Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/753/24
Номер провадження 2-о/292/37/24
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
11 червня 2024 року с-ще Пулини
Суддя Червоноармійського районного суду Житомирської області Гуц О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівській області управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства.
У С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 , звернулася до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт батьківства ОСОБА_3 , відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
При вирішенні питання про відкриття провадження суддя виходить із наступного.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
У відповідності до ст. 185 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, викладеним у статтях 175 і 177 цього Кодексу, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі.
Заява про встановлення факту, що має юридичне значення не відповідає вимогам ст. 175 ЦПК України, а саме в порушення вимог:
- п. 6 ч.3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору;
- п. 7 ч.3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання заяви, якщо такі здійснювались;
- п. 8 ч.3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою; зазначення щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- п. 9 ч.3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи;
- п. 10 ч.3 ст. 175 ЦПК України, заява не містить підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви (позовів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
Крім того, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно із ч. 3 ст. 42, ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно із пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, передбачені статті 143 ЦПК, зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Залучення заінтересованих осіб у цих справах відбувається залежно від мети встановлення фактів.
Особи, які беруть участь у справі мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню та які можуть вплинути на їх права і обов`язки. Участь у справі таких осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.
Звертаючись з даною заявою, заявниця заінтересованими особами зазначила: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівській області управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та ОСОБА_2 , але поряд з цим не міститься обґрунтування, яку юридичну заінтересованість мають вказані особи у цій справі, а також яким чином встановлення факту, про який просить суд заявниця, вплине на права та обов`язки.
Таким чином, заінтересованою особою по цій справі повинна бути організація та/або установа, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту, тобто заінтересованою особою буде той орган, куди заявник буде звертатися з рішення суду для його реалізації.
Крім того, оскільки визнання факту батьківства може мати значення для спадкових правовідносин, обов`язковим є залучення до справи як заінтересованої сторони близьких родичів померлої особи (батьків, братів, сестер, дітей тощо), тобто осіб, які є спадкоємцями померлого за заповітом або за законом, оскільки встановлення факту батьківства померлого впливає на права та обов`язки інших спадкоємців.
Однак, у заяві не зазначено коло спадкоємців померлого (чи відсутність спадкоємців).
Відповідно до ст.130 Сімейного кодексу України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу (за вказівкою матері).
Проте, заявницею до заяви недодано повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України.
Недотримання обов`язкових вимог до змісту заяви є перешкодою до відкриття провадження у справі.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях "Голдер проти Великої Британії" від 21.02.1975, "Жоффр де ля Прадель проти Франції" від 16.12.1992. Відтак в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На виконання ухвали про залишення заяви без руху надається заява в новій редакції з її копією та копіями всіх документів, що додаються до неї, відповідно для заінтересованих осіб .
При таких обставинах заяву слід залишити без руху, про що повідомити заявника і надати їй строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 353 ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівській області управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства, залишити без руху, про що повідомити заявника.
Надати заявнику строк в межах десяти днів з дня вручення копії ухвали суду для усунення зазначених у ній недоліків.
Роз`яснити заявнику, що якщо відповідно до ухвали суду у встановлений строк вимоги ухвали суду будуть виконані, позовна заява буде вважатися поданою в день первісного її подання, а інакше заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. В. Гуц
Суд | Червоноармійський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 12.06.2024 |
Номер документу | 119635967 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Червоноармійський районний суд Житомирської області
Гуц О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні