ЄУН: 336/5445/24
Провадження №: 1-кп/336/1017/2024
У Х В А Л А
іменем України
17 червня 2024 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 - обидва в режимі відеоконференції,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні кримінальне провадження за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Монголії, громадянина України, обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов обвинувальний акт відносно ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 62023080100000579 за ч. 4 ст. 408 КК України.
В підготовчому судовому засіданні прокурор вказав, що кримінальне провадження підсудне Шевченківському районному суду м. Запоріжжя, обвинувальний акт складений відповідно до вимог процесуального закону, просив суд призначити справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні, в яке викликати учасників судового провадження.
Прокурором також заявлено клопотання про продовження строку тримання обвинуваченого під вартою без визначення розміру застави, яке мотивовано тим, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні особливого тяжкого злочину, та наявністю ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ст. 177 КПК України.
Обвинувачений та захисник вважали за можливе призначення справи до судового розгляду. Обвинувачений висловив думку щодо одноособового розгляду справи.
Щодо запобіжного заходу обвинувачений заперечив проти задоволення клопотання прокурора. Пояснив, що має на утриманні трьох неповнолітніх та малолітніх дітей, до призову на військову службу був офіційно працевлаштованим.
Захисник вважав, що ризики, на які посилається прокурор, є недоведеними. Зокрема, обвинувачений як особа, що перебуває під судом, не буде допущена до виконання обов`язків військової служби, а буде перебувати в розпорядженні командира військової частини, а тому не зможе впливати на свідків. Обвинувачений не був затриманий, самостійно з`явився до слідчого судді при обранні запобіжного заходу.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження, суд дійшов висновку про можливість призначення кримінального провадження до судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 314 КПК України після отримання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру або клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, суд не пізніше п`яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження.
Ознайомившись із матеріалами обвинувального акту та наданими документами кримінального провадження, суд не встановив наявність підстав для прийнятті рішення про повернення обвинувального акту прокурору, закриття провадження для справи чи направлення обвинувального акту до відповідного суду для визначення підсудності.
Розгляд справи слід здійснювати суддею одноособово, обставини справи не вимагають її судового розгляду в закритому судовому засіданні.
Ґрунтуючись на матеріалах кримінального провадження, необхідним є виклик учасників кримінального провадження, а саме прокурора, обвинуваченого та його захисника.
При вирішенні клопотання прокурора продовження застосування відносно обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 315 КПК України під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити, продовжити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого. При розгляді таких клопотань суд додержується правил, передбачених розділом II цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам, переліченим у вказаній статті.
В силу ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Виходячи із змісту ч.ч. 3-5 ст. 199 КПК України при продовженні строку дії запобіжного заходу мають бути встановлені достатні підстави вважати, що існує хоча б один з передбачених ст. 177 КПК України ризиків, на які вказує прокурор, чи може запобігти існуючим ризикам застосування до підозрюваного менш суворого запобіжного заходу.
Як вбачається із змісту клопотання та реєстру матеріалів досудового розслідування ухвалою слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 19.04.2024 на стадії досудового розслідування кримінального провадження відносно ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 16-00год.17.06.2024. Одночасно, як альтернативний запобіжний захід, визначено розмір застави у межах 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242240 грн.
Зі змісту вказаної ухвали вбачається, що слідчий суддя, обираючи запобіжний захід, визнав доведеними наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 злочину, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, а також існування ризиків, визначених ч. 1 ст. 177 КПК України, переховування від слідства та суду, незаконного тиску на свідків у кримінальному провадженні, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення, а також недостатність більш м`яких заходів для їх запобігання.
З огляду на стадію кримінального провадження, суд не може давати власну оцінку обґрунтованості підозри чи вагомості доказів, а тому, оцінуючи клопотання прокурора, бере лише до уваги той факт, що в передбаченому законом порядку судом, встановленим законом (слідчим суддею на стадії досудового розслідування) були зроблені відповідні висновки щодо наявності обґрунтованої підозри та вагомості доказів, достатніх для обрання запобіжного заходу, оскільки такі категорії, на відміну від ризиків, є незмінними протягом всього строку розгляду кримінального провадження.
Отже, на стадії судового розгляду підлягає встановленню існування ризиків неправомірної процесуальної поведінки обвинуваченого та можливість запобігання ризикам у разі застосування більш м`якого запобіжного заходу.
Відомостей про оскарження ухвали слідчого судді учасники судового засідання не навели, а отже існування встановлених слідчим суддею ризиків не може піддаватися сумніву. Суд наразі оцінює наскільки зменшився рівень встановлених ризиків.
На теперішній час рівень раніше встановлених ризиків не зменшився, сторонами кримінального провадження не приведено будь-яких фактичних обставин, які б свідчили про протилежне. Те що, зі слів захисника, обвинувачений можливо не буде допущений безпосередньо до зони бойових дій, не перешкоджає можливості спілкування та незаконного впливу на свідків-військовослужбовців, у тому числі через інших осіб, адже все одно ОСОБА_4 , у разі звільнення з-під варти, зобов`язаний буде як військовослужбовець знаходитися в розташуванні військової частини.
Суд зауважує, що суворість можливого покарання не може бути єдиною підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, проте як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26 липня 2001 року, суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів.
Отже, враховуючи тяжкість можливого покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винуватим у пред`явленому обвинуваченні, вірогідність незаконного впливу на свідків, оскільки останні ще не допитані перед судом, можливість переховування обвинуваченого від суду, вищезазначеним ризикам не можливо запобігти шляхом застосування будь-якого іншого, більш м`якого запобіжного заходу крім тримання під вартою із можливістю внесення застави.
Водночас, враховуючи приведені стороною захисту відомості про особу обвинуваченого, суд доходить висновку про необхідність зменшення розміру застави як альтернативного запобіжного заходу до 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 181 680 грн. Розмір застави у меншому розмірі не гарантуватиме виконання обвинуваченим покладених на нього обов`язків.
За наведеного суд вважає, що клопотання прокурора про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно обвинуваченого підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 314-316, 336, 392 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
Призначити судовий розгляд кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, об 11-00 год. 31.07.2024 року, який відбудеться в залі судових засідань Шевченківського районного суду м.Запоріжжя.
Справу розглядати суддею одноособово у відкритому судовому засіданні.
В судове засідання викликати учасників судового провадження в порядку, передбаченому ст.ст. 135-139 КПК України.
Клопотання прокурора про продовження запобіжного заходу задовольнити частково.
Продовжити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно обвинуваченого ОСОБА_4 на 60 (шістдесят) днів, тобто по 15 серпня 2024 року включно.
Зменшити суму застави, визначеної обвинуваченому ОСОБА_4 як альтернативного запобіжного заходу, до 181 680 гривень.
Застава може бути внесена як обвинуваченим так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок: (отримувач платежу ТУ ДСАУ в Запорізькій області, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 26316700, рахунок №UA378201720355249002000001205, Державна казначейська служба України, м.Київ, МФО 820172, призначення платежу: застава за (вказати П.І.Б. особи, за яку вноситься застава); номер справи (провадження); суд, в якому розглядається справа).
Після внесення застави і звільнення з-під варти покласти на обвинуваченого обов`язки, передбачені ст.194 КПК України, на строк два місяці, а саме:
- прибувати на виклик суду;
-не відлучатися з місця розташування військової частини НОМЕР_1 без дозволу суду;
- повідомляти прокурора та суд про зміну свого місця проживання;
- утриматися від спілкування із свідками щодо обставин кримінального провадження.
Уповноваженій службовій особі місця ув`язнення після внесення застави, перевірки документа, що підтверджує її внесення, негайно здійснити розпорядження про звільнення ОСОБА_4 , з-під варти, роз`яснивши підозрюваному чи іншому заставодавцю обов`язки, що покладаються у зв`язку з застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави та наслідки його невиконання, як передбачено абз. 2 ч. 3 ст. 182 КПК України.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави обвинувачений вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Копію ухвали надіслати начальнику ДУ «Запорізький слідчий ізолятор» для виконання.
Ухвала в частині продовження строку тримання під вартою може бути оскаржена в апеляційному порядку через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2024 |
Оприлюднено | 20.06.2024 |
Номер документу | 119834387 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Дезертирство |
Кримінальне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Боєв Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні