Ухвала
від 11.06.2024 по справі 755/8506/24
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 755/8506/24

У Х В А Л А

про призначення судового розгляду

"11" червня 2024 р. Дніпровський районний суд міста Києва (далі - Суд) у складі головуючого судді ОСОБА_1 одноособово, за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 та учасників кримінального провадження: прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , законного представника ОСОБА_5 , особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Києві кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 лютого 2024 року за № 12024100040000600, відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого ч. 2 ст. 15 - ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 360 Кримінального кодексу (далі КК) України, установив :

І. Суть питань, що вирішуються ухвалою

У провадження суду 17 травня 2024 року надійшло клопотання слідчого СВ Дніпровського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_7 , яке погоджене з прокурором Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , у порядку ст. 292, 511 Кримінального процесуального кодексу (далі КПК) України, про застосування відносно ОСОБА_6 примусових заходів медичного характеру, у межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР 21 лютого 2024 року за № 12022100040000600, за ознаками вчинення ним суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого ч. 2 ст. 15 - ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 360 КК.

Ухвалою суду від 22 травня 2024 року у провадженні призначено підготовче судове засідання на розгляд у якому винесено питання регламентовані ст. 292, 315 Кримінального процесуального кодексу (далі КПК) України.

ІІ. Позиції сторін

Учасники кримінального провадження вважали за можливе призначити кримінальне провадження до судового розгляду, оскільки клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру складено із дотриманням вимог ст. 291, 292, 511 КПК України, підстав для закриття провадження, внесення подання про визначення підсудності немає.

ІІІ. Правове регулювання питання

Кримінальний процесуальний кодекс України

Стаття 314. Підготовче судове засідання

1. Після отримання […] клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру […] суд не пізніше п`яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження.

3. У підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення:

5) призначити судовий розгляд на підставі […] клопотання про застосування примусових заходів медичного […] характеру.

Стаття 292. Клопотання про застосування примусових заходів медичного […] характеру

2. Клопотання […] має відповідати вимогам статті 291 цього Кодексу, а також містити інформацію про примусовий захід медичного характеру, який пропонується застосувати, та позицію щодо можливості забезпечення участі особи під час судового провадження за станом здоров`я.

Стаття 511. Закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру

1. Досудове розслідування […] закінчується […] складенням клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.

3. Прокурор затверджує складене слідчим або самостійно складає клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру і надсилає його суду в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Стаття 315. Вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду

2. З метою підготовки до судового розгляду суд: 1) визначає дату та місце проведення судового розгляду; 2) з`ясовує, у відкритому чи закритому судовому засіданні необхідно здійснювати судовий розгляд; 3) з`ясовує питання про склад осіб, які братимуть участь у судовому розгляді; 4) розглядає клопотання учасників судового провадження […]; 5) вчиняє інші дії, необхідні для підготовки до судового розгляду.

ІV. Мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали

З правової природи та мети підготовчого судового провадження, яке є першою стадією судового провадження, слідує, що його завданням з`ясування можливості призначення судового розгляду на підставі клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, а також вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду.

Згідно абз. 4 п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 03 червня 2005 року «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування» (далі Постанова) суддя зобов`язаний вирішити питання, що стосуються підготовки справи до судового розгляду, зокрема про: день і місце слухання справи в судовому засіданні; необхідність її розгляду в закритому чи відкритому судовому засіданні; виклик у судове засідання прокурора і захисника; список осіб, які підлягають виклику й допиту в судовому засіданні; витребування додаткових доказів; можливість участі в судовому засіданні особи, щодо якої розглядається справа .

Відповідно, Суд, заслухавши думку учасників кримінального провадження, зауважує наступне, в силу виниклих перед ним питань у ході підготовчого судового провадження:

(і) щодо можливості призначення судового розгляду

Дане кримінальне провадження, відповідно до ст. 32, 615 КПК, підсудне Дніпровському районному суду м. Києва.

Клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру відповідає вимогам ст. 291, 292, 511 КПК України.

Підстав для закриття кримінального провадження, передбачених ст. 284 КПК не встановлено.

Таким чином, відсутні підстави для прийняття рішень, передбачених п. 1-4 ч. 3 ст. 314 КПК України.

За відсутності обставин, які б перешкоджали призначенню кримінального провадження до судового розгляду, Суд, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 314 КПК України, вважає за можливе призначити судовий розгляд на підставі клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.

(іі) вирішення питань, пов`язаних з підготовкою до судового розгляду

Перелік питань, вирішення яких необхідне для призначення судового розгляду, закріплений у ч. 2 ст. 315 КПК України.

В цій справі судом проведено підготовку до судового розгляду у ході якої, відповідно до ст. 315 КПК України, вирішено питання визначені п. 1-5 ч. 2 вказаної статті зазначеного Кодексу.

Так, у підготовчому судовому засіданні, згідно положень ч. 1 ст. 512 КПК, судом визначено коло осіб, які братимуть участь у судовому розгляді, а саме за участю прокурора, законного представника, захисника згідно із загальними правилами цього Кодексу.

Щодо участі особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, то слід відмітити, що в силу речення 2 ч. 1 ст. 512 КПК, така участь не є обов`язковою і може мати місце, якщо цьому не перешкоджає характер розладу психічної діяльності чи її психічного захворювання.

В клопотанні від 16 травня 2024 року слідчий та прокурор вказують, що такий розгляд клопотання слід провести за участю ОСОБА_6 .

Згідно положень п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 03 червня 2005 року «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування» виходячи з принципу презумпції невинуватості у вчиненні злочину, а також із принципу презумпції психічного здоров`я людини (згідно з яким кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених зазначеним та іншими законами) судам слід мати на увазі, що до набрання законної сили судовим рішенням про неосудність особи і застосування до неї примусових заходів медичного характеру вона не обмежується в правах, якими наділена згідно з Конституцією і законами України.

В п. 10 цієї ж Постанови вказується, що з урахуванням п. 5 принципу 18 додатка до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 18 лютого 1992 року №46/119 "Захист осіб із психічними захворюваннями та поліпшення психіатричної допомоги" (далі - Резолюція), якими передбачено, що пацієнт і його представник мають право бути присутніми на будь-якому слуханні, брати в ньому участь та бути вислуханими, суди повинні забезпечувати участь у судовому засіданні захисника та особи, щодо якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру (за винятком випадків, коли цьому перешкоджає характер її захворювання), або ж отримувати письмову відмову в разі її небажання бути присутньою.

Тому, виходячи з принципу презумпції психічного здоров`я людини та враховуючи позицію сторони обвинувачення щодо потреби участі особи у розгляді і відсутності даних про неможливість такої участі, як і письмової відмови про її небажання бути присутньою, слід такий розгляд клопотання провести за участю ОСОБА_6 .

Також, встановлено, що підстав для вирішення питань пов`язаних із запобіжним заходом відносно особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру не має з огляду на відсутність таких клопотань у учасників процесу та у світлі того, що відповідно до ст. 22, 26 КПК України, Суд у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами, які є вільними у використанні своїх процесуальних прав.

Серед іншого, визначено, що зазначене судове засідання, з урахуванням принципу гласності та відкритості судового провадження, слід проводити відкрито, обмеження щодо цього, передбачені ст. 27 КПК України, відсутні.

V. Висновок

Отже, підготовка до судового розгляду є завершеною, а тому Суд, у порядку ч. 1 ст. 316 КПК України, постановляє ухвалу про призначення судового розгляду. При визначенні строку проведення судового розгляду Суд виходить з положень ст. 28, 316 КПК України.

З цих підстав Суд, керуючись статтями 314-316, 512 Кримінального процесуального кодексу України, постановив:

призначити судовий розгляд на підставі клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 лютого 2024 року за № 12024100040000600, відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого ч. 2 ст. 15 - ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 360 Кримінального кодексу України, у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Пластова, буд. 3, каб. 24 на 19 червня 2024 року о 10:00 год.

У судове засідання викликати учасників провадження (ч. 1 ст. 512 КПК України) в т.ч. у порядку визначеному рішенням Ради суддів України № 26 від 05 серпня 2022 року «Щодо підвищення використання інструментів електронного судочинства у відправленні правосуддя».

Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 392 Кримінального процесуального Кодексу України.

С у д д я ОСОБА_8

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.06.2024
Оприлюднено17.06.2024
Номер документу119745302
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Крадіжка

Судовий реєстр по справі —755/8506/24

Ухвала від 08.07.2024

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 08.07.2024

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 11.06.2024

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

Ухвала від 22.05.2024

Кримінальне

Дніпровський районний суд міста Києва

Бірса О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні