Рішення
від 03.06.2024 по справі 716/1061/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/1061/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.06.2024 року місто Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Вайновської О.Є.,

секретаря судового засідання Кульки О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокатка Козловська Юлія Павлівна, до територіальної громади Звенячинського старостинського округу №1 Кострижівської об`єднаної територіальної громади в особі Кострижівської селищної ради Чернівецького району Чернівецької області, про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за законом та отримання правовстановлюючого документу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , в особі адвокатки Козловської Ю.П., звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання за ним права на завершення приватизації з подальшим отриманням правовстановлючого документу на земельну ділянку площею 0,2000 га для ведення особистого селянського господарства розташованої в с.Звенячин Чернівецького району Чернівецької області в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суддівід 15.05.2024 року відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання, витребувано докази.

Ухвалою від 03.06.2024 року підготовче провадження закрито, призначено розгляд справи.

В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, надали заяву про розгляд справи за їхньої відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили їх задовольнити.

Також до судового засідання не з`явився представник відповідача Кострижівської об`єднаної територіальної громади в особі Кострижівської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнав.

За таких обставин суд ррзглянув справу за відсутності сторін, при цьому, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося з огляду на положення ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що Заставнівським відділом ДРАЦС у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинено актовий запис №167 від 07.03.2023 року (а.с.8).

За загальними положеннями про спадкування, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1216-1217 ЦК України).

21.12.2016 року ОСОБА_2 зробила заповідальне рішення на випадок своєї смерті, згідно якого належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,10 га кадастровий номер 7321584900:01:002:0025, що знаходиться на території Звенячинської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області заповіла ОСОБА_1 (а.с.10) і вказаний заповіт є чинний.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України). Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч.3 ст.1268 ЦК України).

Відповідно до довідки Звенячинського старостинського округу №1 Кострижівської селищної ради №137 від 14.03.2023 року, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Матеріали спадкової справи не містять заяв ОСОБА_1 про відмову від спадщини протягом строку для прийняття спадщини.

Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та у встановлений законом строк прийняв спадщину після смерті матері.

Згідно ст.1218ЦКУкраїни до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За життя ОСОБА_2 на підставі рішення №116-8/2021 від 29.10.2021 року Кострижівської селищної ради передано у безоплатну власність земельну ділянку загальною площею 0,20 га із кадастровим номером 7321584900:01:002:0025 для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: село Звенячин, Чернівецького району Чернівецької області (а.с.14, зворот).

Вищезазначеним рішенням ОСОБА_2 надано дозвіл на затвердження технічної документації із землеустрою щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,20 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: село Звенячин, Чернівецького району Чернівецької області (а.с.14-15).

Правовстановлюючий документ на право власності на земельну ділянку площею 0,20 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: село Звенячин, Чернівецького району Чернівецької області ОСОБА_2 не отримала, оскільки померла.

Згідно ст.ст.125,126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Враховуючи викладене, та аналізуючи вищевказані норми права, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 за життя розпочала процедуру приватизації вищевказаної земельної ділянки, але не завершила її, оскільки не отримала правовстановлюючий документ та не здійснила державної реєстрації своїх прав, в порядку, встановленому законом.

Частиною 1 статті 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Пунктом 10 Постанови ПленумуВерховногосудуУкраїни №7від30травня2008року"Просудовупрактикуу справахпроспадкування" визначено, що спадкування права на земельну ділянку відбувається в порядку ст.1225 ЦК України при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

В своєму роз`ясненні №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013рокуВищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зауважив, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку. Не підлягають задоволенню позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації.

Отже, суд вважає належним обраний позивачем спосіб захисту про визнання права на завершення приватизації та набуття у власність земельної ділянки в порядку спадкування за законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач, будучи спадкоємцем за заповітом та прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали його матері та не припинилися внаслідок її смерті, в тому числі право на приватизацію земельної ділянки, переданої за життя ОСОБА_2 у власність рішенням №116-8/2021 від 29.10.2021 року Кострижівської селищної ради. Вказане рішення прийнято уповноваженим на те органом, не скасоване, в порядку, встановленому законом, а тому є чинним.

За відсутності зареєстрованого у встановленому законом порядку права власності на земельну ділянку на ім`я померлої, ОСОБА_1 позбавлений можливості отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Іншого способу захисту своїх прав, окрім судового, позивач не має.

За таких обставин, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд вважає, що до спадкоємця ОСОБА_1 перейшли права й обов`язки спадкодавиці ОСОБА_2 в частині завершення процедури оформлення права власності на земельну ділянку, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання в порядку спадкування за заповітом права на закінчення приватизації та отримання правовстановлюючого документа на земельну ділянку підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі ст.ст.15, 16, 1216-1218, 1225, 1268-1269 ЦК України, ст.ст.125, 126 ЗК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокатка Козловська Юлія Павлівна, до територіальної громади Звенячинського старостинського округу №1 Кострижівської об`єднаної територіальної громади в особі Кострижівської селищної ради Чернівецького району Чернівецької області, про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за законом та отримання правовстановлюючого документу, задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , право на завершення приватизації та отримання правовстановлюючого документу на земельну ділянку площею 0,2000 га, кадастровий номер 7321584900:02:001:0058, для ведення особистого селянського господарства, розташовану в селі Звенячин Чернівецького району Чернівецької області, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлений 10.06.2024.

Суддя О.Є. Вайновська

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення03.06.2024
Оприлюднено12.06.2024
Номер документу119639113
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —716/1061/24

Рішення від 03.06.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

Рішення від 03.06.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

Ухвала від 03.06.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні