Рішення
від 12.06.2024 по справі 905/291/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

12.06.2024 Справа №905/291/24

Господарський суд Донецької області у складі

судді Лободи Т.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", м. Дніпро, код 42086719,

до Виконавчого комітету Вугледарської міської ради, м. Вугледар Донецької області, код 05275768,

про стягнення 88 422,41 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Виконавчого комітету Вугледарської міської ради про стягнення заборгованості за Договором про постачання (закупівлю) електричної енергії №148 від 27.01.2023 за спожиту електричну енергію у квітні 2023 року у сумі 86 048,74 грн, 3% річних у сумі 1 873,61 грн та інфляційних втрат у сумі 500,06 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору постачання електричної енергії в частині оплати вартості спожитої електричної енергії.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 06.03.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 905/291/24; розгляд справи вирішив здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи судом копію ухвали суду від 06.03.2024 було направлено до електронних кабінетів позивача та відповідача в системі "Електронний суд".

Згідно довідок про доставку електронного листа ухвала суду від 06.03.2024 в електронному вигляді доставлена до електронних кабінетів позивача та відповідача.

Отже, приймаючи до уваги те, що судом вжито всі необхідні заходи для належного повідомлення учасників справи про розгляд судової справи, суд дійшов висновку, що учасники справи належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.

09.05.2024 від відповідача засобами поштового зв`язку надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити в їх задоволенні. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначає, що точки комерційного обліку за спірним договором знаходяться в селах Новоукраїнка, Максимівка та Пречистівка Донецької області, які згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, включені до територій активних бойових дій. З 2022 року та по теперішній час діяльність закладів та установ, які є точками комерційного обліку споживача за спірним договором, не здійснюється у зв`язку з проведенням бойових дій на території, де вони розташовані, та складною безпековою ситуацією, а також у зв`язку з евакуацією працівників зазначених закладів у більш безпечні регіони України. У зв`язку з припиненням діяльності вказаних закладів, використання електричної енергії за точками комерційного обліку не здійснювалось.

Разом з відзивом відповідачем подано до суду клопотання про продовження строку для подання відзиву.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 10.05.2024 поновив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, прийняв до розгляду поданий відповідачем відзив на позовну заяву, встановив позивачу строк на подання до суду відповіді на відзив - 5 днів з дня отримання даної ухвали.

20.05.2024 від позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив. У відповіді на відзив позивачем викладено клопотання про поновлення строку для надання відповіді на відзив. У відповіді на відзив позивач зазначає, що доводи відповідача щодо не здійснення використання електричної енергії з 2022 року є безпідставними, оскільки саме відповідач ініціював укладання договору про постачання свої потреби, споживав та здійснював оплату за спожиту електричну енергію у 2023 році, а нарахування за спожиту електричну енергію, які були здійснені відповідачеві, є належними, оскільки вони здійснені на підставі даних, отриманих від оператора системи розподілу, АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", як адміністратора комерційного обліку, з яким відповідач уклав договір.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 20.05.2024 поновив позивачу строк для подання відповіді на відзив та прийняв її до розгляду.

Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, учасниками справи подані заяви по суті спору.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Щодо строку розгляду справи суд зазначає наступне.

Статтею 248 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Вихід за межі встановленого ст. 248 ГПК України строку був обумовлений виключними загальновідомими обставинами, пов`язаними із триваючою військовою агресією Російської Федерації на територію України.

Так, на даний час в місті Харків, де розташований Господарський суд Донецької області, та в Донецькій області, де знаходиться відповідач, постійно оголошуються тривоги та здійснюються ракетні обстріли. Такі обставини істотно уповільнили роботу суду, як щодо організаційно-технічного забезпечення судового процесу, так і щодо безпосереднього розгляду справи. Крім того, у зв`язку з викладеними обставинами, сторонам також був потрібен додатковий час для подання заяв по суті справи, що також спричинило необхідність виходу за межі встановленого строку розгляду справи.

З урахуванням викладеного, за об`єктивних обставин розгляд справи здійснений судом без невиправданих зволікань настільки швидко, наскільки це було можливим за вказаних умов, у межах розумного строку в контексті положень Господарського процесуального кодексу України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно із частиною 1 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №429 ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до п.1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - Правила РРЕЕ) постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Згідно з п.3.1.7 Правил РРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник) та Виконавчим комітетом Вугледарської міської ради (споживач) укладено договір про постачання (закупівлю) електричної енергії споживачу №148 (далі - договір, в договорі зазначена дата укладання 27.01.2023), відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. (пункт 1.1 договору).

Відповідно до п. 1.2 договору найменування товару : Електрична енергія (код згідно Національного класифікатора ДК 021:2015: 09310000-5) (далі товар або електрична енергія). Постачання товару за цим Договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з дати підписання договору до 31.12.2023 становить 20395 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків. (п. 1.3 договору).

Пунктом 2.1 договору сторони погодили строк (термін) поставки товару: з дати підписання Договору до 31.12.2023, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.

Згідно з пунктом 4.1 договору вартість електричної енергії за цим договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у п. 1.3 цього договору, та становить: 105 000,00 грн, крім того ПДВ 21 000,00 грн, всього 126 000,00 грн. Ціна за 1 кВт.год електричної енергії за цим договором становить 5,14832 грн без ПДВ, ПДВ 1,02966 грн, разом з ПДВ 6,17798 грн та складається з: закупівельної ціни на ринку електричної енергії; тарифу (маржі) постачальника електричної енергії, що є незмінною на період дії договірних відносин за цим договором; регульованого тарифу на передачу електричної енергії, затвердженого у встановленому порядку. Ціна за 1 кВт.год включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, якщо це передбачено комерційною пропозицією.

Ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунку про оплату електричної енергії (актах прийняття-передавання товарної продукції чи актах прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг) за цим договором (п. 4.2 договору).

Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць (п. 4.3 договору).

За умовами п. 4.5 договору оплата рахунка постачальника за цим Договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 робочих днів з моменту отримання його споживачем, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.

Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії у відповідності до умов комерційної пропозиції (п. 4.7 договору).

Відповідно до пункту 8.1 за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за ним договором сторони несуть відповідальність, передбачену ним договором та чинним законодавством.

Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2023 року, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором (пункт 12.1 договору).

З матеріалів справи вбачається, що відповідач 28.04.2023 приєднався до умов договору на підставі поданого повідомлення про намір укладення договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах комерційної пропозиції - "Особлива з РК". Початок постачання заплановано з квітня 2023 року.

Відповідно до п. 1.1 Комерційної пропозиції на момент укладення договору ціна становить 5,148321 грн без ПДВ. Ціна сформована з урахуванням середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", регульованих цін на послуги оператора системи розподілу.

Постачальник здійснює коригування ціни шляхом збільшення/зменшення відповідної складової середньозваженої ціни на електроенергію на ринку "на добу наперед" за даними опублікованими Оператором ринку по результатам торгів на ринку "на добу наперед" у розрахунковому періоді (п. 1.2.2 Комерційної пропозиції).

Оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки) передбачені п.4.2. цієї Комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни передбаченого в розділі 1 цієї Комерційної пропозиції.

За умовами п. 4.2 Комерційної пропозиції оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Відповідно до п. 4.3 Комерційної пропозиції споживач може надавати звіти про покази засобу обліку за розрахунковий період через сервіс "Особистий кабінет" за формою, яка оприлюднена на офіційному веб-сайті постачальника або формою, узгодженою з оператором системи у останній день розрахункового періоду.

Згідно з п. 5.1 Комерційної пропозиції споживач самостійного формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання) в сервісі "Особистий кабінет" не пізніше 5 днів після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду в сервісі "Особистий кабінет". Розрахункові документи можуть бути роздруковані постачальником та отримані споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційної пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.

Пунктом 5.2 Комерційної пропозиції сторони погодили, що у випадку не отримання споживачем акту прийняття-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акту прийняття-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.

Послуги з передачі та розподілу електричної енергії закуповуються та оплачуються постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується споживачем на рахунки постачальника (п. 6.1 Комерційної пропозиції).

Відповідно до п. 10.1 Комерційної пропозиції договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2023, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов`язань споживача щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов`язань. В частині початку постачання договір починає діяти з дати внесення споживача до реєстру споживачів постачальника адміністратором комерційного обліку.

Суд зазначає, що договір та Комерційна пропозиція підписані сторонами та скріплені їх печатками, що свідчить про набрання ними чинності.

На виконання вказаних умов договору позивачем здійснювалось постачання електричної енергії в квітні 2023 року, на підтвердження чого до позовної заяви додано акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за квітень 2023 року на суму 86 048,74 грн у кількості 14734кВтгод. Вказаний акт підписаний лише позивачем.

Також позивачем додано до матеріалів справи сформований рахунок за спожиту електричну енергію за квітень 2023 року на суму 86 048,74 грн.

Пунктом 13.6 Комерційної пропозиції сторони погодили, що постачальник інформує споживача про будь-яку зміну умов Договору та/або надає іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін та/або може бути корисною для споживача, зокрема, шляхом направлення відповідної інформації засобами електронного зв`язку на офіційну електронну адресу споживача.

Як вбачається з матеріалів справи, вищевказані Акт та рахунок були направлені споживачу 03.05.2023 на електронну адресу kulishjulia1981@gmail.com, та 28.02.2024 на його електронну адресу wugledar1@gmail.com, відомості щодо якої внесені до Повідомлення про намір укладення договору про постачання електричної енергії споживачу від 28.04.2023. На підтвердження направлення цих документів відповідачу позивачем надано роздруківки з електронної пошти представника позивача.

Відповідач у порушення умов договору та Комерційної пропозиції до нього своїх зобов`язань по оплаті фактично отриманої та спожитої за заявлений період електричної енергії не виконав, внаслідок чого станом на момент звернення до суду заборгованість відповідача перед позивачем за Договором про постачання (закупівлю) електричної енергії № 148 від 27.01.2023 склала 86 048,74 грн.

Несплата відповідачем боргу стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 86 048,74 грн та нарахованих на неї сум 3% річних та інфляційних втрат.

Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з вищевказаного договору, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом.

Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із статтями 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до положень статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Підпунктами 4.3, 4.12 п.4 Правил РРЕЕ передбачено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.

Пунктами 3.1.6, 3.1.9 глави 3.1 розділу ІІІ ПРРЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо: 1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку; 2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи; 3) споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії"; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач; 4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії; 5) відсутній факт припинення/призупинення постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у випадках, передбачених законодавством у сфері енергетики; 6) відсутня прострочена заборгованість за договорами про постачання електричної енергії або про надання послуг системи розподілу/передачі. За наявності боргу в розмірі більшому ніж вартість електричної енергії, спожитої протягом двох попередніх місяців, електропостачальник (крім постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії") має право розірвати договір про постачання електричної енергії згідно з його умовами, якщо інше не передбачено умовами договору (комерційною пропозицією). Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

Відповідно до п.п.2.1.1, 2.1.5, 2.3.1, 2.5.3 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - Кодекс) комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) та здійснюється постачальником послуг комерційного обліку (далі - ППКО) відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку. Учасники ринку мають право вільного вибору ППКО. Послуги комерційного обліку надаються на договірних засадах. ППКО зобов`язані: 1) зареєструватися в АКО як ППКО із зазначенням функціональної ролі та доменів обліку; 2) за наявності АС ППКО зареєструвати її в АКО та укласти (у ролі ОДКО та АТКО) з АКО договір про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії; 3) укладати договори про надання послуг комерційного обліку та про інформаційну взаємодію в передбачених цим Кодексом випадках та в межах своєї відповідальності; 4) контролювати та підтримувати технічний стан ЗКО в ТКО відповідно до договорів, укладених з учасниками ринку; 5) після запровадження Датахабу формувати та передавати АКО та іншим ППКО електронні документи з даними щодо переліку та параметрів ТКО, для яких вони надають послуги комерційного обліку. До дати запровадження Датахабу відповідні дані передаються оператору системи та за запитом АКО; 6) формувати та передавати АКО, а також іншим учасникам ринку та ППКО електронні документи з даними комерційного обліку згідно з цим Кодексом, Правилами ринку та Правилами роздрібного ринку; 7) забезпечити можливість для АКО або його уповноважених представників виконувати перевірки їх діяльності; 8) дотримуватись вимог цього Кодексу та інших нормативно-правових актів і нормативних документів, що регламентують функціонування ринку електричної енергії; 9) ППКО, які зареєстровані в АКО за спрощеною процедурою, на виконання функціональної ролі ОЗД мають укласти договір інформаційної взаємодії з ППКО або оператором системи, що виконує функціональну роль ОДК

Пунктами 8.6.1, 8.6.7, 8.6.8 глави 8.6 розділу VIII та п.9.14.1 глави 9.14 розділу IX Кодексу передбачено, що зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору. Зчитування показів (збір даних) з лічильників у не побутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку. Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця. АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини 2 статті 53 Закону України "Про ринок електричної енергії" адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.

В Повідомленні про намір укладення договору про постачання електричної енергії споживачу від 28.04.2023 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" визначено як оператора, з яким споживач уклав (укладає) договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Листом від 31.01.2024 № 67/1700-вих АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" на запит позивача від 15.08.2023 № 24/6518 щодо підтвердження обсягів спожитої електроенергії стосовно споживача Виконавчий комітет Вугледарської міської ради, код ЄДРПОУ 05275768 (договір №148), повідомило, що фактичний (звітний) обсяг споживання такого споживача по точках комерційного обліку за квітень 2023 року склав 14734 кВт*год. Лист підписано кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом керівника Департаменту з клієнтських операцій Шашацькою К.Г. Підпис перевірено протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 28.02.2024.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що факт споживання відповідачем електроенергії в квітні 2023 року в обсязі 14734 кВт*год підтверджено матеріалами справи.

Приписами частини 1 статті 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Відповідно до пунктом 1 частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Договір та Комерційна пропозиція містять різні умови щодо строку оплати за спожиту електричну енергію.

Відповідно до п. 13.7 Комерційної пропозиції, яка підписана сторонами, у разі суперечностей (невідповідності) будь-якої з умов Договору умовам, викладеним у цій Комерційній пропозиції, застосовуються умови цієї Комерційної пропозиції.

Оскільки відповідач приєднався до умов Договору саме на умовах Комерційної пропозиції, а тому суд для визначення кінцевого строку оплати застосовує умови, визначені саме в Комерційній пропозиції.

За умовами п. 4.2 Комерційної пропозиції оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

У пункті 5.1 Комерційної пропозиції також визначено, що споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 5 днів після закінчення розрахункового періоду.

Таким чином, виходячи з погоджених сторонами умов, остаточний розрахунок за спожиту в квітні 2023 року електричну енергію відповідач повинен бути здійснений протягом 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, а саме не пізніше 05.05.2023.

Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів оскарження вказаних у рахунках позивача обсягів спожитої електроенергії чи доказів звернення щодо отримання роз`яснень стосовно виставлених рахунків та обсягів споживання електроенергії, зазначених у рахунках у зв`язку з наявністю сумнівів щодо правильності показників обсягів споживання електроенергії.

Факт отримання відповідачем на його електронну адресу вищезгаданих акту приймання-передавання товарної продукції (електроенергії) та рахунку за спожиту електроенергію також не заперечується відповідачем. Даних про інші обсяги спожитої електричної енергії відповідачем також не надано.

Посилання відповідача про те, що територія, на якій знаходяться об`єкти відповідача, знаходиться в зоні активних бойових дій та з 2022 року такі установи не здійснюють свою діяльність та не використовують електричну енергію, не приймається судом до уваги, оскільки сам відповідач ініціював укладення договору про постачання електричної енергії у 2023 році, що може свідчити про намір споживання електричної енергії. Адреси об`єктів та точки комерційного обліку були визначені відповідачем самостійно в Повідомленні про намір укладення договору. Викладені обставини активних бойових дій не спростовують факт споживання електричної енергії в спірний період у вищевказаних обсягах.

Відповідачем не надано обґрунтованих заперечень та належних та допустимих доказів, які б спростовували факт споживання електроенергії за спірний період в обсягах, які визначені позивачем.

Враховуючи викладене, а також те, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надані докази, які б спростовували наявність заборгованості перед позивачем, а також докази, які б свідчили про здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію в квітні 2023 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в сумі 86 048,74 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить стягнути 3% річних у сумі 1 873,61 грн, які нараховані за період з 12.05.2023 по 31.01.2024 на суму боргу в розмірі 86 048,74 грн, та інфляційні втрати в сумі 500,06 грн, які нараховані за період червень 2023 року - січень 2024 року на суму боргу в розмірі 86 048,74 грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши наданий розрахунок 3% річних у загальній сумі 1 873,61 грн суд встановив, що такі нарахування відповідають вимогам чинного законодавства, умовам договору та фактичним відносинам, що склались між сторонами, арифметично обчислення здійснені вірно, а отже позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо розрахунку інфляційних втрат суд зазначає, що в розрахунку зазначені періоди нарахування з 01.06.2023, в тому числі періоди 01.12.2023 - 31.12.2023, 01.01.2024-31.01.2024 та вказано, що сукупний індекс інфляції в зазначені періоди складає 100,00, а тому нарахування інфляційних за такі періоди складають 0,00 грн.

Суд звертає увагу на те, що індекс інфляції в грудні 2023 року склав 100,7, а в січні 2024 - 100,4, а отже позивачем враховано невірні індекси інфляції за вказані періоди та, відповідно, невірно зроблений розрахунок.

Враховуючи, що сума заявлених інфляційних втрат є меншою, ніж можлива сума нарахувань за заявлений період червень 2023 року - січень 2024 року, суд задовольняє позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат в межах заявленої суми.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору в сумі 2 422,40 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Виконавчого комітету Вугледарської міської ради (85670, Донецька область, м. Вугледар, вулиця 30-річчя Перемоги, будинок 16, код 05275768) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (49001, м. Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 4Д, код 42086719) заборгованість за Договором про постачання (закупівлю) електричної енергії № 148 від 27.01.2023 за спожиту електроенергію в квітні 2023 року в сумі 86 048,74 грн, 3% річних у сумі 1 873,61 грн, інфляційні втрати в сумі 500,06 грн та витрати по сплаті судового збору в сумі 2 422,40 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 12.06.2024.

Суддя Т. О. Лобода

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.06.2024
Оприлюднено13.06.2024
Номер документу119677238
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/291/24

Рішення від 12.06.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 10.05.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

Ухвала від 06.03.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лобода Тетяна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні