Ухвала
від 12.06.2024 по справі 705/6082/23
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/6082/23

2/705/807/24

У Х В А Л А

12 червня 2024 року м.Умань

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

у складі: головуючої судді Годік Л.С.

при секретарі Давидяк І.О.

за участю: представника позивача (за первісним позовом) ОСОБА_1

відповідача (за первісним позовом) ОСОБА_2

представника відповідача(за первісним позовом) ОСОБА_3

розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника ОСОБА_2 адвоката Докукіної Тетяни Вікторівни про призначення судової психологічної експертизи у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Уманської міської ради про позбавлення батьківських прав та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей Уманської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини з боку батька шляхом визначення способу спілкування матері з дитиною,-

в с т а н о в и в:

В провадженні Уманського міськрайонного суду Черкаської області на розгляді перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Уманської міської ради про позбавлення батьківських прав та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей Уманської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини з боку батька шляхом визначення способу спілкування матері з дитиною.

16 січня 2024 року до суду від представника ОСОБА_2 адвоката Докукіної Т.В. надійшло клопотання про призначення у справі судової психологічної експертизи, яку вона просить доручити експертам Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

В обґрунтування клопотання зазначено, що для встановлення фактичних даних,які мають суттєве значення для правильного вирішення справи і на які посилаються сторони, потрібні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. З метою захисту прав та інтересів дитини ОСОБА_5 є необхідність встановлення особливостей психічного стану дитини, прихильність до обох батьків, залежність впливу батька на дитину, формування негативної думки про іншого з батьків (маму) та, з врахуванням її віку, рівня розумового розвитку, можливості спілкування з біологічною матір`ю без присутності відповідачів, третіх осіб.

В підготовчому судовому засіданні ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 підтримали подане клопотання.

Представник ОСОБА_4 адвокат Цімоха Р.Р. вказав, що при вирішенні питання щодо необхідності призначення судової психологічної експертизи покладається на думку суду. Однак у разі задоволення клопотання просив поставити додаткові питання на вирішення експерту при проведенні судової психологічної експертизи.

Представник Служби у справах дітей при вирішенні клопотання щодо призначення експертизи поклався на думку суду. При цьому просив врахувати інтереси дитини, якій проведенням вказаної експертизи може бути завдано шкоду психологічного характеру.

Заслухавши сторони та оглянувши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Інтереси дитини є визначальними при вирішенні спору між батьками щодо позбавлення одного з батьків батьківських прав та усунення перешкод у вихованні дитини.

Судово-психологічну експертизу, яка є окремою формою застосування спеціальних психологічних знань, є потреба проводити у випадках необхідності вирішення наступних груп питань: питань, пов`язаних із психічними властивостями й особливостями особи; питань, що стосуються впливу на психіку різноманітних умов і пов`язаних з ними станів людини в момент певної події; питань, пов`язаних із особливостями перебігу психічних процесів у даної особи. Як про те зазначено в розділі VI Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998року №53/5 (із змінами і доповненнями), об`єктом психологічної експертизи є психічно здорові особи (підозрюваний, обвинувачений, підсудний, виправданий, засуджений, свідок, потерпілий, позивач, відповідач, малолітні, неповнолітні, дорослого та похилого віку) (п.6.1). Психологічна експертиза встановлює ті особливості психічної діяльності та такі їх прояви в поведінці особи, які мають юридичне значення та викликають певні правові наслідки (п.6.3). Основним завданням психологічної експертизи є визначення у підекспертної особи: індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; емоційних реакцій та станів; закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей (п.6.4).

Відтак, з огляду на те, що предмет спору у даній справі стосується позбавлення одного з батьків батьківських прав та усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, враховуючи насамперед інтереси самої дитини (сприйняття нею подій, що відбуваються навколо із врахуванням психологічних особливостей віку дитини, її відносини із кожним із батьків, встановлення психологічної сумісності дитини із кожним із батьків та вплив останніх на дитину), суд вважає за необхідне клопотання задовільнити та призначити у справі експертизу.

Зважаючи на зазначене по справі необхідно призначити судову психологічну експертизу, на вирішення якої поставити питання зазначені сторонами.

Керуючись ст.102-104, 109, 252, 253 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Клопотання представника ОСОБА_2 адвоката Докукіної Тетяни Вікторівни про призначення судової психологічної експертизи, у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Уманської міської ради про позбавлення батьківських прав та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей Уманської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини з боку батька шляхом визначення способу спілкування матері з дитиною - задовольнити.

Проведення судової-психологічної експертизи доручити експертам Черкаського відділеня Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (18008, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 81).

На вирішення експертів поставити наступні запитання:

1.Які індивідуально-психологічні особливості має малолітня дитина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

2.Який психоемоційний стан малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час?

3.Чи спроможна малолітня ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку та умов мікро соціального середовища надавати оцінку відношенню матері ОСОБА_2 або ОСОБА_4 ?

4.Яке ставлення дитини до матері та батька? До кого з батьків більш прихильна дитина? Як проявляється прихильність до кожного з батьків?

5.Чи має залежність оцінка сімейної ситуації дитиною ОСОБА_5 , 2015 року народження, від впливу з боку батьків (батька/матері) та інших дорослих (баби/діда)?

6.Які відкриті та приховані побажання дитини щодо місця проживання з кожним із батьків?

7.Чи має дитина ОСОБА_5 , 2015 року народження, відкриті (або приховані) побажання бачитися з матір`ю ОСОБА_2 ?

8.Чи має дитина ОСОБА_5 , 2015 року народження, психоемоційний зв`язок з її матір`ю ОСОБА_2 ?

9.Чи можуть позитивно вплинути на відчуття стану психологічної безпеки та емоційного комфорту малолітньої дитини, ОСОБА_5 , 2015 року народження, зустрічі з матір`ю ОСОБА_2 , яка була відсутньою у житті дитини тривалий час?

10.Враховуючи вікові особливості, емоційний стан, індивідуально-психологічні властивості, рівень розумового розвитку дитини ОСОБА_5 , 2015 року народження, чи доцільно проводити зустрічі дитини з матір`ю ОСОБА_2 без присутності інших осіб?

11.Враховуючи вікові особливості, емоційний стан, індивідуально-психологічні властивості, рівень розумового розвитку дитини ОСОБА_5 , 2015 року народження, чи доцільно проводити зустрічі дитини з матір`ю ОСОБА_2 у присутності батька ОСОБА_4 ?

Попередити експертів, які будуть проводити призначену судом експертизу, про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384 і 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.

Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_2 .

Роз`яснити сторонам положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.

На час проведення експертизи провадження по справі зупинити..

Експертам для проведення експертизи надати матеріали цивільної справи №705/6082/23, 2/705/807/24.

Апеляційна скарга на ухвалу суду в частині зупинення провадженні подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Черкаського апеляційного суду через Уманський міськрайонний суд.

СуддяЛеся Сергіївна Годік

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення12.06.2024
Оприлюднено14.06.2024
Номер документу119685829
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —705/6082/23

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 17.01.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 15.11.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні