ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про передачу справи за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до іншого суду
18 червня 2024 року м.Тернопіль справа №921/350/24 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянувши позовні матеріали №СД-2038 від 23.05.2024 (вх. №385 від 29.05.2024) Комунального підприємства "Тернопільводоканал", м.Тернопіль
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ДІОМ", м.Кам`янське Дніпропетровської області
про стягнення 12 432, 00 грн збитків,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Комунальне підприємство "Тернопільводоканал", м.Тернопіль звернувся 29.05.2024 (згідно з відтиском штампу вхідної кореспонденції суду за вх.№385) до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ДІОМ", м.Кам`янське Дніпропетровської області, про стягнення 12 432, 00 грн збитків.
В обґрунтування позову підприємство посилається на умови укладеного між сторонами договору поставки товару №255 від 23 липня 2021 року, з урахуванням Специфікації та Технічних вимог, відповідно до якого відповідачем як Постачальником передано, а позивачем як Покупцем прийнято матеріальні цінності.
Вказує, що на виконання положень статті 201 Податкового кодексу України, ТОВ "Компанія "ДІОМ" оформило податкові накладні та подало для реєстрації до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, однак згідно з квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24 грудня 2021 року, порядковий номер 33, реєстрація податкових накладних зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації податкову накладну відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а тому запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
20 листопада 2023 року КП "Тернопільводоканал" звернулося із заявою про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних або розрахунку коригування (форма Д7), з якої вбачається, що реєстрація податкових накладних ТОВ "Компанія "ДІОМ" зупинено, будь-яких дій щодо коригування в Реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості чи платника податку, відповідачем не вчинено.
Вважаючи поведінку відповідача протиправною, вказує, що підприємство втратило право на податковий кредит і, як наслідок, зазнало збитків на суму невідшкодованого ПДВ в розмірі 12 432 грн за даною господарською операцією.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.05.2024 позов розподілено на розгляд судді Гирилі І.М.
Ухвалою суду від 03 червня 2024 року позовну заяву КП "Тернопільводоканал" залишено без руху з підстав, передбачених ч. 2 ст. 164, ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України; встановлено процесуальний строк та спосіб усунення виявлених недоліків позовних матеріалів.
Рішенням Вищої ради правосуддя №1707/0/15-24 від 04.06.2024 (https://www.hcj.gov.ua/doc/doc/45849) суддю Гирилу Ірину Маркіянівну, в провадженні якої перебувала дана справа, звільнено з посади судді Господарського суду Тернопільської області у зв`язку з поданням заяви про відставку.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, здійсненого на підставі розпорядження керівника апарату суду від 05.06.2024, позовну заяву КП "Тернопільводоканал" розподілено судді Андрусик Н.О. (Протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.06.2024).
07.06.2024 КП "Тернопільводоканал" подано клопотання №СЛ-2246 від 06.06.2024 (вх.№4558), відповідно до якого надано копію платіжної інструкції №17102 від 15.05.2024 про сплату 3028грн судового збору.
13.05.2024 КП "Тернопільводоканал" згідно клопотання №СЛ-2381 від 13.06.2024 (вх.№4732), яким на усунення недоліків позовної заяви долучено копії документів згідно з переліком.
Мотиви, з яких виходить суд при постановленні ухвали.
Одним із способів захисту порушених або оспорюваних прав та охоронюваних законом інтересів, згідно зі статтею 16 ЦК України, є відшкодування збитків.
В силу ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками відповідно до пункту 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України, зокрема, є втрати, які особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Збитки - це витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною у відповідності до ст. 224 Господарського кодексу України.
Статтею 225 Господарського кодексу України визначений вичерпний перелік складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, зокрема: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково втрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом, вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства.
Слід відзначити, що питання відшкодування шкоди регулюється положеннями глави 82 ЦК України, тобто відшкодування шкоди, у першу чергу пов`язано з відсутністю між сторонами договірних відносин. Тобто, незважаючи на те, дії сторін виникли за договором поставки, однак спірні правовідносини щодо відображення господарських операцій у податковому обліку платниками ПДВ, які зокрема зумовили обставини, які послугували підставою позову про стягнення шкоди, не мають договірного характеру.
Оскільки предметом позову КП "Тернопільводоканал" є стягнення збитків на підставі ст.22 Цивільного кодексу України, ст.ст. 224-226 Господарського кодексу України, з посиланням на протиправність поведінки відповідача щодо вчинення дій по коригуванню в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, що спричинило втрату позивачем права на податковий кредит на суму 12432,00грн, та не пов`язано з особливістю виконання умов договору поставки товару №255 від 23.07.2021 лише у певному місці, суд доходить до висновку, що в даному випадку також відсутні підстави для застосування норм ч.5 статті 29 Господарського процесуального кодексу України.
Також суд не вбачає у спірному підстав випадку для застосування положень ч.8 ст.29 ГПК України, оскільки збитки, які завдано у процесі виконання договору, не мають жодного відношення до майна сторін спору.
У відповідності із п.10 ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, доступ до якого є загальнодоступним, місцезнаходження юридичної особи ТОВ "Компанія "ДІОМ" є м.Кам`янське Дніпропетровської області.
Згідно з п.1 ч.1 ст.31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини 3 статті 31 Господарського процесуального кодексу України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Як передбачено у частині 9 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Оскільки відповідачем у справі є юридична особа, місцезнаходження якої зареєстровано у Дніпропетровській області, тому матеріали справи підлягають передачі на розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області за встановленою територіальною підсудністю.
Разом з тим, оскільки складова верховенства права, закріплена у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, згоду на обов`язковість якої надано Верховною Радою України, передбачає, зокрема розгляд справи належним судом, в даному випадку - судом, до територіальної юрисдикції якого відноситься поданий господарський спір, тому передача справи за належною територіальною юрисдикцією не призводить до порушення прав позивача на доступ до суду та на справедливий судовий розгляд, а є гарантією того, що рішення у справі буде ухвалене належним судом і законне та обґрунтоване рішення не буде в подальшому скасоване судом вищої інстанції лише з підстав недотримання процесуальних норм щодо територіальної юрисдикції.
Керуючись ст.ст.4, 27, 29, 31, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Матеріали справи №921/350/24 за позовною заявою №СД-2038 від 23.05.2024 (вх.№385 від 29.05.2024) Комунального підприємства "Тернопільводоканал", м.Тернопіль до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ДІОМ", м.Кам`янське Дніпропетровської області, про стягнення 12 432, 00 грн збитків, передати за територіальною підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області (вулиця Володимира Винниченка, 1, місто Дніпро, 49027).
Ухвала підписана, набирає законної сили 18.06.2024 відповідно до приписів ст.235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена протягом 10 днів від дати її підписання до Західного апеляційного господарського суду (п.8 ч.1 ст.255, ч.1 ст.256, ст.257, пп.17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України).
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119805475 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні