Рішення
від 29.05.2024 по справі 905/406/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29.05.2024 Справа № 905/406/24

Суддя - Говорун О.В.

Секретар судового засідання Блохіна Ю.В.

Позивач Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк".

Відповідач 1 Фермерське господарське товариство "Темп".

Відповідач 2 ОСОБА_1 .

Про солідарне стягнення заборгованості у розмірі 994547,71 грн.

Представники учасників справи:

від позивача не з`явився;

від відповідача 1 - не з`явився

від відповідача 2 не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фермерського господарського товариства "Темп" (далі відповідач 1), ОСОБА_1 (далі відповідач 2) про солідарне стягнення заборгованості у розмірі 994547,71 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне невиконання відповідачами кредитного договору та договору поруки №Р1622554765447730214 від 01.06.2021, у зв`язку з чим просить стягнути солідарно заборгованість за договором, заборгованість по процентам за користування кредитом та заборгованість з комісії.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідачі в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомленні належним чином, про причини неявки не повідомили. Відзиви на позов не подали.

Дослідивши письмові докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

22.01.2015 Фермерське господарство "Темп" звернулось до позивача із заявою про приєднання до умов та правил надання банківських послуг та заявою на відкриття рахунку, згідно з якою ФГ «Темп» зокрема був відкритий поточний рахунок № НОМЕР_1 (а.с.25-26).

Згідно з довідкою позивача про розміри встановлених кредитних лімітів від 12.03.2024, відповідачу з 06.11.2020 було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № НОМЕР_1 в розмірі 1000000 грн (а.с.76).

19.08.2021 ФГ «Темп» підписана анкета-заява клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до умов та правил надання банківських послуг, відповідно до якої відповідач 1 на підставі ст.634 ЦК України, приєднався до Умов та правил надання банківських послуг АТ КБ «ПриватБанк», що розміщені на офіційному сайті банку в мережі Інтернет за адресою privatbank.ua, в редакції, чинній на дату підписання цього документа та які разом з пам`яткою клієнта і тарифами становлять банківського обслуговування. Підписання цієї анкети-заяви відповідач 1 підтвердив про ознайомлення із Умовами та правилами (далі Умови та правила), пам`яткою клієнта, тарифами, примірник яких отримано шляхом самостійного роздрукування та в електронній формі у Системі «Приват 24 для бізнесу» (а.с.22-23).

Відповідно до п. 3.2.1.1.1. Умов та правил, кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - Кредит) надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг (далі Умови або Договір) в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення Кредиту, сплати комісії, процентів в обумовлені цим Договором терміни.

Згідно з п. 3.2.1.2.2.1. Умов та правил, клієнт зобов`язується: використовувати кредит на цілі, зазначені у п. 3.2.1.1.1. цих Умов, та у відповідності п 3.2.1.2.2.2. сплатити Банку проценти за весь час фактичного користування Кредитом, комісії та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку.

Відповідно до 3.2.1.4.1. Умов та правил, за управління фінансовим інструментом Клієнт сплачує Банку комісію, розмір якої визначено Тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначені розмір комісії в разі, якщо максимальне сальдо Кредиту за попередній календарний місяць не перевищувало 100 гривень. Комісія за управління фінансовим інструментом нараховується щомісячно та сплачується Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. Сплата комісії відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.

Згідно з п. 3.2.1.4.2. Умов та правил, до розділу Заявки вартість Кредиту та порядок розрахунків, за користування Кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнт сплачує проценти, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по Кредиту та сплачуються Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо.

01.06.2021 між ОСОБА_1 (поручитель) та АТ КБ "Приватбанк" (кредитор) укладено договір поруки №P1622554765447730214 (договір), за змістом якого поручитель зобов`язався солідарно відповідати перед кредитором за виконання ФГ «Темп» (далі позичальник) зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором, зокрема щодо:

повернення кредиту, який наданий Позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунку НОМЕР_1 (IBAN - НОМЕР_2 ) у розмірі 1000000.00 (один мільйон ) гривень, максимальний розмір кредитного ліміту за Кредитним договором становить - 2 000 000,00 грн. (два мільйона) гривень;

повернення Кредитору кредиту у строк до 02.10.2021 року, зазначених у Заявці на отримання послуг Кредитний ліміт на поточний рахунок Кредитного договору та на умовах встановлених Кредитним договором;

сплати Кредитору процентів за користування кредитом: в розмірі 16.5% (шістнадцять цілих п`ять десятих) річних, відповідно до Заявки на отримання послуг Кредитний ліміт на поточний рахунок Кредитного договору, за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.2. Умов та Правил;

сплати процентів за користування кредитами у разі прострочення повернення кредиту, у розмірі 33% (тридцять три) річних, які діяли на дату такого прострочення, відповідно до п. 3.2.1.4.5. Умов та Правил ;

сплати комісії за управління фінансовим інструментом, в розмірі 0,3% від максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Позичальника за звітній місяць, в порядку, встановленому п. 3.2.1.4. - Умов та Правил (а.с.27-28).

Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (п.1.2 договору поруки).

Згідно з п.1.3 договору поруки, вказані зобов`язання поручителя перед кредитором є безумовними і ніяких умов, крім передбачених даним договором не потребують. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і позичальник, в тому числі, за повернення основного боргу, процентів за використання кредитними коштами, відшкодування можливих збитків, за сплату штрафних санкцій передбаченому у кредитному договорі.

Відповідно до п.4.1 договору, сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через п`ятнадцять років після укладення цього договору. У випадку виконання позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за договором кредиту цей договір припиняє свою дію.

Позивач свої зобов`язання за договором виконав, що підтверджується випискою з рахунку відповідача 1 (а.с.42-58).

Згідно з наданим банком розрахунком, заборгованість відповідача 1 за вказаним кредитним договором за період з 02.10.2020 по 01.03.2024 становить 99454,71 грн і складається із: заборгованості за кредитом 857405,13 грн, заборгованості за процентами, нарахованими на прострочену заборгованість 94599,33 грн, заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії 42543,25 грн (а.с.8-13).

Згідно з наданим позивачем розрахунком, заборгованість по кредиту почала утворюватись з 16.12.2021, заборгованість по процентам з 01.04.2022, заборгованість по комісії з 01.08.2022.

Частиною 1 ст.1054 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч.2 ст.1054 ЦК України, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфу першого цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього кодексу (ч.2 ст.105 ЦК України).

Частиною 1 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ч.1 ст.193 Господарського кодексу України (далі ГК України), яка кореспондується зі ст.526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.543 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

За змістом ч.1 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Частиною 1,2 статті 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги в частині солідарного стягнення з відповідачів заборгованості за кредитом у розмірі 857405,13 грн обґрунтованими, доведеними доказами, що містяться в матеріалах справи, а отже такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині стягнення заборгованості по процентам за користування кредитом та заборгованості по комісії суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1, 2 ст.1056-1 ЦК України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

За користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнт сплачує проценти, які розраховуються щоденно на суму залишку заборгованості по Кредиту та сплачуються Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо (п. 3.2.1.4.2. Умов та правил).

Відповідно до п. 18 тарифів, щоденне нарахування процентів при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня встановлений на рівні 16,5%. Списання нарахованих відсотків проводяться 1-го числа кожного місяця за попередній місяць. При безперервному користуванні не більше 30-ти днів.

Згідно з 3.2.1.4.1. Умов та правил, заявки за управління фінансовим інструментом Клієнт сплачує Банку комісію, розмір якої визначено Тарифами Банку, яка розраховується на суму максимального дебетового сальдо, що існувало на кінець будь-якого банківського дня на поточному рахунку Клієнта за звітній місяць. Банк може на свій розсуд не стягувати зазначені розмір комісії в разі, якщо максимальне сальдо Кредиту за попередній календарний місяць не перевищувало 100 гривень. Комісія за управління фінансовим інструментом нараховується щомісячно та сплачується Клієнтом першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникло дебетове сальдо. Сплата комісії відбувається як за рахунок власних коштів на поточному рахунку, так і за рахунок невикористаної частини кредитного ліміту.

Відповідно до п. 3.2.1.4.4 договору, сума заборгованості по Кредиту, нараховані проценти та комісія, непогашені у строки, встановлені в п.п. 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3 цього Договору з наступного дня вважаються простроченими. У разі виникнення прострочених зобов`язань за Кредитом, Клієнт сплачує Банку підвищені проценти, розмір яких встановлено Тарифами Банку, які нараховуються на прострочену суму заборгованості по Кредиту (п. 3.2.1.4.5.)

Згідно з п. 19 Тарифів, 33% нараховуються у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати початку безперервного періоду, нараховуються починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, у котрому дебетове сальдо підлягало обнуленню (з моменту виникнення простроченої заборгованості)

Враховуючи наведене, перевіривши надані позивачем розрахунки, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача щодо солідарного стягнення з відповідачів заборгованості за процентами у розмірі 94599,33 грн та заборгованості за комісією у розмірі 42543,25 грн.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судовий збір, у відповідності до вимог ст.129 ГПК України, покладається на відповідачів.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з Фермерського господарського товариства "Темп" (вул. Молодіжна, 23, село Крива Лука, Лиманський район, Донецька область, 84464, ідентифікаційний код юридичної особи 24656024) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, б.1Д, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код юридичної особи 14360570) заборгованість в розмірі 994547 (дев`ятсот дев`яносто чотири тисячі п`ятсот сорок сім) 71 коп., з яких: заборгованість за кредитом 857405 (вісімсот п`ятдесят сім тисяч чотириста п`ять) грн 13 коп., заборгованість по процентам за користування кредитом 94599 (дев`яносто чотири тисячі п`ятсот дев`яносто дев`ять) грн 33 коп., заборгованість по комісії 42543 (сорок дві тисячі п`ятсот сорок три) грн 25 коп. та судові витрати в розмірі 11934 (одинадцять тисяч дев`ятсот тридцять чотири) грн 58 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 10.06.2024.

Суддя О.В. Говорун

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.05.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119677199
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —905/406/24

Рішення від 29.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Рішення від 29.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 16.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 25.04.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 22.04.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 01.04.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

Ухвала від 19.03.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Говорун Олександр Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні