Рішення
від 10.06.2024 по справі 947/39806/23
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД МІСТАОДЕСИ


Справа № 947/39806/23

Провадження № 2/947/1379/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2024 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Петренка В.С.

за участю секретаря Торгонської В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Одесі цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Центральний-18» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

22.12.2023 року Житлово-будівельний кооператив «Центральний-18» звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача посилається на те, ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Стверджує, що з листопада 2020 року відповідач не сплачує житлово-комунальні послуги, у зв`язку з чим виникла заборгованість у розмірі 69639,22 гривень, яка складається з заборгованості за основним боргом за житлово-комунальні послуги в розмірі 66948,18 грн., трьох відсотків річних у розмірі 569,17 грн., інфляційних збитків за весь час прострочення у розмірі 2121,87 грн.

Вищевказані обставини і стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Петренко В.С.

Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Петренка В.С. від 18.01.2024 року було прийнято позовнузаяву дорозгляду тавідкрито провадженняпо цивільнійсправі запозовною заявоюЖитлово-будівельного кооперативу «Центральний-18» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні.

11.03.2024 року від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, відповідно до якої представник позивача просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за житлово-комунальні послуги у загальній сумі 19639,22 грн., яка складається з заборгованості за основним боргом за житлово-комунальні послуги в розмірі 16948,18 грн., трьох відсотків річних у розмірі 569,17 грн., інфляційних збитків за весь час прострочення у розмірі 2121,87 грн., а також стягнути судовий збір.

Зменшення позовних вимог мотивоване тим, що відповідачкою на рахунок Житлово-будівельного кооперативу «Центральний-18» було перераховано грошові кошти у розмірі 50000,00 грн. в рахунок оплати боргу за житлово-комунальні послуги.

У судове засідання 10.06.2024 року представник позивача не з`явилася, однак надіслала до суду заяву про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити, а також вказала, що не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 про час та місце судового засідання повідомлялася належним чином шляхом надсилання судової ухвали на адресу, за якою вона зареєстрована, у судове засідання не з`явилася, відзив на позовну заяву не надала.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до п.2 ч.7 ст. 128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається: фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Приймаючи до уваги, що судове відправлення було повернуто поштою із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», суд зазначає, що відповідач про час та місце судового засідання повідомлена належним чином.

Відповідно до ст.ст. 280, 281 ЦПК України за згодою представника позивача Київським районним судом м. Одеси постановлена ухвала про заочний розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом у судовому засіданні, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , доказом чого є Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Відповідач отримує послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, при цьому не виконує зобов`язання по їх оплаті, чим спричинила позивачу, який є організацією, що обслуговує даний будинок в частині вказаних послуг, матеріальні збитки у вигляді неотримання плати з 01.11.2020 року по 01.11.2023 року щодо квартири АДРЕСА_2 , у розмірі 69639,22 гривень, яка складається з заборгованості за основним боргом за житлово-комунальні послуги в розмірі 66948,18 грн., трьох відсотків річних у розмірі 569,17 грн., інфляційних збитків за весь час прострочення у розмірі 2121,87 грн.

При цьому, відповідно до наданої до заяви про зменшення позовних вимог, квитанції №551623332 від 22.02.2024 року ОСОБА_2 на рахунок Житлово-будівельного кооперативу «Центральний-18» було сплачено грошові кошти в сумі 50000,00 грн. в рахунок оплати боргу за житлово-комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, судовим розглядом встановлено, що борг за житлово-комунальні послуги відповідачки перед Житлово-будівельним кооперативом «Центральний-18», з урахуванням сплаченої суми у розмірі 50000,00 грн. та з урахуванням заяви позивача про зменшення позовних вимог становить - 19639,22 грн., який складається з заборгованості за основним боргом за житлово-комунальні послуги в розмірі 16948,18 грн., трьох відсотків річних у розмірі 569,17 грн., інфляційних збитків за весь час прострочення у розмірі 2121,87 грн.

Відповідно до п.2.1, 3.1 Статуту Житлово-будівельного кооперативу «Центральний-18», кооператив створено з метою забезпечення житлом та/або нежитловими приміщеннями членів Житлово-будівельного кооперативу в житлових будинках, а також експлуатація та управління цими будинками, задоволення економічних, соціальних, житлових і інших потреб членів Житлово-будівельного кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат, розвитку їх самоорганізації, самоврядування і самоконтролю. Засновниками Житлово-будівельного кооперативу є члени ЖБК у складі 216 квартир.

Одним із видів діяльності ЖБК відповідно до п.2.3 Статуту, зокрема є підвищення життєвого рівня членів ЖБК, захист їх майнових інтересів та соціальних потреб, забезпечення мешканців будинку комунальними та іншими послугами.

Відповідно до п.5.2 Статуту член Житлово-будівельного кооперативу зобов`язаний серед іншого, сплачувати визначені статутом внески на утримання дому та при домової території, у розмірі встановленому загальними зборами з урахуванням реальних витрат.

Відповідно до приписів ст.12 Закону України «Про кооперацію» основними обов`язками члена кооперативу є додержання статуту кооперативу, виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу, виконання своїх зобов`язань перед кооперативом та сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Згідно ч. 1, 2ст. 612 ЦК Україниборжник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані Простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Згідност. 610 ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У відповідності до п.3,4 ч.1ст. 611 ЦК Україниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: згідно п. 3. - сплата неустойки; згідно п.4. - відшкодування збитків та моральної шкоди. До того згідно ч 1 ст. 623 боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

При цьому згідност. 625 ЦК Україниборжник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (стаття 526 ЦК України).

Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія ч. 2ст.625ЦКУкраїни як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Закріплена в п. 10 ч. 3ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у ч. 2ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.

За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у справі №6-59цс13, яка прийнята за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1ст. 355 ЦПК України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в межах даного спору позивачем правомірно пред`явлено вимоги до відповідача про стягнення заборгованості, з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення оплати за спожиті житлово-комунальні послуги та 3% річних від простроченої суми.

З огляду на викладене, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов Житлово-будівельного кооперативу «Центральний-18» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимогст. 141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.10,12,19,81,141,258-260,263-265,274-279, 280-282 ЦПК України, ст.610, 612, 625 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Житлово-будівельного кооперативу «Центральний-18» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Житлово-будівельногокооперативу «Центральний-18»(код ЄДРПОУ 20996415, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Академіка Корольова, 68) суму заборгованості по оплаті за житлово-комунальні послуги у загальній сумі 19639,22 грн., яка складається з заборгованості за основним боргом за житлово-комунальні послуги в розмірі 16948,18 грн., трьох відсотків річних у розмірі 569,17 грн., інфляційних збитків за весь час прострочення у розмірі 2121,87 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Житлово-будівельногокооперативу «Центральний-18»(кодЄДРПОУ 20996415, місцезнаходження:м.Одеса,вул.Академіка Корольова,68)витрати по сплаті судового збору у розмірі 2684,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя: Петренко В.С.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення10.06.2024
Оприлюднено18.06.2024
Номер документу119755816
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —947/39806/23

Рішення від 27.06.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

Рішення від 10.06.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

Ухвала від 18.01.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні