд вважає, що прокурором та позивачами використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст. 15-16 Цивільного кодексу України.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 Господарського процесуального кодексу України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов`язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати Черкаської обласної прокуратури по сплаті судового збору 5712,00 грн (2684,00 грн + 3028,00 грн) покладаються на відповідача-2 повністю з мотивів протиправності його дій та відсутності належного контролю по формуванню та передачі спірної земельної ділянки лісового фонду державної власності в комунальну власність Виноградської ОТГ.

Керуючись ст.ст.238-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

1.1. Витребувати у власність держави в особі Черкаської обласної військової адміністрації (м.Черкаси, бульв.Шевченка,185; код ЄДРПОУ 00022668) з незаконного володіння Виногдарської сільської ради (Черкаська область, Звенигородський район, с.Виноград, вул.Центральна,46-а; код ЄДРПОУ 34207683) частину земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 площею 1,2 га, яка згідно з матеріалами базового лісовпорядкування 2013 року накладається на землі лісового фонду квартал 32 виділ 12 Яблунівського лісництва.

1.2. Визнати незаконною та скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 7122882000:02:001:0138 загальною площею 5,9579 га.

2. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (м.Черкаси, вул.Смілянська,131, код ЄДРПОУ 39765890) на користь Черкаської обласної прокуратури (м.Черкаси, бульв.Шевченка,286; код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201720343160001000003751 в державній казначейській службі України в м.Київ) 5712,00 грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складення повного судового рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції на вказане рішення.

Повне рішення складено 06.06.2024.

Суддя Г.М.Скиба

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.05.2024
Оприлюднено10.06.2024
Номер документу119557341
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)