ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа №638/7236/23 Головуючий 1-ої інстанції: ОСОБА_1
Провадження №11-кп/818/1205/24 Доповідач: ОСОБА_2
Категорія: ч.ч.4, 6 ст.111-1 КК України
УХВАЛА
Іменем України
29 травня 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду в складі:
головуючого - ОСОБА_2 ,
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі - ОСОБА_5
за участю прокурора - ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7 ,
Обвинуваченої - ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Харкова в режимі відеоконференції кримінальне провадженняза апеляційною скаргою захисника на вирок Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.03.2024 року стосовно ОСОБА_8 ,-
ВСТАНОВИЛА:
Вказаним вироком:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка у м. Ізюм, Харківської області, громадянка України, українка, з середньою освітою, не одружена, не військовозобов`язана, не працююча, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка фактично мешкала за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима,
засуджений за:
- ч. 4 ст. 111-1 КК України до 3 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги строком на 15 років, з конфіскацією всього майна, яке є її особистою власністю;
- ч. 6 ст. 111-1 КК України до 10 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги строком на 15 років, з конфіскацією всього майна, яке є її особистою власністю.
У відповідності до приписів ч. ч. 1 - 3 ст. 70 КК України, за сукупністю скоєних злочинів, шляхом часткового складання призначених покарань, остаточно призначено покарання у виді 11 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що надають публічні послуги строком на 15 років, з конфіскацією всього майна, яке є її особистою власністю, з відбуттям покарання в кримінально-виконавчій установі закритого типу.
Крім того, цим же рішенням суду вирішена доля речових доказів та процесуальних витрат.
Згідно вироку, підсудна ОСОБА_8 , яка є громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме у м. Ізюм, Харківської області, діючи умисно, добровільно, свідомо та без примусу, вчинила колабораційну діяльність, яка полягала у провадженні господарської діяльності у взаємодії окупаційною адміністрацією держави-агресора; активній участі у заходах політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та її збройних формувань, на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради, при наступних обставинах.
Положеннями Основного Закону України, яким є Конституція України передбачено, що Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаагськими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Однак, діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент Російської Федерації (далі - РФ), а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади РФ, всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), підготували та розв`язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів ЗС РФ на території України.
24.02.2022 на виконання вищевказаного злочинного наказу президента РФ військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
4 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженого Верховною Радою України 24.02.2022 (№ 2102-ІХ), у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» запроваджено воєнний стан на всій території України.
Після незаконного вторгнення на територію України та окупації частини території України, зокрема АДРЕСА_2 , представниками збройних сил та інших державних органів РФ взято під контроль будівлі і споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі, а також створено незаконні органи влади, окупаційні адміністрації та встановлено окупаційний режим.
У результаті веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, 01 квітня 2022 року збройними формуваннями РФ повністю окуповано м. Ізюм Харківської області із встановленням контролю над життєдіяльністю вказаного населеного пункту. У зв`язку з чим в місті припинили свою роботу всі державні органи та установи, в тому числі AT «Укрпошта».
Підсудна ОСОБА_8 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24 лютого 2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, у період часу з середини травня 2022 року до початку червня 2022 року, більш точну дату в ході досудового розслідування та судового розгляду встановити не виявилось можливим, перебуваючи у м. Ізюм, Харківської області, достовірно знаючи про перебування збройних формувань та окупаційних військ Російської Федерації на території міста, діючи умисно, добровільно та свідомо, вступила в контакт з представниками окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Так, на початку червня 2022 року, більш точну дату в ході досудового розслідування та судового розгляду встановити не виявилось можливим, підсудна ОСОБА_8 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою завдання шкоди Державі Україна шляхом активної участі в заходах політичного характеру, спрямованих на підтримку окупаційної адміністрації держави-агресора, достовірно знаючи, що на території міста Ізюм Харківської області незаконно створено окупаційну адміністрацію держави-агресора під назвою «Військово-цивільна адміністрація Ізюмського району Харківської області» (мовою оригіналу) «Военно-гражданская администрация Изюмского района Харьковской области», що є органом окупаційної влади, керівником якої призначено ОСОБА_9 , брала активну участь в організації та проведенні зборів громадян, на яких були присутні працівники AT «Укрпошта» та інші мешканці м. Ізюм, які проводилися біля будівлі «Військово-цивільної адміністрації Ізюмського району Харківської області» (мовою оригіналу) «Военно-гражданская администрация Изюмского района Харьковской области», розташованої за адресою: Харківська область, місто Ізюм, вул. Соборна, 37.
При цьому підсудна ОСОБА_8 , в якості активного учасника прийняла участь в вищезазначених зборах, закликала учасників зборів до співпраці з окупаційною владою, переконувала в необхідності працювати та налагоджувати роботу новоствореного окупаційною адміністрацією держави-агресора (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»», тим самим сприяла утвердженню та створенню у громадян України хибного уявлення про нібито легітимність дій окупаційної адміністрації держави-агресора, а саме так званого «Голови Військово-цивільної адміністрації Ізюмського району Харківської області» (мовою оригіналу) «Председателя Военно-гражданской администрации Изюмского района Харьковской области»» ОСОБА_9 , який також був присутній під час цього заходу.
Окрім того, підсудна ОСОБА_8 у період часу з початку червня 2022 року до початку вересня 2022 року, більш точну дату в ході досудового розслідування та судового розгляду встановити не виявилось можливим, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань, на уникнення ними відповідальності за збройну агресію проти України, обіймаючи посаду директора новоствореного окупаційною адміністрацією комунального підприємства (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»», фінансово та організаційно підзвітного окупаційній адміністрації, завданням якого, зокрема, було поширення серед населення пропагандистських газет окупаційної влади (мовою оригіналу) «Изюмський телеграфъ» та (мовою оригіналу) « Харьков Z », одержувала у окупаційній адміністрації та в подальшому зберігала і організовувала поширення серед населення м. Ізюм та Ізюмського району (окрім м. Балаклія та смт Борова) через підпорядковані її відповідні відділення (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»» пропагандистських газет (мовою оригіналу) «Изюмський телеграфъ» та (мовою оригіналу) «Харків Z», текст публікацій яких містив висловлювання, у яких наявні лінгвістичні ознаки підтримки Російської Федерації та її окупаційних адміністрацій, а також заперечення збройної агресії РФ проти України шляхом представлення цієї агресії як внутрішнього громадянського конфлікту, заперечення тимчасової окупації частини території України, у тому числі і частини Харківської області, глорифікації учасників збройної агресії РФ проти України, психологічної підтримки, а також заперечення й виправдовування збройної агресії РФ проти України, схвалення і підтримки тимчасової російської окупації територій України, формування позитивного ставлення до збройних сил РФ і глорифікацію учасників збройної агресії РФ проти України, формування позитивного ставлення до представників самопроголошених органів, підконтрольних Російській Федерації, з метою уникнення держави-агресора, її окупаційної адміністрації та її збройних формувань, відповідальності за збройну агресію проти України. При цьому, публічний характер інформації, зафіксованої у зазначених публікаціях, подано психологічно небезпечними засобами маніпулятивного характеру, які наділяють опубліковану інформацію потенціалом деструктивного впливу на установки, думки та соціальні стереотипи цільової аудиторії, а саме населення тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України.
Окрім того, підсудна ОСОБА_8 , маючи досвід роботи листоношою у відділенні поштового зв`язку №9 м. Ізюм АТ ХД «Укрпошта», будучи обізнаною в роботі відділення зв`язку в м. Ізюм, а також будучи особисто знайомою з деякими з працівниками відділень пошти, маючи знання та практичні навички з організації роботи відділень зв`язку, діючи умисно, добровільно, свідомо та без примусу, зі своїх особистих мотивів, усвідомлюючи, що її участь в організації роботи цих установ зв`язку буде сприяти роботі тимчасової окупаційної адміністрації в м. Ізюм, створенню у населення хибного уявлення про законність та легітимність дій цієї адміністрації, погодилася на пропозицію так званого «Голови Військово-цивільної адміністрації Ізюмського району Харківської області» (мовою оригіналу) «Председателя Военно-гражданской администрации Изюмского района Харьковской области»», та прийняла рішення добровільно зайняти посаду директора у новоствореному окупаційною адміністрацією держави-агресора комунальному підприємстві (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»», фінансово підзвітному окупаційній адміністрації.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на завдання шкоди інтересам держави Україна, шляхом підтримки та втілення рішень органів окупаційної адміністрації підзвітних та підконтрольних державі-агресору, підсудна ОСОБА_8 в період часу з середини травня 2022 року до початку червня 2022 року, більш точну дату в ході досудового розслідування та судового розгляду встановити не виявилось можливим, очолила та організувала роботу новоствореного окупаційною адміністрацією держави-агресора комунального підприємства (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»», для роботи якого склала штатний розклад, підібрала на відповідні посади співробітників з числа колишніх працівників AT «Укрпошта» та мешканців міста Ізюм, створила систему відділень, в які призначила керівників та уклала трудові договори з її працівниками. Окрім того, при підготовці відділень зв`язку до роботи, за вказівками підсудної ОСОБА_8 , працівниками комунального підприємства (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»» було обернено майно та техніка, що знаходиться у власності AT «Укрпошта», на користь (мовою оригіналу) «КП «Почта Изюма»».
Окрім того, підсудна ОСОБА_8 протягом червня-липня 2022 року як директор (мовою оригіналу) «КП «Пошта Ізюму»» складала та підписувала фінансові документи, які направляла до окупаційної адміністрації та відповідно до яких працівники (мовою оригіналу) КП «Почта Изюма» отримували від окупаційної адміністрації грошову допомогу та заробітну платню, згідно штатного розкладу, в російських рублях, а також продуктами харчування, тим самим підсудна ОСОБА_8 , вищезазначеними діями, проваджувала господарську діяльність у взаємодії окупаційною адміністрацією держави-агресора.
В апеляційній скарзі захисник просить скасувати вирок та направити справу на новий судовий розгляд в суді першої інстанції з тих підстав, що як він вважає: вирок ухвалено незаконним судом; неправильне застосування закону про кримінальну відповідальність; недопустимість певних доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення обвинуваченого та його захисника, які просили задовольнити апеляційні скарги, думку прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційних скарг, перевіривши матеріали провадження, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних підстав.
Так, згідно ч. 1 ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг.
Відповідно до ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
На думку колегії суддів, зазначених вимог закону судом першої інстанції було дотримано у повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК України. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 КПК України. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
На переконання колегії суддів, вирок районного суду в достатній мірі відповідає вказаним вимогам.
Судом першої інстанції належним чином встановлено час, місце, форму вини, мотив, мету вчинення кримінальних правопорушень, як того вимагають ст. ст. 91, 374 КПК України.
Обґрунтовуючи встановлені фактичні обставини суд першої інстанції послався на показання свідків та документи, якими у повному обсязі підтверджуються встановлені фактичні обставини вчинення ОСОБА_8 дій спрямованих на вчинення колабораційної діяльності, яка полягала: у провадженні господарської діяльності у взаємодії окупаційною адміністрацією держави-агресора; активній участі у заходах політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації та її збройних формувань, на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, за відсутності ознак державної зради.
Так, це підтверджується показаннями свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , які останні дали безпосередньо в суді першої інстанції. Крім того ці фактичні дані, підтверджуються наступними документами:
- письмовою заявою свідка ОСОБА_17 від 15.02.2023(т. 2 а. с. 4-5);
- постановою про визнання та долучення до матеріалів кримінального провадження речових доказів від 15.02.2023 (т. 2 а. с. 7-8);
- протоколом тимчасового доступу до речей та документів від 20.02.2023 (т. 2 а. с. 9-14, 15-29);
- постановою про визнання та долучення до матеріалів кримінального провадження речових доказів від 20.02.2023 (т. 2 а. с. 33-43);
- заявою працівника (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» підсудної ОСОБА_8 щодо надання її окупаційною адміністрацією одноразової грошової допомоги у розмірі 10000 російських рублів. (т. 3 а. с. 2);
- примірником трудового договору укладеним та підписаним 23.06.2022 підсудною ОСОБА_8 з (мовою оригіналу) «Военно-гражданской администрации Изюмского района Харьковской области, в лице и.о. Главы ВГА ОСОБА_9 » щодо працевлаштування на посаду директора (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм», з визначенням місця постійної праці підсудної ОСОБА_8 (мовою оригіналу) «Военно-гражданской администрации Изюмского района Харьковской области», виплати два рази на місяць визначеної у штатному розкладі заробітної плати, та наданою підсудною ОСОБА_8 під час укладення договору копією загальногромадянського паспорту останньої. (т. 3, а. с. 3-7, 8-10);
- заявами громадян про прийняття їх на роботу на відповідні посади у тому числі і керівні, до створеного окупаційною адміністрацією (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм», які спрямовані на ім`я (мовою оригіналу) директора КП «Почта Изюм» ОСОБА_8 та мають додатки - особисті документи громадян;
- заявами працівників (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» щодо надання їм окупаційною адміністрацією одноразової грошової допомоги у розмірі 10000 російських рублів; платіжною відомістю щодо виплати зазначеної одноразової грошової допомоги працівникам пошти в загальній сумі 400000 російських рублів та списком працівників (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» на отримання одноразової грошової допомоги у сумі 10000 російських рублів кожному з 40 працівників пошти, у тому числі і підсудної ОСОБА_8 ;
- примірниками трудових договорів укладених в період з червня 2022 року громадянами ( ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_14 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_10 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_18 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 (водій), ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_11 ) щодо працевлаштування на відповідні, у тому числі і керівні посади, з (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» в особі директора підприємства підсудної ОСОБА_8 (т. 2 а. с. 44-52, 53-57, 58-66, 67-73, 74-81, 82-88, 89-96, 97-104, 105-111, 112-119; т. 3 а. с. 11-17, 20-30, 31-38, 39-45, 46-53, 54-60, 61-69, 70-77, 78-88, 89-94, 95-102, 103-110, 111-119, 120-127, 128-135, 136-143, 144-150, 151-158, 159-166, 167-174, 175-182, 183- 190, 191-197, 198-205, 206-212, 213-221, 222-229, 230-237, 238-245).
- штатними розписами співробітників для забезпечення функціювання (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» в період червня-липня 2022, які мають підписи директора (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» підсудної ОСОБА_8 та затверджені і узгоджені з керівниками окупаційної адміністрації (мовою оригіналу) «И.о.Главы ВГА Изюмского района Харьковской области ОСОБА_9 » та «Главою ВГА Харьковской области В.К. Ганчевим», відповідно до яких штатна кількість підпорядкованих підсудної ОСОБА_8 працівників пошти складає 54 особи та визначено посадові оклади працівників, зокрема посадовий оклад ОСОБА_8 складав 50000 російських рублів. (т. 2 а. с. 120, 125-129, 134-135, 136-137);
- підписаними підсудною ОСОБА_8 списками фактично працюючих співробітників (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм», кількість яких, станом на червень, на 19.07.2022 та 30.07.2022 становила, відповідно, 49, 53, 54 особи, а з урахування керівного складу - 57 осіб, з зазначенням заробітної плати працівників у вказаний період, зокрема заробітна плата ОСОБА_8 складала 8461, 54 російських рублів, 60000 російських рублів та 50000 російських рублів. (т. 2, а. с. 121-124, 131-132, 143-144,148-149, 150);
- заявами та пояснювальною запискою за підписом підсудної ОСОБА_8 на ім`я керівника окупаційної адміністрації ОСОБА_9 на фінансування (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» в період червня-липня 2022 року, з визначення фонду заробітної плати, відповідно, 1341,15 російських рублів, 925228 російських рублів, 1279926 російських рублів. (т. 2 а. с. 130, 133, 142, 145-146, 147);
- протоколом № 1 (мовою оригіналу) «Собрания трудового коллектива «Почта Изюм» від 06.06.2022, відповідно до якого збори працівників окупаційної пошти у кількості 45 осіб, були організовані та проведені керівником окупаційної пошти м. Ізюм ОСОБА_8 , за пропозицією якої був затверджений устав (мовою оригіналу) «Трудового коллектива «Почта Изюм», обрано ОСОБА_8 головою трудового колективу, членом ради трудового колективу, депутатом від трудового колективу (мовою оригіналу) «Для создания и работы Совета Трудових Коллективов г. Изюм и Изюмського района». (т. 2, а.с.а.с. 138-141);
- розпорядженнями від 29.07.2022 та від 29.07.2022 №21 (мовою оригіналу) «О создании коммунальных предприятий», «О создании коммунальных предприятий Изюмского района Харьковской области» за підписом (мовою оригіналу) « И.О. Главы Военно-гражданской администрации Изюмского района Харьковской области» відповідно до яких окупаційною адміністрацією на окупованій території Харківській області, у тому числі і у м. Ізюм, були незаконно нестворені відповідні комунальні підприємства, у тому числі і (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» у граничній штатній кількості 104 особи, затверджено Устав пошти, а також було створено пропагандистське підприємство окупаційної адміністрації (мовою оригіналу) «КП Редакция «Изюмський телеграфъ» у штатній кількості 10 осіб. (т. 2 а. с. 151, 152-153, 154-155);
- пояснювальною запискою (мовою оригіналу) «Пояснительная записка к таблице по распределению расходов бюджета Изюмского района на июль 2022 года по главному распорядителю средств ВГА Изюмского района Харьковской области» за підписом (мовою оригіналу) «Начальника управления финансов ОСОБА_56 », відповідно до якої було надано аналіз необхідних бюджетних витрат окупаційної адміністрації на утримання та функціонування, відповідно до поставлених завдань, створених окупаційною адміністрацією підприємств. Зокрема зазначено, що в створеному (мовою оригіналу) КП «Почта Изюм» працюють 54 особи, які забезпечують доставку місцевої газети (мовою оригіналу) «Изюмський телеграфъ», газети (мовою оригіналу) «Харьков Z», «Красная звезда» через 7 відділень поштового зв`язку, мають фонд оплати праці 1279926 російських рублів. Редакція газети (мовою оригіналу) «Изюмський телеграфъ» щотижня видає місцеву газету. (т. 2 а. с. 156-162);
- договором (мовою оригіналу) «Договор о полной индивидуальной материальной ответственности от 29.08.2022» укладений (мовою оригіналу) «Военно-гражданской администрацией Изюмского района Харьковской области в лице и.о. Главы ОСОБА_9 та «главным бухгалтером Комунального предприятия «Почта Изюма» ОСОБА_57 », а також довіреністю (мовою оригіналу) «Доверенность от 30.08.2022 № 183 на имя ОСОБА_57 на получение и выдачу денежных средств, предназначеных для выплаты сотрудникам КП «Почта Изюма» (т. 3 а. с. 18, 19);
- висновком комплексної судової психолого-лінгвістичної експертизи № 1146-1157/1158-1169 від 21.06.2023(т. 4 а. с. 37-69).
Всі пояснення свідків є логічними, послідовними та співпадають, як між собою так і з іншими матеріалами кримінального провадження тому у колегії суддів не має підстав для сумніву в їх достовірності.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив та дослідив всі надані докази по справі і наведені у вироку, які не викликають сумніву у тому, що висновки суду підтверджуються доказами, дослідженими під час судового розгляду.
З огляду на вищенаведені обставини, колегія суддів розцінює позицію апелянтів такою, як спосіб уникнути обвинуваченим відповідальності за скоєне.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що невизнання обвинуваченою своєї вини у повному обсязі, у вчиненні нею кримінального злочину слід розцінювати як спосіб захисту з метою уникнути покарання.
Сторона захисту в апеляційній скарзі зазначає про істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, оскільки всі докази кримінального провадження у справі покладені в основу обвинувального вироку є недопустимими та отримані в незаконний спосіб.
Однак, ці твердження не знайшли свого підтвердження матеріалами провадження та спростовуються дослідженими судом першої інстанції письмовими доказами, отриманими відповідно до приписів КПК України, та які судом, відповідно до приписів ст. ст. 85, 86 КПК України, визнані належними та допустимими доказами.
В апеляційних доводах захисник також вказує про ухвалення вироку незаконним складом суду. Оскільки до початку судового розгляду стороною захисту було подане клопотання про колегіальний розгляд справи, але клопотання було незаконно відхилене.
Склад суду у кожному кримінальному провадженні на всіх його стадіях має бути законним, тобто відповідати вимогам Конституції України та інших законів України.
Ухвалення рішення незаконним складом суду є безумовною підставою для скасування судового рішення (п. 2 ч. 2 ст. 412 КПК).
Відповідно ч. 2 ст. 31 КПК України кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів.
Однак твердження захисника не відповідають матеріалам кримінального провадження. Так, згідно журналу судового засідання від 13.07.2023 року (т. 1 а. с. 37-41) суд першої інстанції роз`яснив учасникам судового розгляду положення ч. 2 ст. 31 та ч. 4 ст. 315 КПК України на, що сторона захисту відповідних клопотань не заявляла.
Подане стороною захисту після підготовчого судового засідання клопотання з цього приводу було розглянуто судом першої інстанції. Відмова суду у задоволенні цього клопотання на стадії судового розгляду виглядає цілком логічним та обґрунтованим. Так, у главі 28 КПК України, яка регламентує судовий розгляд не згадується, на відмінність від глави 27 КПК України, яка регулює підготовче провадження, що суд роз`яснює обвинуваченому у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк більше десяти років, право заявити клопотання про розгляд кримінального провадження стосовно нього колегіально судом у складі трьох суддів.
Отже, вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду відбувається саме на стадії підготовчого провадження. Повернення до зазначеного питання на стадії судового розгляду не відповідає, на думку колегії суддів, загальним засадам кримінального провадження оскільки законність, розумність строків та інші згадані засади були б порушенні, а завдання кримінального провадження не досягнені так як повернення до цього питання змушувало б суд, постійно змінювати склад суддів і розпочинати розгляд справи знов.
Отже, ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дотримався вимог процесуального і матеріального права, ухвалив законне та обґрунтоване рішення. Підстав для скасування судового рішення у зв`язку з неповнотою судового розгляду, невідповідність висновків суду, викладених у судовому рішенні фактичним обставинам, виходячи з положення ст. ст. 410, 411 КПК України, колегію суддів, не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції не вбачає законних та обґрунтованих підстав для задоволення апеляційних вимог.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу захисника слід залишити без задоволення, а оскільки апеляційною інстанцією не встановлені підстави для зміни чи скасування судового рішення, то вирок суду залишається без змін.
Керуючись ст. ст. 405, 407, 409, 419 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги залишити без задоволення.
Вирок Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.03.2024 року стосовно ОСОБА_8 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Касаційного кримінального суду Верховного Суду протягом трьох місяців з дня проголошення.
Головуючий
Судді
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 11.06.2024 |
Номер документу | 119606655 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти основ національної безпеки України Колабораційна діяльність |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Іваненко Ігор Володимирович
Кримінальне
Харківський апеляційний суд
Савенко М. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні