Рішення
від 19.06.2024 по справі 932/10395/23
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 932/10395/23

Провадження № 2/932/1273/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2024 року Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровськау складі суддіКудрявцевої Т.О., розглянувши у приміщенні суду у м. Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ТОПРОЛЯ 3 БУДИНОК 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді2023року доБабушкінського районногосуду м.Дніпропетровськанадійшла позовназаява ОСББ«ТОПОЛЯ 3БУДИНОК 1»,в якійпозивач проситьсуд стягнутиз ОСОБА_1 заборгованість повнескам таобов`язковим платежамспіввласників всумі 19351,24грн.,інфляційні витрати 7003,69грн.та 3%річних 1650,84грн.,а такожвирішити питаннярозподілу судовихвитрат.Обґрунтовуючи заявленіпозовні вимоги,позивач посилаєтьсяна те,що ОСББ«ТОПОЛЯ 3БУДИНОК 1»,у порядкута спосібвизначений законодавствомУкраїни,з вересня2016року надаєпослуги з утримання будинку та прибудинкової території, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим на власників квартир та нежитлових приміщень, розташованих у вказаному будинку, покладено обов`язок зі сплати таких послуг. Власником квартири АДРЕСА_2 , у період з листопада 2016 року по жовтень 2023 року був ОСОБА_1 . З огляду на те, що ОСОБА_1 не було здійснено оплату наданих ОСББ «ТОПОЛЯ 3 БУДИНОК 1» послуг, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення основного боргу у розмірі 19351,24 грн., а також санкцій, передбачених ч.2 ст.625 ЦК України.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справ між суддями від 20.11.2023 справу передано судді Кудрявцевій Т.О.

Ухвалою від 28.12.2023 року суддя Кудрявцева Т.О. відкрила провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частинами 1, 2 ст. 5 передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до ч.1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, ц ивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1, 2, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

У відповідності до ч.1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ст.77ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 80 ЦПК України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності, власником частини квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 . Інша частина квартири ОСОБА_2 , яка померла. Загальна площа квартири 66,0 кв.м., житлова площа 39,1 кв.м.

Згідно копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, 23.04.2021 до реєстру внесено запис про ОСББ «ТОПОЛЯ 3 БУДИНОК 1».

Відповідно до копії статуту ОСББ «ТОПОЛЯ 3 БУДИНКУ 1», ОСББ створено у 2016 році.

Відповідно до копії статуту ОСББ «ТОПОЛЯ 3 БУДИНОК 1», його створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 . Метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Згідно копії протоколу №1 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що відбулись 14.05.2016, вирішено затвердити внесок на утримання будинку, для квартир, розташованих на 1-ому поверсі 1,61 грн. за 1 кв.м. та для квартир розташованих на 2-9 поверхах 1.54 грн. за 1 кв.м. на 2016 рік.

Відповідно до копії протоколу №3 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що відбулись 26.11.2017, вирішено затвердити внесок на утримання будинку, для квартир, розташованих на 1-9 поверхах 3,00 грн. за 1 кв.м. на 2018 рік.

Згідно копії протоколу №4 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, що відбулись 01.11.2020, вирішено затвердити внесок на утримання будинку, для квартир, розташованих на 1-9 поверхах 5,00 грн. за 1 кв.м. на 2021 рік.

Відповідно до розрахунку заборгованості, її розмір за період з листопада 2016 року до жовтня 2023 року, включно, становить 19351,24 грн., на яку нараховано: інфляційні витрати у розмірі 7003,69 грн., 3% річних у розмірі 1650,84 грн.

Згідно копії довідки голови правління ОСББ «ТОПОЛЯ 3 БУДИНОК 1» ОСОБА_3 від 25.10.2023, з 01.11.2016 за квартирою АДРЕСА_2 закріплено особовий рахунок № НОМЕР_1 .

На підтвердження дотримання механізму досудового врегулювання спору, позивачем надано копію претензії від 13.10.2023 та докази її направлення.

Згідно вимог ч. ч. 1, 2 ст. 14 ЦК України, цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.

В силу ст. ст. 526, 527 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного законодавства. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 610 ЦК України порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч. ч. 6, 7, 8 ст. 22, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.

Згідно ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.

Частиною 2 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Частиною 3 статті 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Відповідно до статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що на власників покладено обов`язок сплачувати платежі спрямовані на утримання спільного майна та погоджені співвласниками будинку у визначеному законодавством порядку.

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів щодо особи, якій належить інша частина квартири АДРЕСА_4 після смерті ОСОБА_4 , або доказів того, що вказана квартира знаходиться в одноособовому користуванні відповідача.

З огляду на те, що наданими позивачем доказами підтверджується не належне виконання ОСОБА_1 зобов`язань щодо сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території, що призвело до утворення заборгованості, однак з огляду на те, що останньому належить лише частина квартири, з нього на користь позивача, підлягає стягненню сума у розмірі 9675,62 грн. (основний борг).

Відповідно до вимог ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Тобто, сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.

Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другоюстатті 625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.

З огляду на зазначене, особа, яка допустила порушення зобов`язання не звільняється від сплати нарахувань передбачених ч.2 ст.625 ЦК України, відповідно до підпункту 4 пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни, оскільки це не є нарахуванням, що виникло за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

З огляду на вищевикладене, з відповідача також підлягає стягненню інфляційні витрати 3501,85 грн.; 3% річних 825, 42 грн.

Відповідно до ч.1 ст.137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою (п. 1 ч. 2 ст. 137 ЦПК України).

Так, позивачем на підтвердження розміру понесених витрат на правничу допомогу надано: копію договору про надання правової (правничої) допомоги від 06.10.2023; копію рахунку №008 від 06.10.2023; копію платіжної інструкції №1012; копію ордера та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

З огляду на складність справи та обсяг дій вчинених адвокатом в її межах, враховучи надання належних доказів на підтвердження понесених витрат та виходячи з критеріїв розумності, справедливості, співмірності, відшкодуванню підлягають понесені витрати на правничу допомогу у розмірі 2 500,00 грн.

В силу вимог ст. 141 ЦПК України з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 1 342,00 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 83, 258, 259, 265, 268, 272-273, 352-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ТОПРОЛЯ 3 БУДИНОК 1» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ТОПРОЛЯ 3 БУДИНОК 1» (ЄДРПОУ 40799928, адреса: м.Дніпро, ж/м Тополя-3, корпус №1) заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі: 9675 гривень 62 коп. - основний борг, 3501 гривню 85 коп. - інфляційні витрати, 825 гривень 42 коп. - 3% річних, а всього 14002 гривні 89 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ТОПРОЛЯ 3 БУДИНОК 1» (ЄДРПОУ 40799928, адреса: м.Дніпро, ж/м Тополя-3, корпус №1) витрати на правничу допомогу у розмірі 2500 (дві тисячі п`ятсот) гривень 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_5 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ТОПРОЛЯ 3 БУДИНОК 1» (ЄДРПОУ 40799928, адреса: м.Дніпро, ж/м Тополя-3, корпус №1) судовий збір у розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) гривні 00 коп.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.О. Кудрявцева

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення19.06.2024
Оприлюднено21.06.2024
Номер документу119860881
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —932/10395/23

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Кудрявцева Т. О.

Рішення від 19.06.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Кудрявцева Т. О.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Кудрявцева Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні