ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження у справі
14.06.2024м. ДніпроСправа № 904/2496/24Суддя Бондарєв Е.М., розглянувши матеріали позовної заяви
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рай" (49016, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Базарна, буд. 12, ідентифікаційний код 43058525)
про скасування державної реєстрації права оренди та повернення земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
За допомогою системи "Електронний суд" Заступник керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Савенко О.А. звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом №12-433вих-24 від 04.06.2024 в інтересах держави в особі Личківської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Рай" про:
- скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, площею 197,7006 га, кадастровий номер 1222381100:05:001:1131, що розташована на території Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, проведену за Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро-Рай", на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Зайцева А.В. №60956302 від 18.10.2021 (номер запису про право 44483701);
- зобов`язання Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Рай" повернути Личківській сільській раді земельну ділянку, площею 197,7006 га, кадастровий номер 1222381100:05:001:1131, що розташована на території Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.
Також позивач просить стягнути з відповідача витрати по сплату судового збору у сумі 4 844,80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 1222381100:05:001:1131 площею 197,7006 га, розташована у межах ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський", який оголошено Указом Президента України від 09.12.1998 №1341/98. Положенням про ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Приорільський" передбачено, що заказник оголошено з метою збереження і відтворення унікальних і типових для різнотравно-типчаково-ковилового степу солонцевих, солончакових і лукових екосистем, збереження і відновлення чисельності популяцій багатьох рідкісних видів рослин і тварин, у тому числі занесених до Червоної книги України. З урахуванням зазначеного на території заказника загальнодержавного значення "Приорільський" забороняється будь-яка діяльність, що суперечить його цільовому призначенню і загрожує збереженню природного комплексу, зокрема, знищення та пошкодження дерев, чагарників і трав`янистої рослинності, випасання худоби на силових степових цілинках і на усіх ділянках деревно-чагарникової рослинності. Таким чином, розташування спірної земельної ділянки у межах ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський" свідчить про її віднесення до земель природно-заповідного фонду, на які поширюється особливий режим територій та об`єктів природно-заповідного фонду. Водночас, режим території зазначеного заказника і встановлені обмеження унеможливлюють використання спірної земельної ділянки за цільовим призначенням "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва".
Таким чином, аналізуючи положення статті 122 Земельного Кодексу України, а також беручи до уваги лист Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 09.02.2024 №10-4-0.332-931/2-24, згідно до якого земельна ділянка з кадастровим номером 1222381100:05:001:1131 площею 197,7006 га розташована в межах об`єктів та територій ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський", перейшла у комунальну власність Личківської об`єднаної територіальної громади Новомосковського району Дніпропетровської області, наявні підстави для висновку, що на час виникнення спірних правовідносин повноваження щодо передачі у користування спірної земельної ділянки природно-заповідного фонду, відповідно до п.5 ст. 122 ЗК України, належали Личківській об`єднаної територіальній громаді Новомосковського району Дніпропетровської області.
Заступник керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Савенко О.А. стверджує, що порушення інтересів держави у даному випадку полягає у незаконній реєстрації права оренди на земельну ділянку, недодержанні встановленого чинним законодавством особливого режиму територій та об`єктів природно-заповідного фонду на землях природно-заповідного призначення, що суперечать встановленим видам використання, та може призвести до порушення цілісності екомережі держави в цілому та загибелі рідкісних видів рослин, комах, тощо, з метою охорони та збереження яких дану територію віднесено до ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський".
За таких обставин підставою для звернення прокурора до суду з відповідним позовом є задоволення суспільної потреби у дотриманні законодавства щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду, відновленні законності у сфері охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду, відтворення їх природних комплексів, а також захист суспільних інтересів загалом, збереження цілісності екомережі в цілому та екологічно збалансованого використання природних ресурсів в межах конкретного ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський". "Суспільний", "публічний" інтерес полягає у тому, що порушення встановленого законодавством порядку набуття прав на землю та не дотримання режиму територій та об`єктів природно-заповідного фонду завдають значної шкоди інтересам держави та територіальної громади.
Личківською сільською радою заходи, спрямовані на захист порушених інтересів держави, не здійснені, претензійно-позовна робота, спрямована на скасування незаконного користування земельною ділянкою не проведена.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокуратурою направлено лист-повідомлення від 30.04ю2024 № 15/1-887вих-24 до Личківської сільської ради про наявність підстав для представництва інтересів держави шляхом подання позовної заяви.
Також позивач в позовній заяві зазначає Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області у якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Заступник керівника Дніпропетровської обласної прокуратури Савенко О.А. зазначає, що державним реєстратором упродовж грудня 2021 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про державну реєстрацію прав на спірну земельну ділянку, зокрема, права власності за Головним управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, та права оренди за ТОВ "Агро-Рай". Реєстрацію вказаних речових прав здійснено на підставі договору оренди земельної ділянки №42/24-12/20ДО від 24.12.2020, начебто укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області та ТОВ "Агро-Рай". Опрацюванням інформації Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №10-4-0.332-931/2-24 від 09.02.2024 з`ясовано, що жодних дозвільних документів на користь ТОВ "Пшеничний горизонт", у тому числі наказ про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1222381100:05:001:1131 площею 197,7006 га, яка розташована на території Личківської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області в оренду не видавався, акт приймання-передачі земельної ділянки не підписувався, договір оренди земельної ділянки не укладався та довіреність на його укладення не видавалась. Зазначене свідчить про невідповідність документів, наданих для реєстрації речових прав на спірну земельну ділянку, вимогам чинного законодавства та взагалі про їх відсутність, у зв`язку з чим, реєстрація прав на земельну ділянку з кадастровим номером 1222381100:05:001:1131 площею 197,7006 га відбулась всупереч вимогам чинного законодавства та за відсутності документу зі статусом достатнім для здійснення державної реєстрації права користування.
Положеннями ст. 50 Господарського процесуального кодексу України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
Суд дослідив позовні матеріли та дійшов висновку про доцільність залучення Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача з огляду на те, що рішення у справі може вплинути на права та обов`язки Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав позовну заяву такою, що відповідає вимогам, встановленим ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, та вбачає підстави для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи предмет позову, категорію й складність справи, обсяг та характер поданих доказів, суд вважає за необхідне розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються, крім іншого, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа та результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику сторін.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12, 50, 176, 177, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням учасників справи. Явку у судове засідання визнати необов`язковою, залишивши її на розсуд учасників справи.
3. Призначити підготовче засідання, яке відбудеться 08.07.2024 о 12:00год. Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області за адресою: 49605, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1, 2-й поверх, кабінет № 2-209.
4. Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (49006, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Філософська, буд. 39-а, ідентифікаційний код 39835428).
5. Запропонувати учасникам справи подати до суду:
Відповідачу:
- відзив на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 165 Господарського процесуального кодексу України протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень за правилами, встановленими частинами третьою шостою статті 165 Господарського процесуального кодексу України, протягом 5 днів з дня одержання відповіді позивача на відзив (ст. 167 Господарського процесуального кодексу України);
Позивачу:
- відповідь на відзив, за правилами, встановленими частинами третьою шостою статті 165 Господарського процесуального кодексу України, протягом 5 днів з дня одержання відзиву відповідача на позовну заяву (ст. 166 Господарського процесуального кодексу України);
Третій особі:
- пояснення щодо позову та відзиву з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення та відповідні докази, за правилами встановленими частинами третьою сьомою статті 165 Господарського процесуального кодексу України, протягом 5 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі або одержання відзиву відповідача на позовну заяву (ст. 168 Господарського процесуального кодексу України);
Учасникам:
- належним чином засвідчені копії документів на підтвердження процесуальних повноважень їх представників відповідно до вимог передбачених статтею 60 Господарського процесуального кодексу України (оригінали надати для огляду в судове засідання).
6. У разі неможливості надати витребувані судом документи - надати письмові пояснення з цього приводу.
7. Запропонувати учасникам справи надати суду інформацію щодо всіх наявних засобів зв`язку для оперативного повідомлення про дату, час та місце підготовчого/судового засідання у справі (електронна пошта, номер телефону тощо).
8. Роз`яснити учасникам, що відповідні заяви по суті справи повинні відповідати вимогам ст. 161-168 Господарського процесуального кодексу України та мають бути подані у строк, визначений в ухвалі.
9. Звернути увагу учасників справи, що заяви, клопотання і заперечення при розгляді справи судом подаються за правилами, встановленими статями 169, 170, 251 Господарського процесуального кодексу України.
10. Повідомити учасників процесу про обов`язок зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 Господарського процесуального кодексу України та можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
11. Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі з сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою суду: http://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/spisok/csz.
Ухвала набирає законної сили після її підписання-14.06.2024.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 та ст. 255 Господарського процесуального кодексу України оскарження цієї ухвали окремо від рішення суду не допускається.
Суддя Е.М. Бондарєв
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2024 |
Оприлюднено | 17.06.2024 |
Номер документу | 119739452 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Бондарєв Едуард Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні