ЧЕРКАСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 11-п/821/123/24 Справа № 693/747/24 Категорія: ст.34 КПК України
У Х В А Л А
10 червня 2024 року м. Черкаси
Черкаський апеляційний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача ОСОБА_1
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участю секретаря ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси подання в.о. голови Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_5 , про вирішення питання щодо зміни підсудності розгляду обвинувального акту у кримінальному провадженні № 12024255370000051 від 05 березня 2024 року відносно ОСОБА_6 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст.190 КК України,-
в с т а н о в и в :
До Черкаського апеляційного суду надійшло подання в.о. голови Жашківськогорайонного судуЧеркаської області ОСОБА_5 ,щодо вирішенняпитання пропередачу обвинувальногоакту кримінальномупровадженні №12024255370000051від 05березня 2024року відносно ОСОБА_6 ,яка обвинувачуєтьсяу вчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1,2ст.190 ККУкраїни, нарозгляд доіншого судув межах територіальної юрисдикції одного суду апеляційної інстанції.
В обґрунтування подання вказано, що при реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду обвинувального акту згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 травня 2024 року через відсутність потрібної кількості суддів призначення не відбулося.
У даному кримінальному провадженні, як слідчий суддя, суддя ОСОБА_7 брала участь у досудовому розслідуванні: 19 березня 2024 року і 01 квітня 2024 року - розглядала клопотання ст. дізнавача СД В №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про тимчасовий доступ до речей і документів.
Суддю ОСОБА_5 виключено з розподілу, оскільки відповідно до наказу № 22-О від 27 травня 2024 року з 29 травня по 31 травня 2024 року приймав щоденну участь у підготовці для підтримання кваліфікації голів та заступників голів місцевих загальних судів в режимі онлайн- трансляції через платформу «Zoom» з використанням відеоконференцзв`язку за місцем роботи.
Протоколом щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 червня 2024 року призначення не відбулося через нестачу потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Відповідно до наказу № 15-В від 27 травня 2024 року суддя ОСОБА_5 буде перебувати в щорічній оплачуваній відпустці з 17 червня 2024 року по 12 липня 2024 року.
На даний час у Жашківському районному суді Черкаської області фактична чисельність суддів, які здійснюють судочинство - два судді.
Відповідно до ч.1ст.76 КПК України, суддя, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, не має права брати участь у цьому ж провадженні у суді першої інстанції.
Тому, у зв`язку з неможливістю автоматизованого розподілу та визначення судді для розгляду обвинувального актуу кримінальномупровадженні №12024255370000051від 05березня 2024року відносно ОСОБА_6 ,яка обвинувачуєтьсяу вчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.1,2ст.190 ККУкраїни,в.о.голови Жашківськогорайонного судуЧеркаської областіпросить вирішити питання про направлення обвинувального акту у вказаному кримінальному провадженні для розгляду до іншого суду.
Заслухавши суддю-доповідача,дослідивши матеріалисправи таподання в.о. голови Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_5 , колегія суддів апеляційного суду суду вважає, що подання не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно дост.30 КПК Україниу кримінальному провадженні правосуддя здійснюється лише судом згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом. Відмова у здійсненні правосуддя не допускається.
Частиною 1ст.34 КПК Українипередбачено вичерпний перелік підстав, за яких кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду:
1) до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності;
2) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду;
3) обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження;
4) ліквідовано суд, або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який здійснював судове провадження.
До початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження (крім кримінальних проваджень, що надійшли на розгляд Вищого антикорупційного суду) з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції).
Згідно ч.2ст.34 КПК Українипитання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Як вбачається з наданих матеріалів відповідно до протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 травня 2024 року призначення не відбулося, не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи (а.с.30).
Колегія суддів звертає увагу, що наведені у поданні причини неможливості проведення автоматизованого розподілу вказаного обвинувального акту є тимчасовими та не можуть слугувати перешкодою для утворення нового складу суду.
Обґрунтованих підстав для направлення обвинувального акту 12024255370000051 від 05 березня 2024 року у вказаному кримінальному провадженні до іншого суду відповідно до вимог кримінального процесуального закону у поданні не наведено.
Одночасно колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відпустка судді не є передбаченою законом підставою для направлення кримінального провадження з одного суду до іншого і не повинна порушувати права громадян, передбачені ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», в якій зазначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Надання відпусток у суді першої інстанції має здійснюватись таким чином, аби не створювати ситуацій повної неможливості розгляду судових справ внаслідок тривалої одночасної відсутності всіх суддів на робочих місцях.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов`язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред`являється особі.
У справі Bellet v. France ЄСПЛ зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві, особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Колегія суддів також звертає увагу, що згідно п.2.3.27 Положення про автоматизовану систему документообігу, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30, у разі одночасного перебування всіх суддів у відрядженнях, відпустках, їх тимчасової непрацездатності та в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, автоматизований розподіл судових справ здійснюється автоматизованою системою у робочий день, наступний за днем, коли відпали відповідні обставини.
З наведеного вбачається, що тимчасова відсутність судді у зв`язку з перебуванням у відпустці, тощо не є підставою для передачі справи до іншого суду.
Враховуючи відсутність підстав, передбачених законом для передачі обвинувального акту № 12024255370000051 від 05 березня 2024 року відносно ОСОБА_6 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст.190 КК України з одного суду до іншого, в задоволенні подання .в.о. голови Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_5 слід відмовити.
Керуючись ст. ст.30, 32, 34 КПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
У задоволенні подання в.о. голови Жашківського районного суду Черкаської області ОСОБА_5 відмовити.
Обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12024255370000051 від 05 березня 2024 року відносно ОСОБА_6 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1,2 ст.190 КК України, повернути до Жашківського районного суду Черкаської області для розгляду.
Ухвала набирає чинності з моменту постановлення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3
Суд | Черкаський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2024 |
Оприлюднено | 13.06.2024 |
Номер документу | 119673732 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Інші справи та матеріали |
Кримінальне
Черкаський апеляційний суд
Карпенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні