Ухвала
від 14.06.2024 по справі 547/642/24
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 547/642/24

Провадження №2-о/548/48/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

14.06.2024 року м. Хорол

Суддя Хорольського районного суду Полтавської області Старокожко В.П., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки,

В С Т А Н О В И В:

Заявниця звернулася до Семенівського районного суду Полтавської області із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 недієздатною та встановлення над нею опіки.

ОСОБА_1 просить визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити заявницю її опікуном.

Згідно розпорядження голови Семенівського районного суду Полтавської області від 13.06.2024 на розгляд Хорольського районного суду Полтавської області надіслано цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки.

Протоколом авторозподілу розподілу судової справи від 14.06.2024 вказану справу передано на розгляд судді Старокожку В.П.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження за вказаною заявою, суддя приходить до висновку про необхідність залишення її без руху з таких підстав.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Частиною шостою статті 14 ЦПК України передбачено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування.

Також суд зазначає, що фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).

Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме за поданням відповідного органу, а не за заявою фізичної особи.

Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в цьому конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Всупереч вищезазначеним вимогам закону заявниками до суду подано заяву, яка не відповідає ЦПК України.

Заявницею до заяви не додано висновок органу опіки та піклування про можливість призначення її опікуном над недієздатною фізичною особою ОСОБА_2 , а також доказів того, що вона зверталася з приводу цього питання до органу опіки та піклування.

Крім того, заявницею у поданій до суду заяві не вказано про наявність чи відсутність електронних кабінетів в учасників справи.

Враховуючи вищевикладене, для відкриття провадження у справі заявниці необхідно надати суду висновок органу опіки та піклування про можливість призначення її опікуном над недієздатною фізичною особою та зазначити про про наявність чи відсутність електронних кабінетів в учасників справи.

Згідно ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням права заявниці на доступ до правосуддя з огляду на усталену практику Європейського суду з прав людини. Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.

У зв`язку із вищевикладеним суддя позбавлений можливості відкрити провадження у справі та вважає за необхідне залишити заяву ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки без руху з наданням заявниці десятиденного строку для усунення недоліків поданої заяви шляхом надання до суду висновку органу опіки та піклування про можливість призначення заявниці опікуном над фізичною особою ОСОБА_1 та надання інформації щодо про наявність чи відсутність електронних кабінетів в учасників справи.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви, зазначених у цій ухвалі, у десять днів з дня отримання нею копії ухвали.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що якщо заявниця не усуне недоліки заяви у строк, встановлений суддею, заява буде вважатися неподаною та буде їй повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В. П. Старокожко

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.06.2024
Оприлюднено17.06.2024
Номер документу119744859
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —547/642/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні