Постанова
від 27.05.2024 по справі 521/25497/23
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 33/813/1042/24

Номер справи місцевого суду: 521/25497/23

Головуючий у першій інстанції Поліщук І. О.

Доповідач Котелевський Р. І.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2024 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду кримінальних справ Котелевського Р.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Тьосової Я.В.,

представника Одеської митниці Держмитслужби України Кептене Д.А.,

захисника Ізовіта А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника Ізовіта А.М. на постанову судді Малиновського районного суду м. Одеси від 12.03.2024 року, якою,

ОСОБА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 12.08.2009, картка фізичної особи платників НОМЕР_2 , на дату вчинення правопорушення керівника ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 447838406),

визнано винуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України,

встановив:

оскарженою постановою суді місцевого суду ОСОБА_1 визнаний винуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме 16 846 648 (шістнадцять мільйонів вісімсот сорок шість тисяч шістсот сорок вісім) гривень 55 (п`ятдесят п`ять) копійок.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Не погоджуючись з постановою суду, захисник Ізовіт А.М. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Захисник зазначає, що постанова є незаконною, необґрунтованою та такою, що винесена внаслідок неврахування важливих обставин. Так, захисник зазначає, що:

-офіційні письмові відповіді митних органів Румунії, носять інформаційний характер, а не такий що пов`язаний з розслідуванням, також відсутній офіційний переклад цих листів, які судом враховані як допустимі докази;

-судом не надано жодних доказів того, яке відношення всі перераховані підприємства у письмовій відповіді митних органів Румунії, як відправники товарів та підприємства як отримувачі товарів, мають до підприємства-продавця «GRUSSEN SALE LIMITIED» та підприємства-покупця ТОВ «BIЛMAP ТРЕЙД»;

-судом не взято до уваги те, що перевезення товарів здійснювалось на підставі міжнародної автомобільної накладної (CMR), факт переміщення товарів через митний кордон України за вказаними документами підтверджується наявністю відтисків штампів Одеській митниці «Під митним контролем», та судом не надано жодних висновків щодо додаткових письмових пояснень по справі де ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» на користь підприємства «GRUSSEN SALE LIMITIED» здійснено перерахування коштів у сумі, що відповідає ціні товарів, виставленої Продавцем у зазначених інвойсах;

-за умовами зовнішньо економічного контракту, комерційні інвойси за кожну партію товарів виставлялись саме підприємством «GRUSSEN SALE LIMITIED»; згідно правил Інкотермс 2010, пунктів 5.1 та 6.2 контракту від 13.02.2023 року№ GRU-VI0223, документи, що подавались в зоні діяльності Одеської митниці для митного оформлення товарів видані продавцем товарів - підприємством «GRUSSEN SALE LIMITIED» та ТОВ «BIЛMAP ТРЕЙД» є покупцем товару, та жодних дій щодо складення, підписання товаросупровідних, комерційних документів, документів, пов`язаних із експортом товарів та їх перевезенням, не вчиняло та не мало обов`язку вчиняти

-інвойси виставлені підприємством «GRUSSEN SALE LIMITIED», слідували разом із товарами та під час переміщення через митний кордон України подавалися до Одеській митниці перевізником товарів, а ОСОБА_1 не мав відношення до оформлення документів;

-ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» не має жодних взаємовідносин із підприємствами та фізичними особами, зазначеними у експортних митних деклараціях, як відправників (експортерів) товарів так і отримувачів (імпортерів) цих товарів;

-в наданих митними органами Румунії експортних деклараціях взагалі не відображено відомості щодо товару та його вартості;

-судом не досліджені платіжні документи, які надані на підтвердження сплати митних платежів ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД», та Одеська митниця, при складенні протоколів про порушення митних правил, вважає достовірною митну вартість, одержану із документів Румунії, тобто як основу для нарахування митних платежів, таким чином самостійно визначене платником податків (імпортером) грошове зобов`язання є збільшеним

Відповідно до положень ч.ч. 5, 6 ст. 294 КУпАП апеляційний суд повідомляє про дату, час і місце судового засідання особу, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не пізніше ніж за три дні до початку судового засідання. Неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.

В судове засідання суду апеляційної ОСОБА_1 не з`явився, про дату та час судового розгляду був поставлений до відома шляхом направлення смс-повідомлення, заяв і клопотань про відкладення розгляду справи не подавав, однак його захист в судовому засіданні апеляційного суду був здійснений адвокатом Ізовітом А.М.

Таким чином, на стадії апеляційного перегляду оскарженого рішення, судом були створені всі умови для реалізації права ОСОБА_1 на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, щовони в судове засідання не з`явились, суд розцінюєце якнебажанняособисто прийняти участь в розгляді справи в суді апеляційної інстанції.

Розгляд справи за відсутністю учасників процесу узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якогов силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.

В своїх рішеннях Європейський Суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтерваломсамацікавитись провадженням у її справі,добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Заслухавши захисника, який просив задовольнити апеляційну скаргу; представника Одеської митниці Держмитслужби України Кептене Д.А., який заперечував проти задоволення апеляційної скарги; вивчивши матеріали справи та долучені докази; апеляційний суд дійшов висновку про таке.

Відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показами свідків, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Порядок провадження у справах про порушення митних правил встановлений розділом ХІХ Митного кодексу України.

Згідно зі ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв`язку з оскарженням.

Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно зі ст.494 МК України, про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом учинення дій) точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Диспозиція ч.1 ст.483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно зУКТ ЗЕДта його митної вартості.

На думкуОдеської митниці, ОСОБА_1 вчинено дії,спрямовані напереміщення товарівчерез митнийкордон Україниз приховуваннямвід митногоконтролю шляхомнадання митномуоргану,як підставидля переміщення,документів,що містятьнеправдиві відомостіщодо ваги,вартості переміщуванихтоварів,а такожщодо відправниката одержувачатовару,у зв`язкуз чим17.07.2023року складенопротоколи пропорушення митнихправил №1269/50000/23, №1270/50000/23, №1271/50000/23,№1272/50000/23,№1273/50000/23, за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

З метою забезпечення виконання завдань провадження у справах про порушення митних правил, в частині повного і об`єктивного з`ясування обставин даної справи, а також з метою перевірки доводів апеляційної скарги представника митниці, апеляційним судом були досліджені докази, які містяться в матеріалах справи.

Так, відповідно до протоколу про порушення митних правил №1269/50000/23 від 17/07/2023 року встановлено, що протоколу про порушення митних правил№1269/50000/23вбачається, що 13.02.2023 між TOB «ВІЛМАР ТРЕИД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406) та компанією «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), було укладено зовнішньоекономічний контракт № GRU-VI0223 щодо поставок товарів в Україну.

09.03.2023 в рамках зазначеного зовнішньоекономічного контракту в зону діяльності пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці з Туреччини по смузі руху «червоний коридор» прибув вантажний автомобіль державні номери НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , країна реєстрації Україна, який прямував з Румунії до України (м. Львів).

09.03.2023 особою, уповноваженою на декларування ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), громадянином України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №23UA500420001256U8.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та для подальшого здійснення митного контролю та митного оформлення товару митному органу було надано митну декларацію типу «ІМ 40 AA» №23UA500420001256U8 від 09.03.2023,а також наступні товаросупровідні документи: CMR № 490166 від 04.03.2023, інвойс від 04.03.2023 № GIB2023000000038, згідно яких у вказаному транспортному засобі в митному режимі «імпорт» переміщувався товар «товари народного споживання широкого асортименту».

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №23UA500420001256U8 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем товару є компанія «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7B, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYE), a одержувачем та покупцем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406).

Згідно граф МД №23UA500420001256U8 було заявлено 30 найменувань товару «Тканина: запасні частини до транспортних засобів, килими, будівельні матеріали...» Фактурна вартість заявлених товарів складає 83 824,85 доларів США, вагою брутто 18 999 кг.

09.03.2023 після здійснення митного оформлення за МД №23UА500420001256U8 вищевказані товари було випущено у вільний обіг.

Так, з метою з`ясування питання про автентичність поданих митним органам України документів на зазначені товари митними органами ініційовано направлення запиту до митних органів Республіки Румунія.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії від 29.06.2023 №26/26-04/7.10/1563 (вх. митниці від 30.06.2023 №14705/4) до Одеської митниці для опрацювання спрямовано відповідь митних органів Румунії на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи під час ввезення на митну територію України товарів широкого асортименту на адресу TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5 Б. код 44838406).

За змістом вказаного вище листа Департаменту міжнародної взаємодії запит української сторони стосувався поставок товарів, оформлених, в тому числі, й за митною декларацією №23UA500420001256U8 від 09.03.2023.

У відповідь на запит митних органів України стосовно наведеної поставки товарів листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії від 22.05.2023 №16226 надано копії документів та інформацію щодо переміщення транзитом територією Румунії з Туреччини в Україну партії товарів за MRN №23TR34130000655861.

Відповідно до отриманих документів, товари переміщувались від різних турецьких компаній - відправників та на різні компанії - отримувачі в Україні. Видані ними рахунки не містять інформації про здійснення поставок товарів за дорученням/розпорядженням компанії «GRUSSEN SALE LIMITIED». Відсутня така інформація і у копіях транспортних документів.

Аналіз даних про транспортні засоби переміщення, кількість місць та вагу брутто вантажів, які містяться у наданих румунською стороною транспортних та митних документах, дозволяє зробити висновок, що вони стосуються товарів, які ввозились в Україну транспортними засобами з державними номерами ВН5477ІВ/ НОМЕР_4 , країна реєстрації Україна, та імпортувалися ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» за митною декларацією № 23UA500420001256U8.

За результатами вивчення та співставлення документів, які були надані при імпорті товарів до України та документів, які надавались при експорті в Румунії, виявлено розбіжності у даних щодо ваги, вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

Так, на транспортному засобі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_3 /ВН5044ХІ, країна реєстрації Україна, територією Румунії з Туреччини до України переміщувалась наступна партія товарів на підставі MRN № 23TR34130000655861 та CMR від 04.03.2023, загальною вартістю 121 294,24 доларів США та 26 192,30 Євро:

1) від відправника «MZK TEXTIL ANONIM SIRKETI» на адресу отримувача - «LLC INTEGRITA (POLTAVA)» за інвойсом №IHR2023000000016 від 11.02.2023, з фактурною вартістю 39 900,00 доларів США;

2) від відправника «HIMPEKS OTOMOTIV SANAYI VE TICARET» на адресу отримувача - «PLATINUM TEXTILE LLC (LVIV) за інвойсом № НМР2023000009178 від 24.02.2023, з фактурною вартістю 32 857,84 доларів США;

3) від відправника «PNS TEKNIK MUN SAN TIC LTD STI» на адресу отримувача - «SOLTOR LLC (BUCHA)» за інвойсом № IHR2023000000132 від 03.03.2023, з фактурною вартістю 26 192,30 Євро;

4) від відправника «ОТО HAKAN OTOMOTIV SAN TIC LTD STI» на адресу отримувача - «SOLTOR LLC (BUCHA) за інвойсом № IHR2023000000011 від 03.03.2023, з фактурною вартістю 4 038,50 доларів США;

5) від відправника «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» на адресу отримувача - «LLC INTEGRITA (POLTAVA)» за інвойсом № 369594 від 04.03.2023, з фактурною вартістю 44 497?90 доларів США.

Таким чином, під час перевірки документів, які були надані при імпорті товарів до України, та документів, які надавались при вивезенні з Румунії, встановлено, що фактично товари, які оформлено в Одеській митниці за МД типу «ІМ 40 АА» №23UA500420001256U8 від 09.03.2023, при вивезенні з митної території Румунії було вивезено за іншими товаросупровідними документами відповідно до MRN № 23TR34130000655861.

Так, відповідно наданим до Одеської митниці документам, згідно з МД типу «ІМ 40 AA» №23UA500420001256U8 від 09.03.2023, CMR № 490166 від 04.03.2023 та інвойсу від 04.03.2023 №GIB2023000000038, загальна фактурна вартість складає 83 824,85 доларів США, вага брутто 18 999 кг.

Згідно отриманої відповіді державних органів Румунії встановлено, що фактично загальна вартість товарів, переміщуваних на вантажному автомобілі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , на підставі MRN № 23TR34130000655861 та експортних інвойсів №IHR2023000000016 від 11.02.2023, №НМР2023000009178 від 24.02.2023, № IHR2023000000132 від 03.03.2023, № IHR2023000000011 від 03.03.2023, № 369594 від 04.03.2023, становить - 121 294,24 доларів США та 26 192,30 Євро

Крім того, було встановлено також невідповідність даних щодо відправника та одержувача товару, оскільки відповідно до MRN № 23TR34130000655861, наданої для митного оформлення митним органам Румунії, отримувачами даної партії товару є зовсім інші компанії, а саме:

-ТОВ «ІНТЕГРІТА» (код 44558368, 36023, м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А) - за даними АСМО «Інспектор» підприємство змінило назву та адресу на TOB «РІНІА ГОЛД» (36022, м. Полтава, вул. Небесної сотні, буд. 91);

-ТОВ «СОЛТОР» (код 44122507, 07831, Київська обл., Бучанський р-н, село Луб`янка, вул. Чкалова, буд. 39-В) за даними АСМО «Інспектор» підприємство змінило місцезнаходження на адресу: 04053, м. Київ, Вознесенський узвіз, буд. 14 офіс 16/45);

-ТОВ «ПЛАТИНУМ ТЕКСТИЛЬ» (код 44295954, 79067, м. Львів, вул. Бескидська, буд 33, офіс 48).

Так саме, й відправниками зазначено наступні іноземні компанії: «MZK TEXTIL ANONIM SПІКЕТІ». «HIMPEKS OTOMOTIV SANAYI VE TICARET», «PNS TEKNIK MUN SAN TIC LTD STI», «ОТО HAKAN OTOMOTIV SAN TIC LTD STI» та «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STL»

Натомість, відповідно до поданої Одеській митниці МД типу «ІМ 40 АА» №23UA500420001256U8 від 09.03.2023, відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIV AN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYE), отримувачем - ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406).

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні зазначеного вище товару ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), надало для декларування у МД №23UA500420001256U8 від 09.03.2023 неправдиві відомості щодо відправника, отримувача, ваги та вартості, надавши документи, що містять неправдиві відомості.

Так, за результатами опрацювання інформації, наданої листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД», встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним, зазначеним в транзитних митних документаціях при вивезенні товарів з Румунії та є недостовірними стосовно відправника, отримувача та вартості товару, а саме, на 121 294,24 доларів США та 26 192.30 Євро.

Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно вартості, ваги, відправника та отримувача товару.

Одержувачем вказаного товару є ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» в особі керівника, громадянина України ОСОБА_1 , який як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою цього підприємства.

Перебуваючи на посаді керівника підприємства - отримувача ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406), громадянин України ОСОБА_1 , відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов`язаний забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.

Таким чином, на думку митного органу, ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406), в особі її керівника, громадянина України ОСОБА_1 . вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 5 445 721,59 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві відомості щодо ваги та вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

З протоколу про порушення митних правил№1270/50000/23вбачається, що 13.02.2023 між TOB «ВІЛМАР ТРЕИД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406) та компанією «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), було укладено зовнішньоекономічний контракт № GRU-VI0223 щодо поставок товарів в Україну.

09.03.2023 в рамках зазначеного зовнішньоекономічного контракту в зону діяльності пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці з Туреччини по смузі руху «червоний коридор» прибув вантажний автомобіль державні номери НОМЕР_5 / НОМЕР_6 , країна реєстрації Україна, який прямував з Румунії до України (м. Львів).

09.03.2023 особою, уповноваженою на декларування ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), громадянином України ОСОБА_1 , підготовлено та подано до Одеської митниці митні декларації типу «ІМ 40 АА» (далі МД), які було прийнято та зареєстровано за номерами №23UA500420001257U7 та №23UA500420001258U6.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та для подальшого здійснення митного контролю та митного оформлення товару митному органу було надано митні декларації типу «ІМ 40 АА». згідно яких у вказаному транспортному засобі в митному режимі «імпорт» переміщувався товар «товари народного споживання широкого асортименту»:

- №23UA500420001257U7 від 09.03.2023 з наступними товаросупровідними документами: CMR№ 1271813 від 09.03.2023, інвойс від 04.03.2023 №GIB2023000000037;

- №23UA500420001258U6 від 09.03.2023 з наступними товаросупровідними документами: CMR №1271812 від 09.03.2023, інвойс від 04.03.2023 №GIB2023000000037/1,

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №23UA500420001257U7 та №23 UA500420001258U6 , а також у товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем товару є компанія «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7B, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYEL a одержувачем та покупцем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ 448384061).

Згідно граф МД №23UA500420001257U7 було заявлено 21 найменування товару «Текстильні вироби, побутові вироби, білизна, килими, вироби з пластмаси...» Фактурна вартість заявлених товарів складає 48909,12 доларів США, вагою брутто - 12 294,6 кг.

Згідно граф МД №23UA500420001258U6 було заявлено 32 найменування товару «Чоловічий та жіночий одяг, текстильні вироби, взуття, головні убори...» Фактурна вартість заявлених товарів складає 81 538,55 доларів США, вагою брутто - 10 146,4 кг.

Тобто, загальна фактурна вартість товарів, які переміщувались на транспортному засобі, державні номери НОМЕР_5 / НОМЕР_6 , відповідно до МД №23UA500420001257U7 та №23UA500420001258U6, становить - 130 447,67 доларів США, вагою брутто - 22 441 кг.

09.03.2023 після здійснення митного оформлення за МД №23UA500420001257U7 тa №23UA500420001258U6, вищевказані товари було випущено у вільний обіг.

Так, з метою з`ясування питання про автентичність поданих митним органам України документів на зазначені товари митними органами ініційовано направлення запиту до митних органів Республіки Румунія.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії від 29.06.2023 №26/26-04/7.10/1563 (вх. митниці від 30.06.2023 №14705/4) до Одеської митниці для опрацювання спрямовано відповідь митних органів Румунії на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи під час ввезення на митну територію України товарів широкого асортименту на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕИД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5 Б, код 44838406).

За змістом вказаного вище листа Департаменту міжнародної взаємодії запит української сторони стосувався поставок товарів, оформлених, в тому числі, й за митними деклараціями від 09.03.2023 №23UA500420001257U7 Ta№23UA500420001258U6.

У відповідь на запит митних органів України стосовно наведеної поставки товарів листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії від 22.05.2023 №16226 надано копії документів та інформацію щодо переміщення транзитом територією Румунії з Туреччини в Україну партії товарів за MRN №23BG00101121441814.

Відповідно до отриманих документів, товари переміщувались від різних турецьких компаній - відправників та на різні компанії - отримувачі в Україні. Видані ними рахунки не містять інформації про здійснення поставок товарів за дорученням/розпорядженням компанії «GRUS SEN SALE LIMITIED». Відсутня така інформація і у копіях транспортних документів.

Аналіз даних про транспортні засоби переміщення, кількість місць та вагу брутто вантажів, які містяться у наданих румунською стороною транспортних та митних документах, дозволяє зробити висновок, що вони стосуються товарів, які ввозилися в Україну транспортними засобами з державними номерами СЕ2298СО/ НОМЕР_6 , країна реєстрації Україна, та імпортувалися ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» за митними деклараціями від 09.03.2023 №23UA500420001257U7 Ta№23UA500420001258U6.

За результатами вивчення та співставлення документів, які були надані при імпорті товарів до України та документів, які надавались при експорті в Румунії, виявлено розбіжності у даних щодо вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

Так, на транспортному засобі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_5 /СЕ3469ХР, країна реєстрації Україна, територією Румунії з Туреччини до України переміщувались товари на підставі MRN №23BG00101121441814, згідно з CMR від 04.03.2023 №1271812, від відправника - «LELAKUR TEKSTIL AYAKKABI KOZMETIK INSAAT SAN VE TIC LTD STI», на адресу отримувача - «LLC INTEGRITA (POLTAVA)», за інвойсом від 04.03.2023 №LEL2023000000281, з фактурною вартістю 51 043,57 доларів США, вагою брутто - 22 441 кг.

Таким чином, під час перевірки документів, які були надані при імпорті товарів до України, та документів, які надавались при вивезенні з Румунії, встановлено, що фактично товари, які оформлено в Одеській митниці за МД типу «ІМ 40 АА» від 09.03.2023 №23UA500420001257U7 та №23UA500420001258U6, при вивезенні з митної території Румунії було вивезено за іншими товаросупровідними документами відповідно до MRN №23BG00101121441814.

Так, відповідно наданим до Одеської митниці документам, згідно з МД типу «ІМ 40 AA» №23UA500420001257U7 від 09.03.2023 з товаросупровідними документами: CMR № 1271813 від 09.03.2023, інвойс від 04,03.2023 №GIB2023000000037. а також МД №23UA500420001258U6 від 09.03.2023 з товаросупровідними документами: CMR №1271812 від 09.03.2023, інвойс від 04.03.2023 №GIB2023000000037/1, загальна Фактурна вартість складає 130 447,67 доларів США, вага брутто - 22 441 кг.

Згідно отриманої відповіді державних органів Румунії встановлено, що фактично загальна вартість товарів, переміщуваних на вантажному автомобілі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_5 / НОМЕР_6 . на підставі MRN №23BG00101121441814 та експортного інвойсу від 04.03.2023 №LEL2023000000281, становить 51 043,57 доларів США.

Крім того, було встановлено також невідповідність даних щодо відправника та одержувача товару, оскільки відповідно до MRN №23BG00101121441814, наданої для митного оформлення митним органам Румунії, отримувачем товару є зовсім інша компанія, а саме, ТОВ «ІНТЕГРІТА» (код 44558368, 36023, м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А) - за даними АСМО «Інспектор» підприємство змінило назву та адресу на ТОВ «РІША ГОЛД» (36022, м. Полтава, вул. Небесної сотні, буд. 91);

Так саме, й відправником зазначено іноземну компанію «LELAKUR TEKSTIL AYAKKABIKOZMETIK INSAAT SAN VE TIC LTD STI».

Натомість, відповідно до поданих Одеській митниці МД типу «ІМ 40 АА» від 09.03.2023 №23UA500420001257U7 та №23UA500420001258U6, відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR. ISTANBUL TURKIYE), отримувачем - TOB «BIЛIMAP ТРЕЙД» (79012. M. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ 44838406).

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні зазначеного вище товару ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ 44838406), надало для декларування у МД №23UA500420001257U7 та №23UA500420001258U6 від 09.03.2023 неправдиві відомості щодо відправника, отримувача та вартості, надавши документи, що містять неправдиві відомості.

Так, за результатами опрацювання інформації, наданої листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД», встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним, зазначеним в транзитних митних документаціях при вивезенні товарів з Румунії та є недостовірними стосовно відправника, отримувача та вартості товару, а саме, на 51 043,57 доларів США.

Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно ваги, відправника та одержувача товару.

Одержувачем вказаного товару є ТОВ «ВІЛМАР ТРЕИД» в особі керівника, громадянина України ОСОБА_1 . який як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою нього підприємства.

Перебуваючи на посаді керівника підприємства - отримувача ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406), громадянин України ОСОБА_1 , відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов`язаний забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.

Таким чином, на думку митного органу, ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м, Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б. код ЄДРПОУ - 44838406), в особі її керівника, громадянина України ОСОБА_1 . вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 1 866 591,89 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві відомості щодо вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

З протоколу про порушення митних правил№1271/50000/23вбачається, що 13.02.2023 між ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 448384061 та компанією «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), було укладено зовнішньоекономічний контракт № GRU-VI0223 щодо поставок товарів в Україну.

12.03.2023 в рамках зазначеного зовнішньоекономічного контракту в зону діяльності пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці з Туреччини по смузі руху «червоний коридор» прибув вантажний автомобіль державні номери НОМЕР_7 / НОМЕР_8 , країна реєстрації Україна, який прямував з Румунії до України (м. Львів).

11.03.2023 особою, уповноваженою на декларування ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406), громадянином України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №23UA500420001307U1.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та для подальшого здійснення митного контролю та митного оформлення товару митному органу було надано митну декларацію типу «ІМ 40 AA» №23UA500420001307U1 від 11.03.2023, а також наступні товаросупровідні документи: CMR №659956 від 09.03.2023, інвойс №GIB2023000000039 від 09.03.2023, згідно яких у вказаному транспортному засобі в митному режимі «імпорт» переміщувався товар «товари народного споживання широкого асортименту».

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №23UA500420001307U1 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем товару є компанія «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYE), a одержувачем та покупцем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406).

Згідно граф МД №23UA500420001307U1 було заявлено 29 найменувань товару «Чоловічий та жіночий одяг, текстильні вироби, взуття, дамські сумочки...». Фактурна вартість заявлених товарів складає - 159 478,22 доларів СИТА, вагою брутто - 19 989 кг.

12.03.2023 після здійснення митного оформлення за МД №23UA500420001307U1 вищевказані товари було випущено у вільний обіг.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії від 29.06.2023 №26/26-04/7.10/1563 (вх. митниці від 30.06.2023 №14705/4) до Одеської митниці для опрацювання спрямовано відповідь митних органів Румунії на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи під час ввезення на митну територію України товарів широкого асортименту на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5 Б, код 44838406).

За змістом вказаного вище листа Департаменту міжнародної взаємодії української сторони стосувався поставок товарів, оформлених, в тому числі, й за мити декларацією №23UA500420001307U1 від 11.03.2023.

У відповідь на запит митних органів України стосовно наведеної поставки товарів листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії від 22.05.2023 №16226 надано копії документів та інформацію щодо переміщення транзитом територією Румунії з Туреччини в Україну партії товарів за MRN №23TR34130000686825.

Відповідно до отриманих документів, товари переміщувались від різних турецьких компаній - відправників та на різні компанії - отримувачі в Україні. Видані ними рахунки не містять інформації про здійснення поставок товарів за дорученням/розпорядженням компанії «GRUSSEN SALE LIMITIED». Відсутня така інформація і у копіях транспортних документів.

Аналіз даних про транспортні засоби переміщення, кількість місць та вагу брутто вантажів, які містяться у наданих румунською стороною транспортних та митних документах, дозволяє зробити висновок, що вони стосуються товарів, які ввозились в Україну транспортними засобами з державними номерами НОМЕР_7 / НОМЕР_8 , країна реєстрації Україна, та імпортувалися ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» за митною декларацією №23UA500420001307U1.

За результатами вивчення та співставлення документів, які були надані при імпорті товарів до України та документів, які надавались при експорті в Румунії, виявлено розбіжності у даних щодо вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

Так, на транспортному засобі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_7 / НОМЕР_8 , країна реєстрації Україна, територією Румунії з Туреччини до України переміщувався товар на підставі MRN №23TR34130000686825, від відправника «KORDEMIR METAL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI.», на адресу отримувача - «PLATINUM TEXTILE LLC (LVIV) за інвойсом №GIB2023000000068 від 08.03.2023 та CMR №102609 від 09.03.2023, з фактурною вартістю 74 092,20 доларів США, вагою брутто - 19 989 кг.

Таким чином, під час перевірки документів, які були надані при імпорті товарів до України, та документів, які надавались при вивезенні з Румунії, встановлено, що фактично товари, які оформлено в Одеській митниці за МД типу «ІМ 40 АА» №23UA500420001307U1 від 11.03.2023, при вивезенні з митної території Румунії було вивезено за іншими товаросупровідними документами відповідно до MKN №23TR34130000686825.

Так, відповідно наданим до Одеської митниці документам, згідно з МД типу «ІМ 40 AA» №23UA500420001307U1, CMR №659956 від 09.03.2023, інвойс №GIB2023000000039 від 09.03.2023, загальна фактурна вартість складає 159 478,22 доларів США, вага брутто - 19 989 кг.

Згідно отриманої відповіді державних органів Румунії встановлено, що фактично загальна вартість товарів, переміщуваних на вантажному автомобілі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_7 / НОМЕР_8 , на підставі MRN №23TR34130000686825 та експортного інвойсу № GIB2023000000068 від 08.03.2023, загальною вартістю 74 092,20 доларів США та вагою брутто 19 989 кг.

Крім того, було встановлено також невідповідність даних щодо відправника та одержувача товару, оскільки відповідно до MRN №23TR34130000686825, наданої для митного оформлення митним органам Румунії, отримувачем товару є зовсім інша компанія, а саме, ТОВ «ПЛАТИНУМ ТЕКСТИЛЬ» (код 44295954, 79067, м. Львів, вул. Бескидська, буд 33. офіс 48).

Так саме, й відправником зазначено іноземну компанію «KORDEMIR METAL SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI.»

Натомість, відповідно до поданої Одеській митниці МД типу «ІМ 40 АА» №23UA500420001307U1 від 11.03.2023, відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYE), одержувачем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406).

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні зазначеного вище товару ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406), надало для декларування у МД №23UA500420001307U1 від 11.03.2023 неправдиві відомості щодо відправника, отримувача та вартості, надавши документи, що містять неправдиві відомості.

Так, за результатами опрацювання інформації, наданої листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД», встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним, зазначеним в транзитних митних документаціях при вивезенні товарів з Румунії та є недостовірними стосовно відправника, отримувача та вартості товару, а саме заниження вартості на 74 092,20 доларів США.

Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно вартості, відправника та одержувача товару.

Одержувачем вказаного товару є ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» в особі керівника, громадянина України ОСОБА_1 , який як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою цього підприємства.

Перебуваючи на посаді керівника підприємства - отримувача ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), громадянин України ОСОБА_1 , відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов`язаний забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.

Таким чином, на думку митного органу, ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406), в особі її керівника, громадянина України ОСОБА_1 , вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 2 709 448,02 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві відомості щодо ваги та вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

З протоколу про порушення митних правил№1272/50000/23вбачається, що 13.02.2023 між ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406) та компанією «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place. 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), було укладено зовнішньоекономічний контракт № GRU-VI0223 щодо поставок товарів в Україну.?

15.03.2023 в рамках зазначеного зовнішньоекономічного контракту в зону діяльності пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці з Туреччини по смузі руху «червоний коридор» прибув вантажний автомобіль державні номери НОМЕР_9 / НОМЕР_10 , країна реєстрації Україна, який прямував з Румунії до України (м. Львів).

14.03.2023 особою, уповноваженою на декларування «ВІЛМАР ТРЕЙД» 179012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ 44838406), громадянином України ОСОБА_1 підготовлена та подана до Одеської митниці митна декларація типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером №23UA500420001364U1.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та для подальшого здійснення митного контролю та митного оформлення товару митному органу було надано митну декларацію типу «ІМ 40 АА» №23UA500420001364U1 від 14.03.2023, а також наступні товаросупровідні документи: CMR №1239550 від 10.03.2023. інвойс №GIB2023000000040 від 10.03.2023. згідно яких у вказаному транспортному засобі в митному режимі «імпорт» переміщувався товар «товари народного споживання широкого асортименту».

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №23UA500420001364U1 від 14.03.2023 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем товару є компанія «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD, STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR. ISTANBUL TURKIYE), a одержувачем та покупцем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406).

Згідно граф МД №23UA500420001364U1 було заявлено 44 найменування товару «Текститльні вироби, меблі, запасні частини до транспортних засобів, пластмасові вироби, будівельні матеріали...» загальною фактурною вартістю - 70 510,99 доларів США, вагою брутто - 17 558 кг.

15.03.2023 після здійснення митного оформлення за МД №23UA500420001364U1 вищевказані товари було випущено у вільний обіг.

Так, з метою з`ясування питання про автентичність поданих митним органам України документів на зазначені товари митними органами ініційовано направлення запиту до митних органів Республіки Румунія.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії від 29.06.2023 №26/26-04/7.10/1563 (вх. митниці від 30.06.2023 №14705/4) до Одеської митниці для опрацювання спрямовано відповідь митних органів Румунії на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи під час ввезення на митну територію України товарів широкого асортименту на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» 179012, м, Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5 Б, код 44838406).?

За змістом вказаного вище листа Департаменту міжнародної взаємодії запит української сторони стосувався поставок товарів, оформлених, в тому числі, й за митною декларацією №23UA500420001364U1 від 14.03.2023.

У відповідь на запит митних органів України стосовно наведеної поставки товарів листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії від 22.05.2023 №16226 надано копії документів та інформацію щодо переміщення транзитом територією Румунії з Туреччини в Україну партії товарів за MRN №23TR34130000699230.

Відповідно до отриманих документів, товари переміщувались від різних турецьких компаній - відправників та на різні компанії - отримувачі в Україні. Видані ними рахунки не містять інформації про здійснення поставок товарів за дорученням/розпорядженням компанії «GRUSSEN SALE LIMITIED». Відсутня така інформація і у копіях транспортних документів.

Аналіз даних про транспортні засоби переміщення, кількість місць та вагу брутто вантажів, які містяться у наданих румунською стороною транспортних та митних документах, дозволяє зробити висновок, що вони стосуються товарів, які ввозились в Україну транспортними засобами з державними номерами СЕ2244ВВ/ НОМЕР_10 . країна реєстрації Україна, та імпортувалися ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» за митною декларацією №23UA500420001364U1.

За результатами вивчення та співставлення документів, які були надані при імпорті товарів до України та документів, які надавались при експорті в Румунії, виявлено розбіжності у даних щодо ваги, вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

Так, на транспортному засобі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_9 / НОМЕР_10 , країна реєстрації Україна, територією Румунії з Туреччини до України переміщувалась наступна партія товарів на підставі MRN №23TR34130000699230 та CMR від 10.03.2023, загальною вартістю 113 701,49 доларів США:

1) від відправника «DGS DIS TICARET A.S.» на адресу отримувача - «PLATINUM TEXTILE LLC (LVIV)» за інвойсом № ЕХТ2023000000018 від 08.03.2023, з фактурною вартістю 39 275,49 доларів США:

2) від відправника «WORIMEX IKLIMLENDIRME SISTEMLERI SAN VE» на адресу отримувача - «WILMAR TRADE LLC (LVIV)» за інвойсом № WEX2023000000082 від 07.03.2023, з фактурною вартістю 16 995,65 доларів США:

3) від відправника «CAR PARTS OTOMOTIV VE YEDEK PARCA SANAYI TICARET» на адресу отримувача - «PLATINUM TEXTILE LLC (LVIV)» за інвойсом № CRE2023000000126 від 03.03.2023, з фактурною вартістю 10 770,00 доларів США;

4) від відправника «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» на адресу отримувача - «LLC INTEGRITA (POLTAVA)» за інвойсом №369612-369613 від 10.03.2023, з фактурною вартістю 46 660,35 доларів США;

Таким чином, під час перевірки документів, які були надані при імпорті товарів до України, та документів, які надавались при вивезенні з Румунії, встановлено, що фактично товари, які оформлено в Одеській митниці за МД типу «ІМ 40 АА» №23UA500420001364U1 від 14.03.2023, при вивезенні з митної території Румунії було вивезено за іншими товаросупровідними документами відповідно до MRN №23TR34130000699230.

Так, відповідно наданим до Одеської митниці документам, згідно з МД типу «ІМ 40 AA» №23UA500420001364U1 від 14.03.2023, CMR №1239550 від 10.03.2023, інвойсу №GIB2023000000040 від 10.03.2023, загальна фактурна вартість складає 70 510,99 доларів США, вагою брутто - 17 558 кг.

Згідно отриманої відповіді державних органів Румунії встановлено, що фактично загальна вартість товарів, переміщуваних на вантажному автомобілі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_9 / НОМЕР_10 . на підставі MRN №23TR34130000699230 та експортних інвойсів №ЕХТ2023000000018 від 08.03.2023. №WEX2023000000082 від 07.03.2023, №CRE2023000000126 від 03.03.2023, №369612-369613 від 10.03.2023. становить - 113 701,49 доларів США та вагою брутто 17 223 кг.

Крім того, було встановлено також невідповідність даних щодо відправника та одержувача товару, оскільки відповідно до MRN №23TR34130000699230, наданої для митного оформлення митним органам Румунії, отримувачами даної партії товару, окрім TOB «ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406), є також інші компанії, а саме:

- ТОВ «ІНТЕГРІТА» (код 44558368, 36023. м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А) - за даними АСМО «Інспектор» підприємство змінило назву та адресу на ТОВ «РІША ГОЛД» (36022, м. Полтава, вул. Небесної сотні, буд. 91);

- ТОВ «ПЛАТИНУМ ТЕКСТИЛЬ» (код 44295954, 79067, м. Львів, вул. Бескидська, буд 33. офіс 48).

Так саме, й відправниками зазначено наступні іноземні компанії: «DGS DIS TICARET A.S.». «WORIMEX IKLIMLENDIRME SISTEMLERI SAN VE». CAR PARTS OTOMOTIV VE YEDEK PARCA SANAYI TICARET», «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.»

Натомість, відповідно до поданої Одеській митниці МД типу «ІМ 40 АА» №UA500420/2023/1364 від 14.03.2023, відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYE). отримувачем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406).

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні зазначеного вище товару ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), надало для декларування у МД №23UA500420001364U1 від 14.03.2023 неправдиві відомості щодо відправника, отримувача, ваги та вартості, надавши документи, що містять неправдиві відомості.

Так, за результатами опрацювання інформації, наданої листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД», встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним, зазначеним в транзитних митних документаціях при вивезенні товарів з Румунії та є недостовірними стосовно відправника, отримувача, ваги та вартості товару, а саме, на 113 701,49 доларів США.

Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно вартості, ваги, відправника та отримувача товару.

Одержувачем вказаного товару є ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» в особі керівника, громадянина України ОСОБА_1 , який як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою цього підприємства.

Перебуваючи на посаді керівника підприємства - отримувача ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406) громадянин України ОСОБА_1 відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов`язаний забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.

Таким чином, на думку митного органу, ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б. код ЄДРПОУ - 44838406), в особі її керівника, громадянина України ОСОБА_1 , вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 4 157 904,31 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві відомості щодо ваги та вартості перемішуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

З протоколу про порушення митних правил№1273/50000/23вбачається, що 13.02.2023 між ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ - 44838406) та компанією «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7B, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), було укладено зовнішньоекономічний контракт № GRU-VI0223 щодо поставок товарів в Україну.

17.03.2023 в рамках зазначеного зовнішньоекономічного контракту в зону діяльності пункту пропуску «Орлівка» митного поста «Орлівка» Одеської митниці з Туреччини по смузі руху «червоний коридор» прибув вантажний автомобіль державні номери НОМЕР_11 / НОМЕР_12 , країна реєстрації Україна, який прямував з Румунії до України (м. Львів).

17.03.2023 особою, уповноваженою на декларування TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ 448384061) громадянином України ОСОБА_1 , підготовлено та подано до Одеської митниці митні декларації типу «ІМ 40 АА» (далі МД), які було прийнято та зареєстровано за номерами № 23UA500420001416U4 та№ 23UA500420001417U3.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та для подальшого здійснення митного контролю та митного оформлення товару митному органу було надано митні декларації типу «ІМ 40 АА», згідно яких у вказаному транспортному засобі в митному режимі «імпорт» переміщувався товар «товари народного споживання широкого асортименту»:

-від 17.03.2023 № 23UA500420001416U4 та товаросупровідні документи: CMR від 11.03.2023 №0028349, інвойс від 11.03.2023 № GIB2023000000041;

-від 17.03.2023 № 23UA500420001417U3 та товаросупровідні документи: CMR від 11.03.2023 №0028350, інвойс від 11.03.2023 № GIB2023000000041/1.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД № 23UA500420001416U4 та № 23UA500420001416U4, а також у товаросупровідних документах, встановлено, що продавцем товару є компанія «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place, 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong), відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK. ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR. ISTANBUL TURKIYE). a одержувачем та покупцем - TOB «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ 44838406).

Згідно граф МД № 23UA500420001416U4 було заявлено 27 найменувань товару «Чоловічий та жіночий одяг, текстильні вироби, ВЗУТТЯ чоловіче та жіноче...» Фактурна зартість заявлених товарів складає 140 195,52 доларів США, вагою брутто - 17 502 кг.

Згідно граф МД № 23 UA500420001417U3 було заявлено 10 найменувань товару «Меблі, текстильні вироби, дамські сумочки...» Фактурна вартість заявлених товарів складає 3 308,02 доларів США, вагою брутто - 890 кг.

Тобто, загальна фактурна вартість товарів, які переміщувались на транспортному засобі, державні номери НОМЕР_11 / НОМЕР_12 , відповідно до МД №23UA500420001416U4 та № 23UA500420001417U3, становить - 143 503,54 доларів США, вагою брутто - 18 392 кг.

17.03.2023 після здійснення митного оформлення за № 23UA500420001416U4 та № 23UA500420001417U3, вищевказані товари було випущено у вільний обіг.

Так, з метою з`ясування питання про автентичність поданих митним органам України документів на зазначені товари митними органами ініційовано направлення запиту до митних органів Республіки Румунія.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії від 29.06.2023 №26/26-04/7.10/1563 (вх. митниці від 30.06.2023 №14705/4) до Одеської митниці для опрацювання спрямовано відповідь митних органів Румунії на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи під час ввезення на митну територію України товарів широкого асортименту на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5 Б. код 44838406).

За змістом вказаного вище листа Департаменту міжнародної взаємодії запит української сторони стосувався поставок товарів, в тому числі оформлених і за митними деклараціями від 17.03.2023 № 23UA500420001416U4 та№ 23UA500420001417U3.

У відповідь на запит митних органів України стосовно наведеної поставки товарів листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії від 22.05.2023 №16226 надано копії документів та інформацію щодо переміщення транзитом територією Румунії з Туреччини в Україну партії товарів за MRN №23TR34130000728270.

Аналіз даних про транспортні засоби переміщення, кількість місць та вагу брутто вантажів, які містяться у наданих румунською стороною транспортних та митних документах, дозволяє зробити висновок, що вони стосуються товарів, які ввозилися в Україну транспортними засобами з державними номерами НОМЕР_11 / НОМЕР_12 , країна реєстрації Україна, та імпортувалися ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» за вищевказаними митними деклараціями від 17.03.2023 № 23UA500420001416U4 та№ 23UA500420001417U3.

За результатами вивчення та співставлення документів, які були надані при імпорті товарів до України та документів, які надавались при експорті в Румунії, виявлено розбіжності у даних щодо вагових характеристик ваги, вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

Так, на транспортному засобі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_11 / НОМЕР_12 , країна реєстрації Україна, територією Румунії з Туреччини до України переміщувалась партія товарів підставі MRN № 23TR34130000728270, інвойсу від 11.03.2023 № 369631 та CMR від 11.03.2023, загальною вагою брутто 19 092 кг та загальною вартістю 72 930,75 доларів США, від відправника «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI» на адресу отримувача - «LLC INTEGRITA» (UKRAINE, 36023, POLTAVA REGION, POLTAVA CITY, HEROIY ATO STREET, BUILDING 71A).

Таким чином, під час перевірки документів, які були надані при імпорті товарів до України, та документів, які надавались при вивезенні з Румунії, встановлено, що фактично товари, які оформлено в Одеській митниці за МД типу «ІМ 40 АА» від 17.03.2023 №№ 23UA500420001416U4 та 23UA500420001417U3, при вивезенні з митної території Румунії було вивезено за іншими товаросупровідними документами відповідно до MRN № 23TR34130000728270.

Так, відповідно наданим до Одеської митниці документам, згідно з МД типу «ІМ 40 АА» від 17.03.2023 №№ 23UA500420001416U4 та 23UA500420001417U3, CMR 11.03.2023 №№0028349 і 0028350 та інвойсів від 11.03.2023 №№ GIB2023000000041 та GIB2023000000041/1, загальна фактурна вартість складає 143 503,54 доларів США, вага брутто - 18 392 кг, одержувачем вказаних товарів є ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б. код ЄДРПОУ 44838406).

Згідно отриманої відповіді державних органів Румунії встановлено, що фактично загальна вартість товарів, переміщуваних на вантажному автомобілі з напівпричепом, державні номери НОМЕР_11 / НОМЕР_12 , на підставі MRN № 23TR34130000728270 та експортного інвойсу від 11.03.2023 № 369631, становить 72 930,75 доларів США.

Крім того, було встановлено також невідповідність даних щодо відправника та одержувача товару, оскільки відповідно до MRN № 23TR34130000728270, наданої для митного оформлення митним органам Румунії, отримувачем товару є зовсім інша компанія, а саме, ТОВ «ІНТЕГРІТА» (код 44558368, 36023, м. Полтава, вул. Героїв АТО, буд. 71 А) - за даними АСМО «Інспектор» підприємство змінило назву та адресу на ТОВ «РІША ГОЛД» (36022, м. Полтава, вул. Небесної сотні, буд. 91).

Так саме, й відправником зазначено іноземну компанію «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI».

Натомість, відповідно до поданих Одеській митниці МД типу «ІМ 40 АА» від 17.03.2023 №№23UA500420001416U4 та 23UA500420001417U3, відправником вказаних товарів є турецька компанія «HS MIMARLIK INS. VE PEYSAJ LTD. STI.» (UNIVERSITE MAH. CIVAN SOK, ALLURE TOWER ISTANBUL SIT. No 1/293 AVCILAR, ISTANBUL TURKIYE), отримувачем - TOB «BIJIMAP ТРЕЙД» (79012, M. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406).

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні зазначеного вище товару ТОВ «ВІЛМАР ТРЕИД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), надало для декларування у МД № №23UA500420001416U4 та 23UA500420001417U3 від 17.03.2023 неправдиві відомості щодо ваги, відправника, отримувача та вартості, надавши документи, що містять неправдиві відомості.

Так, за результатами опрацювання інформації, наданої листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД», встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним, зазначеним в транзитних митних документаціях при вивезенні товарів з Румунії та є недостовірними стосовно ваги, відправника, отримувача та вартості товару, а саме, на 72 930,75 доларів США.

Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно ваги, відправника та одержувача товару.

Одержувачем вказаного товару є ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» в особі керівника, громадянина України ОСОБА_1 , який як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою нього підприємства.

Перебуваючи на посаді керівника підприємства - отримувача ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5- Б, код ЄДРПОУ - 44838406), громадянин України ОСОБА_1 , відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства і зобов`язаний забезпечити надання до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.

Таким чином, на думку митного органу, ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012. м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б. код ЄДРПОУ - 44838406), в особі її керівника, громадянина України ОСОБА_1 , вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 2 666 982,74 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, які містять неправдиві відомості щодо вартості переміщуваних товарів, а також щодо відправника та одержувача товару.

Однак, слід зазначити, що Одеською митницею, при складанні протоколу про порушення митних правил, передчасно та без проведення перевірки зроблено висновок в частині неправдивих відомостей, а судом першої інстанції такі обставини не перевірені.

Так, з матеріалів справи вбачається, що митному органу до митних декларацій за номерами 23UA500420001364U1, 23UA500420001307U1, 23UA500420001256U8, 23UA500420001257U7, 23UA500420001258U6, 23UA500420001416U4, 23UA500420001417U3 на загальну суму 587 762 доларів США, були подані передбачені ст. 335 МК України, документи серед яких: зовнішньоекономічний контракт № GRU-VI0223 щодо поставок товарів в Україну, CMR №1239550 від 10.03.2023, інвойс №GIB2023000000040 від 10.03.2023, CMR №659956 від 09.03.2023, інвойс №GIB2023000000039 від 09.03.2023, CMR№ 1271813 від 09.03.2023, інвойс від 04.03.2023 №GIB2023000000037, CMR №1271812 від 09.03.2023, інвойс від 04.03.2023 №GIB2023000000037/1, CMR від 11.03.2023 №0028349, інвойс від 11.03.2023 № GIB202300000004, CMR від 11.03.2023 №0028350, інвойс від 11.03.2023 № GIB2023000000041/1, CMR № 490166 від 04.03.2023, інвойс від 04.03.2023 № GIB2023000000038 та інші товаросупровідні та комерційні документи.

Так, ст. 198 МК України«Подання документів та відомостей митним органам у пунктах пропуску через державний кордон України» передбачено, що митному органу в пункті пропуску через державний кордон України, згідно ізстаттею 335цього Кодексу, подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Крім того, п.1 ч.1 ст. 335 МК України встановлено вичерпний перелік документів, які декларант, уповноважена ним особа або перевізник надають митному органу в паперовій або електронній формі під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України автомобільним транспортом: 1) при перевезенні автомобільним транспортом : документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність); транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні); визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності); комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; відомості прокількість вантажнихмісць тавид упаковки; найменуваннятоварів; вага брутто товарів (у кілограмах) або об`єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів.

Відомостей про те, що контракт, є підробленими або такими, що містить недостовірну інформацію щодо ваги або вартості товару, матеріали справи не містять.

При цьому, жодна сторона, яка приймала участь у виконанні контракту, як продавець, відправник та покупець, із наданих до митниці документів, не заявила про відображення в будь-яких із вище зазначених документах недостовірних даних, або їх викривлення, або взагалі відсутність контракту на поставку товару ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД».

Також, до матеріалів справи долучена відповідь на запит митних органів України стосовно наведеної поставки товарів листом Генерального директорату управління ризиками та митних розслідувань Митної адміністрації Румунії від 22.05.2023 №16226 надано копії документів та інформацію щодо переміщення транзитом територією Румунії з Туреччини в Україну вище зазначених партій товарів за MRN.

У відповіді зазначено, що товари переміщувались від різних турецьких компаній - відправників та на різні компанії - отримувачі в Україні. Видані ними рахунки не містять інформації про здійснення поставок товарів за дорученням/розпорядженням компанії «GRUSSEN SALE LIMITIED». Відсутня така інформація і у копіях транспортних документів.

При цьому, в матеріалах справи окрім вказаної відповіді відсутні будь-які запити на адресу компаній, які зазначені як отримувачі товару на території України щодо підтвердження направлення на їх адресу вказаних товарі, їх оплату та наявність контракту на поставку, а також будь-яких претензій щодо неотримання за вказаними документами товарів, які відправлялись відповідно до наданої митними органами Румунії відповіді.

Частиною 1 стаття 337 МК України передбачена перевірка документів та відомостей, які відповідно достатті 335цього Кодексу подаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.338 МК України огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення, пред`явлених митному органу (у тому числі для перерахунку та зважування), проводиться в можливо короткий строк після прийняття рішення про його проведення.

Водночас, ч.2 ст.338 МК України, що передбачає за результатами застосування системи управління ризиками огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення може бути ідентифікаційним - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу, частковим - з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу та повним - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу.

Натомість, митними органами жодних дій щодо перевірки за вказаними митними деклараціями проведено не було. Тобто, на момент переміщення через митний кордон України жодних підозр щодо будь-яких порушень та невідповідностей поданим документам не виявлено.

Після чого, відповідно до ст.74 МК України, після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей товар, зазначений в митних деклараціях за номерами 23UA500420001364U1, 23UA500420001307U1, 23UA500420001256U8, 23UA500420001257U7, 23UA500420001258U6, 23UA500420001416U4, 23UA500420001417U3 та інвойсах до них, був випущений у вільний обіг на митній території України.

Водночас, апеляційний суд звертає увагу на те, що санкція ч. 1 ст. 483 МК України може застосовуватись лише до тих осіб, які фактично приховали товар від митних органів під час його переміщення через митний кордон, або під час митного оформлення такого товару надали митним органам документи, які мають юридичні чи інші вади, з метою зменшення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон.

Тобто, метою таких дій є умисел, спрямований на зменшення сум митних платежів, які особа намагається уникнути сплатити в повному об`єму.

Як зазначено у протоколах про порушення митних правил №1269/50000/23, №1270/50000/23, №1271/50000/23, №1272/50000/23, №1273/50000/23, сума, сплачена за товари по вказаним за митними деклараціями склала:

23UA500420001364U1 70510,99 доларів США;

23UA500420001307U1 159478,22 доларів США;

23UA500420001256U8 83824,85 доларів США;

23UA500420001257U7 48909,12 доларів США;

23UA500420001258U6 81538,55 доларів США;

23UA500420001416U4 140195,52 доларів США;

23UA500420001417U3 3308,02 доларів США.

При цьому, загальна вартість задекларованих за митними деклараціями №№23UA500420001364U1, 23UA500420001307U1, 23UA500420001256U8, 23UA500420001257U7, 23UA500420001258U6, 23UA500420001416U4, 23UA500420001417U3 вартість товару, що склала 587765,27 доларів США, митні платежі були сплачені саме з цієї суми.

Більш того, на підтвердження перерахування коштів за умовами контракту № GRU-VI0223 між ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» (79012, м. Львів, вул. Героїв Майдану, буд. 5-Б, код ЄДРПОУ - 44838406) та компанією «GRUSSEN SALE LIMITIED» (Rm 7В, One Capital Place. 18 Luard Road, Wan Chai, Hong Kong) за вказаними митними деклараціями, стороною захисту надано в суді першої інстанції платіжні інструкції про перерахування сум, що відповідають ціні товару, зазначеній в митних деклараціях, а саме №3 від 07.04.2023 року, №16 від 15.05.2023 року, №17 від 16.05.2023 року, №20 від 01.06.2023 року, №21 від 01.06.2023 року, №30 від 25.07.2023 року, №31 від 25.07.2023 року.

Натомість, згідно з отриманою відповіддю від митних органів Румунії суми вартості товарів, які переміщувались:

-на транспортному засобі, державні номери НОМЕР_5 / НОМЕР_6 , відповідно до МД №23UA500420001257U7 та №23UA500420001258U6, становить - 51 043,57 доларів США;

-на транспортному засобі, державні номери НОМЕР_11 / НОМЕР_12 , відповідно до МД №23UA500420001416U4 та № 23UA500420001417U3 загальною вартістю 72 930,75 доларів США;

-на транспортномузасобі,державні номери НОМЕР_7 / НОМЕР_8 ,відповідно доМД №23UA500420001307U1загальноювартістю 74 092,20 доларів США;

-на транспортномузасобі,державні номери НОМЕР_3 / НОМЕР_4 ,відповідно доМД № 23UA500420001256U8загальноювартістю 121 294,24 доларів США та 26 192,30 Євро;

-на транспортномузасобі,державні номери НОМЕР_9 / НОМЕР_10 ,відповідно доМД №23UA500420001364U1загальною вартістю 113 701,49 доларів США.

Загальна вартість товарів, переміщуваних відповідно до документів, наданих згідно відповіді державних органів Румунії становить 433062,25 доларів США та 26192,30 Євро.

Тобто, ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» сплачено митні платежі із загальної суми, заявленої в митних деклараціях в значно більшому розмірі, ніж зазначено митними органами в протоколах про порушення митних правил, а матеріли справи не містять протилежних відомостей про те, що наявні будь-які збитки.

Вчинення порушень митних правил, передбаченихчастиною третьою статті 469,статтею 470,частиною третьою статті 478,статтею 481цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Так, за ч.1 ст.268 МК України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.

Тобто, під час збирання доказів, а також перевірки судом першої інстанції наявності в діях ОСОБА_1 можливих протиправних дій, митними органами не проведено повної перевірки щодо встановлення наявності підстав для складення протоколів про порушення митних правил, а судом не надана оцінка платіжним інструкціям, а також обставинам того, що за вказаними митними деклараціями державі не спричинено жодних збитків.

Вказана інформація не була перевірена, крім того, не отримано будь-якої відповіді від продавця з метою перевірки долучених до митних декларацій інвойсів, не надано належної оцінки об`єктивним обставинам справи, та як наслідок безпідставно складено протоколи про порушення митних правил.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо неправдивості поданих для митного оформлення контракту та інвойсів, відсутня відповідь від продавця товару, та фірм зазначених нібито отримувачами товарів щодо претензій з їх боку на неотримання товарів, або несплати сум вартості таких товарів продавцю, а проведення митного оформлення вантажу та його випуск у вільних обіг, був здійснений без будь-яких застережень митного органу.

Крім того, апеляційний суд визнає слушними є доводи захисника стосовно відсутності офіційного перекладу відповіді митних органів Румунії, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є, зокрема, офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Як вбачаєтьсяіз матеріалівсправи,офіційні письмовіповідомлення відмитних таправоохоронних органівіноземних державна запитмитних органівУкраїни,в якихмістяться відомостіщодо вчиненняпорушення митнихправил,в матеріалахсправи відсутні.

Долучені до справи документи, які отримані митним органом на запит від митних органів Румунії, не мають офіційного перекладу з турецької та румунської мов на українську мову, а також не засвідчені належним чином, що позбавляє вважати їх офіційними, а тому на думку апеляційного суду вони не можуть бути використані як належні докази в даній справі.

Матеріали справи містять лише неофіційних переклад особою на прізвище ОСОБА_2 , а також переклад ФОП ОСОБА_3 , однак такий переклад теж не можна вважати офіційним, оскільки вказані документи не прошиті та не посвідчені відповідним перекладачем, зокрема не зрозуміло до яких саме документів відноситься той чи інший переклад та чи має особа, що його здійснювала право та свідоцтво фахівця у галузі перекладу.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 03.06.2005 року №8 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Верховного Суду від 30.05.2008) «судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності».

Враховуючи встановлені апеляційним судом обставини, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 умислу та мотиву на приховування від митного контролю або надання митниці документів, які містять неправдиві дані щодо ваги товару, відправника та одержувача та його митної вартості, а також відсутності доказів, які б вказували на протилежне.

Таким чином, апеляційний суд визнає необґрунтованою кваліфікацію посадовою особою митниці в протоколах про порушення митних правил, що ОСОБА_1 надано до Одеської митниці документи, в якості підстави для переміщення товару, які містять неправдиві відомості.

Диспозицією ч.1ст.483МК України,за якоюкваліфіковано дії ОСОБА_1 передбачена адміністративнавідповідальність фактичноза поданнядокументів,які містятьнеправдиві відомостіщодо вагитовару,його митноївартості,продавця таодержувача товару,при цьомувказані відомостімають тягтиза собоюнаслідки,у видіспричинення недоборумитних платежів.Однак об`єктивнимиданими тадокументами,долученими допротоколів пропорушення митнихправил №1269/50000/23, №1270/50000/23, №1271/50000/23, №1272/50000/23, №1273/50000/23, такі обставини не підтверджені, що свідчить про відсутність обґрунтованих підстав вважати, що наявні обставини, які утворюють склад об`єктивної сторони даного порушення митних правил.

Один з основних принципів забезпечення вирішення спорів у публічно-правовій сфері, зокрема, між суб`єктом приватного права і суб`єктом владних повноважень, передбачає, що останній зобов`язаний забезпечити доведення в суді правомірності свого рішення, дії або бездіяльності, оскільки, в протилежному випадку, презюмується, що вони є протиправними.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.01.2019 року (справа №760/10803/15-а; провадження №К/9901/19074/18).

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п. 34 рішення у справі «Тейксейра де Кастор проти Португалії» від 09.06.1998 року, п. 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.

Відповідно допринципу «позарозумним сумнівом»,зміст якогосформульований уп.43рішення ЄСПЛу справі«Кобець протиУкраїни» від14.02.2008року,доказування,зокрема,має випливатиіз сукупностіознак чинеспростовних презумпцій,достатньо вагомих,чітких таузгоджених міжсобою,а завідсутності такихознак неможна констатувати,що винуватістьобвинуваченого доведенопоза розумнимсумнівом.

Разом з тим, у рішенні по справі «Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії» ЄСПЛ зазначив, що п. 2 ст. 6 Конвенції вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень судді відійшли від упередженої думки, що обвинувачений вчинив злочинне діяння, так як обов`язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь обвинуваченого.

Відповідно до вимог ч. 3ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

З урахуванням наведеного, апеляційний суд констатує, що в даній справі митним органом не було доведено наявності в діях директора ТОВ «ВІЛМАР ТРЕЙД» ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а тому постанова суду першої інстанції про визнання його винуватим, є незаконною та необґрунтованою.

Відповідно до вимог п.2 ч.8 ст.294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову та закрити провадження по справі.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням встановлених апеляційним судом обставин, апеляційна скарга захисника підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції, відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, підлягає скасуванню із закриттям провадження по справі, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

Керуючись ст.ст. 7, 293, 294 КУпАП, ст.ст. 266, 467, 486 МК України, апеляційний суд,

постановив:

Апеляційну скаргу захисника Ізовіта А.М. задовольнити.

Постанову судді Малиновського районного суду м. Одеси від 12.03.2024 року, якою ОСОБА_1 , визнано винуватим у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України скасувати, а провадження по справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили негайно після її винесення та оскарженню не підлягає.

Суддя

Одеського апеляційного суду Р.І. Котелевський

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119646738
СудочинствоАдмінправопорушення
КатегоріяСправи про порушення митних правил, які підлягають розгляду в судовому порядку Митний кодекс 2012 р. Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю

Судовий реєстр по справі —521/25497/23

Постанова від 27.05.2024

Адмінправопорушення

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Постанова від 27.05.2024

Адмінправопорушення

Одеський апеляційний суд

Котелевський Р. І.

Постанова від 09.01.2024

Адмінправопорушення

Малиновський районний суд м.Одеси

Поліщук І. О.

Постанова від 12.03.2024

Адмінправопорушення

Малиновський районний суд м.Одеси

Поліщук І. О.

Постанова від 09.01.2024

Адмінправопорушення

Малиновський районний суд м.Одеси

Поліщук І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні