"26" червня 2024 р. Справа № 552/3480/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2024 м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Дьоміна О.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
29.05.2024 року до Київського районного суду м. Полтави надійшла вказана позовна заява у якій позивачка просила суд позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановивши зареєстроване у встановленому порядку місце проживання відповідача, Київський районний суд м. Полтави, ухвалою від 03.06.2024 року, направив зазначену цивільну справу за підсудністю до Вишгородського районного суду Київської області.
Матеріали цивільної справи надійшли до суду 26.06.2024 року.
Дослідивши матеріали позову, суд дійшов висновку, що дана справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Вишгородського районного суду Київської області з огляду на наступне:
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України - завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованиму встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Так, звертаючись до суду з цим позовом, позивачка зазначає адресу відповідача ОСОБА_2 : АДРЕСА_1 , що також підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру за №618192 від 30.05.2024 року.
Так, 16.04.2020 Верховна Рада України прийнялаЗакон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» за №562-ІХта передбачила процедуру утворення територіальних громад.
Кабінетом Міністрів України 12.06.2020 року прийнято розпорядження за №715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області». Згідно з вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України до переліку територіальних громад Київської області включено Іванківську територіальну громаду з адміністративним центром у смт. Іванків.
Верховна Рада України Постановою від 17.07.2020 року за №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів»ліквідувала всі райони в межах областей України та утворила нові райони з визначенням затверджених Кабінетом Міністрів України територій територіальних громад, що ввійшли до їх складу. Відповідно до вказаної Постанови у Київській області утворено, зокрема, Вишгородський район (з адміністративним центром у м. Вишгород) у складі територій Вишгородської міської, Димерської селищної, Іванківської селищної, Петрівської сільської, Пірнівської сільської, Поліської селищної, Славутицької міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, як встановлено вимогами п. 3-1Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів»до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинностіПостановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 року за №807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України від 24.02.2022 року за №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року.
З огляду на зазначене, правових підстав для розгляду даної справи Вишгородським районним судом Київської області не вбачається, так як позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, тобто, вказана цивільна справа підсудна Іванківському районному суду Київської області.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції - кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначається правилами підвідомчості та підсудності.
Крім цього, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (частина першастатті 378 ЦПК України).
З огляду на зазначене, правових підстав для розгляду даної заяви Вишгородським районним судом Київської області не вбачається, так як позовні заяви подаються до суду першої інстанції за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, тобто, вказана позовна заява підсудна Іванківському районному суду Київської області.
Частина 9 ст. 187 ЦПК України наголошує, що якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст.31 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31ЦПК України - суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає передачі за територіальною підсудністю до Іванківського районного суду Київської області, за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача.
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення, випливає зі змісту ч. 3 ст. 31 ЦПК України.
У відповідності до положень ст. 32ЦПК України- спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомуст. 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Керуючись ст. ст.9,30,31,187, 261,353,354 ЦПК Українисуд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, про позбавлення батьківських прав передати за підсудністю до Іванківського районногосуду Київськоїобласті (07201, Київська область, смт. Іванків, вул. Проскури, 14а).
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених ст. 353 ЦПК України.
Окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції зокрема і щодо передачі справи на розгляд іншого суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених уч. 2 ст. 358 цього Кодексу.
Суддя О.П.Дьоміна
Суд | Вишгородський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 119992209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Вишгородський районний суд Київської області
Дьоміна О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні