ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4127/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" /надалі позивач, ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про відповідність / невідповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" критеріям ризиковості платника на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку;
- зобов`язання Головного управління ДПС у Полтавській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості /а.с. 1-15 т.1/.
Позов обґрунтований тим, що рішення Комісії Головного управління ДПС в Полтавській області про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" критеріям ризиковості платника на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не можуть бути підставою для прийняття такого рішення операції, що відображені в податкових накладних за період, що перевищує 180 днів до прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості відповідно до абзацу 7 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України №1165 від 11 грудня 2019 року. Крім того, недотримання контрагентами позивача податкової дисципліни має правові наслідки саме для таких контрагентів, адже чинне законодавство не містить норм щодо солідарної відповідальності платників податків.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 2-7 т.2/ зазначив, що Комісією регіонального рівня прийнято рішення №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність позивача критеріям ризиковості платника на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, оскільки позивач здійснював постачання товарів (послуг) платникам податку, щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, та здійснював придбання товарів (послуг) у платників податку, щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, а також у позивача наявне накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
У відповіді на відзив /а.с. 206-212 т.2/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача з підстав, наведених у позовній заяві.
Правом на подання заперечень на відповідь на відзив відповідач не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" (ідентифікаційний код 43779768) пройшло державну реєстрацію юридичної особи 19 грудня 2022 року та відповідно до відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстрованими видами діяльності є: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами /а.с. 9 т.2/.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" зареєстроване платником податку на додану вартість, що визнається сторонами у справі.
ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №46410 від 16 листопада 2022 року /а.с. 39 т. 1/, згідно якого платник відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків; ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" реалізовано товарів з кодами УКТЗЕД: 27101241, 27101245, 27101943 більше, ніж придбало, а товар за кодом УКТЗЕД 270900 знаходиться у суб`єкта господарювання у значних залишках, при цьому згідно ЄРПН у 2022 році відсутні витрати на отримання послуг зберігання / відповідального зберігання ПММ, а також у підприємства наявні операції з придбання та реалізації з ризиковими контрагентами, та враховуючи, що при значних обсягах придбання та реалізації у підприємства ймовірно недостатня кількість найманих працівників, операції підприємства носять ймовірно ризиковий характер.
Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12182 від 30 березня 2023 року про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку /а.с. 37 т. 1/, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" (податковий номер 43779768, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 437797616032) відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копії відповідних документів від 21 березня 2023 року №20/1 відповідає критеріям ризиковості платника податку. Підстава: пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку; код (коди) податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 1) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 271012451; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 42671567; 2) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 січня 2022 року по 31 травня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2709009000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43380525; 3) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 січня 2022 року по 31 травня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2707991100; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43380525; 4) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 лютого 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; 5) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2709009000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 41231175; 6) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710124194; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 41579579; 7) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; 8) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3814009090; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; 9) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710124194; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 44188746; 9) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року; код згідно з ДКПП операції, визначеної як ризикова 19.20.9; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 38288766. Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: податкові зобов`язання сформовано на ризикових контрагентів: ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977), ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАНІ" (43117559), ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" (42671567), ТОВ "ОІЛ ЕНЕРДЖИ ПЛЮС" (43380525), ТОВ "ІНТЕРЕГО" (42814298), ТОВ «ПАЛИВНО-ТОРГОВА ФІРМА «УКР-ПЕТРОЛЬ» (41579579), ТОВ "БРАЙЛІНГ" (41231175), ТОВ "НК ЄВРОТРЕЙД ОЙЛ" (44584466), ТОВ "УКР-ВЕКТОР" (44285375), ТОВ "КОНСТАНТА ТРЕЙД ПЛЮС" (42534696), ТОВ "ЕКСАВТОТРАНС" (37311081), ТОВ "ПАЛИВНО-ТОРГОВА ФІРМА "ЦЕНТР" (44613659); податковий кредит сформовано від ризикових контрагентів: ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАНІ" (43117559), ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977), ТОВ "ЗЕТ ЕНЕРДЖІ" (41462191), ТОВ "ВЕСРАЙТ" (44188746), ТОВ "ЕНЕРГЕТИЧНА АЛЬТЕРНАТИВА-7" (38288766).
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" подало до контролюючого органу Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку № 40/1 від 20 березня 2024 року /а.с. 21-36 т.1, 40-47, 195-зворот т.2/, у якому зазначило інформацію, зокрема, про те, що ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» не надає додатками до цього повідомлення документи, що підтверджують взаємовідносини з ризиковими контрагентами, які зазначені у рішенні №12182 від 30 березня 2023 року, оскільки постановою КМУ від 02 червня 2023 року № 574 було внесено наступні зміни до пункту 6 абзацу 7 постанови КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165: «У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено. При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.». Постанова набрала чинності через 30 днів з дня її опублікування 08 липня 2023 року. Всі податкові накладні щодо операцій з постачання та придбання товарів у контрагентів, які віднесені до платників податків, що відповідають критеріям ризиковості, подані на реєстрацію більше ніж за 180 днів до дати прийняття майбутнього рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості. Тобто підстави прийняття рішення про відповідність/невідповідність товариства критеріям ризиковості такі, як: - 12-постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; - 13-придбання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, є незаконними, адже при прийнятті рішення про відповідність товариства критеріям ризиковості не можуть бути підставою для прийняття такого рішення операції відображенні у пн за період, що перевищує 180 днів до прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості. Згідно ж позиції Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 27 березня 2018 року по справі №816/809/17, від 26 червня 2018 року по справі №826/3006/14 та 06 лютого 2018 року у справі №821/589/17 - доводи відповідача з посиланням на податкову інформацію, що наявна в інформаційноаналітичних базах не може братися до уваги, оскільки така інформація не ґрунтується на безпосередньому аналізі первинних документів та не є належним доказом в розумінні процесуального Закону. Між ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» та ТОВ «АВРОРА 2020» укладено договір про надання послуг з приймання, зберігання та відпуску нафтопродуктів №1 від 01 січня 2022 року, згідно якого ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» передає на зберігання, а ТОВ «АВРОРА 2020» приймає і зобов`язується зберігати і повернути в цілісності товар, який передається на зберігання партіями. Зберігання товару здійснюється ТОВ «АВРОРА 2020» на нафтобазі, розташованій за адресою: проїзд Галузевий, 66, м. Кременчук, Полтавська обл. Згідно даних оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2023 року на підприємстві ТОВ «Аллюр Оіл» відображено рух товару переданого на зберігання та товару, повернутого зі зберігання. До того ж, між ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» та ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС» укладено договір про надання послуг з приймання, зберігання та відпуску нафтопродуктів №270923-1 від 27 вересня 2023 року, згідно якого ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» передає на зберігання, а ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС» приймає і зобов`язується зберігати і повернути в цілісності товар, який передається на зберігання партіями. Зберігання товару здійснюється ТОВ «ЕНЕРГОРЕСУРС» на нафтобазі, розташованій за адресою: проїзд Галузевий, 66, м. Кременчук, Полтавська обл. Таким чином, ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» здійснює законну господарську діяльність з дотриманням норм діючого законодавства шляхом придбання як імпортованого, так і вітчизняного товару. Товар, який підприємство придбаває, такий і реалізовує без підміни номенклатури. Усі виписані податкові накладні були зареєстровані платником в ЄРПН. Ліміт з ПДВ, який відображається за даними електронного кабінету, підтверджується залишками товару, який знаходиться на зберіганні. На підставі викладеного, ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» просить прийняти зазначену інформацію до уваги, визнати товариство таким, що не відповідає критеріям ризиковості та вжити заходи стосовно виключення ТОВ «АЛЛЮР ОІЛ» з реєстру ризикових платників.
Разом із цим поясненням ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" надано до контролюючого органу копії документів: виписки; наказу про призначення директора; довідки про відкриття рахунку; штатного розкладу; наказу про призначення т.в.о. директора; наказу про достроковий вихід із декретної відпустки і продовження роботи на посаді; наказу про припинення обов`язків директора; договору оренди офісу № АП-2-2021 від 01 січня 2021 року; договору оренди офісу № АП-1-2023 від 31 грудня 2023 року; контракту з «LEKI TRAIDE COMPANY s.r.o.»; звернення про намір приєднання до Договору з організації перевезення вантажів залізничним транспортом №МРП-9/223 від 13 травня 2022р. з АТ «УКРЗАЛІЗНИЦЯ»; договору № 3-AL від 26 травня 2022 року з ТОВ «АФІНА-М»; договору перевезення з ТОВ «ЄВРОКАРГО» № ЕУ-6 від 10 червня 2022 року; договору ТОВ «АЛЬФА ГРУП 77» №63 від 01 червня 2022 року; договору зберігання та відпуску нафтопродуктів №1 від 01 січня 2022 року; додаткової угоди №1 до Договору про надання послуг з приймання, зберігання та відпуску нафтопродуктів №1 від 01 січня 2022 року; рахунку № 76 від 30 листопада 2022 року та акту наданих послуг № 77 від 30 листопада 2022 року; рахунку № 93 від 30 вересня 2023 року та акту наданих послуг № 93 від 30 вересня 2023 року; рахунку № 95 від 30 жовтня 2023 року та акту наданих послуг № 95 від 31 жовтня 2023 року; платіжної інструкції № 145 від 04 квітня 2023 року; платіжної інструкції № 307 від 08 грудня 2023 року; виписки банку від 04 квітня 2023 року; виписки банку від 08 грудня 2023 року; договору зберігання та відпуску нафтопродуктів №270923-1 від 27 вересня 2023 року; актів приймання-передачі товару на зберігання /а.с. 40-355 т.1, 9-39, 48-195 т.2/.
Відповідно до Витягу з протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29 березня 2024 року №65 /а.с. 198-199 т.2/ здійснено розгляд питання 1. Про розгляд інформації щодо відповідності/невідповідності суб`єктів господарювання критеріям ризиковості платника податку, визначених Постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165 (доповідач Калембет Тетяна). Калембет Тетяна повідомила, що згідно інформації, яка міститься в інформаційних ресурсах ДПС встановлено, що основний вид діяльності ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" - оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Керівником підприємства є ОСОБА_1 , яка не займає аналогічних посад па інших суб`єктах господарювання. Статутний фонд складає 5000000 гри. Згідно з повідомленням за формою № 20-ОПП підприємство має у використанні офіс на правах оренди за адресою: м. Кременчук, проїзд Галузевий, буд. 70 (за даними Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно нежитлове приміщення належить ОСОБА_2 , ФОН (3120219718). За даними ЄРПН ТОВ "АЛЛІОР ОІЛ" лише 28 лютого 2023 року придбає послуги зберігання в зоні митного контролю у ТОВ "КРКМШІЧУЦЬКИЙ ЗАВОД ТЕХНІЧНОГО ВУГЛЕЦЮ" (0152299) на суму ПДВ 0,6 тис. грн.; придбання від неплатників ПДВ у березні 2023 року 13,1 тис. гри, у 2024 році відсутнє (р.10.4 декларації по ПДВ). ТОВ "АЛЛІОР ОІЛ" має дві ліцензії па оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі та на право зберігання пального. Відповідно до Відомостей про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку па доходи фізичних осіб та військового збору (ф. 4 ДФ) за 4 квартал 2023 року (грудень) кількість найманих працівників - 3 особи (середня заробітна плата 14042,8 гри.). Згідно даних фінансової звітності станом на 31 грудня 2023 року вартість основних засобів становить 20,7 тис. грн, вартість запасів - 357027,7 тис. гри, у т.ч. залишків готової продукції - 356878.8 тис. грн. За даними податкової декларації з податку па прибуток за 2023 рік задекларовано дохід - 93843,7 тис. грн, нараховано до сплати в бюджет - 541.4 тис. гри, (податкова ефективність за 2023 рік - 0,58 %). У 2023 році суб`єктом господарювання сплачено до бюджету: ЄСВ 131,8 тис.гри, ПДФО - 91,6 тис.грн, податок на прибуток - 678,5 тис.грн, військовий збір - 7,6 тис.грн, плата за ліцензій на право оптової торгівлі пальним - 10,0 тис.грн; у 2024: ЄСВ - 22,7 тис.грн, ПДФО - 18,6 тис.грн, податок на прибуток - 10,8 тис.грн, військовий збір - 1,5 тис.грн. Згідно поданих податкових декларації з ПДВ у 2023 році: відсутнє нарахування ПДВ до бюджету; за лютий 2024 року задекларовано від`ємне значення у розмірі 40813,5 тис. грн. Ліміт в СВА ПДВ станом на 26 березня 2024 року становить 41445,5 тис. грн. Поповнення електронного рахунку ПДВ грошовими коштами у 2023-2024 рр. - відсутнє. У січні, лютому, квітні 2023 року платником імпортовано розчинник комплексний із Словаччини. Сума ПДВ сплачена на митниці у 2023 році - 142069.2 тис. гри. Згідно відомостей ЄРПН з 20 травня 2022 року по 26 березня 2024 року ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" реалізовано товари/послуги на загальну суму ПДВ 69178,3 тис. грн. Основними покупцями є:
- розчинник комплексний ефірно-спиртовий: ТОВ "ІНТЕРЕГО" (42814298, перебуває у журналі ризикових з 28 березня 2023 року), ТОВ "КЛАРІКС АЛТІН" (44537264), ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977, перебуває у журналі ризикових з 15 серпня 2022 року), ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАШ" (43117559, перебуває у журналі ризикових з 24 лютого 2023 року), ТОВ "ГРАНД-ВАНТАЖ" (38478201, перебуває у журналі ризикових з 14 березня 2023 року), ТОВ "НВП АГРІНОЛ" (32365441), ТОВ "МАКСІ-БУД ПЛЮС" (43907388, перебуває у журналі ризикових з 07 березня 2023 року); ТОВ "ТД "ІНТЕРГАЛ" (33672442, перебуває у журналі ризикових з 30 січня 2024 року), ТОВ "РАЙ-ЛОПСТИК" (37311081, перебуває у журналі ризикових з 20 жовтня 2022 року), ПП "МЕТЕКС" (31847834, перебуває у журналі ризикових з 26 вересня 2023 року), ТОВ "АЛЕКСПРОМ" (32679601, перебуває у журналі ризикових з 11 вересня 2023 року), ТОВ "УКР-ВЕКТОР" (44285375, перебуває у журналі ризикових з 20 грудня 2022 року);
- бензин, дизельне паливо, зокрема у qr-талонах: ТОВ "ТЕК СПЕЦТРАНС-АГРО" (41534920), ТОВ "АВТОСПЕЦТРАНС ТЕК" (42512075), ТОВ "КОМПАНІЯ "УКРАВТОЛГІСТИКА" (39427556), ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАНІ (43117559, перебуває у журналі ризикових з 24 лютого 2023 року), ТОВ "ТД "ІНТЕРГАЛ" (33672442, продуктами, перебуває у журналі ризикових з 30 січня 2024 року), ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" (42671567, перебуває у журналі ризикових з 27 червня 2022 року), ТОВ "СЕРВІСОІЛ КОМПАНІ" (41579579, перебуває у журналі ризикових з 31 травня 2022 року), ТОВ "МОТТО РЕНТАЛ" (42536284, перебуває у журналі ризикових з 16.16.2023), ТОВ "ПЕТРОВ ЕНЕРДЖИ" (44584466, перебуває у журналі ризикових з 20 січня 2023 року), ТОВ "РІФ СІЧ ОЙЛ" (44140809, перебуває у журналі ризикових з 30 березня 2023 року), ТОВ "ПАЛИВНО- ТОРГОВА ФІРМА "ЦЕНТР" (44613659, перебуває в журналі ризикових з 10 січня 2024 року), ТОВ "ЛАКІ ПЄТРОЛ" (41487923, перебуває у журналі ризикових з 27 лютого 2023 року);
- суміш парафінових вуглеводнів стабілізована, суміш ациклічних вуглеводнів стабілізована: ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977, перебуває у журналі ризикових з 15 серпня 2022 року), ТОВ "СПІРІТУС ВИШНЯКИ" (44161609);
- сольвент кам`яновугільний: ТОВ "ПВП БРОК СЕРВІС ЦЕНТР" (36454697, перебуває у журналі ризикових з 14 лютого 2024 року), ТОВ "РАЙ-ЛОПСТИК" (37311081, перебуває у журналі ризикових з 20 жовтня 2022);
Згідно відомостей ЄРПН з 20 травня 2022 року по 26 березня 2024 року ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" придбано товари/послуги па загальну суму ПДВ 43745,0 тис. грн. Основні постачальники:
- суміш ациклічних вуглеводнів стабілізована, сировина вуглеводнева, нафта сира, конденсат газовий стабілізований природній, багатоцільовий розчинник, поліфункціопальпа присадка, компонент добавки антидетонаційної для бензинів у ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАШ" (43117559, перебуває у журналі ризикових з 24 лютого 2023 року), ТОВ "ЕНЕРГЕТИЧНІ ВОРОТА УКРАЇНИ" (41462191, перебуває у журналі ризикових з 13 жовтня 2023 року), ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977, перебуває у журналі ризикових з 15 серпня 2022 року);
- паливо дизельне, бензин, дизельне паливо за QR-талонами: ТОВ "КОРДЕНС" (44429911, перебуває у журналі ризикових з 29 вересня 2023 року), ТОВ "ВЕСРАЙТ" (44188746, перебуває в журналі ризикових з 25 серпня 2022 року), ТОВ "АЛЕКСПРОМ" (32679601, перебуває у журналі ризикових з 11 вересня 2023 року), ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977, перебуває у журналі ризикових з 15 серпня 2022 року), ТОВ "ОКСИГЕН ГРУП" (43817085, перебуває у журналі ризикових з 07 грудня 2023 року), ТОВ "ПЕРФОРМАНС-УЖ" (41754825, перебуває у журналі ризикових з 26 вересня 2023 року);
- сольвент кам`яновугільний у ТОВ "АЛЬТЕР ГРУПП (36962995);
- запасні частини у ТОВ "ПРОДАГРОТРЕЙД" (34614200, перебуває у журналі ризикових з 23 серпня 2023 року).
Крім того, придбані послуги міжнародних перевезень, загальний обсяг яких складає 10325,4 тис. гри у ПП "ТРАНЗИТ-СЕРВІС" (24564184) та ТОВ "АЛЬФА ГРУП 77" (40218394).
За підсумками обговорення зазначеної інформації, члени комісії прийшли до висновку, що ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку за кодами, відповідно до наказу ДПС України від 11 січня 2023 року № 17 «Про затвердження довідника кодів податкової інформації»: 12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку /а.с. 19-20 т. 1, 196-197 т.2/, згідно якого Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" (податковий номер 43779768, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 437797616032) відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копії відповідних документів від 18 березня 2024 року №40/1, відповідає критеріям ризиковості платника податку. Підстава: пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку; код (коди) податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності. Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку: 1) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 271012451; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 42671567; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 27 червня 2022 року; 2) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 січня 2022 року по 31 травня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2709009000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43380525; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 06 липня 2022 року; 3) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 січня 2022 року по 31 травня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2707991100; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43380525; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 06 липня 2022 року; 4) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 лютого 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 15 серпня 2022 року; 5) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2709009000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 41231175; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 21 липня 2022 року; 6) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710124194; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 41579579; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 31 травня 2022 року; 7) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 15 серпня 2022 року; 8) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3814009090; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 15 серпня 2022 року; 9) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710124194; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 44188746; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 25 серпня 2022 року. Ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку: податкові зобов`язання сформовано на ризикових контрагентів: ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977), ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАНІ" (43117559), ТОВ "ЛЕРСЕН ЛТД" (42671567), ТОВ "ОІЛ ЕНЕРДЖИ ПЛЮС" (43380525), ТОВ "ІНТЕРЕГО" (42814298), ТОВ «ПАЛИВНО-ТОРГОВА ФІРМА «УКР-ПЕТРОЛЬ» (41579579), ТОВ "БРАЙЛІНГ" (41231175), ТОВ "НК ЄВРОТРЕЙД ОЙЛ" (44584466), ТОВ "УКР-ВЕКТОР" (44285375), ТОВ "КОНСТАНТА ТРЕЙД ПЛЮС" (42534696), ТОВ "ЕКСАВТОТРАНС" (37311081), ТОВ "ПАЛИВНО-ТОРГОВА ФІРМА "ЦЕНТР" (44613659); податковий кредит сформовано від ризикових контрагентів: ТОВ "СТАНДАРТ ОІЛ КОМПАНІ" (43117559), ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ КРЕМЕНЧУК" (43772977), ТОВ "ЗЕТ ЕНЕРДЖІ" (41462191), ТОВ "ВЕСРАЙТ" (44188746).
Не погодившись з рішенням комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність / невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходить з наступного.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI /надалі - ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)/.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Суд зазначає, що реєстрація податкових накладних/розрахунків про коригування може бути зупинена, зокрема через віднесення платника податків до категорії ризикових. Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної у податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /надалі - Порядок №1165/, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку / небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку №1165).
Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення (абзац 8 пункту 40 Порядку №1165).
Згідно з додатком 4 до Порядку №1165, яким передбачено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
З аналізу наведених норм слідує, що положення Порядку №1165 встановлюють можливість платника податку оскаржити рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, у тому числі у судовому порядку.
Суд наголошує на тому, що прийняття контролюючим органом рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку змінює правовий режим моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в ЄРПН, а відтак оскаржуване рішення Комісії регіонального рівня впливає на права, інтереси та обов`язки такої особи.
Тож рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Полтавській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9959 від 29 березня 2024 року є індивідуальним актом стосовно ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України, а тому підлягає оцінці на відповідність критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Головне управління ДПС у Полтавській області у своїх доводах вказує, що позивач підпадає під пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, оскільки ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" податкові зобов`язання сформовано на ризикових контрагентів, а також податковий кредит сформовано від ризикових контрагентів, що відповідає пункту 8 Критерії ризиковості платника податку за кодами, відповідно до наказу ДПС України від 11 січня 2023 року № 17 «Про затвердження довідника кодів податкової інформації»: 12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 13 - придбання товарів (послуг) у платника(ів) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку; 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Як наслідок, Комісією ГУ ДПС прийнято рішення від 29 березня 2024 року № 9959 про відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення, суд зазначає, що виходячи із системного аналізу норм Порядку № 1165, законодавцем установлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
При цьому встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 23 червня 2022 року у справі 640/6130/20.
Із змісту оскаржуваного рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9959 від 29 березня 2024 року слідує, що воно прийнято за наслідками розгляду Повідомлення позивача про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №40/1 від 18 березня 2024 року.
Водночас первинним рішенням, яким було визнано відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку і яке послугувало підставою для подання позивачем надалі Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, є рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №46410 від 16 листопада 2022 року, яким визначено відповідність ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з підстави наявності такої податкової інформації: ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" реалізовано товарів з кодами УКТЗЕД: 27101241, 27101245, 27101943 більше, ніж придбало, а товар за кодом УКТЗЕД 270900 знаходиться у суб`єкта господарювання у значних залишках, при цьому згідно ЄРПН у 2022 році відсутні витрати на отримання послуг зберігання / відповідального зберігання ПММ, а також у підприємства наявні операції з придбання та реалізації з ризиковими контрагентами, та враховуючи, що при значних обсягах придбання та реалізації у підприємства ймовірно недостатня кількість найманих працівників, операції підприємства носять ймовірно ризиковий характер.
Зі змісту рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №46410 від 16 листопада 2022 року неможливо встановити під час моніторингу та перевірки якої саме ПН/РК Комісія дійшла висновку щодо відповідності ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" критеріям ризиковості.
Отже, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/розрахунку коригування.
Фактично таке рішення було прийнято у зв`язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання платником податку податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації, що суперечить положенням Порядку №1165.
Суд також звертає увагу на те, що пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку передбачає, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Таким чином, контролюючий орган, формулюючи висновок про відповідність платника пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, має оцінювати ризиковість здійснення конкретної господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування, з урахуванням наявної податкової інформації. За таких обставин платник податків може належним чином реалізувати передбачене пунктом 6 Порядку № 1165 право подати інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку).
Разом з тим, у рішенні Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №46410 від 16 листопада 2022 року визначено відповідність ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на підставі отриманої з інформаційних баз ДПС України інформації про обсяг реалізованих та придбаних ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" товарів та твердження загального характеру про здійснення товариством ймовірно ризикових операцій, тобто безвідносно до конкретної господарської операції, зазначеної у поданій для реєстрації податковій накладній, що поставило платника у стан правової невизначеності щодо підстав визнання відповідності критеріям ризиковості та документів, які необхідно подати на підтвердження невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Порушення правової процедури прийняття первинного рішення про відповідність платника критеріям ризиковості вплинуло на усі наступні рішення Комісії, прийняті за наслідками розгляду повідомлень позивача про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, зокрема на рішення №9959 від 29 березня 2024 року, яке є предметом спору, оскільки платник був позбавлений можливості надати достатній перелік документів, необхідних для підтвердження конкретної господарської операції та невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Суд враховує, що оскаржуване у цій справі рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №9959 від 29 березня 2024 року, яким з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 18 березня 2024 року №40/1, визначено відповідність ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, прийнято з тих підстав, що податкові зобов`язання сформовано на ризикових контрагентів, а також податковий кредит сформовано від ризикових контрагентів.
При цьому до матеріалів судової справи контролюючим органом не надано жодних доказів на підтвердження того, що контрагенти ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" є ризиковими та здійснюють господарську діяльність в умовах та обставинах, які характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України.
Таким чином, оскаржуване рішення прийнято лише у зв`язку з наявною податковою інформацією, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що у свою чергу свідчить про порушення податковим органом вимог Порядку №1165 в частині встановленої послідовності прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, якому має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
У постанові від 23 червня 2022 року у справі №640/6130/20 Верховний Суд зазначив, що питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатися Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. Віднесення суб`єкта господарювання до ризикових на підставі рішення, яке прийнято не за наслідками подання останнім податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації, суперечить положенням Порядку №1165.
Згідно із встановленою Порядком №1165 формою рішення про відповідність / невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), якщо воно приймається з підстави, визначеної у пункті 8 Критеріїв, то податкова інформація розшифровується, що є логічно-послідовним з огляду на те, що інші критерії є зрозумілими та не потребують розшифровки.
Враховуючи те, що збір податкової інформації, відповідно до статті 72 ПК України, є різноманітним, а сама інформація є об`ємною, зазначення в рішенні Комісії підстави його прийняття має бути чітким, що надаватиме платнику податків можливість визначитися з переліком документів для надання Комісії на спростування вказаного рішення, а у разі неприйняття позитивного для платника рішення - оскаржити його з наведенням відповідних мотивів.
Як встановлено судом зі спірного рішення Комісії №9959 від 29 березня 2024 року, у графі "Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" зазначено: 1) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 271012451; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 42671567; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 27 червня 2022 року; 2) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 січня 2022 року по 31 травня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2709009000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43380525; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 06 липня 2022 року; 3) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 січня 2022 року по 31 травня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2707991100; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43380525; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 06 липня 2022 року; 4) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 лютого 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 15 серпня 2022 року; 5) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2709009000; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 41231175; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 21 липня 2022 року; 6) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710124194; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 41579579; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 31 травня 2022 року; 7) тип операції придбання / постачання постачання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710194300; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 15 серпня 2022 року; 8) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 3814009090; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 43772977; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 15 серпня 2022 року; 9) тип операції придбання / постачання придбання; період здійснення господарської операції з 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року; код згідно з УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова 2710124194; податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, - 44188746; дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, - 25 серпня 2022 року.
Тож очевидним є факт відсутності в оскаржуваному рішенні конкретики щодо суті ризиковості та вказівки на конкретну ризикову операцію та/або податкову накладну платника, в якій були зафіксовані такі операції.
Під час судового розгляду документального підтвердження обставин стосовно того, що TOВ "АЛЛЮР ОІЛ" та його контрагенти задіяні у проведенні ризикових операцій, відповідач також не надав.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний висновок наведено у постановах Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18 та від 02 квітня 2019 року у справі №822/1878/18.
Суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для прийняття певного рішення, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини можуть бути підтверджені, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень "суб`єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
У справі "Рисовський проти України" Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду справи контролюючим органом не доведено правомірність прийняття спірного рішення.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, як такого, що прийняте без дотримання вимог законодавства, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, непропорційно та нерозсудливо.
Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 08 листопада 2019 року у справі № 227/3208/16-а.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Враховуючи вищенаведене, а також відсутність підстав для віднесення ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" до ризикових платників податку, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача у спірних відносинах є зобов`язання Головного управління ДПС у Полтавській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ "АЛЛЮР ОІЛ" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Таким чином, позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №27 від 05 квітня 2024 року /а.с. 26/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" (проїзд Галузевий, буд. 70, м. Кременчук, Полтавська область, 39610, ідентифікаційний код 43779768) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36039, ідентифікаційний код ВП 44057192) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9959 від 29 березня 2024 року про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Полтавській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛЮР ОІЛ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2024 |
Оприлюднено | 10.06.2024 |
Номер документу | 119589660 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Н.І. Слободянюк