Ухвала
від 05.06.2024 по справі 916/3176/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про перехід до розгляду справи

за правилами загального позовного провадження

та призначення підготовчого засідання

"05" червня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3176/22(916/1464/24)

Господарський суд Одеської області у складі судді Грабован Л.І.,

за участі секретаря судового засідання Васильєвої К.О.,

дослідивши матеріали справи

за позовною заявою: Приватного підприємства "Берсан" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Колмикової Тетяни Олександрівни

до відповідачів:1) ОСОБА_1 (

АДРЕСА_1 )

2) ОСОБА_2 (

АДРЕСА_2 )

3) ОСОБА_3 (

АДРЕСА_3 )

про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням до банкрутства

у відкритому судовому засіданні за участю

представників сторін:

від позивача: ліквідатор ПП "Берсан" арбітражний керуючий Колмикова Т.О.;

від відповідача 1): Левіт В.С.;

від відповідача 2): не з`явився;

від відповідача 3): не з`явився.

СУТЬ СПОРУ: про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням до банкрутства.

У судовому засіданні 03.06.2024р. оголошено перерву до 05.06.2024р. о 16 год. 00 хв. у відповідності до ст. 216 ГПК України.

Встановив:

Приватне підприємство "Берсан" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Колмикової Тетяни Олександрівни звернулася із позовною заявою від 29.03.2024р. (вх. №1500/24 від 03.04.2024р.) про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями Приватного підприємства "Берсан" у зв`язку з доведенням до банкрутства, в якій просить:

стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного підприємства "Берсан" грошові кошти в сумі 60 204 837, 24 грн. субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями Приватного підприємства "Берсан" у зв`язку з доведенням до банкрутства;

стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на користь Приватного підприємства "Берсан" грошові кошти в сумі 12 289 428, 31 грн. субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями Приватного підприємства "Берсан" у зв`язку з доведенням до банкрутства.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.04.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/1464/24; ухвалено розглядати справу №916/1464/24 за правилами Господарського процесуального кодексу України в порядку спрощеного позовного провадження в межах справи про банкрутство №916/3176/22 з повідомленням сторін.

Позивач звернувся із клопотанням, сформованим в системі «Електронний суд» 04.06.2024р. (вх. №22246/24 від 04.06.2024р.), про розгляд справи №916/3176/22 (№ 916/1464/24) за правилами загального позовного провадження. Позивач вказує, що до участі у справі у якості відповідачів залучено трьох учасників: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ; у якості доказів по справі додано значну кількість документів, які мають значення для вирішення справи, що свідчать про значний обсяг даних, на підставі яких слід встановити дійсні обставини справи, а також необхідність витребування додаткових письмових доказів. Враховуючи обмеженість строків розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження та особливості, визначені ст. 252 ГПК України, зважаючи на значну кількість сторін і поданих доказів, позивач вважає, що розгляд справи №916/3176/22 (№ 916/1464/24) у порядку спрощеного позовного провадження не може забезпечити дотримання принципу пропорційності та змагальності сторін, враховуючи завдання господарського судочинства, та сприяти об`єктивному, всебічному і повному встановленню дійсних обставин у справі, забезпечити правильний, своєчасний і безперешкодний розгляд справи по суті й гарантувати прийняти законного та обґрунтованого рішення. Позивач вказує, що враховуючи вищезазначене є необхідність та доцільність у розгляді позовної заяви про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства у справі № 916/3176/22 (№ 916/1464/24) за правилами загального позовного провадження.

Представник відповідача ОСОБА_1 надав заперечення, сформовані в системі «Електронний суд» 04.06.2024р. (вх. №22310/24 від 05.06.2024р.), відповідно до яких просить відмовити у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Відповідач вказує, що є необгрунтованими твердження заявника про «значну кількість документів, які мають значення для вирішення справи, що свідчать про значний обсяг даних, на підставі яких слід встановити дійсні обставини справи» та вважає, що з урахуванням фізичних можливостей та зайнятістю суду та учасників справи в інших справах, дослідити таку «значну кількість документів» можливо протягом 10-15 хвилин. Відповідач зазначає, що всі наведенні документи отримані в межах «основної» справи про банкрутство №916/3176/22 та вже досліджувалися судом, що вбачається зі змісту наведеної постанови Господарського суду Одеської області від 18.10.2023р. по справі № 916/3176/22 про визнання банкрутом ПП "Берсан".

Ч. 1 ст. 2 ГПК України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

З 21.10.2019р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства.

Згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Таким чином, у приписах Кодексу України з процедур банкрутства законодавець утвердив пріоритет норм цього спеціального закону та субсидіарне застосування у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) загальних норм ГПК України.

Тому загальні норми ГПК України застосовуються при розгляді справ про банкрутство настільки, наскільки це узгоджується із логікою законодавчого регулювання відносин банкрутства (неплатоспроможності), зокрема ті норми ГПК України, що мають універсальний характер, тобто застосовні до вирішення однакових, переважно суто процедурних, питань руху справи у позовному провадженні, так само і у процедурі банкрутства (неплатоспроможності) за умови, що інше не встановлено Кодексом України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника. Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

Заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач має право в позовній заяві заявити мотивоване клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 12 ГПК України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Ч. 5 ст. 12 ГПК України визначено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Ч.ч.1, 6 ст. 250 ГПК України передбачено, що питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі. Якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Таким чином, вбачається, що процесуальне законодавство передбачає право суду здійснити перехід від розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з урахуванням конкретних обставин справи.

Згідно п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Ст. 15 ГПК України передбачено, що суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

За приписами ст. 9 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України" і ст. 4 ГПК України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами зазначених документів, ратифікованих законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.

Водночас ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.

Право на справедливий судовий розгляд, що гарантується Статтею 6 § 1, має здійснюватися відповідно до норм закону, що передбачають наявність у сторін судового розгляду ефективного судового захисту з метою захисту їх цивільних прав (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Белеш та інші проти Чеської Республіки).

Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).

Проте, з огляду на правила вирішення спору у порядку спрощеного позовного провадження, повне та всебічне з`ясування всіх обставин справи, які входять у предмет доказування в даному спорі, справедливе вирішення спору не вбачається судом за можливе без проведення підготовчого провадження.

Крім того, позивачем у справі були подані клопотання, які ухвалами задоволені судом, однак не виконані; наявна значна кількість документів, які мають значення для вирішення справи, що свідчать про значний обсяг даних, на підставі яких слід встановити дійсні обставини справи.

Враховуючи вищевикладене, з метою уникнення порушення прав та інтересів учасників провадження, забезпечення рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, доступу до правосуддя, а також для всебічного, повного та об`єктивного встановлення всіх обставин справи, суд задовольняє клопотання Приватного підприємства "Берсан" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Колмикової Тетяни Олександрівни про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Таким чином, розгляд справи починається спочатку з призначенням та проведенням підготовчого засідання спочатку в загальному порядку.

Заперечення представника відповідача ОСОБА_1 судом до уваги не приймаються, оскільки не надано достатніх належних та допустимих доказів у розумінні ст.ст.75, 76 ГПК України на підтвердження вказаних обставин та не обгрунтовано підстави неможливості призначення розгляду справи в загальному позовному провадженні.

Згідно ч. 1 ст. 120 ГПК України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.

Приймаючи до уваги те, що явка позивача та відповідачів є обов`язковою, суд викликає їх у судове засідання.

Керуючись ч. 2 ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 120, 234, 250 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Клопотання позивача, сформоване в системі «Електронний суд» 04.06.2024р. (вх. №22246/24 від 04.06.2024р.), про розгляд справи №916/3176/22 (№ 916/1464/24) за правилами загального позовного провадження - задовольнити.

2.Розглядати справу №916/3176/22(916/1464/24) за правилами Господарського процесуального кодексу України в порядку загального позовного провадження.

3.Призначити підготовче засідання на "19" липня 2024 р. о 10:30.

Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, зал судового засідання № 9 (четвертий поверх), тел. 0(482)307-966.

4.Запропонувати відповідачам надати суду відзиви на позов у порядку ст.165 ГПК України із доданням до них доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзивів і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

5.Встановити відповідачам строк на подання відзиву п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали.

6.Викликати позивача та відповідачів у судове засідання.

7.Повідомити учасників справи про можливість участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції, у тому числі поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в порядку статті 197 ГПК України.

Ухвала набирає законної сили 05 червня 2024р. та оскарженню не підлягає.

Повну ухвалу складено та підписано 10 червня 2024р.

Оскільки місце перебування відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - Автономна Республіка Крим, повідомлення про ухвалу оприлюднити на офіційному сайті Господарського суду Одеської області вебпроталу "Судова влада України" у відповідності до ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Копію ухвали надіслати на електронну адресу: ПП "Берсан" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Колмикової Т.О. ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), представника Чепразова О.О. ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Суддя Л.І. Грабован

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.06.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119647942
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —916/3176/22

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Рішення від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 09.08.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 05.08.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 20.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 01.03.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 01.03.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні