Постанова
від 12.06.2024 по справі 908/3390/23
ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2024 року м.Дніпро Справа № 908/3390/23

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Іванова О.Г. (доповідач),

суддів: Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 (суддя Давиденко І.В., рішення підписано 26.03.2024 ) у справі № 908/3390/23

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нові енергетичні проекти», (04070, м. Київ, вул. Волоська, буд. 11-А, ідентифікаційний код 44207632)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» (69006, м. Запоріжжя, вул. Парковий бульвар, буд. 8, офіс 90, ідентифікаційний код 31880578)

про стягнення 84 830,92 грн.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Запорізької області звернулося Товариства з обмеженою відповідальністю НОВІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПРОЕКТИ з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ про стягнення 84 830,92 грн. заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу № 189/2021-Е від 05.10.2021, в тому числі 73 241,83 грн. заборгованості за поставлену електричну енергію, 2 183,55 грн. 3 % річних і 9 405,54 грн. інфляційних втрат.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі №908/3390/23 позов задоволено повністю.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПРОЕКТИ» 73 241 грн 83 коп заборгованість, 2 183 грн. 55 коп. 3 % річних, 9 405 грн 54 коп втрат від інфляції.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПРОЕКТИ» 2 684 грн 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

Не погодившись із зазначеним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО СПІВДРУЖНІСТЬ», в якій просить: рішення господарського суду скасувати; прийняти нове рішення, яким відмовити в позові.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, Скаржник посилається на те, що:

- з березня 2022 ТОВ Агро-Співдружність припинило свою господарську діяльність за адресою: Херсонська область, Генічевський район, с. Павлівка, вул. Шевченко, буд. 145-Б. Таким чином, з квітня 2022 року у ТОВ Агро-Співдружність була відсутня необхідність для задоволення потреб своїх електроустановок, тому електричну енергію від позивача не отримувало та фактично не споживало;

- позивач в порушенні п.п. 6 п. 7.2. Договору сформував Акти купівлі - продажу електричної енергії не на підставі даних комерційного обліку Споживача, а на самостійно вигаданих даних;

- відповідач направив на адресу АТ Херсонобленерго акти про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію за квітень і травень 2022 року та акти про обсяги перетікання реактивної енергії із мереж постачальника в мережі споживача за квітень і травень 2022, де зазначено, що в квітні та в травні від постачальника -0 кВт.год;

- згідно зазначеного пункту Комерційної Пропозиції, ТОВ «Агро - Співдружність» було здійснено звіряння фактичного обсягу спожитої електричної шляхом повідомлення постачальнику фактичного обсягу спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді за квітень та травень 2022 року.

Таким чином, згідно п. п. 2.1, 7.1. Договору та п. 4 Комерційної пропозиції ТОВ «Агро - Співдружність» (Відповідач) в березні 2022 року здійснив оплату остаточного розрахунку по факту споживання поставленої електричної енергії.

У зв`язку з чим, у ТОВ «Агро - Співдружність» відсутня заборгованість за електричну енергію перед ТОВ «Нові енергетичні проекти»;

-в матеріалах справи відсутні будь-які докази підтвердження отримання ТОВ «Агро - Співдружність» електричної енергії від ТОВ «Нові енергетичні проекти» в квітні та травні 2022 року;

-в матеріалах справи відсутні докази того, що акти купівлі-продажу електричної енергії за розрахунковий період (квітень та травень 2022 року), складені на підставі даних комерційного обліку споживача, узгоджені з Оператором системи розподілу (передачі);

-сторонами (Позивачем та Відповідачем) не складались та не підписувались акти прийому - передачі електричної енергії за період квітень та травень 2022 року, тому у Позивача відсутня підстава формувати рахунки на оплату фактично не спожитої Відповідачем електричної енергії за договором.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі №908/3390/23 - без змін.

Зазначає, що в порушення умов Договору відповідач за отриману електричну енергію у встановлені Договором строки та розмірі, а саме за період квітень-травень 2022 не розрахувався.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2024 для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді Іванова О.Г. (доповідач), судді Парусніков Ю.Б., Верхогляд Т.А.

З огляду на відсутність в суді апеляційної інстанції матеріалів справи на час надходження скарги, ухвалою суду від 16.04.2024 здійснено запит матеріалів справи №908/3390/23 із Господарського суду Запорізької області та відкладено вирішення питання про рух апеляційної скарги до надходження матеріалів справи до суду апеляційної інстанції.

25.04.2024 матеріали справи №908/3390/23 надійшли до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 13.05.2024 відкрито провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО -СПІВДРУЖНІСТЬ на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі № 908/3390/23; ухвалено розглянути апеляційну скаргу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Судом першої інстанції та судом апеляційної інстанції встановлені наступні неоспорені обставини справи.

05.10.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю НОВІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПРОЕКТИ та Товариством з обмеженою відповідальністю АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу №189/2021-ЕЕ.

Умови Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Відповідно до 2.1. Договору, постачальник (позивач) продає електричну енергію Споживачу (відповідачу) для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість купованої електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.

Згідно з п. 5.1 Договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, що зазначений в Комерційній пропозиції (Додаток № 1 до Договору).

Відповідно до п. 4 Комерційної пропозиції, оплату заявленого до споживання у розрахунковому періоді обсягу електроенергії споживач здійснює плановими платежами та остаточним розрахунком по факту споживання.

Відповідно до п. 5 Комерційної пропозиції, сторонами Договору визначено наступні терміни (строки) оплати:

- до 25 числа місяця, що передує розрахунковому - 25% від прогнозної вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії у розрахунковому періоді (далі прогнозна вартість);

- першого банківського дня розрахункового періоду 25% прогнозної вартості;

- до 10 числа розрахункового періоду 25% прогнозної вартості;

- до 15 числа розрахункового періоду - 25% прогнозної вартості;

- протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати надання рахунку - остаточний розрахунок по факту споживання у розрахунковому періоді.

Відповідно до п. 5.3. Договору, у п. 1 Комерційної пропозиції вказано механізм визначення ціни на електричну енергію для споживача у відповідному розрахунковому періоді.

Згідно з п. 5.4. Договору, ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках на оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.

Відповідно до п. 5.5. Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць який починається з 01 числа місяця та закінчується в останній день місяця.

Пунктом 5.6. Договору визначено, що розрахунки споживача за цим Договором здійснюються виключно на поточний рахунок Постачальника із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок), вказаний у рахунку на оплату.

Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему.

Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього Договору.

Згідно з п. 5.8. Договору, оплата рахунка постачальника за цим Договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку та/або у Комерційній пропозиції, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання рахунку споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у Комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем.

Відповідно до п. 5.15 Договору та п.16 Комерційної Пропозиції, звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії проводиться шляхом повідомлення споживачем постачальнику фактичного обсягу спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді до 5 (п`ятого) числа місяця наступного за розрахунковим, у довільній формі.

Підпунктом 6 п. 7.2. Договору встановлено, що постачальник зобов`язується до 13 (тринадцятого) числа включно місяця, наступного за розрахунковим, сформувати та направити на електронну пошту споживача Акт купівлі-продажу електричної енергії за розрахунковий період, що складений на підставі даних комерційного обліку споживача, узгоджених з Оператором системи розподілу (передачі). В особистому кабінеті споживача Акт купівлі-продажу електричної енергії за розрахунковий період переглядається та завантажується разом з деталізованим розрахунком ціни згідно механізму, наведеного в Комерційній пропозиції.

Відповідно до п. 14.9. Договору, платіжні документи (рахунки) на оплату вважаються зробленими належним чином та вважаються отриманими споживачем, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані одним або декількома способами за вибором постачальника, а саме: через особистий кабінет споживача на офіційному вебсайті постачальника або електронною поштою на е-mail cпоживача, що зазначений у Договорі або поштовим зв`язком, кур`єром за реквізитами, зазначеними у Договорі чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу.

У відповідності до пункту 4.3 ІІРРЕЕ, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.

За вимогами пункту 9.1.1 Розділу IX Кодексу комерційного обліку електричної енергії обмін даними між адміністратором комерційного обліку, постачальником послуг комерційного обліку та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів.

На виконання умов Договору, відповідно до наданих Оператором системи розподілу (передачі) даних, по закінченню розрахункових періодів, позивачем сформовано та надіслано на електронну адресу відповідачу Акти купівлі-продажу електричної енергії: №2101321111 від 30.11.2021 на суму 87 143,75 грн., №2101321121 від 31.12.2021 на суму 100 968,67 грн., № 2101322011 від 31.01.2022 на суму 80 039,26 грн., № 2101322021 від 28.02.2022 на суму 66 807,17 грн., № 2101322031 від 31.03.2022 на суму 63 296,66 грн., № 2101322041 від 30.04.2022 на суму 49 748,76 грн., № 2101322051 від 31.05.2022 на суму 37 216,62 грн.

Згідно з переданими Оператором системи розподілу (передачі) даних, для відповідача було сформовано та надіслано на електронну адресу рахунки за електричну енергію №21013211119 від 07.12.2021 на суму 23 752,79 грн., який необхідно було оплатити до 14.12.2021, рахунок № 21013211219 від 06.01.2022 на суму 8280,15 грн., який необхідно було оплатити до 14.01.2022, рахунок № 21013220119 від 07.02.2022 на суму 8501,58 грн., який необхідно було оплатити до 14.02.2022, рахунок № 21013220219 від 11.03.2022 на суму 57030,79 грн., який необхідно було оплатити до 18.03.2022, рахунок № 21013220319 від 07.04.2022 на суму 13 723,55 грн., який необхідно було оплатити до 14.04.2022, рахунок № 21013220419 від 10.05.2022 на суму 36 025,21 грн., який необхідно було оплатити до 17.05.2022, рахунок № 21013220519 від 10.06.2022 на суму 37 216,62 грн., який необхідно було оплатити до 17.06.2022

Позивачем виконано умови п.п. 6 п. 7.2. Договору та надіслано відповідачу електронну адресу звітні документи по наданим послугам.

Відправлення звітних документів підтверджується скріншотами електронних листів.

Отже, відповідно до п.14.9. Договору, надіслані на електронну адресу відповідача платіжні документи, вважаються зробленими належним чином та отриманими відповідачем.

Відповідач оплату вищезазначених рахунків здійснив частково, внаслідок чого за період з квітня травень 2022 року у відповідача утворилася заборгованість за спожиту електричну енергію яка складає 73 241,83 грн.

19.05.2022 відповідачу направлено вимогу (претензію) №922/09-2022 від 19.05.2022 про сплату заборгованості за електричну енергію.

ТОВ АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ направило на адресу позивача відповідь на претензію вих. № 27 від 27.06.2023, якою повідомив про те, що на адресу АТ Херсонобленерго направлені акти про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію за квітень і травень 2022 та акти про обсяги перетікання реактивної енергії із мережею постачальника в мережі споживача за квітень і травень 2022, де зазначено що в квітні та травні одержано від постачальника -0кВт./год та просив у разі наявності заборгованості провести коригування. Крім того, відповідач повідомив позивача про те, що АТ Херсонобленерго надіслало повідомлення № 21/09-023117 про припинення розподілу електричної енергії (відключення) від електромереж з 28.04.2022.

Матеріали справи свідчать про те, що в порушення умов Договору відповідач за отриману електричну енергію у встановлені Договором строки та розмірі не розрахувався.

Задовольняючи позов, господарський суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем сум заборгованості, 3% річних, інфляційних втрат.

Судом встановлено, що оскільки позивач свої зобов`язання за Договором виконав в повному обсязі, а відповідач за отриману електричну енергію повністю не розрахувався у встановлений Договором строк, то заборгованість за квітень травень 2022 року у розмірі 73 241,83 грн. позивачем належним чином доведена.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Відповідно до положень ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України «Про електроенергетику» та «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018.

Відповідно до пункту 1.2.7 ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Відповідно до пункту 4.3. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.

Згідно з пунктом 4.13. Правил роздрібного ринку електричної енергії для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Таким чином, згідно з пунктами 4.3, 4.13, підпункту 30 пункту 5.1.2. ПРРЕЕ обсяги споживання електричної енергії підтверджуються адміністратором комерційного обліку, функції якого, згідно з пунктом 10 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, виконує відповідний оператор систем розподілу.

Як встановлено судом, правовідносини між сторонами виникли в силу договору про постачання електричної енергії споживачу № №189/2021-ЕЕ від 05.10.2021, в силу положень якого відповідач прийняв на себе зобов`язання з оплати спожитої електричної енергії.

Згідно зі ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі статтею 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Матеріалами справи, а саме актами купівлі-продажу електричної енергії підтверджується факт поставки позивачем відповідачу електричної енергії.

Водночас, в порушення прийнятих на себе грошових зобов`язань, які виникли у відповідача на підставі вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" у зв`язку із споживанням електричної енергії, останнім не було своєчасно та в повному обсязі оплачено вартість спожитої у квітні та травні 2022 року електричної енергії.

Враховуючи вищезазначене, та те, що строк оплати відповідачем заборгованості за спожиту електричну енергію є таким, що настав, а належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 73241,83 грн, відповідач, згідно приписів ст.74, 76-77 ГПК України, суду не надав, та вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, апеляційний суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нові енергетичні проекти" в частині стягнення суми основного боргу цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача 9 405,54 грн. інфляційних втрат та 2 183,55 грн. - 3 % річних.

Перевіривши розрахунки, наданий позивачем, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про їх обґрунтованість, законність та такими, що здійснені арифметично правильно.

Щодо доводів апеляційної скарги, то вони оцінюються колегією суддів критично з огляду на наступне.

Пунктом 5.1. Договору №189/2021-ЕЕ встановлено, що споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, що зазначений в Комерційній пропозиції.

Комерційною пропозицією (Додаток № 1 до Договору), підписаною відповідачем, ціна договору визначається, виходячи з обсягу електричної енергії, спожитої відповідачем.

Згідно з пунктом 5.14. Договору порядок організації комерційного обліку електричної енергії та надання даних комерційного обліку електричної енергії визначені Кодексом комерційного обліку, який затверджений постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018.

Таким чином, обсяг електричної енергії, використаної відповідачем визначається оператором системи розподілу АТ "ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО".

Разом з позовною заявою позивачем надані до суду докази використання відповідачем обсягів електричної енергії у квітні -травні 2022 року.

Крім того, ТОВ «НОВІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПРОЕКТИ» листом за вих. № 1719/09-2023 від 09.08.2023 звернулося до оператора системи розподілу -АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО», яким просило додатково підтвердити дані про обсяг споживання відповідачем , який становив:

-у квітні 2022 року - 15,540 МВт*год;

-у травні 2022 року - 11,497 МВт*год.

Листом від 28.11.2023, який отриманий позивачем 04.12.2023, АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» повідомило, що ТОВ «АГРО- СПІВДРУЖНІСТЬ» порушило умови договору розподілу електричної енергії та не надало інформації про фактичне споживання за квітень та травень 2022 року.

Тому, обсяг електричної енергії ТОВ «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» у квітні та травні 2022 року був визначений згідно з укладеним договором, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, Положенням про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України №148 від 13.04.2022.

Відповідно до п. 3.1.1 ПРРЕЕ постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.

Згідно з п. 4.2 ПРРЕЕ послуги з розподілу або передачі електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.

Відповідно до п. 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому- передачі проданих товарів та/або наданих послуг.

Пунктами 4.12, 4.13 ПРРЕЕ також передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.

Главою 8.6. Кодексу комерційного обліку електричної енергії затвердженого Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 року (далі - Кодекс) передбачений порядок зчитування показів лічильників, встановлених у споживачів.

Пунктами 8.6.7-8.6.9. Кодексу передбачено, що зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим.

Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць.

У разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО (засобу комерційного обліку) протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

Згідно з пунктом 4.13. ПРРЕЕ для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Рахунки з актами приймання-передавання товарної продукції направлялись на електронну пошту відповідача.

Таким чином, формування рахунків на сплату електричної енергії відповідачу відбувалось на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії, отриманих від адміністратора комерційного обліку та на підставі цих даних складались акти.

Отже, рахунки та акти приймання-передавання товарної продукції, сформовано постачальником відповідно до вимог п. п. 4.12, 4.13 ПРРЕЕ на підставі даних комерційного обліку Оператора системи розподілу АТ "ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО".

Відповідно до абз. 1 п. 4.19 ПРРЕЕ розрахунки споживача за електричну енергію здійснюються за розрахунковий період, який, як правило, становить календарний місяць відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції).

Згідно з п. 4.21 ПРРЕЕ оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватися згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.

У разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно (абз. 1, 4 п. 4.27 ПРРЕЕ).

Дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється у разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об`єкта.

Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об`єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об`єкта.

У такому разі дія відповідних договорів припиняється в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) їх дія продовжується до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.

У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.

Умовами договору, укладеного між позивачем та відповідачем встановлено чіткі строки проведення оплати за отриману електричну енергію та обов`язок відповідача забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії.

Також апеляційний суд звертає увагу на те, що на державному рівні визначено, що споживачі, що перебувають на тимчасово окупованій території споживають електричну енергію та мають за неї розраховуватися.

У Положенні про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України 13 квітня 2022 року № 148, безпосередньо встановлений механізм визначення обсягів споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях.

Відповідно до абз.2 п.п.2 п.9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України 13 квітня 2022 року № 148, обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення).

Наведені приписи Положення містить декілька альтернативних способів отримання інформації про фактичні обсяги споживання електричної енергії споживачем.

Перший: фактичні покази лічильника(ів), передані за допомогою АСКОЕ.

Другий: фактичні покази лічильника(ів), передані споживачем чи персоналом оператора системи.

Третій: фактичні покази лічильника(ів), передані постачальником послуг комерційного обліку (ППКО).

Четвертий: фактичні покази лічильника(ів), передані постачальником електричної енергії (для населення).

Згідно з листом за вих. № 20 - 006875-12 від 28.11.2023 АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» по комерційній точці відповідача з EIC- кодом 62Z102179467700 обсяг спожитої електроенергії визначений за допомогою АСКОЕ, тому першій спосіб застосований вірно.

У зв`язку з тим, що ТОВ «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» фактичні покази лічильників передані не були, оператор системи розподілу АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» визначив обсяги споживання електричної енергії для двох інших точок комерційного обліку споживача розрахунковим шляхом.

В абз.5 п.п.2 п.9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України 13 квітня 2022 року № 148, визначено, що обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.

Пунктами 8.6.7-8.6.9. Кодексу комерційного обліку електричної енергії затвердженого Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 (далі - Кодекс) передбачено, що зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим.

Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць.

У разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО (засобу комерційного обліку) протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

Згідно з листом за вих. № 20-006875-12 від 28.11.2023 АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» по комерційним точкам відповідача з EIC-кодами 62Z3826542783325 та 62Z0805541442463 обсяг спожитої електроенергії визначений розрахунковим шляхом.

Таким чином, обсяги спожитої ТОВ «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» електричної енергії у квітні-травні 2022 року визначені оператором системи розподілу відповідно до приписів діючого законодавства.

Відповідачем подане до суду першої інстанції повідомлення АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО» № 21/09 023117 про припинення ТОВ «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» розподілу електричної енергії з 28 квітня 2022 року у зв`язку з наявною заборгованістю за ці послуги у квітні 2022 року.

Зазначене повідомлення містить інформацію, що споживання електричної енергії здійснювалося відповідачем до 28 квітня 2022 року.

У зв`язку з цим, споживання електричної енергії відповідачем з 01 квітня 2022 року по 28 квітня 2022 року відповідачем визнається.

Відповідно до статті 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Одночасно, ТОВ «АГРО-СПІВДРУЖНІСТЬ» не надано жодних доказів, що його об`єкти були відключені 28 квітня 2022 року.

Підпункт 6 пункту 5.1.1 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ визначено, що оператор системи має право тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв`язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії, які продовжують свою дію в частині регулювання відносин сторін щодо заборгованості (переплати) за цими договорами, нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Підпунктом 3 пункту 11.5.2 глави 11.5 розділу XI Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, встановлений випадок припинення розподілу електричної енергії за ініціативою ОСР: несплата та/ або неповна оплата послуг згідно з умовами договору про надання послуг з розподілу електричної енергії;

Пункт 11.5.3 глави 11.5 розділу XI Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, визначає, що обмеження/ припинення розподілу електричної енергії відповідному Користувачу має проводитися відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії(ПРРЕЕ) та цього Кодексу за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших Користувачів.

Пункт 7.5 розділу VII ПРРЕЕ передбачає, що припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи.

Згідно з пунктом 7.8 ПРРЕЕ після отримання повідомлення про припинення електропостачання споживач зобов`язаний ужити комплекс заходів, спрямованих на запобігання травматизму, загибелі людей та тварин, пошкодженню обладнання, негативним екологічним та іншим наслідкам.

Відповідачем не надано судам доказів, що електропостачання на його об`єкти було припинено АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО».

Приймаючи до уваги вищевикладене, колегія зазначає, що господарським судом прийнято правильне та обґрунтоване рішення, щодо задоволення позовних вимог, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відповідачем порушено умови договору №189/2021-ЕЕ, за отриману електричну енергію він повністю не розрахувався, строк виконання обов`язку відповідача настав.

Звертаючись з апеляційною скаргою апелянт не спростував висновків суду першої інстанції та не довів порушення ним норм процесуального права або неправильного застосування норм матеріального права, як необхідної передумови для скасування прийнятого ним рішення.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У даній справі апеляційний суд дійшов висновку, що скаржникові було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин , а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду першої інстанції, викладених в оскаржуваному рішенні.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Згідно із ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на апелянта.

Керуючись статтями?129, 269,?275-279 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО -СПІВДРУЖНІСТЬ" на рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі № 908/3390/23 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі № 908/3390/23 - залишити без змін.

Судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на? Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО -СПІВДРУЖНІСТЬ".

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду лише у випадках, передбачених пунктом 2 ч. 3 ст. 287 ГПК України, протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддями Івановим О.Г. та Верхогляд Т.А. 12.06.2024, суддею Парусніковим Ю.Б. 17.06.2024.

Головуючий суддя О.Г. Іванов

Суддя Ю.Б. Парусніков

Суддя Т.А. Верхогляд

СудЦентральний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення12.06.2024
Оприлюднено19.06.2024
Номер документу119770884
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —908/3390/23

Постанова від 12.06.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 13.05.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 16.04.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Рішення від 12.03.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Ухвала від 16.01.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Ухвала від 08.01.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Ухвала від 21.12.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Ухвала від 27.11.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

Ухвала від 14.11.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Давиденко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні