Справа №516/110/24
Провадження №2-о/516/33/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2024 рокум.Теплодар
Теплодарський міський суд Одеської області в складі:
головуючої судді Ширінської О.Х.
за участю секретаря Дарієнко М.А.,
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Теплодарського міського суду Одеської області цивільнусправу за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи: Виконавчий комітетТеплодарської міськоїради Одеськогорайону,Одеської області, Теплодарська міська державна нотаріальна контора, про встановлення факту однією сім`єю із спадкодавцем, -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із вище вказаною заявою, в обгрунтування якої зазначила, що відповідно до договору купівлі-продажу, посвідченого нотаріусом Теплодарської міської державної нотаріальної контори Одеської області Панасюк А.В. від 02 грудня 2009 року, ОСОБА_2 прийняв у власність двокімнатну квартиру під АДРЕСА_1 .
Після придбання квартири під АДРЕСА_1 ОСОБА_2 проживав в ній разом з матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
09 березня 2013 року ОСОБА_2 зареєстрував шлюб з її матір`ю ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області.
ОСОБА_4 є її матір`ю, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим другим відділом реєстрації актів цивільного стану Суворовського районного управління юстиції м. Одеси.
01 червня 2017 року вона, ОСОБА_5 , зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеській області. Прізвище після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_7 .
Рішенням Теплодарського міського суду Одеської області від 11 жовтня 2023 року, справа № 516/526/23, шлюб між ОСОБА_6 та нею, ОСОБА_1 , розірвано.
В 2015 році вона, ОСОБА_8 , переїхала на постійне місце проживання до матері ОСОБА_4 за адресою: квартира під АДРЕСА_1 , де 01 березня 2017 року була зареєстрована, що підтверджується витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання.
За даною адресою вона проживала спільно з матір`ю ОСОБА_4 ,
ОСОБА_2 та спадкодавцем - ОСОБА_3 . Після їх смерті проживає по цей час та сплачує комунальні послуги.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим Біляївським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 виданим Біляївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
29 липня 2022 року Теплодарською державною нотаріальною конторою Одеської області, було заведено спадкову справу за № 62/2022 (номер у спадковому реєстрі 69522775) відносно майна померлої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим Біляївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
28 березня 2024 року вона, ОСОБА_1 , звернулась до Теплодарської державної нотаріальної контори Одеської області із заявою про прийняття спадщини, як особа яка проживала разом із спадкодавцем однією сім`єю не менше п`яти років після померлої ОСОБА_3 , останнє місце реєстрації якої за адресою: квартира АДРЕСА_1 , що до оформлення спадкових прав на нерухоме майно, а саме 1/2 (одну другу) частку житлової квартири під АДРЕСА_1 ), яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якого була його мати ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.
01.04.2024 року державним нотаріусом їй надано лист-роз`яснення, що вона не є спадкоємцем за законом, заповіту спадкодавець не склав, а факт проживання зі спадкодавцем однією сім`єю повинен встановити суд. Встановлення факту їй необхідно для прийняття спадщини.
Просила встановити факт постійного проживання однією сім`єю спадкоємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_7 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 та проживала за адресою : квартира під АДРЕСА_1 , (попередня назва: АДРЕСА_2 ) на час відкриття спадщини.
В судовому засіданні заявник підтримала заявлені вимоги та просила їх задовольнити з підстав, зазначених у заяві.
Заінтересовані особи в судове засіданні не з`явились, про день, час і місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.
Представник заінтересованої особи Теплодарської державної нотаріальної контори - державний нотаріус Панасюк А. подала заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутність через значну завантаженість.
Від Виконавчого комітету Теплодарської міської ради ніяких заяв і клопотань не надходило.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників заінтересованих осіб, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши заявника, покази свідків, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Пунктами 2, 3 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року надано роз`яснення про те, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Якщо постійнепроживання особизі спадкодавцемна часвідкриття спадщинине підтвердженовідповідними документами,у зв`язкуіз чимнотаріус відмовивособі воформленні спадщини,спадкоємець маєправо звернутисяв судіз заявоюпро встановленняфакту постійногопроживання зіспадкодавцем начас відкриттяспадщини,а непро встановленняфакту прийняттяспадщини.
Відповідно дост. 3 ч. 2 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
У п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другоїстатті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належить не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали із спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Пунктом 6Рішення КонституційногоСуду Українивід 03червня 1999року №5-рп/99встановлено,що дочленів сім`їналежать особи,що постійномешкають разомта ведутьспільне господарство.Ними можутьбути нетільки близькіродичі,але йінші особи,які неперебувають убезпосередніх родиннихзв`язках.Обов`язковоюумовою длявизнання їхчленами сім`їє фактспільного проживання,ведення спільногогосподарства,наявність спільнихвитрат,купівлі майнадля спільногокористування,участі увитратах наутримання житла,його ремонті т.п.
В ході розгляду справи судом встановлено, що заявник не знаходився у родинному зв`язку
із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 виданим Біляївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
З витребуваної судом спадкової справи № 62/2022 від 29.07.2022 року, встановлено, що у
спадкоємця ОСОБА_3 відсутні спадкоємці, які б претендували на отримання спадщини. Крім заявника ОСОБА_1 ніхто заяв не до нотраіальної контори щодо оформлення спадкових прав не подавав.
Син ОСОБА_3 - ОСОБА_2 був спадкоємцем після смерті своєї матері, на нього був складений 10.10.2002 року спадкодавцем заповіт. Але він помер ще до смерті своєї матері, ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим Біляївським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
ОСОБА_9 за життя був одружений на матері заявниці ОСОБА_4 , уклав шлюб 09.03.2013, що підтверджується свідоцтвом про шлюб.
ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим Біляївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Як слідує з довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, виданої виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської району Одеської області заявниця ОСОБА_1 була зареєстрована в квартирі АДРЕСА_1 01.03.2017 року.
Тобто на час звернення із даною заяву, заявниця ОСОБА_1 проживала у вказаній квартирі сім років. Сама заявниця стверджує, що почала проживати однією сім`єю в квартирі ОСОБА_3 ще з 2015 року.
Факт проживання у вказаній квартирі заявниці не менше п`яти років разом із спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю, вели спільне господарство, підтвердили допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які є сусідами спадкодавця ОСОБА_3 та заявниці ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази мають бути належними і допустимими у відповідності до вимог ст. ст.77, 78 УПК України.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (ст. 263 ЦПК України).
Таким чином, приймаючи до уваги те, що встановлення факту має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 , з якою вона проживала однією сім`єю більше п`яти років до смерті спадкодавця, на думку суду, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст. ст. 12,13, 81, 89, 229, 258-259,263-268, 315 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Заявлені вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем задовольнити.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю спадкоємця ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_7 , разом із спадкодавцем
ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 та проживала за адресою : квартира
АДРЕСА_1 , (попередня назва: АДРЕСА_2 ) на час відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення, шляхом подачі апеляційного скарги через Теплодарський міський суд Одеської області
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: О.Х. Ширінська
Суд | Теплодарський міський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2024 |
Оприлюднено | 12.06.2024 |
Номер документу | 119634445 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Теплодарський міський суд Одеської області
Ширінська О. Х.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні