ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2024 року м. ОдесаСправа № 916/3658/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Філінюк І.Г.
суддів: Аленіна О.Ю., Богатиря К.В.
секретар судового засідання - Чеголя Є.О.
за участю представників учасників процесу:
від ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» - адвокат Бріг В.М.
від ТОВ «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» - адвокат Клачок Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ»
на рішення Господарського суду Одеської області від 27.03.2024
по справі №916/3658/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ»
до відповідача: Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛІКСИР Україна»
про визнання договору недійсним та стягнення 390592,36 грн.
суддя суду першої інстанції - Литвинова В.В.
місце винесення рішення: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, Господарський суд Одеської області.
Повний текст рішення складено та підписано: 27 березня 2024.
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» звернулося до Господарського суду Одеської області із позовом до Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» про визнання недійсним договору про надання послуг від 02.02.2023 № 34Д та стягнення 390592,36 грн., з яких - 294202,36 грн. в порядку реституції ст. 216 ЦК України та 96390 грн. безпідставно отримані кошти ст. 1212 ЦК України.
В обґрунтування позовних вимог, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» посилається на те, що відповідач не має повноважень на оформлення та видачу перепусток, які надають право перебувати на території морського порту Усть-Дунайськ (портпункт Кілія), а також отримувати плату за ці перепустки, оскільки це є повноваженнями Державного підприємства «Адміністрація морських портів України».
Також, позивач в позові зазначає, що адміністрацією морського порту Усть-Дунайськ є філія «Усть-Дунайськ» Державного підприємства "Адміністрація морських портів України", а не відповідач.
У зв`язку з чим, позивач вважає договір №34Д від 02.02.2023 недійсним, посилаючись на ст. 215, 227, 228, 229, 230 ЦК України.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 27.03.2024 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Обґрунтування судового рішення.
В мотивах прийнятого судового рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку, що спірний договір від 02.02.2023 № 34Д був укладений з дотриманням вимог чинного законодавства, та відповідно відсутні підстави для визнання його недійсним та позивачем не було доведено підстав для визнання договору недійсним відповідно до ст. 227, 228, 229, 230 ЦК України.
Щодо вимог про стягнення 294202,36 грн. в порядку реституції, то суд першої інстанції зазначив, що оскільки суд відмовив в задоволенні позовних вимог про визнання договору від 02.02.2023 № 34Д недійсним, то відсутні і підстави для стягнення 294202,36 грн. в порядку реституції на підставі ст. 216 ЦК України.
Щодо вимог позивача про стягнення 96390 грн. як безпідставно отриманих коштів, то суд вказав, що відмовляє в їх задоволенні, оскільки суд відмовив в задоволенні позовних вимог про визнання недійсним договору № 34Д від 02.02.2023, тому суд дійшов висновку, що відповідач отримав кошти 96390 грн. від позивача на законних підставах, а саме - відповідно до умов договору від № 02.02.2023 №34Д.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» звернулося до Південно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить відкрити апеляційне провадження по справі №916/3658/23 та рішення Господарського суду Одеської області у справі №916/3658/23 скасувати повністю, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ТОВ «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ «КІЛІЯ» задовольнити у повному обсязі, а саме: визнати недійсним Договір про надання послуг №34Д від 02.02.2023, укладений між Державним підприємством «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ»; стягнути з Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» грошові кошти у загальній сумі 390 592, 36 грн., з яких: 294 202, 36 грн. за Договоом №34Д від 02.02.2023 у порядку реституції (ст.216 ЦК України) та 96 390, 00 грн. безпідставно отримані кошти (ст..1212 ЦК України).
Обґрунтування апеляційної скарги.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції під час винесення оскаржуваного судового рішення не було враховано, що зазначені рахунки №6/116 та №6/117 від 04.07.2023 були виставлені ТОВ «ЗТК» без жодних договірних відносин (відповідного договору між ТОВ «ЗТК» та ДП «МТП Усть-Дунайськ» не укладалося) та без відповідних правових підстав, бо відповідач не має права надавати іншим особам послуги з паркування/стоянки транспортних засобів та території порто пункту Кілія та отримувати за це відповідну плату, оскільки, виходячи з інформації, яка міститься у ЄДРПОУ, в нього навіть відсутній відповідний КВЕД - 52.21 0 Допоміжне обслуговування наземного транспорту. Цей клас включає, серед іншого, функціонування доріг, мостів, тунелів, автомобільних паркувальних майданчиків, платних автостоянок або гаражів, стоянок для велосипедів та зберігання автофургонів у зимовий період.
Таким чином, на думку скаржника ДП «МТП Усть-Дунайськ» було безпідставно отримано від ТОВ «ЗТК» грошові кошти у загальній сумі 390 592, 36 грн.
Також, скаржник в апеляційній скарзі зазначає про те, що відповідно до матеріалів справи, 14.11.2023 через підсистему «Електронний суд» відповідач подав відзив, яким просив відмовити в задоволенні позову, визнати поважними причини пропуску строку для його подання, поновити строк для подання відзиву. Ухвалою від 15.11.2023 закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті на 13.12.2023. Крім того, суд відмовив відповідачу у поновленні строку для подання відзиву. У зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами згідно з ст. 165 ГПК України.
Втім, при винесенні рішення у справі №916/3658/23 суд першої інстанції використав виключно аргументи відповідача, викладені у відзиві від 14.11.2023, повністю проігнорувавши матеріально-правове обґрунтування позовних вимог, викладене ТОВ «ЗТК» у позовній заяві.
Крім того, скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що ДП «МТП Усть-Дунайськ» не мав права та повноважень на укладення з ТОВ «ЗТК» Договору №34Д від 02.02.2023 відповідно до законодавства, а отже укладений між сторонами спору Договір №34Д від 02.02.2023 є недійсним, а грошові кошти у загальній сумі 294 202, 36 грн. отримані за цим договором відповідачем, підлягають поверненню позивачеві.
Також, скаржником в апеляційній скарзі зазначається про те, що суд першої інстанції дійшов невірного висновку про те, що кошти були сплачені позивачем на підставі Договору №34Д, що суперечить матеріалам справи, а саме: відповідач визнає ту обставину, що грошові кошти у розмірі на загальну суму 96390, 00 грн., сплачені позивачем на підставі рахунків №6/116 та №6/117 від 94.07.2023 не охоплювалися умовами Договору №34Д від 02.02.2023; у рахунках №6/116 та №6/117 від 04.07.2023 відсутні будь-які посилання на Договір №34Д як на підставу нарахування відповідачем плати за нібито надані позивачу «послуги за стоянку вантажного автомобіля СВ7581ЕІ (кран) на території порто пункту Кілія згідно вільних тарифів» за період з 01.01.2022 по 04.07.2023; відповідно до предмету Договору №34Д, визначеного п.2.1 Договору, вартість послуг визначається на підставі вартості послуг, що є Додатком №1, до цього Договору та є невід`ємною частиною. Додатоком №1 до Договору є «Вартість послуг з оформлення та видачі перепусток на територію ДП «МТП Усть-Дунайськ» на 2023 рік».
Доводи інших учасників провадження у справі.
08.05.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Державного підприємства «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ УСТЬ-ДУНАЙСЬК» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній посилається на те, що рішення суду було ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Рух справи у суді апеляційної інстанції.
17.04.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» на рішення Господарського суду Одеської області від 27.03.2024 по справі №916/3658/23.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи було визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Філінюк І.Г. судді Аленін О.Ю., Богатир К.В., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.04.2024.
На момент надходження апеляційної скарги матеріали справи №916/3658/23 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду не надходили.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.04.2024 доручено Господарського суду Одеської області невідкладно надіслати на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду матеріали справи №916/3658/23.
Відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» на рішення Господарського суду Одеської області від 27.03.2024 по справі №916/3658/23 до надходження матеріалів справи з суду першої інстанції.
26.04.2024 матеріали справи №916/3658/23 надійшли на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 29.04.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» на рішення Господарського суду Одеської області від 27.03.2024 по справі №916/3658/23.
Призначено апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» на рішення Господарського суду Одеської області від 27.03.2024 по справі №916/3658/23 до розгляду на 18.06.2024 о 14:00 год.
21.05.2024 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла заява представника Державного підприємства «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ УСТЬ-ДУНАЙСЬК» - Бріг Владислава Миколайовича про участь у судовому засіданні у справі №916/3658/23, яке призначене на 18.06.2024 о 14:00 год. та у всіх наступних судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами суду за його участю, за зареєстрованою електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 21.05.2024 заяву представника Державного підприємства «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ УСТЬ-ДУНАЙСЬК» - Бріг Владислава Миколайовича про участь у судовому засіданні у справі №916/3658/23, яке призначене на 18.06.2024 о 14:00 год. та у всіх наступних судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами суду за його участю, за зареєстрованою електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 - задоволено та надано можливість представнику Державного підприємства «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ УСТЬ-ДУНАЙСЬК» - Бріг Владиславу Миколайовичу взяти участь у судовому засіданні, яке призначене на 18.06.2024 о 14:00 год. по справі №916/3658/23 в режимі відеоконференції поза межами суду, за зареєстрованою електронної адресою ІНФОРМАЦІЯ_1
В судовому засіданні 18.06.2024 представник Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав.
Представник Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» заперечував щодо задоволення апеляційної скарги, просив судове рішення залишити без змін.
Відповідно до частини дванадцятої статті 270 ГПК України, неявка сторін, або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
18.06.2024 оголошено вступну та резолютивну частини постанови у даній справі.
Статтею 269 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду переглядає рішення Господарського суду Одеської області в межах доводів та вимог апеляційних скарг, передбачених статтею 269 ГПК України.
Фактичні обставини справи встановлені судом.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» (є портовим оператором (стивідорною компанією), яка здійснює свою господарську діяльність в портовому пункті Кілія порту «Усть-Дунайськ» в м. Кілія.
Між ТОВ «ЗТК» та Державним підприємством «Адміністрація морських портів України» було укладено Договір про забезпечення доступу портового оператора до причалу(ів) № 44-П-АМПУ-21 від 10.06.2021.
За умовами п. 1.1 договору, Адміністрація зобов`язується забезпечити доступ Портового оператора до причалу № 1 портового пункту Кілія філії «Усть-Дунайськ» державного підприємства «Адміністрація морських портів України», що перебуває у господарському віданні Адміністрації для проведення Портовим оператором вантажно-відвантажувальних робіт, а Портовий оператор зобов`язується сплатити Адміністрації плату за Послуги. Послуга надається з метою забезпечення виконання Портовим оператором вантажно-розвантажувальних робіт та надання послуг із використанням причалу(ів) у межах, визначених у паспорті споруди, а саме довжини та ширини конструкції споруди.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України», портовий оператор (стивідорна компанія) - суб`єкт господарювання, що здійснює експлуатацію морського терміналу, проводить вантажно-розвантажувальні роботи, обслуговування та зберігання вантажів, обслуговування суден і пасажирів, а також інші пов`язані з цим види господарської діяльності.
Згідно з ч. 2 ст.18 Закону України «Про морські порти України», у межах морського порту функціонують суб`єкти господарювання усіх форм власності, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням суден, пасажирів, вантажів, та підприємства, продукція та/або сировина яких транспортується територією та акваторією порту.
На праві приватної власності позивачу належить наступне рухоме майно, яке є необхідним при здійсненні господарської діяльності, як портовим оператором, а саме: будівля ангару, літт. «Ч» (одноповерхова арочна, каркасна споруда прямокутної форми), загальною площею -521,5 м2, висотою -11 м; будівлі вагової, літ. "С" (одноповерхова споруда з технологічним напрямком, яка складається з двох частин: операторської, площею 9,29 м2, висотою 2,3 м та навісу, де розташована вагова платформа), площею 76,41 м2, висотою 4,3 м, загальна площа тимчасової споруди - 85,7 м2; будівлі зернопереробного комплексу, літ."Ц", (естакада для розміщення вантажно-розвантажувального обладнання, прямокутна різнорівнева каркасна споруда, що яка складається з декількох частин: пульту керування, підйомної платформа, прийомного бункеру, двох рамп (в`їзд - виїзд), висота підйомної - 1,8 м, висота приміщення де розташований прийомний бункер - від 4,0 м до 4,6 м, висота примішення де розташований пульт керування - 3,1 м, висота рампи (в' їзд - виїзд) - 1,8 м), загальна площа тимчасової споруди - 364,5м2).
Зазначені обставини встановлені рішенням Господарського суду Одеської області по справі № 916/2514/21 від 24.11.2021 року, а також рішенням Господарського суду Одеської області по справі № 916/1828/22 від 21.02.2023 року.
Також, між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ» (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Морський порт Дунай-Кілія» (Орендодавець), якому належить на праві приватної власності 6/100 частин комплексу будівель та споруд, які перебувають на території портового пункту Кілія порту «Усть-Дунайськ» було укладено Договір № 7747/2023 оренди нерухомого майна від 10.04.2023 року
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець зобов`язується передати, а Орендар прийняти у строкове платне користування Майно на умовах цього Договору.
Згідно з п. 1.2. договору Орендодавець має право надання Майна в оренду на підставі права спільної часткової власності - володіє 6/100 частинами комплексу будівель і споруд, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 107418151223, які складаються з санпропускника з котельнею літ. «Б-Бl» площею 163,5 кв.м.; павільйону морвокзалу літ. «Х», площею 177,1 КВ.М., що підтверджується актами державного виконавця про проведені прилюдні торги від 01.03.2007 при придбанні безпосередньо об`єктів нерухомості фізичною особою ОСОБА_1 , за яким в подальшому зареєстровано право власності на 6/100 частин вищевказаного комплексу будівель та споруд; рішенням Кілійського районного суду Одеської області від 15.03.2007 року по справі № 2-818/2007; договором купівлі продажу частини комплексу будівель та споруд від 29.11.2007 року посвідченого приватним нотаріусом Кілійського районного нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за N8368; Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 05.07.2019, виданого державним нотаріусом Київської державної нотаріальної контори у м. Одесі, зареєстровано в реєстрі за № 1-673 та виданого попередньому власнику ТОВ "ЛАРНС"; актом приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу ТОВ "МОРСЬКИЙ ПОРТ ДУНАЙ-КІЛІЯ" від 19.10.2022, посвідченому приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за № 3746, 3747; витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 313776987 від 31.10.2022.
Отже, позивач є портовим оператором та законним користувачем 6/100 частини комплексу будівель та споруд, які перебувають на території портового пункту Кілія порту «Усть-Дунайськ», відповідно до договору № 7747/2023 оренди нерухомого майна від 10.04.2023, а також власником іншого майна, яке законно перебуває на території портового пункту Кілія порту «Усть-Дунайськ», що підтверджено судовими рішеннями.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Зерновий термінал Кілія» (позивач, замовник) та Державним підприємством «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» (відповідач, виконавець) укладено договір про надання послуг від 02.02.2023 № 34Д (т. 1, а.с. 61-66), за умовами якого виконавець зобов`язується надавати замовнику послуги, визначені в додатку № 1 до договору, а замовник зобов`язується оплатити ці послуги (п. 1.1).
Згідно з п. 2.1 договору, вартість послуг визначається на підставі вартості послуг, що є додатком № 1 до цього договору та є невід`ємною частиною. Всі платежі відповідно до цього договору мають бути визначені та виконані в національній валюті України. Платежі виражені в іншій валюті - сплачуються в українській валюті за офіційним курсом НБУ на дату виставлення рахунку-фактури.
Додатком № 1 до договору є «Вартість послуг з оформлення та видачі перепусток на територію ДП «МТП Усть-Дунайськ», а також їх вартість.
Пунктом 3.1 договору передбачено, що про необхідність надання послуг замовник сповіщає виконавця шляхом надання письмової заявки. Така заявка має відповідати певним вимогам (п. 3.2).
Згідно з п. 3.3 договору після отримання заявки виконавець протягом 5 робочих днів направляє на адресу замовника рахунок.
Так, відповідачем було направлено позивачу рахунки за послуги з оформлення перепусток, в тому числі і автомобільних:
- № 8/104А від 28.02.2023 за послуги з оформлення перепусток за лютий 2023 року на суму 42260грн,
- № 8/202 від 31.03.2023 за послуги з оформлення перепусток за березень 2023 року на суму 67282,06грн,
- № 8/390 від 30.04.2023 за послуги з оформлення перепусток за квітень 2023 року на суму 91240,16грн
- № 8/479 від 31.05.2023 за послуги з оформлення перепусток за травень 2023 року на суму 93420,14грн.
Відповідно до п. 4.1.1 договору замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги.
Позивач за виставленими рахунками сплатив відповідачу кошти відповідно до наступних платіжних інструкцій:
- № 1217 від 30.06.2023 за оформлення перепусток за лютий 2023 згідно з рахунком від 28.02.2023 № 8/104А в сумі 42260грн,
- № 1219 від 30.06.2023 за перепусток за березень згідно рахунку від 31.03.2023 в сумі 67282,06грн,
- № 1220 від 30.06.2023 за квітень згідно рахунку від 30.04.2023 в сумі 91240,16грн,
- № 1221 від 30.06.2023 за травень згідно рахунку від 31.05.2023 в сумі 93420,14грн.
Крім того, відповідач виставив позивачу рахунок № 6/116 від 04.07.2023 за послуги за стоянку вантажного автомобіля СВ7581ЕІ (кран) на території портпункту Кілія згідно вільних тарифів з 01.01.2022 по 31.12.2022 на суму 65700 грн, та рахунок № 6/117 від 04.07.2023 за послуги за стоянку вантажного автомобіля СВ7581ЕІ (кран) на території портпункту Кілія згідно вільних тарифів з 01.01.2023 по 04.07.2023 на суму 30690грн, всього на суму 96390грн.
Ці рахунки були особисто вручені директору позивача Андрію Московському під розписку.
Позивач платіжними дорученнями № 1248 та № 1249 від 05.07.2023 сплатив 96390грн.
Таким чином, всього позивач сплатив відповідачу 390592,36грн.
Однак, позивач вважає, що відповідачем безпідставно отримано від позивача 96390грн оскільки між сторонами не укладалось такого договору, а відповідач не має права надавати іншим особам послуги з паркування/стоянки транспортних засобів на території портпункту Кілія та отримувати за це плату, оскільки відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в нього навіть відсутній відповідний КВЕД - 52.21 - Допоміжне обслуговування наземного транспорту.
Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача 96390 грн на підставі ст. 1212 ЦК України як безпідставно отримані кошти.
Також, позивач просить визнати недійсним договір №34Д від 02.02.2023 та застосувати наслідки недійсності договору, а саме - стягнути з відповідача 294202,36 грн в порядку реституції відповідно до ст. 216 ЦК України.
Так, позивач посилається на те, що відповідач не має повноважень на оформлення та видачу перепусток, які надають право перебувати на території морського порту Усть-Дунайськ (портпункт Кілія), а також отримувати плату за ці перепустки, оскільки це є повноваженнями Державного підприємства «Адміністрація морських портів України».
А саме, позивач зазначає, що адміністрацією морського порту Усть-Дунайськ є філія «Усть-Дунайськ» Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», а не відповідач.
З огляду на викладене, позивач вважає договір №34Д від 02.02.2023 недійсним, посилаючись на ст. 215, 227, 228, 229, 230 ЦК України
Позиція суду апеляційної інстанції.
Згідно зі ст. ст. 202, 203 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори). Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з ст. 227 ЦК України правочин юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним. Якщо юридична особа ввела другу сторону в оману щодо свого права на вчинення такого правочину, вона зобов`язана відшкодувати їй моральну шкоду, завдану таким правочином.
Статтею 228 ЦК України передбачено, що правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.
Відповідно до ст. 229 ЦК України якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов`язків сторін, таких властивостей і якостей майна, які значно знижують його цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ст. 230 ЦК України якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним. Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування. Сторона, яка застосувала обман, зобов`язана відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв`язку з вчиненням цього правочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про морські порти України» адміністрація морських портів України - державне підприємство, утворене відповідно до законодавства, що забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об`єктів портової інфраструктури державної форми власності, виконання інших покладених на нього завдань безпосередньо і через свої філії, що утворюються в кожному морському порту (адміністрація морського порту).
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про морські порти України» державне регулювання діяльності в морському порту здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і внутрішнього водного транспорту, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади в межах їх повноважень з метою забезпечення:
1) безпеки мореплавства, життя і здоров`я громадян;
2) порядку в морському порту;
3) безпечної експлуатації об`єктів портової інфраструктури у межах території та акваторії морського порту;
4) комплексного розвитку та підвищення конкурентоспроможності морських портів;
5) належного утримання, ефективного управління та використання об`єктів портової інфраструктури державної власності;
6) створення рівних умов для провадження господарської діяльності у морському порту;
7) рівного доступу до послуг, що надаються в морському порту;
8) недопущення забруднення навколишнього природного середовища, дотримання вимог щодо використання та охорони водних об`єктів у межах території та акваторії морського порту.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про морські порти України» адміністрація морських портів України утворюється з метою організації та забезпечення безпечної експлуатації об`єктів портової інфраструктури державної власності, у тому числі гідротехнічних споруд, систем забезпечення безпеки мореплавства, розташованих у межах території та акваторії морського порту.
Згідно з п. 9.11.10 Порядку організації охорони морських та річкових портів, затв. наказом Міністерства інфраструктури України від 27.03.2013 № 198, пропускний режим на території порту забезпечується відповідно до положення про забезпечення пропускного та внутрішньооб`єктового режиму на території відповідного порту, яке затверджується головою адміністрації морських портів України або керівником річкового порту. В портах, де відкриті пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон України або створені зони митного контролю, зазначені положення погоджуються з органом охорони державного кордону та митницею, у зоні діяльності яких перебуває порт.
Позивач посилається на Положення про забезпечення пропускного та внутрішньооб`єктового режиму на території морського порту Усть-Дунайськ, затв. начальником філії «Усть-Дунайськ» ДП «АМПУ» від 17.11.2021.
Відповідно до п. 1, 2, 3 розділу 5 Положення, пропуск осіб і транспортних засобів на територію морського порту здійснюється через КПП (в т.ч. КПП які перебувають на балансі портових операторів та ПЗ), які обладнуються відповідно до вимог Порядку організації охорони морських та річкових портів. Режим роботи КПП, які перебувають на окремому балансі відокремленого підрозділу ДП "АМПУ", визначається окремим наказом адміністрації морського або керівництвом портового оператора, на балансі якого перебувають КПП Режим роботи КПП портових операторів визначається у встановленому портовим оператором порядку.
Згідно з інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.07.2023 № 339105291 прохідна літ «Т» (КПП портпункту Кілія) перебуває у державній власності на передана на праві господарського відання ДП «АМПУ».
Відповідно до п. 1, 2 розділу 6 Положення документами, що надають право перебування на території морського порту є, зокрема, перепустки встановленого зразка.
Розділом 8 Положення регламентується порядок оформлення перепусток на територію морського порту. Так, перепуски можуть оформлюватись, зокрема, в БП (адміністрації морського порту або портового оператора),
Згідно з п. 18 розділу 8 8 Положення оплата за оформлення та видачу перепусток здійснюється відповідно до законодавства України за тарифами, затвердженими наказом адміністрації морського порту.
Позивач посилається на те, що адміністрацію морського порту Усть-Дунайськ є філія «Усть-Дунайськ» ДП «АМПУ», але не відповідач, тому відповідач і не мав права видавати перепустки та брати за це плату.
Позивач вважає, що зазначене підтверджується і листом відповідача від 31.07.2023 № 734/01/04-23 (т. 1 а.с. 86), який було направлено у відповідь на адвокатський запит позивача, в якому відповідач зазначив, що підстави і порядок отримання перепусток врегульовано Положенням про забезпечення пропускного та внутрішньооб`єктового режиму на території морського порту Усть-Дунайськ, затв. начальником філії «Усть-Дунайськ» ДП «АМПУ» від 17.11.2021.
Також позивач посилається на лист ДП «АМПУ» від 01.08.2023 № 2435/10-01-01/вих (т. 1 а.с. 83), у якому у відповідь на адвокатський запит позивача повідомлено, що згідно з Положенням про забезпечення пропускного та внутрішньооб`єктового режиму на території морського порту Усть-Дунайськ, перепустки на територію морського порту Усть-Дунайськ видаються адміністрацією морського порту Усть-Дунайськ.
Колегія суддів не приймає доводи скаржника, що відповідач не мав права видавати перепустки та зазначає наступне.
Так, пунктом 17.4.2 Обов`язкових постанов по морському порту Усть-Дунайськ, затверджених наказом АМПУ №256 від 19.07.2016 р. та опублікованих на сайті АМПУ (далі - «Обов`язкові постанови по Порту»), які є загальнодоступними, перепускний та внутрішньообєктовий режим на території суб`єктів господарювання в Порту забезпечується відповідними службами безпеки та охороною портових операторів. Відповідно до пункту 1 розділу V Положення про забезпечення пропускного та внутрішньооб`єктового режиму на території морського порту Усть-Дунайськ, затв. начальником філії «Усть-Дунайськ» ДП «АМПУ» від 17.11.2021, пропускний режим в Порту, пропуск осіб і транспортних засобів на територію Порт здійснюється через КПП - контроль-пропускні пункти (в тому числі, КПП, які перебувають на балансі портових операторів)
У відповідності до пункту 3 розділу V цього Положення, режим роботи КПП портових операторів визначається у встановленому портовим оператором порядку.
Згідно з пунктом 1 розділу VIII Положення, перепустки на територію Порту можуть оформлюватись в БП - бюро перепусток (адміністрації морського порту або портового оператора).
Таким чином, ні Обов`язкові постанови по Порту, ні Положення про пропускний режим в Порту не тільки не передбачають, що перепустки, які надають право перебувати на території Порту, має право оформляти виключно відповідна філія АМПУ, але, навпаки, прямо передбачають можливість оформлення таких перепусток іншими суб`єктами господарювання - портовими операторами.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про морські порти України», у морських портах надаються послуги з обслуговування суден, у тому числі порядок приймання з суден нафти, нафтовмісних вод, суднових стічних вод, сміття, експлуатаційних та вантажних відходів, здійснення операцій з вантажами, у тому числі проведення вантажно-розвантажувальних робіт, послуги з обслуговування пасажирів та інші послуги, передбачені законодавством.
У відповідності до частини третьої статті 19 Закону України «Про морські порти України», виключно державними підприємствами, установами та організаціями надаються наступні послуги: - з регулювання руху суден, - забезпечення проведення аварійно-рятувальних робіт, - навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства, - картографічного забезпечення мореплавства - забезпечення запобігання і ліквідації розливу забруднюючих речовин (цей перелік є вичерпним).
Постановою Кабінету Міністрів України № 405 від 03.06.2013 на виконання частини першої та другої статті 21 Закону України «Про морські порти України» затверджений перелік спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, тарифи на які підлягають державному регулюванню. Цей перелік також є вичерпний і до нього включені лише наступні послуги:
- забезпечення лоцманського проведення;
- регулювання руху суден
- забезпечення проведення криголамних робіт,
- забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України, крім причалу, що використовується портовим оператором на підставі договору оренди, концесії, спільної діяльності, укладеного відповідно до законодавства.
Таким чином, послуги з оформлення перепусток, які надають право перебувати на території відповідного морського порту, не включені ні до вичерпного переліку послуг, які можуть надаватись виключно державними підприємствами, ні до вичерпного переліку послуг, які надаються АМПУ як суб`єктом природних монополій та тарифи на які підлягають державному регулюванню.
Як передбачено частиною третьою статті 21 Закону України «Про морські порти України», тарифи на інші послуги, які надаються у відповідному морському порту (крім тарифів на спеціалізовані послуги, що надаються АМПУ як суб`єктом природних монополій, та крім послуг, які оплачуються у складі портових зборів), є вільними та визначаються договором між суб`єктом господарювання, який надає відповідні послуги, та їх замовником.
Жодні інші положення чинного законодавства України не передбачають виключні повноваження АМПУ (чи її відповідних філій) на надання послуг з оформлення перепусток, які надають право перебувати на території відповідного морського порту, так само як не містять заборони щодо надання таких послуг іншими суб`єктами господарювання - портовими операторами.
Відповідач у цій справі є портовим оператором в розумінні підпункту 11) частини першої статті 1 Закону України «Про морські порти України», що підтверджується відомостями з Реєстру морських портів України, ведення якого здійснюється АМПУ (як адміністратором Реєстру) відповідно до Постанови КМУ №496 від 11.07.2013 р., та який опублікований на офіційному сайті АМПУ за посиланням https://www.uspa.gov.ua/reyestr-po.
Таким чином, твердження скаржника, що можуть видаватися виключно ДП «АМПУ», а відповідач не мав прав та повноважень на надання таких послуг, не відповідає дійсності.
Крім того, Положення про пропускний режим в Порту, на який посилається скаржник, прямо передбачає можливість портових операторів здійснювати оформлення перепусток на територію Порту.
Доводи скаржника, що теза про ексклюзивність повноважень ДП «АМПУ» підтверджується відповідями на адвокатський запит від ДП «АМПУ» №2435/10-01-01 від 01.08.2023 та ДП «МТП Усть-Дунайськ» від 734/0/04-23 від 31.07.2023, є необґрунтованою, адже зазначені документи не містять тверджень, що перепустки можуть видаватися виключно ДП «АМПУ».
З огляду на це, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції було належним чином проаналізовано зазначені положення законодавства та надана їм належна правова оцінка.
Щодо тверджень позивача на те, що прохідна літ «Т» перебуває у господарському віданні ДП «АМПУ», колегія суддів зазначає наступне.
Наказом Міністерства інфраструктури України №389 від 26.07.2021 р. та Актом приймання-передачі від 28.08.2021 р., складеного комісією з приймання- передачі майна, у відповідності до якого прохідна літера «Т» була передана з балансу ДП «АМПУ» на баланс Відповідача.
Інформаційним повідомленням Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях про проведення продажу на аукціоні об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ», опублікованому на сайті PROZORRO.SALE 23.12.2022, у відповідності до якого прохідна (літера «Т») була включена до складу об`єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ»;
Пунктом 1.3.2 договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» від 14.04.2023 року, укладеним за результатами електронного аукціону з умовами між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях та Товариством з обмеженою відповідальністю «Еліксир Україна», нотаріально посвідченим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Іллічовою Н.А., зареєстрованим в реєстрі за № 1376, у відповідності до якого об`єкт малої приватизації єдиний майновий комплекс державного підприємства «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ», включаючи і прохідну літеру «Т» у його складі, був проданий ТОВ «Еліксир Україна».
При цьому, у вищезазначених договорі купівлі-продажу та інформаційному повідомленні містилось пряме посилання на те, що запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме щодо права господарського відання АМПУ на прохідну літера «Т» є неактуалізованим, оскільки прохідна літера Т; були передані на баланс Відповідача за актом приймання-передачі від 28.08.2021 р.
З вищезазначеного слідує, що Відповідач, будучи портовим оператором, на балансі якого перебувала прохідна літера "Т", мав всі законні підстави, керуючись вимогами чинного законодавства України та наведеними вище положеннями Обов`язкових постанов по Порту та Положення про пропускний режим в Порту, надавати Позивачу (за вільною домовленістю з Позивачем, відображеною в Оспорюваному договорі) платні послуги з оформлення перепусток, які надають право перебувати на території Порту, закріпивши тарифи на надання таких послуг в додатку № 1 до Оспорюваного договору, який був узгоджений сторонами.
З огляду на викладене, спірний договір від 02.02.2023 № 34Д був укладений з дотриманням вимог чинного законодавства, та відповідно відсутні підстави для визнання його недійсним.
Крім того, колегія суддів зауважує, що послуги з оформлення перепусток, які надають право перебувати на території відповідного морського порту, не включені ні до вичерпного переліку послуг, які можуть надаватись виключно державними підприємствами, ні до вичерпного переліку послуг, які надаються АМПУ як суб`єктом природних монополій та тарифи на які підлягають державному регулюванню.
Як передбачено ч. 3 ст. 21 Закону України «Про морські порти України», тарифи на інші послуги, які надаються у відповідному морському порту (крім тарифів на спеціалізовані послуги, що надаються АМПУ як суб`єктом природних монополій, та крім послуг, які оплачуються у складі портових зборів), є вільними та визначаються договором між суб`єктом господарювання, який надає відповідні послуги, та їх замовником.
Положення чинного законодавства України не передбачають виключні повноваження АМПУ (чи її відповідних філій) на надання послуг з оформлення перепусток, які надають право перебувати на території відповідного морського порту, так само як не містять заборони щодо надання таких послуг іншими суб`єктами господарювання - портовими операторами.
Водночас, позивачем не доведено належними та допустимими доказами недодержання в момент укладення оспорюваного договору будь-якої із вимог, які встановлені ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України, в тому числі, не довів, яким конкретно актам цивільного законодавства суперечить Оспорюваний договір.
Також позивач і не довів наявності підстав для визнання договору недійсним відповідно до ст. 227, 228, 229, 230 ЦК України.
Частиною першою статті 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Оскільки судом відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання договору від 02.02.2023 № 34Д недійсним, то відсутні і підстави для стягнення 294202,36 грн в порядку реституції на підставі ст. 216 ЦК України.
Крім того, колегія суддів зазначає, що кошти були сплачені позивачем за послуги, які були фактично надані та прийняті. Факт надання та прийняття таких послуг підтверджується зокрема Актом виконаних робіт (послуг) згідно Договору №34Д від 02.02.2023.
Щодо вимог позивача про стягнення 96390 грн як безпідставно отриманих коштів, то суд відмовляє в їх задоволенні, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно частини 1 статті 207 Цивільного кодексу України та частини друга статті 184 Господарського кодексу України передбачено можливість сторін укладати письмові господарські та цивільно-правові договори на основі вільного волевиявлення сторін у спрощений спосіб, зокрема, зафіксувавши зміст договору в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони тощо.
Наказом Відповідача №155 від 30.12.2021 був затверджений тариф на послуги Відповідача щодо стоянки та охорони вантажних автомобілів, спецтехніки на території Відповідача з 01.01.2022 р. у розмірі 150,00 грн. без ПДВ на добу, а наказом Відповідача № 24 від 24.02.2023 був затверджений тариф на послуги Відповідача щодо стоянки та охорони вантажних автомобілів, спецтехніки на території Відповідача з 01.01.2023 у розмірі 165,00 грн. без ПДВ на добу.
На підставі зазначених вільних тарифів, відповідачем були виставлені позивачу рахунки № 6/116 від 04.07.2023 р. та № 6/117 від 04.07.2023 на оплату за послуги щодо стоянки та охорони вантажного автомобіля СВ7581ЕІ (кран) на території порто- пункту Кілія за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 та за період з 01.01.2023 по 04.07.2023 відповідно та запропоновано сплатити їх. У вказаних рахунках містилось пряме посилання на вільні тарифи надання вказаних послуг, встановлені вищезазначеними наказами Відповідача - 150 грн. / 165 грн. за добу відповідно без урахування ПДВ.
Вказані рахунки були оплачені позивачем, а самі послуги - надані відповідачем, що підтверджується актами виконаних робіт (наданих послуг) № 6/116 від 04.07.2023 та № 6/117 від 04.07.2023, відповідно, підписаними та скріпленими печатками обох сторін.
У вказаних актах чітко зазначено про підтвердження факту надання вищезазначених послуг вчасно та в повному обсязі, а також зазначено, що замовник послуг, тобто Позивач, не має претензій по цим послугам.
Отже, на виконання положень законодавства, сторонами у спрощеній письмовій формі (шляхом обміну кількома документами - рахунком на оплату та актом наданих послуг) були узгоджені всі істотні умови договору про надання відповідних послуг.
Так, позивач своїми діями (фактом оплати виставлених відповідачем рахунків та підписання актів наданих послуг, із підтвердженням факту їх наданні та відсутності претензій до таких послуг) підтвердив прийняття таких умов договору та свою згоду з ними.
Отже, відповідач отримав кошти 96390 грн від позивача на законних підставах.
Щодо посилання скаржника, стосовно того, що згідно з відомостями ЄДРПОУ у відповідача відсутній відповідний КВЕД для надання вищезазначених послуг, то сам по собі цей факт не може бути підставою ні для визнання укладеного договору недійсним, ні для встановлення факту безпідставності оплати коштів за надання відповідних послуг, з урахуванням наявності доказів на підтвердження їх фактичного надання та прийняття Позивачем.
Встановлені колегією суддів під час апеляційного провадження обставини дають підстави для висновку про законність і обгрунтованність оскаржуваного рішення суду, адже воно прийнято при повному дослідженні та з`ясуванні обставин справи, та доказів на їх підтвердження, при правильному застосуванні норм матеріального права, при відсутності порушень норм процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в матеріалах даної справи та спростовуються доводами викладеними в мотивувальній частині даної постанови.
Висновки суду апеляційної інстанції.
Згідно статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Будь-яких підстав для скасування рішення господарського суду за результатами його апеляційного перегляду колегією суддів не встановлено.
За вказаних обставин оскаржуване рішення господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційні скарги - залишенню без задоволення із віднесенням витрат на оплату судового збору за подачу апеляційної скарги на скаржника.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 240, 269, 270, 275, 276-277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ»- залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 27.03.2024 у справі №916/3658/23 - залишити без змін.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕРНОВИЙ ТЕРМІНАЛ КІЛІЯ».
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у строки, передбачені статтею 288 ГПК України.
Повний текст постанови складено 20.06.2024.
Головуючий суддя Філінюк І.Г.
Суддя Аленін О.Ю.
Суддя Богатир К.В.
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2024 |
Оприлюднено | 25.06.2024 |
Номер документу | 119894864 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними надання послуг |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Філінюк І.Г.