Справа № 167/413/24
Номер провадження 2-о/167/48/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2024 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області в складі :
головуючогосудді Сіліча І. І.,
за участю секретаря судового засідання Матвійчук Л. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рожище цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, державний нотаріус Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області Демчук Тетяна Михайлівна, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, у якій просить встановити факт проживання померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 та померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_4 , який проживав разом з померлою ОСОБА_5 з 1967 року по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті батька відкрилась спадщина на належне йому майно. Зазначає, що спадкодавець заповіту не залишив, спадкоємцями першої черги за законом після смерті батька ОСОБА_4 є заявник та заінтересовані особи ОСОБА_1 , ОСОБА_3 . Проте оформити спадщину не має можливості, оскільки не підтверджений факт проживання однією сім`єю ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Зазначає, що його батько ОСОБА_4 проживаводнією сім`єю разом з ОСОБА_5 . понад п`ять років до дня її смерті, вели спільне господарство, займались побутом, тому ОСОБА_4 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 , так як на час її відкриття постійно проживав із спадкодавцем.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 02 травня 2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито окреме провадження у справі.
Заявник ОСОБА_1 та представник заявника ОСОБА_6 в судове засідання не з`явились, надали суду заяву про підтримання заяви та розгляд справи у їх відсутності.
В судовому засіданні 28 травня 2024 року заявник ОСОБА_1 суду пояснив, що його батьки ОСОБА_4 та ОСОБА_7 після одруження в 1967 року, почали проживали разом із батьками дружини ОСОБА_8 ОСОБА_9 та ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 помер дід ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати ОСОБА_8 та ІНФОРМАЦІЯ_2 померла баба ОСОБА_5 . Таким чином, єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_5 за законом був її зять його батько ОСОБА_4 , який прийняв спадщину шляхом спільного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Заінтересовані особи ОСОБА_1 , ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
Представник заінтересованої особи Копачівської сільської ради Луцького району Волинської області, державний нотаріусРожищенської державної нотаріальної контори Волинської області Демчук Т. М.в судове засідання не з`явилися, подали суду заяви в яких не заперечували проти задоволення заяви та просили розгляд справи проводити у їх відсутності.
Відповідно до вимог ч. 1ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України), суд ухвалив розглядати справу за відсутності учасників справи.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, доходить такого висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленомуЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних та юридичних осіб, поданим відповідно доЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст. 15, 16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 21 листопада 2013 року виконавчим комітетом Березолуківської сільської ради Рожищенського району Волинської області. Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно.
З інформації відділу № 4 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 14 лютого 2024 року № Б-184/0-0.334-181/355-24 встановлено, що спадкодавець ОСОБА_5 має право на земельну частку (пай) згідно Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0194069, виданого Рожищенською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження Рожищенської районної державної адміністрації від 28 березня 1997 року за № 108, зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 16684 від 12 травня 1997 року.
На даний час згідно з розпорядженням голови Рожищенської районної державної адміністрації від 10 лютого 2003 року № 36 розмір земельної частки (пай) по КСП «імені Мічуріна» становить 3,94 в умовних кадастрових гектарах.
Згідно Державного акту на право на земельну ділянку серії ВЛ №041813 встановлено також, що ОСОБА_5 має право власності на земельну ділянку площею 3,69 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Березолуківської сільської ради Луцького (Рожищенського) району Волинської області.
Зазначає, що спадкодавець заповіту не залишила, єдиним спадкоємцем четвертої черги за законом після смерті баби ОСОБА_5 був її зять ОСОБА_4 , інших спадкоємців немає.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Копачівської сільської ради Рожищенського району Волинської області 12 листопада 2018 року, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис 80.
Після смерті ОСОБА_4 відкрита спадкова справа №31/2019 у Рожищенській районній державній нотаріальній конторі, із заявою про прийняття спадщини звернувся син спадкодавця ОСОБА_1 , який прийняв спадщину у встановлений законом строк та частково її оформив.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини. Кваліфікуючою ознакою віднесення осіб до четвертої черги спадкоємців є проживання осіб однією сім`єю зі спадкодавцем.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п.21 Постанови № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Згідно довідки Копачівської сільської ради Луцького району Волинської області №122 від 04 квітня 2024 року, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 на день смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею за зазначеною адресою був зареєстрований та проживав з 1967 року її зять ОСОБА_4 , з яким вони вели спільне господарство.
Допитані в судовому засіданні 28 травня 2024 року свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 ,зазначили,що померла ОСОБА_5 та померлий ОСОБА_4 проживали за однією адресою з 1967 року однією сім`єю до дня смерті ОСОБА_5 .
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Оцінюючи надані заявником докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності,суд вважає, що завникомдоведено, що ОСОБА_4 проживав із спадкодавцем ОСОБА_5 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. Встановлення факту проживання однією сім`єю ОСОБА_4 зі ОСОБА_5 має для заявника суттєве юридичне значення і необхідне для подальшого оформлення спадкових прав після смерті батька ОСОБА_4 у відповідності до ст. 1261 ЦК України. В інший спосіб заявник позбавлений можливості підтвердити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Таким чином, судом встановлено, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 проживав однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини з ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За таких обставин суд вважає, що заява підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 7ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.4, 7, 8, 10-13, 83, 247, 258, 259, 263-265, 315-316 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, державний нотаріус Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області Демчук Тетяна Михайлівна, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав однією сім`єю з ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 не менше п`яти років до часу відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення 12 червня 2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_3 .
Представника заявника: адвокат Петрук Володимир Адамович, місце роботи: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області, місцезнаходження: 45150 Волинська область Луцький район, с. Копачівка, вул. Ковельська, 46, код ЄДРПОУ 04334755.
Заінтересована особа: державний нотаріус Рожищенської державної нотаріальної контори Волинської області Демчук Тетяна Михайлівна, робоча адреса: 45101 Волинська область Луцький район, м. Рожище, вул. Незалежності, 31, код ЄДРПОУ 02887496.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 .
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_5 .
СУДДЯ: І.І.Сіліч
Суд | Рожищенський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2024 |
Оприлюднено | 13.06.2024 |
Номер документу | 119668289 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Рожищенський районний суд Волинської області
Сіліч І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні