Справа № 288/610/24
Провадження № 2-о/288/18/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2024 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Зайченко Є. О.,
за участю секретаря судових засідань - Корнієнко Т.М.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи Грищук Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Квітневої сільської ради Житомирського району, Житомирської області про призначення опікуном над недієздатною фізичною особою,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Попільнянського районного суду Житомирської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Квітневої сільської ради Житомирського району, Житомирської області про призначення опікуном над недієздатною фізичною особою.
Суддя, дослідивши заяву, дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з огляду на наступне.
Пунктом 1 частини 2 статті 293 ЦПК України, передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Статтею 300 ЦПК України передбачено, що суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до частини 1 статті 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до частини 4 статті 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Отже, фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).
Всупереч вищезазначеним вимогам закону в матеріалах поданої заяви відсутні відомості щодо того, що заявник може бути опікуном, відсутній медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном, довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов`язків про опіку, акт обстеження матеріально-побутових умов проживання майбутнього опікуна та повний Витяг про несудимість.
Органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації: вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування.
Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу, а не за заявою.
Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства: захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в цьому конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм права, вирішуючи питання про призначення опіки суд не діє самостійно, а приймає рішення на підставі подання органу опіки та піклування за його заявою чи заявою особи, призначеної піклувальником або опікуном.
До суду не надано подання органу опіки та піклування, а лише висновок про можливість виконувати обов`язки опікуна.
Дана заява подана без додержання вимог ст. 60 ЦК України, а саме: до заяви не додано подання органу опіки та піклування до якого додаються документи, перелік яких визначений п.3.3 Правил опіки та піклування.
Дані обставини перешкоджають вирішенню заяви по суті.
Згідно зі ст. 294 ч. 3 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням наведеного заява ОСОБА_2 , заінтересована особа: орган опіки та піклування Квітневої сільської ради Житомирського району, Житомирської області про призначення опікуном над недієздатною фізичною особою, підлягає залишенню без руху, заявнику суддя визначає строк 5 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення її недоліків, із зазначенням того, що протягом встановленого судом строку заявник повинен подати у письмовій формі суду заяву із дотримання її форми та змісту, усунувши недоліки первісної заяви, зазначені вище в ухвалі суду.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260-261, 353 ЦПК України; суддя, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_2 ,заінтересована особа:орган опікита піклуванняКвітневої сільськоїради Житомирськогорайону,Житомирської областіпро призначенняопікуном наднедієздатною фізичноюособою - залишити без руху, надавши заявнику строк п`ять днів з дня отримання копії ухвали суду, для усунення вказаних недоліків.
Роз`яснити заявнику, що він усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Попільнянського
районного суду Є. О. Зайченко
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 19.06.2024 |
Номер документу | 119772206 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Зайченко Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні