КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
20 червня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/3919/24
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду К.М. Притула, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області (код ЄДРПОУ: 43611818, 01133, м. Київ, вул. Лесі Українки, 26) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить:
- визнати дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області /філія ГСЦ МВС/ щодо відмови в скасуванні реєстраційної дії - «зняття з обліку в зв`язку вибракуванням» вчиненої 25.02.2023 в ТСЦ 3249 РСЦ ГСЦ МВС в Київській області відносно автомобіля HYUNDAI SONATA, 2014 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 ;
- зобов`язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Київській області /філія ГСЦ МВС/ скасувати реєстраційну дію - «зняття з обліку в зв`язку вибракуванням» вчинену 25.02.2023 року в ТСЦ 3249 РСЦ ГСЦ МВС в Київській області відносно автомобіля HYUNDAI SONATA, 2014 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 ;
- поновити реєстрацію автомобіля HYUNDAI SONATA, 2014 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 , номерний знак НОМЕР_4 .
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач просить скасувати реєстраційну дію - «зняття з обліку в зв`язку вибракуванням» вчинену 25.02.2023, Таким чином, дана дата вважається днем, коли позивач дізнався чи міг дізнатися про порушення своїх прав.
Перебіг шестимісячного строку для звернення до суду закінчився 25.08.2023.
Таким чином, позивач, звернувшись до суду 14.06.2024, пропустив строк звернення до суду.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому, перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно до вимог ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
При цьому суд зазначає, що поважними причинами пропуску такого строку можуть бути визнані лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Так, ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем перед судом ставиться дві вимоги немайнового характеру, за які необхідно сплатити судовий збір в сумі по 1211,20 грн. за кожну.
При визначенні розміру судового збору суд керується Законом України «Про судовий збір» з урахуванням судової практики Верховного Суду, викладеної в ухвалах від 23 липня 2020 року по справі №400/2907/19, від 11 вересня 2020 року по справі №200/1999/20-а з розгляду аналогічної категорії спорів.
Визначаючись щодо підстав звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Пільги щодо сплати судового збору визначено в частині першій статті 5 Закону №3674-VI.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 12 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (далі- Закону № 3674-VI) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.
Отже, звільнення від сплати судового збору на підставі п. 12 ч.1 ст. 5 Закону № 3674-VI військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, обмежено справами, пов`язаними з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків. Тобто, встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково з виконанням військового обов`язку військовослужбовцем, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Така ж правова позиція у подібних правовідносинах міститься в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06.05.2020 у справі № 9901/70/20 та в ухвалі Верховного суду у складі Касаційного цивільного суду від 02.08.2023 у справі № 545/1117/20 (провадження № 61-10395ск23).
Предметом позову у цій справі є вимоги направленні на реєстрацію автомобіля, що не стосується порядку надання, обсягу соціальних гарантій чи будь-яким іншим чином відноситься до соціального і правового захисту особи зі статусом військовослужбовця, тому судовий збір за подання позовної заяви у цій справі підлягає сплаті.
Відтак, позивачу слід сплатити судовий збір в сумі 2422,4 грн. та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, позовну заяву слід залишити без руху зі встановленням терміну для усунення зазначених недоліків, шляхом надання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, доказів поважності причин його пропуску та сплати судового збору у встановленому законом розмірі та порядку .
Керуючись ст.ст. 122, 123 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - залишити без задоволення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви, шляхом надання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення та сплати судового збору в сумі 2422,4 грн.
Платіжні реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230
Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA188999980313131206084011567
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101; РНОКПП позивача; Судовий збір, за позовом ПІБ позивача, Кіровоградський окружний адміністративний суд, або надання доказів звільнення від сплати судового збору, протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.
Повідомити позивача про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119875440 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
К.М. ПРИТУЛА
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні