Справа № 703/5803/23
2-о/703/25/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2024 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Биченка І.Я.,
присяжних Примак Кулішової О.В., Поліщук С.П.,
за участю секретаря судового засідання Литвин Г.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою органу опіки і піклування в особі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, заінтересована особа: Смілянський дитячий будинок інтернат, про визнання ОСОБА_1 недієздатною,
установив:
Орган опіки і піклування в особі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області із заявою про визнання ОСОБА_1 недієздатною та встановлення над нею опіки.
Свою заяву обґрунтовує тим, що до органу опіки і піклування в особі Управління надійшло клопотання від Смілянського дитячого будинку-інтернату з проханням ініціювати направлення до суду заяви про визнання ОСОБА_1 недієздатною та вирішення питання стосовно опіки.
Управлінням було встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено безстроково І «Б» групу інвалідності, внаслідок хвороби, а саме: «F-73 глибока розумова відсталість, із значним порушенням поведінки. Дитячий аутизм». ОСОБА_1 емоційно не стабільна, мовний контакт майже відсутній, трапляються випадки агресії, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійного стороннього догляду, постійного підтримуючого психофармакологічного лікування, психотерапії і психокорекції.
ОСОБА_1 має статус дитини-сироти, так як її мати померла, а батько позбавлений батьківських прав рішенням Пролетарського районного суду м. Донецьк від 01 березня 2011 року.
Вона з 30 березня 2022 року перебуває на обліку в Смілянському дитячому будинку інтернаті на повному державному утриманні.
Враховуючи наведене Управління просило визнати ОСОБА_1 недієздатною. В зв`язку з відсутністю фізичних осіб, які б виявили бажання виконувати обов`язки опікуна, Управління просило вирішити питання щодо здійснення над нею опіки відповідно до ст. 66 ЦК України.
Ухвалою від 27 листопада 2023 року суд відкрив провадження у справі та призначав справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
Ухвалою суду від 29 січня 2024 року по справі призначено судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження по справі.
Ухвалою суду від 14 травня 2024 року провадження по справі відновлено.
В судове засідання учасники справи не з`явились.
Представник заявника ОСОБА_2 подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності у судовому засіданні, заяву підтримала в повному обсязі та просила її задовольнити.
Заінтересована особа направила до суду клопотання, в якому просила провести розгляд справи без участі її представника та задоволити заяву про визнання ОСОБА_1 недієздатною.
Адвокат проти задоволення заяви не заперечував, про що надав відповідну заяву.
Суд, зважаючи на висновок судово-психіатричної експертизи та стан здоров`я ОСОБА_1 , вважає за необхідне провести судове засідання без її участі в судовому засіданні.
За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом І «Б» групи з дитинства безтерміново, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №056660 та посвідченням серії НОМЕР_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк.
Рішенням Пролетарського районного суду м. Донецька від 17 березня 2011 року по справі №2-524/11 року ОСОБА_3 позбавлено батьківських прав відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як встановлено з довідки №1102 від 05.10.2023 ОСОБА_1 є підопічною Смілянського дитячого будинку-інтернату з 30.03.2022, перебуває на повному державному утриманні, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
З висновку ЛКК №494 КНП «Смілянська міська лікарня» СМР вбачається, що ОСОБА_1 за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду та поміщення в будинок інтернат психо-неврологічного профілю для дорослих.
Відповідно до частини 1 статті 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Метою проведення судово-психіатричної експертизи є з`ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.
В зв`язку з цим, ухвалою суду від 29 січня 2024 року по справі було призначено судово-психіатричну експертизу з метою встановлення психічного стану ОСОБА_1 , проведення якої доручено експертам Черкаської філії ДУ «ІПСПЕМН» МОЗ України.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 184 від 25 квітня 2024 року комісія прийшла до висновку проо наявність у ОСОБА_1 проявів хронічного стійкого психічного розладу у формі важкої розумової відсталості з проявами аутизму, дитячого церебрального паралічу з помірним тетрапарезом, через що вона нездатна усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 статті 29 Конституції України встановлено, що кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.
За змістом положень Цивільного кодексу України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття), якщо вона не визнана недієздатною або не обмежена в дієздатності.
При цьому, як встановлено ч. 1 ст.36 ЦК України якщо фізична особа страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, суд може обмежити її цивільну дієздатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України в разі якщо фізична особа внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними вона може бути визнана судом недієздатною.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності суд приходить до висновку про наявність достатніх доказів того, що ОСОБА_1 страждає хронічним, стійким психічним розладом. У наслідок проведеної експертизи встановлено, що в неї на даний час наявний стійкий хронічний психічний розлад, що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому її слід визнати недієздатною.
Також Управлінням надано суду подання про встановлення опіки над недієздатною особою та призначення її опікуна в якому просило суд розглянути питання щодо здійснення опіки над ОСОБА_1 відповідно до ст. 66 ЦПК України.
Згідно ст. 41, 58 ЦК України над фізичними особами, які визнані недієздатними, встановлюється опіка.
Як вбачається з ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Аналогічні норми передбачені і ч. 1 ст. 300 ЦПК України, згідно з якою суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (стаття 55 ЦК України).
Відповідно до ст.76 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю (стаття 63 ЦК України).
Разом з тим, як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на постійній основі на повному державному утриманні у Смілянському дитячому будинку інтернаті.
Суд бере до уваги, що помістивши ОСОБА_1 до будинку інтернату на повне державне утримання, держава доручила повний догляд та її утримання цьому інтернату.
Статтею 66 ЦК України визначено, що якщо над фізичною особою, яка перебуває у навчальному закладі, закладі охорони здоров`я або закладі соціального захисту населення, не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, опіку або піклування над нею здійснює цей заклад.
Суд зазначає, що на законодавчому рівні визначено порядок здійснення опіки над фізичною особою щодо якої не встановлено опіку чи піклування або не призначено опікуна чи піклувальника, а тому вказана обставина не потребує дублювання рішенням суду.
Частиною 6 ст. 300 ЦПК України передбачено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Як встановлено з повідомлення ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» від 25.04.2024 експертами при проведенні експертизи ОСОБА_1 було витрачено 6 експертогодин, вартість однієї експертогодини складає 1030 грн 06 коп., тобто загальна вартість експертизи становить 6180 грн. 36 коп.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Таким чином, понесені витрати на проведення судової експертизи слід компенсувати експертній установі за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 76, 81, 89, 247, 258, 259, 263-265, 295, 299, 300 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву органу опіки і піклування в особі Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, заінтересована особа: Смілянський дитячий будинок інтернат, про визнання ОСОБА_1 недієздатною задовольнити частково.
Визнати недієздатною громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання якого зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , в Смілянському дитячому будинку інтернаті.
В решті заяви відмовити.
Компенсувати державній установі «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (код 04803492, UA158201720313251005201007077, МФО 820172 ДКСУ у Подільському районі м. Києва) за рахунок держави судові витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи, в розмірі 6180 грн. 36 коп.
Встановити строк дії рішення про визнання ОСОБА_1 недієздатною - 2 роки з дня набрання ним законної сили.
Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Смілянської міської ради.
Рішення може бути оскаржене сторонами до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 07 червня 2024 року.
Учасники справи:
заявник - управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, місце знаходження: Черкаська область, м. Сміла вул. М.Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791;
заінтересована особа Смілянський дитячий будинок інтернат, адреса місця знаходження: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. осавули Василя Бурки, 40, код ЄДРПОУ 03189765;
особа, щодо якої розглядається справа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Суддя І.Я. Биченко
Присяжні О.В. Примак-Кулішова
С.П. Поліщук
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2024 |
Оприлюднено | 12.06.2024 |
Номер документу | 119638866 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Биченко І. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні