ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.05.2024 Справа № 917/467/24
Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом
про визнання укладеним договору оренди землі та визнання права власності
за участю представників сторін:
від позивача: Близнюк І. В.
від відповідача: не з`явились
Обставин справи: Приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма «Урожай» звернулося з позовом до Кобеляцької міської ради, в якому просить:
Приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма «Урожай» звернулося з позовом до Кобеляцької міської ради, в якому просить:
- визнати укладеним договір оренди землі № 04 від 10.12.2018, що підписаний між Золотарівською сільською радою (Орендар) та Приватним сільськогосподарським підприємством Агрофірма «Урожай» (Орендодавець) стосовно земельної ділянки під господарськими будівлями та дворами, яка знаходяться на території Золотарівської сільської ради, Кобеляцького району, Полтавської області, загальною площею 5,59 га;
- визнати право власності Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «УРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 05287928) на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-А, що складається з наступних частин об`єкта нерухомого майна:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: Вагова Д, дн загальна площа 40 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: Зерносклад №2, Е; загальна площа 1306.8 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: склад готової продукції, Ж; загальна площа 427 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомою майна: зерносклад №1, З, зн; загальна площа 3380 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: сушарка, К, 01, X1; загальна площа 254.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад №5, Л; загальна площа 1905.2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: гараж, склад мішкотари, Н; загальна площа 263.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: КЗС, О, он, X, хн; опис: О, он площа 52,0 кв. м; X, хн площа 44,2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: будівля калібровочного заводу, П; загальна площа 862.2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: склад ПММ, Р; загальна площа 90.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: будівля охорони, С: загальна площа 17.8 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вбиральня, Т; загальна площа 2.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: ангар для техніки. У; загальна площа 444 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад-елеватор № 6, Ф; загальна площа 2201.5 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: операторська Ц; загальна площа 8.9 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: склад матеріалів, Ч: загальна площа 358.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: ємності, IV, V, VI, VII;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: сортувальна лінія, VIII:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: завальна яма, ІХ, XI;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вимощення, І;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: огорожа, № 1-5;
- визнати право власності Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Урожай» (код ЄДРПОУ 05287928) на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-Б, що складається з наступних частин об`єкта нерухомого майна:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: майстерня по ремонту тракторів, склад запчастин, А, а; загальна площа 630 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: будинок механізатора, Б; загальна площа 217.6 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад №3, В, в; загальна площа 893.5 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад №4, Г; загальна площа 842.8 кв. м;
- визнати право власності Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «УРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 05287928) на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Вишнева, будинок 17-А, що складається з наступних частин об`єкта нерухомого майна:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: адміністративна будівля, А, а; загальна площа 123.3 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: гараж з погрібом, Б, бп; загальна площа 43.4 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вбиральня, В; загальна площа 2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вимощення І;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: огорожа, № 1-3.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що 10.12.2018 року між Золотарівською сільською радою та ПСП АФ «Урожай» укладено договір оренди землі №04 від 10 грудня 2018 року, за яким позивач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, площею 5,59 га, під господарськими будівлями та дворами, яка знаходяться на території Золотарівської сільської ради, Кобеляцького району, Полтавської області. На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна гаражі, майстерня, склад запчастин, будинок механізатора, площадка з твердим покриттям , вісова, склади для зберігання с/г продукції (завод по підготовці посівного матеріалу с/г культур), склади для зберігання будівельних матеріалів, критий тік.
Державним реєстратором Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Черновою Ю.М. 17.12.2018 зареєстровано право власності за ПСП АФ «Урожай» на нежитлові будівлі за адресою: Полтавська обл., Кобеляцький район, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-А; Полтавська обл., Кобеляцький район, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-Б; Полтавська обл., Кобеляцький район с. Мідянівка, вул. Вишнева, буд. 17-А, які знаходяться на земельній ділянці, що була передана Золотарівською сільською радою ПСП АФ «Урожай» в оренду на підставі договору оренди землі №04 від 10.12.2018.
Позивач зазначає, що Перший заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури в інтересах Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області звернувся з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Урожай», де просить скасувати рішення державного реєстратора, державну реєстрацію права приватної власності та визнати безхазяйним нерухоме майно, яке знаходяться за адресами: Полтавська обл., Кобеляцький р-н, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-А; Полтавська обл., Кобеляцький р-н, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-Б;Полтавська обл., Кобеляцький р-н, с. Мідянівка, вул. Вишнева, буд. 17-А.
Справа перебуває у Господарському суді Полтавської області (№ 917/2319/23) у провадженні судді О.М. Тимощенко. В межах цієї справи прокурор в інтересах Кобеляцької міської ради стверджує про нечинність договору оренди землі № 04 від 10.12.2018, укладеного Золотарівською сільською радою та ПСП АФ «Урожай», рішення державного реєстратора від 21.12.2018 про державну реєстрацію права приватної власності за ПСП АФ «Урожай» на спірні нежитлові будівлі вважає незаконними, а нерухоме майно, розташоване за адресами: с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-А, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-Б, с. Мідянівка, вул. Вишнева, буд. 17-А просить визнати безхазяйним, оскільки воно має бути передано територіальній громаді м. Кобеляки в особі Кобеляцької міської ради.
З огляду на те, що Кобеляцька міська рада оспорює факт виникнення у ПСП АФ «Урожай» права оренди на земельну ділянку відповідно до договору оренди землі № 04 від 10.12.2018 та оспорюється право приватної власності ПСП АФ «Урожай» на спірне нерухоме майно, позивач звернувся з вказаним позовом.
Відповідач відзив на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не подав, своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався.
Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
17.05.2024 від заступника керівника Полтавської обласної прокуратури надійшла заява про вступ у справу (вх. № 6933).
Щодо зазначеного клопотання суд зазначає наступне.
29.06.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України № 3200-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" (далі - ЄСІТС, Закон № 3200-IX). Цей Закон набрав чинності 21.07.2023.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачені права та обов`язки учасників справи, зокрема ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень, подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб, а також виконувати процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Частинами п`ятою та шостою вказаної норми встановлено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
За змістом розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3200-IX, зміни, що вносяться зазначеним Законом до Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), вводяться в дію 18.10.2023, крім змін до підпунктів 17.3, 17.15 підпункту 17, підпункти 19.1, 19.2 підпункту 19 пункту 1 розділу XI "Перехідні положення" ГПК України, введення в дію яких відбулося одночасно з набранням Законом № 3200-IX чинності.
Згідно з новою редакцією частин п`ятої та восьмої статті 6 ГПК України, яка чинна з 18.10.2023 відповідно до Закону України № 3200-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами", суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС.
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС в обов`язковому порядку.
Інші особи (це, зокрема, фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці) реєструють такі кабінети в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені ГПК України у разі звернення до суду з документом особи, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Реєстрація в ЄСІТС не позбавляє особу права на подання документів до суду в паперовій формі, проте саме в електронній формі особа, яка зареєструвала електронний кабінет в ЄСІТС може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії виключно за допомогою ЄСІТС, з використанням власного електронного підпису, якщо інше не передбачено ГПК України.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення з процесуальних питань та наслідки недотримання таких вимог визначені у статті 170 ГПК України.
За змістом пункту 1 частини першої вищевказаної норми будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до частини другої вказаної норми письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником.
Відповідно до частини четвертої вказаної норми суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Отже, зазначені положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи адвокатом, зокрема шляхом подання документів до суду через електронні кабінети в ЄСІТС або в паперовій формі.
У зв`язку з відсутністю у поданій заступником керівника Полтавської обласної прокуратури про вступ у справу № 917/467/24 (вх. № 6933) відомостей про наявність або відсутність у відповідача та позивача електронних кабінетів, її слід залишити без розгляду.
27.05.2024 від позивача надійшло клопотання про долучення доказів (вх. № 28.05.2024), а саме: копію адвокатського запиту від 18.03.2024 та копію відповіді Кобеляцької міської ради від 29.03.2024 №03.1-19/1017, копія адвокатського запиту від 18.03.2024 та копія відповіді Комісії з організації вирішення майнових питань колишніх членів КСП «Світанок» з додатками (копія протоколу зборів співвласників (пайовиків) колишніх членів КСП «Світанок» № 1 від 06.03.2004, копія протоколу засідання Комісії з організації вирішення майнових питань № 1 від 01.12.2018, копія протоколу Загальних зборів співвласників (пайовиків) колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області № 1 від 02.12.2018, копію акту приймання - передачі нерухомого майна зі складу майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області від 02.12.2018); копія довідки ПСП АФ «Урожай» від 27.05.2024.
Ураховуючи те, що адвокатські запити були направлені позивачем одночасно з поданням позову, а відповідь на запит та витребувані докази були отримані позивачем під час розгляду справи по суті, суд дійшов висновку задовольнити клопотання позивача про долучення зазначених доказів до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 20.03.2024 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивач, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 01.04.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 917/467/24; постановив справу розглядати у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 14.05.2024 закрито підготовче провадження у справі № 917/467/24. Призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до статті 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у цій справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про термін виготовлення повного рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
10.12.2018 Золотарівська сільська рада (Орендодавець) та Приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма «Урожай» (Орендар) уклали договір оренди землі № 04.
Відповідно до умов зазначеного договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під господарськими будівлями та дворами, загальною площею 5,59 га, яка знаходиться на території Золотарівської сільської ради, Кобеляцького району, Полтавської області.
Згідно з пунктом 3 договору, на земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна гаражі, майстерня, склад запчастин, будинок механізатора, площадка з твердим покриттям , вісова, склади для зберігання с/г продукції (завод по підготовці посівного матеріалу с/г культур), склади для зберігання будівельних матеріалів, критий тік , а також об`єкти інфраструктури не має.
Договір укладено на термін 10 місяців до моменту укладення договору оренди у встановленому Законом порядку. Початок дії договору оренди 10.12.2018 (пункт 8 Договору).
Пунктами 9 - 13 договору врегульована оплата орендної плати за користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 14 земельна ділянка передається в оренду для виробничих потреб.
Після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін ( пункти40-41 Договору).
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками сторін. Договір опубліковано у Золотарівській сільській раді, про що в книзі обліку вчинено запис від 10.12.2018 № 04.
Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки в натурі за договором оренди землі під господарськими будівлями та дворами № 4 від 10.12.2018, Золотарівська сільська рада та ПСП АФ «Урожай» здійснили прийом-передачу земельної ділянки в натурі.
ПСП АФ «Урожай» здійснює оплату за оренду земельної ділянки, що підтверджується копіями податкових декларацій з плати за землю за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2019 - 2022 роки (а. с. 55 - 69).
У позовній заяві, долученій позивачем до позову, в якості додатку, у справі № 917/2319/23 (а. с. 20 - 41) перший заступник керівника Решетилівської окружної прокуратури зазначив, що право оренди ПСП АФ «Урожай» на підставі договору оренди земельної ділянки № 04 від 10.12.2018 не виникло, оскільки сторонами не проведено його державну реєстрацію, відповідно до закону, посилається на нечинність спірного договору під час реєстрації у 2018 році за ПСП АФ «Урожай» права власності на спірні нежитлові будівлі.
Як убачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 368021862 від 01.03.2024 (а. с. 44 - 45) 17.12.2018 державним реєстратором Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Черновою Юлією Миколаївною зареєстровано право власності ПСП АФ "Урожай" на нежитлові будівлі, за адресою: Полтавська обл., Кобеляцький р., с. Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-А.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 368021900 від 01.03.2024 (а. с. 46 - 47), державним реєстратором Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Черновою Юлією Миколаївною 17.12.2018 зареєстровано право власності ПСП АФ "Урожай" на нежитлові будівлі, за адресою: Полтавська обл., Кобеляцький р., с. Мідянівка, вулиця Молодіжна, земельна ділянка 2-б.
17.12.2018 державним реєстратором Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Черновою Юлією Миколаївною зареєстровано право власності ПСП АФ "Урожай" на нежитлові будівлі, адреса: Полтавська обл., Кобеляцький р., с. Мідянівка, вулиця Вишнева, будинок 17-А, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 368021923 від 01.03.2024 (а. с. 48 - 49).
Відповідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, документи, які подані для державної реєстрації спірного нерухомого майна: договір оренди землі, серія та номер: 04, виданий 10.12.2018, видавник: Сільська рада в особі сільського голови Кобеля С. А. та ПСПА "Урожай"; довідка стосовно присвоєння адресного номера, серія та номер: 022-21/433, виданий 14.11.2018, видавник: Золотарівська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області.
Згідно з довідкою від 14.11.2018 за вих. № 02-21/433 (а. с. 50), виданої виконкомом Золотарівської сільської ради Кобеляцького району, Полтавської області, господарським будівлям, які знаходяться в користуванні ПСП АФ «Урожай» за об`єктами:
вагова, зерносклад № 2, склад готової продукції, зерносклад №1, сушарка, зерносклад №5, гараж, склад мішкотари, КЗС, сушарка, будівля калібровачного заводу, склад ПММ, будівля охорони, вбиральня, ангар для техніки, зерносклад-елеваватор №6, КЗС, сушарка, операторська, склад матеіралів, ємності, сортувальна лінія, завальна яма, вимощення, огорожа - присвоєно адресний номер с. Мідянівка, вул. Молодіжна, б.2-А, Кобеляцького району, Полтавської області.
майстерня по ремонту тракторів, склад запчастин, будинок механізатора, зерносклад №3, зерносклад № 4 - присвоєно адресний номер с. Мідянівка, вул. Молодіжна, б.2-Б, Кобеляцького району, Полтавської області;
адміністративна будівля, гараж, вимощення - присвоєно адресний номер с. Мідянівка, вул. Вишнева, б.17-А, Кобеляцького району, Полтавської області.
Зі змісту технічних паспортів на виробничий будинок нежитлові будівлі та споруди по вулиці Молодіжна, буд. 2-А в селі Мідянівка, на виробничий будинок нежитлові будівлі та споруди по вулиці Молодіжна, буд. 2-Б в селі Мідянівка, на громадський будинок нежитлові будівлі по вулиці Вишнева буд. 17-А в селі Мідянівка, що розроблені ПСП АФ «Урожай», убачається, що всі складові спірного нерухомого майна побудовані у 1990 році.
Відповідно до довідки Кобеляцької районної державної адміністрації Полтавської області від 29.03.1999 № 8, згідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.1996 року № 125 розпорядженням голови Кобеляцької районної державної адміністрації від 18.03.1997 № 182 проведено державну реєстрацію приватного сільськогосподарського підприємства агрофірми «Урожай».
Згідно з розділом 3.1. Статуту агрофірми «Урожай» підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно. Може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов`язки, бути позивачем і відповідачем в суді, арбітражному суді, є правонаступником КСП «Світанок».
Листом Головного управління статистики у Полтавській області від 12.03.2024 підтверджено, що 21.03.1997 в ЄДРПОУ було внесено зміни щодо назви суб`єкта (ідентифікаційний код 05287928) з Колективне сільськогосподарське підприємство «Світанок» на Приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма «Урожай».
Протоколом № 1 зборів співвласників (пайовиків) колишніх членів КСП «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області від 06.03.2004 створено Комісію з організації вирішення майнових питань.
На підставі свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серія ПО №429261, виданий Золотарівською сільською радою ПСПА «Урожай» 14.05.2010, частка ПСПА «Урожай», у пайовому фонді майна КСП «Світанок» становить 218 511,03 грн, або 51,3 %. (а. с.114).
01.12.2018 на засіданні Комісії з організації вирішення майнових питань колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області (далі Комісія) встановлено, що ПСП АФ «Урожай» додатково викуплено майнові паї колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області на загальну вартість 167 470,86 грн. Загальна вартість майна пайового фонду КСП Світанок» Кобеляцького району Полтавської області станом на 06.03.2004 року становить 425 911,60 грн. ПСП АФ «Урожай» є власником майнових паїв на загальну суму 385 981,89 грн.
Комісією вирішено, зокрема, винести на розгляд Загальних зборів співвласників (пайовиків) колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області пропозицію щодо виділення ПСП АФ «Урожай» у натурі майна зі складу майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області, а саме: 1)нежитлові будівлі та споруди, за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-А: Вагова Д, дн загальна площа 40 кв. м; Зерносклад № 2, Е; загальна площа 1306,8 кв. м; склад готової продукції, Ж; загальна площа 427 кв. м; зерносклад № 1, З, зн; загальна площа 3380 кв. м; сушарка, К, загальна площа 254.1 кв. м; зерносклад № 5, Л; загальна площа 1905,2 кв. м; гараж, склад мішкотари, Н; загальна площа263,1 кв. м; КЗС, О, он, загальна площа 52,0 кв. м; сушарка О1:будівля калібровочного заводу, П; загальна площа 862,2 кв. м; склад ПММ, Р; загальна площа 90,1 кв. м; будівля охорони, С: загальна площа 17,8 кв. м; вбиральня, Т; загальна площа 2,1 кв. м; ангар для техніки, У; загальна площа 444 кв. м; зерносклад-елеватор № 6, Ф; загальна площа 2201,5 кв. м; КЗС, Х, хн, загальна площа 44,2 кв. м; сушарка Х1; операторська Ц; загальна площа 8.9 кв.м; склад матеріалів, Ч: загальна площа 358.1 кв.м; ємності, IV, V, VI, VII; сортувальна лінія, VIII: завальна яма, ІХ, XI; вимощення, І; огорожа, № 1-5; 2) нежитлові будівлі, за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-Б:майстерня по ремонту тракторів, склад запчастин, А, а; загальна площа 630 кв. м; будинок механізатора, Б; загальна площа 217,6 кв. м, зерносклад № 3, В, в; загальна площа 893,5 кв. м; зерносклад №4, Г; загальна площа 842,8 кв. м; 3) нежитлові будівлі, за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, село Мідянівка, вулиця Вишнева, будинок 17-А: адміністративна будівля, А, а; загальна площа 123,3 кв. м, гараж Б, бп; загальна площа 43,4 кв. м; вбиральня, В; загальна площа 2 к.
Рішенням загальних зборів співвласників (пайовиків) колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства "Світанок" Кобеляцького району Полтавської області від 02.12.2018 (Протокол № 1) виділено ПСП АФ «Урожай» у натурі вказане майно зі складу майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області.
На підставі акту приймання-передачі нерухомого майна від 02.12.2018 зі складу майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області ПСП АФ «Урожай» прийняло наступне нерухоме майно: 1) нежитлові будівлі та споруди, за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-А:Вагова Д, дн загальна площа 40 кв. м; Зерносклад № 2, Е; загальна площа 1306,8 кв. м; склад готової продукції, Ж; загальна площа 427 кв. м; зерносклад № 1, З, зн; загальна площа 3380 кв. м; сушарка, К, загальна площа 254.1 кв. м; зерносклад № 5, Л; загальна площа 1905,2 кв. м; гараж, склад мішкотари, Н; загальна площа 263,1 кв. м; КЗС, О, он, загальна площа 52,0 кв. м; сушарка О1:будівля калібровочного заводу, П; загальна площа 862,2 кв. м; склад ПММ, Р; загальна площа 90,1 кв. м; будівля охорони, С: загальна площа 17.8 кв. м; вбиральня, Т; загальна площа 2.1 кв. м; ангар для техніки, У; загальна площа 444 кв. м; зерносклад-елеватор № 6, Ф; загальна площа 2201,5 кв. м; КЗС, Х, хн, загальна площа 44,2 кв. м; сушарка Х1; операторська Ц; загальна площа 8.9 кв. м; склад матеріалів, Ч: загальна площа 358,1 кв. м; ємності, IV, V, VI, VII; сортувальна лінія, VIII: завальна яма, ІХ, XI; вимощення, І; огорожа, №1-5; 2) нежитлові будівлі, за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-Б:майстерня по ремонту тракторів, склад запчастин, А, а; загальна площа 630 кв. м; будинок механізатора, Б; загальна площа 217,6 кв. м., зерносклад № 3, В, в; загальна площа 893,5 кв. м; зерносклад № 4, Г; загальна площа 842,8 кв. м. 3) нежитлові будівлі, за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, село Мідянівка, вулиця Вишнева, будинок 17-А: адміністративна будівля, А, а; загальна площа 123.3 кв. м, гараж Б, бп; загальна площа 43,4 кв. м; вбиральня, В; загальна площа 2 кв. м; вимощення. І; огорожі, № 1-3.
Згідно з довідкою від 27.05.2024 за вих. №1 ПСП АФ «Урожай» повідомило, що станом на 01.12.2018 ПСП АФ "Урожай" викуплено майнові паї колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області на загальну суму 385 981,89 грн., що становило 0,91 % вартості пайового фонду колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» Кобеляцького району Полтавської області. Додатково, 20.01.2024 ПСП АФ "Урожай" укладено договори купівлі-продажу майнового паю № 30 та 31 з ОСОБА_1 (був власником майнового паю на підставі майнового сертифікату серія ПО №11 від 05.08.2004 та власником майнового паю на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.01.2024 після померлої ОСОБА_2 ). Внаслідок чого, ПСП АФ "Урожай" зараз володіє 100 % пайового фонду майна КСП «Світанок».
На адвокатський запит від 18.03.2024 з проханням повідомити чи передавалася Золотарівською сільською радою до правонаступника Кобеляцької міської ради книга обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» (село Мідянівка Кобеляцького району Полтавської області), Кобеляцька міська рада повідомила, що книга обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» до Кобеляцької міської ради не передавалися.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.
Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно із частиною першою статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.
Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Установивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Відповідно до частини другої статті 152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною 3 статті 152 Земельного кодексу України, передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Аналіз положень указаних норм законодавства свідчить про те, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою матеріального права.
При цьому факт правомірності володіння та користування майном є достатньою підставою для відповідної особи для звернення за захистом цього права. Крім того, позивачем за цим позовом може бути особа, законний інтерес або право якої порушено.
Відповідно до частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі» (у редакції на момент укладення спірного договору оренди землі) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті13 Закону України «Про оренду землі» (у редакції на момент укладення спірного договору оренди землі) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України «Про оренду землі» (у редакції на момент укладення спірного договору оренди землі): об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (частина перша статті 79-1 Земельного кодексу України).
На відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах. Місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.
Статтею 30 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на момент укладання позивачем договору оренди) право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, надані в оренду органами державної влади, органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав.
За змістом статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Водночас Порядком реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 № 119 (далі - Порядок № 119) врегульовано умови та процедуру реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 119 реєстрація договорів оренди земельних часток (паїв) проводиться виконавчими комітетами сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 119 договір оренди земельної частки (паю) реєструється у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв), що ведеться за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди земельної частки (паю) є дата внесення відповідного запису до цієї Книги.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 119 на обох примірниках договору оренди земельної частки (паю) ставиться штамп із зазначенням дати реєстрації та номера запису, а також з підписом особи, яка зареєструвала договір.
Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії (частини перша та друга статті 640 ЦК України).
Матеріалами справи підтверджується, що договір оренди землі підписаний повноважними особами з боку орендаря і орендодавця та був зареєстрований 10.12.2018 у Золотарівській сільській раді, про що у книзі обліку вчинено запис від 10.12. 201 № 04, містить підпис особи, яка зареєструвала договір сільського голови Золотарівської сільської ради Кобель С. А.
Отже, договір оренди землі № 04 від 10.12.2018 між Золотарівською сільською радою та Приватним сільськогосподарським підприємством Агрофірма «УРОЖАЙ» щодо земельної ділянки під господарськими будівлями та дворами, яка знаходяться на території Золотарівської сільської ради, Кобеляцького району, Полтавської області, загальною площею 5,59 га, є укладеним відповідності до вимог чинного на той час законодавства, право оренди у позивача виникло з дати реєстрації сільською радою договору у книзі обліку з 10.12.2018. На виконання умов договору позивач сплачував орендні платежі.
Щодо вимоги позивача про визнання права власності на нерухоме майно, слід зазичити наступне.
Згідно зі статтею 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно з частиною 1 статті 317 Цивільного кодексу України власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Статтею 318 Цивільного кодексу України встановлено, що усі суб`єкти права власності є рівними перед законом.
Частинами 1, 2 статті 319 Цивільного кодексу України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу. Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно, не з`єднане з конкретними вимогами про повернення майна чи усунення інших перешкод, не зв`язаних з позбавленням володіння.
Позови про визнання права власності спрямовані на усунення перешкод у здійсненні власником (чи титульним власником) свого права і виключення домагань на приналежне власнику майно за допомогою підтвердження у судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності. Зазначений позов може бути заявлений власником індивідуально-визначеної речі, що як володіє, так і не володіє нею ( якщо при цьому не ставиться питання про її повернення ), права якого оспорюються, заперечуються чи не визнаються третьою особою, яка не знаходиться з власником у зобов`язальних чи інших відносних відносинах з приводу спірної речі. Правом на подібний позов володіє і титульний власник майна.
Підтвердження в суді права власності або іншого речового права на майно, що складає предмет спору, здійснюється за допомогою спростування у суді установлених фактів або шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності або іншого речового права ( наприклад факту приналежності частки у загальному майні власників ). Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності чи іншого права на майно. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно. Це може випливати із представлених ним правовстановлюючих документів, показань свідків, а також будь-яких інших доказів, що підтверджують приналежність позивачу спірного майна.
Відповідачем заперечується право ПСП АФ «Урожай» на нерухоме майно, відповідач вважає нежитлові будівлі безхазяйними.
Як підтверджено матеріалами справи, право власності ПСП АФ «Урожай» на спірне майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.12.2018 державним реєстратором Лучківської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області Черновою Ю. М. на підставі договору оренди землі, серія та номер: 04, виданий 10.12.2018, видавник: Сільська рада в особі сільського голови Кобеля С. А. та ПСПА "Урожай"; довідки стосовно присвоєння адресного номера, серія та номер: 022-21/433, виданий 14.11.2018, видавник: Золотарівська сільська рада Кобеляцького району Полтавської області, та технічних паспортів станом на 16.11.2018, де містяться відмітки, що все нерухоме майно побудоване 1990 року.
У листі Міністерства юстиції України від 23.02.2016 № 8.4-35/18/1 передбачено, що індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 05.08.1992 не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію. Фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.
Згідно з пунктом 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 553) для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються: 1) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 2) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси. Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Отже суд погоджується з доводами позивача, що реєстрація права власності на спірне майно за ПСП АФ «Урожай» відбулася з дотриманням норм чинного на той час законодавства.
Крім того, суд враховує, що ПСП АФ «Урожай» має один і той самий ідентифікаційний код 05287928 з Колективним сільськогосподарським підприємством «Світанок».
З відповіді Головного управління статистики у Полтавській області від 12.03.2024 убачається, що з 1988 по 1992 роки в ЗКПО (Загальносоюзний класифікатор підприємств та організацій значився суб`єкт (ідентифікаційний код 05287928) Колхоз «Свитанок» Кобелякского АПО Кобелякский р-н, с. Медяновка. З 1993 року Коллективное сельськохозяйственное предприятие «Свитанок» Кобелякского районного управления сельського хозаяйства. До ДРЗОУ (ідентифікаційний код 05287928) був включений з назвою Колективне сільськогосподарське підприємство «Світанок», з цією ж назвою був включений до ЄДРПОУ 21.03.1997 до ЄДРПОУ було внесено зміни щодо назви суб`єкта (ідентифікаційний код 05287928) Приватне сільськогосподарське підприємство Агрофірма «УРОЖАЙ».
Згідно з частинами 1 та 3 статті 90 Цивільного кодексу України, юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
Відповідно до Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 (далі - Положення про ЄДРПОУ), Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами.
Інформаційний фонд Реєстру містить, зокрема, дані ідентифікаційні - ідентифікаційний код та найменування суб`єкта; класифікаційні - види економічної діяльності, територіальна належність, форма власності, організаційно-правова форма господарювання, інституційний сектор економіки, найменування органу, до сфери управління якого належить суб`єкт, тощо (п.4 Положення про ЄДРПОУ).
Пунктом 6 Положення про ЄДРПОУ визначено, що ідентифікаційний код зберігається за суб`єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним.
Вказане свідчить про те, що ідентифікаційний код, який відноситься до ідентифікаційних даних, є унікальним для кожної юридичної особи, а тому може належати лише одній організації.
Відповідно до довідки Кобеляцької районної державної адміністрації Полтавської області від 29.03.1999 № 8, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.1996 № 125 розпорядженням голови Кобеляцької районної державної адміністрації від 18.03.1997 №182 проведено державну реєстрацію приватного сільськогосподарського підприємства агрофірми «Урожай».
Згідно з розділом 3.1. Статуту агрофірми «Урожай» підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно. Може від свого імені набувати майнових і особистих немайнових прав і нести обов`язки, бути позивачем і відповідачем в суді, арбітражному суді, є правонаступником КСП «Світанок».
Відповідно до статуту ПСП АФ «Урожай» (в редакції від 31.10.2022), підприємство є правонаступником КСП «Світанок».
Отже, ПСП АФ «Урожай» є правонаступником Колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» та набувачем усіх його прав та обов`язків.
Доказів припинення Колективного сільськогосподарського підприємства «СВІТАНОК» (ідентифікаційний код 05287928) матеріали справи не містять.
Матеріалами справи підтверджено, що нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-А, нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський району (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-Б, нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський району (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Вишнева, будинок 17-А, входили до пайового фонду Колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок».
Питання про виділення в натурі частки майнового паю його власникам врегульоване Законом України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 № 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав в процесі реформування аграрного сектору", "Рекомендаціями щодо порядку здійснення права спільної часткової власності власниками майнових паїв колишніх колективних сільськогосподарських підприємств", затвердженими наказом Міністерства аграрної політики України від 20.05.2008 № 315 (далі - Рекомендації).
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" від 14.02.1992 № 2114-XII (далі - ЗУ № 2114-XII), до пайового фонду майна членів підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств і організацій. Уточнення складу і вартості пайового фонду майна членів підприємств, у тому числі реорганізованих, проводиться за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві (ч. 2 ст. 9 ЗУ № 2114-XII).
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" від 14.02.1992 № 2114-XII, пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства. У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі.
Право розпорядження своїм паєм за власним розсудом включає в себе право продати, обміняти, подарувати, заповідати свій майновий пай. Таким чином, право розпорядження майновим паєм може бути реалізовано членом КСП без отримання такого паю в натурі.
Згідно з рекомендаціями, викладеними в листі Міністерства аграрної політики України від 20.04.2005 № 37-17-2/5492, при викупі майнових паїв договори купівлі-продажу укладаються з кожним власником цих паїв і підписуються сторонами договору або відповідною довіреною особою. Договір купівлі-продажу продажу майнового паю не потребує обов`язкового нотаріального посвідчення, проте його можна посвідчити нотаріально за бажанням сторін.
Перехід права власності на пай визначається пунктом 13 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 177 від 28.02.2001 «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки», де зазначено, що у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво.
У пункті 14 цього Порядку вказано, що Свідоцтво видається сільською, селищною або міською радою згідно із списком осіб, які мають право на майновий пай підприємства. Для отримання нового свідоцтва у разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування до сільської, селищної або міської ради подаються посвідчені в установленому порядку копія відповідної цивільно-правової угоди або копія свідоцтва про право на спадщину, попереднє свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства. Після отримання зазначених документів сільська, селищна або міська рада вносить відповідні зміни до списку осіб, які мають право на майновий пай підприємства, та анулює попереднє свідоцтво, про що робиться запис у книзі обліку свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Факт оформлення свідоцтва засвідчується гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради.
Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серія ПО №429261 від 14.05.2010, видане Золотарівською сільською радою, частка ПСПА «Урожай» майна пайового фонду підприємства КСП «Світанок» становить 218 511,03 грн або 51,3 %. Загальна вартість майна пайового фонду КСП «Світанок» становить 425 911,60 грн.
Станом на 01.12.2018 Комісією встановлено, що ПСП АФ «Урожай» ще додатково викуплено майнові паї колишніх членів КСП «Світанок», тому ПСП АФ «Урожай» є власником майнових паїв на загальну суму 385 981,89 грн.
Отже, якщо загальна вартість майна пайового фонду КСП «Світанок» становила 425 911,60 грн (100 % пайового фонду), а станом на 01.12.2018 ПСП АФ «Урожай» викуплено майнових паїв на суму 385 981,89 грн, то ПСП АФ «Урожай» володів станом на 01.12.2018: 385 981,89 х 100 % / 425 911,60 = 0,91 (або у вигляді відсотка 91,00 % ) пайового фонду підприємства КСП «Світанок».
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 № 177 «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки», виділення майна в натурі проводиться в порядку, розробленому Комісією з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, та затвердженому зборами співвласників. Співвласники, як визначено у даній постанові - члени підприємства, в тому числі реорганізованого, за якими зберігається право на майнові паї у пайовому фонді підприємства, але які не отримали його в натурі чи не передали як внесок до статутного фонду правонаступника. Відповідно до зазначеного Порядку Комісія вносить пропозиції щодо виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об`єктів із складу майна реорганізованого підприємства.
Тобто, Комісія готує для розгляду на загальних зборах переліки майна для виділення в натурі, при цьому повноваженнями щодо прийняття рішення про виділення майна в натурі і передачу його будь-кому у власність комісія не наділена, в той час як це питання вирішується виключно рішенням зборів співвласників.
Підстави набуття права власності передбачені в статтею 328 Цивільного кодексу України, де зазначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Позивач набув у порядку не забороненому законом право власності на майновий пай КСП «Світанок», в подальшому 02.12.2018 на загальних зборах співвласників (пайовиків) колишніх членів колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок» ПСП АФ «Урожай» виділено у натурі спірне майно зі складу майна колективного сільськогосподарського підприємства «Світанок».
Станом на 27.05.2024 ПСП АФ «Урожай» володіє 100 % пайового фонду КСП «Світанок».
В силу положень статті 335 Цивільного кодексу України, річ є безхазяйною, якщо річ не має власника або власник якої невідомий.
Вказана норма, передбачає порядок набуття права власності на безхазяйну річ. Так, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.
В матеріалах справи відсутні докази дотримання процедури взяття безхазяйного нерухомого майна на облік.
Положеннями статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Згідно зі статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Предметом регулювання статті 1 Першого протоколу до Конвенції є втручання держави у право на мирне володіння майном. У практиці ЄСПЛ (серед багатьох інших, наприклад, рішення ЄСПЛ у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010 , "Сєрков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання у право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу до Конвенції, а саме: чи є втручання законним; чи має воно на меті "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання у право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого Протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.
Втручання держави у право на мирне володіння майном є законним, якщо здійснюється на підставі закону нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним з питань застосування та наслідків дії його норм.
Втручання є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу втручання держави у право на мирне володіння майном може бути виправдано за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності. Саме національні органи влади мають здійснювати первісну оцінку наявності проблеми, що становить суспільний інтерес, вирішення якої б вимагало таких заходів. Поняття "суспільний інтерес" має широке значення (рішення від 23 листопада 2000 року в справі "Колишній король Греції та інші проти Греції"). Крім того, ЄСПЛ також визнає, що й саме по собі правильне застосування законодавства, безперечно, становить "суспільний інтерес" (рішення ЄСПЛ від 02.11.2004 в справі "Трегубенко проти України").
Критерій "пропорційності" передбачає, що втручання у право власності розглядатиметься як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, визначеною для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідного балансу не буде дотримано, якщо особа несе "індивідуальний і надмірний тягар". При цьому з питань оцінки "пропорційності" ЄСПЛ, як і з питань наявності "суспільного", "публічного" інтересу, визнає за державою досить широку "сферу розсуду", за винятком випадків, коли такий "розсуд" не ґрунтується на розумних підставах. Одним із елементів дотримання критерію пропорційності при втручанні в право особи на мирне володіння майном є надання їй справедливої та обґрунтованої компенсації.
Право власності у позивача виникло на законних підставах, у зв`язку з чим, звернення першого заступника керівника Решетилівської окружної прокуратури в інтересах Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Урожай», з вимогою скасувати рішення державного реєстратора, державну реєстрацію права приватної власності та визнання безхазяйним нерухоме майно, яке знаходяться за адресами: Полтавська обл., Кобеляцький р-н, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-А; Полтавська обл., Кобеляцький р-н, с. Мідянівка, вул. Молодіжна, буд. 2-Б; Полтавська обл., Кобеляцький р-н, с. Мідянівка, вул. Вишнева, буд. 17-А (справа № 917/2319/23) за своїми наслідками становлять втручання відповідача у право Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «УРОЖАЙ» на мирне володіння своїм майном, передбачене Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
При дослідженні наявних у справі доказів із вказаного питання, суд застосовує до них стандарт доказування, передбачений статтею 79 Господарського процесуального кодексу України.
Так, за приписами цієї норми, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду і на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Зазначений підхід узгоджується з судовою практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.2016 у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". … Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".
Докази в матеріалах справи є більш вірогідними на підтвердження доводів позивача щодо того, що він є власником спірного нерухомого майна, оскільки, як свідчать матеріали справи, об`єкти нерухомого майна входили до складу пайового фонду КСП «Світанок», який має один і той самий ідентифікаційний код з ПСП АФ «Урожай», виділялися в натурі, присвоювалися адреси, виготовлялась технічна документація (технічні паспорти), право власності було належним чином зареєстроване за позивачем, при цьому відсутні докази, що зазначене майно є безхазяйним, або інші особи мають права на це майно.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись статтями 236 - 241 Господарського процесуального кодекс України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
- визнати укладеним договір оренди землі № 04 від 10.12.2018, що підписаний між Золотарівською сільською радою (Орендар) та Приватним сільськогосподарським підприємством Агрофірма «Урожай» (Орендодавець) стосовно земельної ділянки під господарськими будівлями та дворами, яка знаходяться на території Золотарівської сільської ради, Кобеляцького району, Полтавської області, загальною площею 5,59 га;
- визнати право власності Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Урожай» (код ЄДРПОУ 05287928) на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-А, що складається з наступних частин об`єкта нерухомого майна:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: Вагова Д, дн загальна площа 40 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: Зерносклад №2, Е; загальна площа 1306.8 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: склад готової продукції, Ж; загальна площа 427 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомою майна: зерносклад №1, З, зн; загальна площа 3380 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: сушарка, К, 01, X1; загальна площа 254.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад №5, Л; загальна площа 1905.2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: гараж, склад мішкотари, Н; загальна площа 263.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: КЗС, О, он, X, хн; опис: О, он площа 52,0 кв. м; X, хн площа 44,2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: будівля калібровочного заводу, П; загальна площа 862.2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: склад ПММ, Р; загальна площа 90.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: будівля охорони, С: загальна площа 17.8 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вбиральня, Т; загальна площа 2.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: ангар для техніки. У; загальна площа 444 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад-елеватор № 6, Ф; загальна площа 2201.5 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: операторська Ц; загальна площа 8.9 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: склад матеріалів, Ч: загальна площа 358.1 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: ємності, IV, V, VI, VII;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: сортувальна лінія, VIII:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: завальна яма, ІХ, XI;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вимощення, І;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: огорожа, № 1-5;
- визнати право власності Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Урожай» (код ЄДРПОУ 05287928) на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Молодіжна, будинок 2-Б, що складається з наступних частин об`єкта нерухомого майна:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: майстерня по ремонту тракторів, склад запчастин, А, а; загальна площа 630 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: будинок механізатора, Б; загальна площа 217.6 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад №3, В, в; загальна площа 893.5 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: зерносклад №4, Г; загальна площа 842.8 кв. м;
- визнати право власності Приватного сільськогосподарського підприємства Агрофірма «Урожай» (код ЄДРПОУ 05287928) на об`єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі, розташовані за адресою: Полтавська область, Полтавський район (колишній Кобеляцький район) село Мідянівка, вулиця Вишнева, будинок 17-А, що складається з наступних частин об`єкта нерухомого майна:
- складова частина об`єкта нерухомого майна: адміністративна будівля, А, а; загальна площа 123.3 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: гараж з погрібом, Б, бп; загальна площа 43.4 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вбиральня, В; загальна площа 2 кв. м;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: вимощення І;
- складова частина об`єкта нерухомого майна: огорожа, № 1-3.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 07.06.2024.
Суддя Дмитро СІРОШ
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 13.06.2024 |
Номер документу | 119648009 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про визнання права власності на земельну ділянку |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Сірош Д.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні