ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
20 червня 2024 року м. Дніпросправа № 160/21872/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року (суддя Турлакова Н.В.) у справі №160/21872/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервісний центр Оланво»» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и В :
Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервісний центр Оланво» звернулося до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправним дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ОЛАНВО про перехід із застосування спрощеної системи оподаткування із особливостями на платника єдиного податку 3 групи та сплати 5 відсотків доходу з 01.07.2023 року, які оформлені листом №43571 АП/04-36-04-06-20 від 08.06.2023 року;
- зобов`язати Головне управління ДПС y Дніпропетровській області зареєструвати Товариство з обмеженою відповідальністю СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР ОЛАНВО платником єдиного податку 3 групи та сплати 5 відсотків доходу з 01.07.2023 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що подав заяву про перехід із застосування спрощеної системи оподаткування із особливостями, а саме з платника єдиного податку 3 групи та оплати 2 відсотків доходу, на платника єдиного податку 3 групи та сплати 5 відсотків доходу з 01.07.2023 року. Вказана заява подана до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 07.06.2023 року, що підтверджується квитанцією №2 та присвоєно реєстраційний номер 9132597692. Однак, відповідач листом №4357/АП/04-36-04-06-20 від 08.06.2023 року відмовив в обробці вказаної заяви та переведення позивача до застосування спрощеної системи оподаткування 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу. Позивач вважав таку відмову протиправною, у зв`язку з чим звернувся з позовом до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року позов задоволено.
Суд першої інстанції встановив, що перебуваючи на спрощеній системи оподаткування із особливостями, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, позивач подав заяву про перехід на іншу систему оподаткування - платник єдиного податку 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції фактично виходив з права позивача
обирати ту чи іншу систему оподаткування, на якій він в силу положень Податкового кодексу України може перебувати.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з`ясування обставин справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Фактично позиція відповідача полягає у тому, що судом першої інстанції не було враховано положення п.9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким визначено порядок та умови повернення суб`єктів господарювання, які використовували спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, встановлену п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання таких особливостей оподаткування. Відповідач зазначає, що у відповідності до положень п.9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу. Таким чином, фактично позиція відповідача полягає в тому, що оскільки позивач до переходу на спрощену систему оподаткування з вказаними особливостями перебував на загальній системі оподаткування, то в силу положень закону з 1 серпня 2023 року він вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, а тому підстав для прийняття його заяви про перехід на іншу систему оподаткування - платник єдиного податку 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу, не існує.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлені судом першої інстанції обставини справи свідчать про те, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісний центр ОЛАНВО" зареєстровано 21.03.2019 року, основний вид господарської діяльності: 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення.
ТОВ Сервісний центр ОЛАНВО перебуває на обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області Правобережна ДПІ Центральний район з 22.03.2019р., зареєстроване платником податку на додану вартість з 01.05.2019р.
До 19.10.2022 ТОВ Сервісний центр ОЛАНВО перебувало на загальній системі оподаткування.
За заявою про застосування спрощеної системи оподаткування від 18.10.2022р. №9213748577 ТОВ Сервісний центр ОЛАНВО - платник єдиного податку зі ставкою 2 відсотки з 19.10.2022р.
ТОВ Сервісний центр ОЛАНВО звернулось з заявою від 07.06.2023р. №9132597692 на зміну ставки платника єдиного податку з 2 відсотків на 5 відсотків з 01 липня 2023 року.
У відповідь на заяву ТОВ Сервісний центр ОЛАНВО від 07.06.2023р. №9132597692 ГУ ДПС у Дніпропетровській області направлено лист від 08.06.2023р. №4357/АП/04-36-04-06-20 про відмову в зміні ставки.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначено особливості застосування спрощеної системи оподаткування на період з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.
Вказані положення норм права визначали коло суб`єктів господарювання, які можуть перебувати на вказаній системі оподаткування з встановленими особливостями, визначали ставку єдиного податку 2 відсотки доходу та інші особливості.
В подальшому Законом №3219-ІХ від 30.06.2023 до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України були внесені зміни, які, зокрема, стосувалися періоду застосування вказаних особливостей - до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року; а також визначали порядок та умови повернення суб`єктів господарювання, які використовували спрощену систему оподаткування з особливостями оподаткування, встановлену п.9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання таких особливостей оподаткування.
Так, відповідно до підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.
У свою чергу, підпунктом 9-1.1 пункту 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу.
Посилаючись на положення підпункту 9-1.1 пункту 9-1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, контролюючий орган наводить свою позицію суть якої фактично полягає в тому, що оскільки позивач до переходу на спрощену систему оподаткування з вказаними особливостями перебував на загальній системі оподаткування, то в силу положень закону з 1 серпня 2023 року він вважається таким, що перебуває на загальній системі оподаткування, а тому підстав для прийняття його заяви про перехід на іншу систему оподаткування - платник єдиного податку 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу, не існує.
З такою позицією контролюючого органу не можливо погодитися з огляду на те, що вона не враховує положення підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яким визначено виключення з правила - платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і таким виключенням є те, що в поданій заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.
У спірному випадку позивачем було подано заяву про перехід на спрощену систему оподаткування 3 групи зі сплатою 5 відсотків доходу. Тобто, позивач відмовився від застосування спрощеної системи оподаткування з особливостями, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України і одночасно заявив про перехід на сплату інших податків і зборів.
Отже, підсумовуючи викладене, враховуючи аргументи, які наведені відповідачем в апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для висновку про незаконність та необгрунтованість рішення суду першої інстанції, у зв`язку з чим вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року у справі №160/21872/23 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 20.06.2024
Головуючий - суддяЯ.В. Семененко
суддяН.А. Бишевська
суддяІ.Ю. Добродняк
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2024 |
Оприлюднено | 24.06.2024 |
Номер документу | 119877811 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Семененко Я.В.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Турлакова Наталія Василівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Турлакова Наталія Василівна