Ухвала
від 14.06.2024 по справі 344/8628/24
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/8628/24

Провадження № 1-кс/344/3668/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2024 року місто Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , представника скаржника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Івано-Франківськ скаргу Громадської організації «Правники проти корупції» на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -

В С Т А Н О В И Л А:

Представник Громадської організації «Правники проти корупції» ОСОБА_4 звернулася до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Скаргу скаржник обґрунтовує тим, що 22 квітня 2024 року Громадською організацією «Правники проти корупції» було подано до Головного управління Національної поліції України, управління стратегічних розслідувань повідомлення про корупційне правопорушення наступного змісту: «З повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-10/27305-24 від 19 квітня 2024 року слідує, що головним фахівцем управління Івано-Франківської ОДА (ОВА) ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , можливо вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-3 Кримінального кодексу України, тобто умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Повідомлення було отримано Управлінням стратегічних розслідувань 22 квітня 2024 року.

Проте 02 травня 2024 року до Громадської організації "Правники проти корупції" надійшла інформація, що відомості про кримінальне правопорушення не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і досудове розслідування за вказаною заявою про злочин не розпочиналось

За таких обставин скаржник просить керівника СВ ГУНП в Івано-Франківської області (слідчого, відповідну уповноважену особу) внести (забезпечити винесення) відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви про вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-3 Кримінального кодексу України.

Представник скаржника у судовому засіданні вимоги скарги підтримав на підставах, викладених у скарзі, просив задовольнити скаргу у повному обсязі.

У судове засідання слідчий не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про день та час розгляду скарги повідомлявся належним чином.

Враховуючи вимоги частини третьої статті 306 Кримінального процесуального кодексу України, яка передбачає, що відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги, оскільки слідчим суддею було неодноразово вжито всіх можливих заходів, спрямованих на недопущення порушення прав будь-кого з учасників судового провадження, враховуючи те, що заборони розгляду такого роду скарг за відсутності належним чином повідомлених учасників судового провадження немає, слідчий суддя вважає за можливе здійснити розгляд даної скарги з постановленням ухвали на підставі положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо розгляду справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Вислухавши пояснення представника скаржника, дослідивши матеріали скарги., слідчий суддя виходить з наступного.

Відповідно до змісту пункту 1 частини першої статті 303 Кримінального процесуального кодексу України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, які полягають у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії (частина перша статті 304 Кримінального процесуального кодексу України).

З матеріалів скарги вбачається, що згідно відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-10/27305-24 від 19 квітня 2024 року, наданої на повідомлення Громадської організації "Правники проти корупції" щодо порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом декларування ОСОБА_5 , за фактом неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2023 роки Національне агентство вжило заходи, передбачені частиною другою статті 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», зокрема направило ОСОБА_5 повідомлення про факт неподання декларації у зв`язку з чим суб`єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному статтею 45 Закону.

22 квітня 2024 року керівником Громадської організації "Правники проти корупції" подано засобами електронногопоштового зв`язку до Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області повідомлення про корупційне правопорушення, з якого слідує те, що головним фахівцем управління Івано-Франківської ОДА (ОВА) ОСОБА_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 , можливо вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-3 Кримінального кодексу України, тобто умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

У відповідності до положень статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Статтею 22 Кримінального процесуального кодексу Українипередбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Під час розгляду скарги встановлено, що заявником Громадською організацією «Правники проти корупції» повідомлено 22 квітня 2024 року про вчинення кримінального правопорушення, проте відомості за даною заявою не внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і доказів зворотнього слідчому судді не представлено.

Частиною четвертою статті 214 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Виходячи зі змісту статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, повноваженням щодо оцінки відомостей, наведених заявником, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наділені слідчий, прокурор.

Так, внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а не відомості про події, у яких немає достатньої інформації, що вказує на вчинення кримінального правопорушення. Реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.

УКримінальному процесуальному кодексіУкраїни не передбачено ні потреби ідентифікації таких звернень, ні критеріїв відмежування заяв чи повідомлень про кримінальне правопорушення від якихось інших заяв чи повідомлень.

Приписи частини четвертоїстатті 214 Кримінального процесуального кодексу мають імперативний характер, вони прямо і безальтернативно зобов`язують реєструвати заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення з унесенням інформації згідно частини п`ятої цієї статті.

Ні слідчий, ні прокурор, ні слідчий суддя чи суд не мають за законом розсуду в цьому питанні, а зобов`язані виконати пряму нормативну вказівку частини четвертої статті 214Кримінального процесуальногокодексу України здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження

Слідчий суддя вважає, що заява Громадської організації "Правники проти корупції" від 22 квітня 2024 року містить дані, які дозволяють внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального правопорушення.

Таким чином, приймаючи до уваги, що невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою Громадської організації "Правники проти корупції" порушує її права, а також зважаючи на те, що за вказаних обставин уповноваженою особою СВ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області не виконано зазначені положення Кримінального процесуального кодексу України, зокрема, положення частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, відомості, які містилися у повідомленні від 22 квітня 2024 року, не внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, що перед слідчим суддею не спростовано, тому слід дійти висновку, що вимога про зобов`язання СВ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягає задоволенню.

Разом з тим, слідчий суддя вважає зазначити, що згідно пункту 5 частини п`ятої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України та Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого Наказом Генерального прокурора 17 серпня 2023 року № 231, відомості про попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність вносяться виключно реєстратором заяви про кримінальне правопорушення.

Виходячи із вищевикладеного, слідчий суддя, оцінивши докази, надані сторонами у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, відповідно до статті 94 Кримінального процесуального кодексу України, дійшла висновку про задоволення вимог скарги.

Керуючись ст.ст.303,306-307,309,376, 392,532 Кримінального процесуального кодексу України,слідчий суддя

У Х В А Л И Л А:

Скаргу задовольнити.

Зобов`язати уповноважених осіб СВ ГУНП в Івано-Франківської області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви про вчинене кримінальне правопорушення, поданої 22 квітня 2024 року Громадською організацією «Правники проти корупції» засобами електронного поштового зв`язку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 18 червня 2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення14.06.2024
Оприлюднено19.06.2024
Номер документу119792654
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —344/8628/24

Ухвала від 14.06.2024

Кримінальне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Мелещенко Л. В.

Ухвала від 14.06.2024

Кримінальне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Мелещенко Л. В.

Ухвала від 12.06.2024

Кримінальне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Домбровська Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні