РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/587/24
2/609/257/2024
11 червня 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі головуючого суддіКовтуновича О.В.
за участю:
секретаря судового засіданняСандулович О.М.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Шумськ цивільнусправу запозовом: ОСОБА_1
до
відповідача: Кременецької міської ради
вимоги позивача: про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини
учасники справи не з`явились,
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції позивача.
1.Адвокат ІванькоОлена Сергіївна,яка дієв інтересахпозивача ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду із позовом до Кременецької міської ради (далі відповідач) з вимогою про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
2. Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала одна.
Вказує,що увстановлений закономшестимісячний строк вона не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю щодо заповіту та відповідно наявністю спадкового майна, оскільки з померлою за однією адресою не проживала.
Для оформлення своїх спадкових прав, позивач звернулася до приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Тернопільської області Ковтунович О.П. Проте, постановою від 01 квітня 2024 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , оскільки не підтвердила постійного проживання з померлою на день смерті та у встановлений законом строк не подала заяви про прийняття спадщини.
З огляду на викладене, вважає, що строк на прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин і має право на встановлення їй додаткового строку на прийняття спадщини.
ІІ. Інші процесуальні дії у справі.
4. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 21 квітня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено підготовче засідання на 21 травня 2024 року.
5. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 21 травня 2024 року, клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Іванько Олени Сергіївни про заміну відповідача на належного відповідача було задоволено та замінено первісного відповідача Шумську міську раду на належного відповідача Кременецьку міську раду, а саме залучивши її до участі у справі як відповідача. Підготовче засідання відкладено на 11 червня 2024 року.
6. В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представили суду заяву, згідно якої просили розгляд справи здійснювати у їх відсутність, позовні вимоги підтримають повністю та просять задовольнити.
7. В судове засідання представник відповідача Кременецької міської ради не з`явився, через систему Електронний суд надіслав суду клопотання, згідно якого просив розгляд справи здійснювати у відсутність представника, заявлені вимоги визнає та не заперечує щодо їх задоволення.
8. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
9.Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Підгаєцькою сільською радою Шумського району Тернопільській області.
10.На деньсмерті померлійналежало майно,що складаєтьсяіз: права власності на земельну ділянку, площею 1,76 га., цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель землі сільськогосподарського призначення, що розташована за адресою: Тернопільська область, Кременецький (Шумський) район, Підгаєцька сільська рада, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 705815; житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що стверджується свідоцтвом на право особистої власності на жилий будинок від 20 листопада 1989 року.
11.Судом встановлено,що померлоюбуло виготовленотехнічний паспортна житловийбудинок згосподарськими будівлямита спорудами,який знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 .
12. Згідно копії довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, які постійно були зареєстровані зі спадкодавцем на час відкриття спадщини №131/08-28/4 виданої 17 жовтня 2023 року адміністратором відділу ЦНАП Кременецької міської ради вбачається, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті постійно була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 .
13. Померла ОСОБА_2 залишила заповіт, посвідчений 30.08.2006 року старостою Кременецької міської ради Вікторією Дрель, зареєстрованого в реєстрі за № 18, згідно якого все своє майно, де б в воно не було і з чого б воно не складалося заповіла позивачу ОСОБА_1 .
14. Постановою приватного нотаріуса Кременецького районного нотаріального округу Тернопільської області Ковтунович О.П. від 01 квітня 2024 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки остання не підтвердила постійного проживання з померлою на день смерті та у встановлений законом строк не подала заяви про прийняття спадщини. Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заведена.
ІV. Оцінка Суду.
15. Згідно ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
16. Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
17. Як передбачено ч. 1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
18. За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
19. Відповідно до ст.1269Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК України) спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
20. Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
21. У відповідності до ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
22. Відповідно до ч.3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
23. За положеннями пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
24. Узагальнення судової практики розгляду судами справ про надання спадкоємцеві додаткового строку для прийняття спадщини свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
25. Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
26. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
27. Відповідно до ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
28. Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем майна за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 .
Інші спадкоємці за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину після смерті матері померлої, відсутні.
Як на поважність причин пропуску строку позивач посилається на ті обставини, що їй було не відомо про належність померлій земельної ділянки та житлового будинку, а дізналася про вказане тільки згодом від старости Кременецької міської ради про наявність заповіту. Після отримання дублікату заповіту, наводячи порядок у будинку випадково знайшла оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.
Також, позивач зверталася до приватного нотаріуса щодо прийняття спадщини та остання роз`яснила право на звернення до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
За вказаних обставин, суд вважає причини пропуску позивачем строку прийняття спадщини поважними, що відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України є підставою для визначення позивачу додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи те, що поважність причин пропуску строку є оціночною категорією і встановлюються судом у кожному конкретному випадку окремо, суд приходить до висновку, що матеріалами справи встановлено, що позивач не змогла звернутись із заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини з поважних причин.
Оскільки строк звернення із заявою про прийняття спадщини позивачем пропущено з поважних причин, суд вважає, що слід визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном три місяці з дня набрання рішення суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
29. Позивачем при подачі позову було сплачено 1211 грн. 20 коп. судового збору.
З цих підстав,
Керуючись ст. ст. 1216, 1223, 1269, 1270, 1272 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 12, 13, 81, 263, 265, 280, 281, 282, 288, 289, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Кременецької міської ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини задовольнити.
2. Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ,зареєстроване місцепроживання: АДРЕСА_2 ,паспорт громадянинаУкраїни серії НОМЕР_2 ,РНОКПП НОМЕР_3 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 терміном три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 11 червня 2024 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Кременецька міська рада Тернопільської області, 47003, Тернопільська область, м.Кременець, вул. Шевченка, 67, код ЄДРПОУ 04058338.
Суддя: Олег КОВТУНОВИЧ
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 14.06.2024 |
Номер документу | 119682220 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні