Справа № 342/786/24
Провадження № 2-о/342/111/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2024 року м. Городенка
Суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Федів Л.М.,ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення (заінтересовані особи: Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України),
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була членом сім`ї воїна, що 22.01.2023 р. загинув під час захисту Батьківщини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з яким орієнтовно з весни 2021 р. по весну 2022 р. (по час його мобілізації) жили вони за адресом АДРЕСА_1 однією сім`єю як чоловік та жінка, в т.ч. виховували народжену дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вели спільне господарство та мали один щодо іншого взаємні права та обов`язки, що доведено належними, допустимими, достовірними та беззаперечними доказами, реєстрація народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , здійснена згідно ч. 1 ст. 135 СК України (зі слів матері), проте його біологічним батьком був і є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який 22.01.2023 р. загинув під час захисту Батьківщини, що доводено висновком посмертної судової молекулярно-генетичної експертизи, не реєстрація шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та народження дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 належним чином не здійснені тому, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до 27.03.2022 була неповнолітньою, в такому стані розпочала сімейне життя з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та народила в тому ж стані за участі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дитину - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в т.ч. навіть на момент мобілізації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який 22.01.2023 р. загинув під час захисту Батьківщини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ще продовжувала бути неповнолітньою. Заінтересовані особи: Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановлено наступне.
До справ, що розглядаються загальними судами в порядку цивільного судочинства, відноситься окреме провадження, яке призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав - ч.7 ст. 19ЦПК.
Відповідно до ст. 293 ЦПК Українив порядку окремого провадження (вид непозовного цивільного судочинства)розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Судрозглядає впорядку окремогопровадження справипро встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно із роз`ясненнями, викладеними у пункті 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Частина 3 статті 294 ЦПК Українивизначає,що справиокремого провадженнярозглядаються судомз додержаннямзагальних правил,встановлених цимКодексом,за виняткомположень щодозмагальності тамеж судовогорозгляду.
Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання (ч. 1 ст. 316 ЦПК України).
Заявник ОСОБА_1 , у поданій до суду заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, зазначила свою адресу - АДРЕСА_1 . Однак, в матеріалах справи відсутні докази про зареєстроване місце проживання чи перебування заявника, зазначене в заяві, що не дає можливість суду визначити територіальну юрисдикцію (підсудність) справи.
ЗгідноКонвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04.11.1950 Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1ст. 378 ЦПК України).
Таким чином, заявнику необхідно надати докази на підтвердження зареєстрованого місця проживання чи перебування на території,яка відноситься до територіальної юрисдикції (підсудності) Городенківського районного суду Івано-Франківської області.
Заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст.175 , 177 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченимст. 318 цього Кодексу.
У відповідності до ч.4ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно ч.1ст.4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 4 п.1 ч.2ст.4 Закону України «Про судовий збір»визначено, що розмір ставки судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою становить 0,2розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб (605,60 грн.).
Статтею 9 Закону України «Про судовий збір»визначено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
При зверненнідо судуз вищезгаданоюзаявою провстановлення факту,що маєюридичне значення,заявник об`єднала в заяві декілька вимог, однак не конкретизовано та не чітко визначено їх кількість, не сплативши при цьому судовий збір у відповідності до Закону України "Про судовий збір", покликаючись на те, що згідно п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнена від сплати судового збору, не надавши належних доказів для такого звільнення. У зв`язку з чим їй слід сплатити судовий збір за кожну вимогу.
Суд акцентує увагу на тому, що право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях "Голдер проти Великої Британії" від 21.02.75. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Для об`єктивного та своєчасного розгляду справи, надання учасникам цивільного процесу рівних справ, заявнику необхідно привести заяву згідно вимог чинного цивільного процесуального законодавства та усунути зазначені вище недоліки.
Приймаючи до уваги вищенаведене, приходжу до висновку, що заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
При цьому слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням права заявника на доступ до правосуддя.
Так, згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, сформульованою, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 року у справі «Пелевін проти України» (пункт 27), від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України» (пункт 31), в яких зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою; регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену, зокрема, у пункті 55 справи «Креуз проти Польщі», про те, що обмеження, накладене на доступ до суду, буде несумісним із пунктом першим статті 6 Конвенції, якщо воно не переслідує законної мети або коли не існує розумної пропорційності між застосованими засобами та законністю цілі, якої прагнуть досягти ("Kreuz v. Poland" № 28249/95).
Отже, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані,ЦПК Українипри цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання заявником цих вимог та прийнятностізаяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Частиною 3 ст. 185ЦПК України передбачено, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.175-177, 185, 258-261, 316, 318 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення (заінтересованіособи:Городенківський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уКоломийському районіІвано-Франківськоїобласті Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,Міністерство оборониУкраїни), - залишити без руху та надати заявнику строк для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Недоліки усунути шляхом:
- надання доказів про зареєстроване місце проживання чи перебування заявника ОСОБА_1 на території,яка відноситьсядо територіальної юрисдикції (підсудності) Городенківського районного суду Івано-Франківської області;
- конкретизації заявлених вимог, зазначення їх кількості та сплати судовогозбору врозмірі 605,60грн закожну заявленувимогу, за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Городенка/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37951998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA048999980313191206000009632, або надання документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у зазначений строк заява буде вважатись неподаною і повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: Федів Л. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2024 |
Оприлюднено | 12.06.2024 |
Номер документу | 119641641 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні