Рішення
від 29.05.2024 по справі 544/2191/23
ПИРЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 544/2191/23

пров. № 2-о/544/12/2024

Номер рядка звіту 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29травня 2024року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді Сайко О. О.,

присяжних Міщенка Я.І., Баглай Т.М.,

за участі секретаря Костенко Т.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Руль М.І.,

представника заінтересованої особи Рожко Н. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду по вул. Соборній, 41, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа:Грабарівський психоневрологічний будинок-інтернат, виконавчий комітет Пирятинської міської ради Полтавської області, про скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності,

у с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Пирятинського районного суду Полтавської області із заявою про скасування рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 18 грудня 2006 про визнання його недієздатним та поновлення його дієздатності.

В обгрунтування заявник зазначив, що він є особою з інвалідністю ІІ групи з дитинства є підопічним Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернат з 19.01.2005. Рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 18.12.2006 його було визнано недієздатним та ухвалою від 04.11.2021 встановлено над ним опіку та призначено опікуна директора Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату ОСОБА_2 .

Вказує, що згідно висновку ЛКК №1187 від 05.05.2021 він на даний час усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними, за станом здоров`я може перебувати у психоневрологічному будинку-інтернаті.

Відповідно до його психологічної характеристики під час візуальної психодіагностики за допомогою метода спостереження за останній рік у нього спостерігаються позитивні зміни у поведінці, регулярне відвідування психо-корекційних занять для підвищення рівня когнітивних процесів дає позитивну динаміку в покращенні уваги та пам`яті, спостерігається чітка позитивна тенденція до покращення довільної регуляції поведінки, осмислення власних намірів, ціннісних орієнтацій та контролю над емоціями та вчинками. У нього є бажання працювати над особистим розвитком і докладати зусиль для досягнення мети. Вважає, що його психічний стан значно покращився, він може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, опіки не потребує.

Посилаючись навикладене, ОСОБА_1 просив судскасуватирішення судупро визнання йогонедієздатним та поновити його цивільну дієздатність.

У судовому засіданні заявник клопотав, що хоче залишитися в Грабарівському психоневрологічному будинку-інтернаті.

Представник заявника адвокат Руль М.І., підтримала заяву ОСОБА_1 та просила її задовольнити.

Представник Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернат Рожко Н.С. в судовому засіданні просила вирішити питання щодо поновлення дієздатності ОСОБА_1 , згідно висновку судово-психіатричного експерта.

Представник зацікавленої особи виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без її участі, при розгляді справи покладаються на розсуд суду.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно оцінивши наданідокази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.

Рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 18 грудня 2006 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інваліда ІІ групи з дитинства, визнано недієздатним (а.с. 7).

Ухвалою Пирятинського районного суду Полтавської області від 04.11.2011 ОСОБА_3 призначено опікуна Грабарівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі директора (а.с.8).

В Грабарівському психоневрологічному будинку-інтернаті недієздатний ОСОБА_3 проживає з 19.01.2005 (а.с.9).

Відповідно до психологічної характеристики на ОСОБА_1 , складеної психологом Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернат ОСОБА_4 , у мешканця (підопічного) будинку-інтернату спостерігаються позитивні зміни у поведінці (активніше виникають пізнавальні інтереси до певних видів діяльності), часто комунікує з персоналом закладу. Регулярне відвідування психо-корекційних занять для підвищення рівня когнітивних процесів дає позитивну динаміку в покращенні уваги та пам`яті. У мешканця будинку-інтернату спостерігається чітка позитивна тенденція до покращення довільної регуляції, осмислення власних намірів, ціннісних орієнтацій та контролю над емоціями та вчинками. Є бажання працювати над особистим розвитком і докладати зусиль для досягнення мети(а.с.11).

Рішенням виконавчого комітету Пирятинської міської ради №300 від 28.06.2023 надано дозвіл на перегляд судово-психіатричної експертизи для подання до суду клопотання про поновлення цивільної дієздатності, включно і підопічного Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату ОСОБА_1 (а.с.12).

Надаючи правову оцінку вимогам заявника, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1ст. 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Частиною 1ст. 42 ЦК України, встановлено, що за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилися здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Згідно з ч.4ст. 300 ЦПК України, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сімї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

Згідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» із змінами та доповненнями, в справах про поновлення дієздатності є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров`я або видужання.

Таким чином, в справах про поновлення дієздатності є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи. Особу може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров`я або видужання.

Ухвалою суду від 30 листопада 2023 року у справі призначено судово-психіатричну експертизу, згідно якої на вирішення експертів поставлені такі питання 1.Чи страждає ОСОБА_1 на хронічний, стійкий психічний розлад? Якщо так, то на який? 2. Чи здатен ОСОБА_1 в силу свого психічного розладу усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

Як вбачається із Акту судово-психіатричного експерта №105 від 01.03.2024, проведеної на підставі ухвали суду, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на даний час виявляє ознаки стійкого хронічного психічного розладу у вигляді вродженого недоумства рівня легкої розумової відсталості з значним порушенням поведінки. Наявний у ОСОБА_1 стійкий хронічний психічний розлад позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними( а.с.50-55).

Таким чином, судово-психіатричною експертизою встановлено, що ОСОБА_1 не здатний повністю усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Як було зазначено, винесення судом рішення про поновлення цивільної дієздатності особи можливе у разі її видужання або такого поліпшення її психічного стану, який у повному обсязі відновив здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Приймаючи до уваги викладене, а також те, що згідно з висновком судово-психіатричної експертизи не було встановлено, що ОСОБА_1 видужав або значно поліпшився його психічний стан, томуйого заява до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.265-268, 299, 300 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , про скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 07.06.2024.

Суддя О.О.Сайко

Присяжні

Я.І.Міщенко

Т.М.Баглай

СудПирятинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.05.2024
Оприлюднено11.06.2024
Номер документу119604235
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про поновлення цивільної дієздатності

Судовий реєстр по справі —544/2191/23

Рішення від 29.05.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

Рішення від 29.05.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

Ухвала від 18.09.2023

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Сайко О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні