Справа № 535/426/24
Провадження № 2/535/371/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2024 року с-ще Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді: Гуляєвої Г.М.
секретаря судових засідань Васильченко В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Котельва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
УСТАНОВИВ:
27.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтувує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 . Місцем відкриття спадщини, згідно довідки, виданої виконавчим комітетом
Великорублівської сільської ради від 11 грудня 2023 року за № 09-09/2591 є АДРЕСА_1 , де померла постійно проживала одна.
За заповітом, посвідченим 20 вересня 2021 року секретарем Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Решітник С.М. зареєстрованим в реєстрі за № 104, ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , все належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті, і на що за законом вона має право, заповідає повністю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До складу спадщини спадкодавця входить житловий будинок з надвірними будівлями,
що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1215 га, кадастровий номер 5322280801:01:001:0391, що розташована за адресою АДРЕСА_1 на території Великорублівської сільської територіальної громади, які належали померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 24.04.2010 року державним нотаріусом Котелевської ДНК Ковпак В.І., державних актів, серії ЯМ №130449, та серії Р1 №520896.
Позивач ОСОБА_1 , з 2017 року фактично проживає на території Республіки Білорусь, не є спадкоємицем першої черги за законом померлої, не має родинних зв`язків з померлою ОСОБА_2 , про наявність заповіту на свою користь дізнався тільки наприкінці 2023 року від сусідів, а саме ОСОБА_3 та його сім`ї, які піклувалися про нині покійну ОСОБА_2 , які й знайшли цей заповіт у будинку померлої та повідомили ОСОБА_1 про наявність даного заповіту.
Після того як позивач дізнався про заповіт звернувся 08.12.2023 до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Рой Т.В. через свого представника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що діє на підставі довіреності посвідченої ОСОБА_4 , нотаріусом Мінського обласного нотаріального округу 05.12.2023 року за реєстровим № 1-1472, від імені та в інтересах громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо оформлення спадкових прав після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 на час відкриття спадщини не проживав постійно за однією адресою із ОСОБА_2 , та не подавав заяву про прийняття спадщини в установлений строк, вважається таким, що не прийняв спадщину.
ОСОБА_1 з поважних причин пропустив строк прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що проживає в Білорусії, є її громадянином та за сімейними обставинами не мав можливості приїжджати в Україну та підтримувати зв`язок з ОСОБА_2 . Про її смерть дізнався вже після закінчення строку, визначеного ЦК України на прийняття спадщини.
Доказом того, що в серпні 2017 року позивач виїхав за територію України, і не повертався, є повідомлення Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України, №1936, від 14.04.2024 р.
У зв`язку із наведеним він вимушений звернутись до суду і просить встановити йому додатковий строк тривалістю 3 місяці для подання заяви до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 . Вважає цю причину пропуску шестимісячного строку на звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини поважною.
Ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області від 28.05.2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Сторони в судове засідання не з`явились.
Позивач ОСОБА_1 подав суду письмову заявув якій просив розгляд справи проводити у його відсутності.
Представник відповідача Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області подав до суду письмову заяву, згідно якої позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив суд розгляд справи проводити у його відсутності.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, оскільки в судове засідання не з`явились всі учасники справи у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України.
Згідно ч.ч. 1,4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за заявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Аналогічні положення містяться у 15 та 16 статтях ЦК України, за якими кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За матеріалами справи судом встановлено, що між сторонами склалися правовідносини з питання спадкування.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Статтею 1272 ЦК України визначені наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст.1272 ЦК України, позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:
1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст.1269 ЦК України, та набути право на спадщину відповідно до ч.5 ст.1268, ст.ст.1296-1299 ЦК України. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданим Котелевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністертва юстиції серія НОМЕР_1 від 08.02.2023 року актовий запис № 44 (а.с.27). Внаслідок смерті останньої відкрилась спадщина на належне їй майно.
Місцем відкриття спадщини, згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Великорублівської сільської ради від 11 грудня 2023 року з № 09-09/2591, ОСОБА_5 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є АДРЕСА_1 , де померла проживала постійно одна (а.с.34).
За заповітом, посвідченим 20 вересня 2021 року секретарем Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_6 зареєстрованим в реєстрі за № 104, ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , все належне їй майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме їй на день смерті, і на що за законом вона має право, заповідає повністю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.28).
До складу спадщини спадкодавця входить житловий будинок з надвірними будівлями,
що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1215 га, кадастровий номер 5322280801:01:001:0391, що розташована за адресою АДРЕСА_1 на території Великорублівської сільської територіальної громади, які належали померлій на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 24.04.2010 року державним нотаріусом Котелевської ДНК Ковпак В.І., державних актів, серії ЯМ №130449, та серії Р1 №520896 (а.с.36).
Позивач ОСОБА_1 , з 2017 року фактично проживає на території Республіки Білорусь, не є спадкоємицем першої черги за законом померлої, не має родинних зав`язків з померлою ОСОБА_2 , про наявністьзаповіту на свою користь дізнався тільки наприкінці 2023 року від сусідів, а саме ОСОБА_3 та його сім`ї, які піклувалися про нині покійну ОСОБА_2 , які й знайшли цей заповіт у будинку померлої та повідомили ОСОБА_1 про наявність даного заповіту.
08.12.2023 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Рой Т.В. через свого представника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що діє на підставі довіреності посвідченої ОСОБА_4 , нотаріусом Мінського обласного нотаріального округу 05.12.2023 року за реєстровим № 1-1472, від імені та в інтересах громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо оформлення спадкових прав після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (а.с.32-33).
В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 на час відкриття спадщини не проживав постійно за однією адресою із ОСОБА_2 , та не подавав заяву про прийняття спадщини в установлений строк, вважається таким, що не прийняв спадщину.
Виходячи з цього приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Рой Т.В. від 08.12.2023 № 613/02-31 була винесена постанова про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с.32-33).
Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) останнім заповітом, посвідченим від імен ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є заповіт, посвідчений Великорублівською сільською радою Полтавського району Полтавської області 20 вересня 2021 року за реєстровим № 104 (а.с.30).
Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 75058144 від 08.12.2023 року спадкова справа щодо майна померлої ОСОБА_2 , не заведена, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.29).
Позивач ОСОБА_1 з поважних причин пропустив строк прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що проживає в Білорусії, є її громадянином та за сімейними обставинами не мав можливості приїжджати в Україну та підтримувати зв`язок з ОСОБА_2 . Про її смерть дізнався вже після закінчення строку, визначеного ЦК України на прийняття спадщини.
Доказом того, що в серпні 2017 року позивач виїхав за територію України, і не повертався, є повідомлення Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України, №1936, від 14.04.2024 р.(а.с.42).
У відповідності до ст.346 ЦК України смерть власника є однією з підстав припинення права власності.
Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно до вимог ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Отже,оскільки існувалиоб`єктивні,непереборні,істотні труднощідля подання ОСОБА_1 заявипро прийняттяспадщини умежах передбаченогозаконодавством шестимісячногостроку,зокрема іте,що вінне проживавспільно зіспадкодавцем,не мавспільного побутуз нею,оскільки проживаєза кордоном,не являєтьсяспадкоємцем першоїчерги,не знавпро заповітна своєім`яі дізнавсяпро ньоголише наприкінці2023року вжепісля спливупередбаченого закономстроку дляприйняття спадщини,тому суд вважає, що причини названі позивачем, можна визнати поважними, враховуючи визнання позову відповідачем, суд задовольняє позовні вимоги позивача та встановлює ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. 12, 81, 200, 206, 247, 263-265 ЦПК України та на підставі ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 додатковий строк у три місяці для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Г.М. Гуляєва
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2024 |
Оприлюднено | 26.06.2024 |
Номер документу | 119949704 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Гуляєва Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні