ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2024 р. м. Чернівці Справа №600/3844/23-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Нафта КЛ" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Нафта КЛ" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за формою "Н" від 24.01.2023 №00000/557/24-13-04-09, складене Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки ТОВ "Євро Нафта КЛ" направив контролюючому органу податкові накладні на реєстрацію в межах граничних строків їх реєстрації, встановлених абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Вказував, що окремі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних, зазначені в акті про результати камеральної перевірки від 02.12.2022 №4351/24-13-04-09/41077745ГУ ДПС у Чернівецькій області направлялись на реєстрацію своєчасно в межах операційного дня, встановленого законодавством, за допомогою програмного забезпечення M.E.Doc. Проте, інформація щодо дати та часу відправлення електронного звіту залежить від системних налаштувань дати та часу на комп`ютері, з якого проводиться відправлення документу та фіксується в Протоколі подій. Після отримання документа контролюючим органом, формується повідомлення про доставку, в якому зазначається дата, ім`я файла та час доставки електронного звіту на поштову скриньку Державної фіскальної служби України. Дана інформація зазначається у вкладці "Доставлено в ДФС" на панелі стану документа.
Разом із цим, позивач посилався на форс мажорні обставини, такі як обстріли російською федерацією України, в тому числі й критичної інфраструктури, а саме енергосистеми, у зв`язку з чим існували технологічні проблеми та нестабільна робота електромережі та як похідної мережі інтернет, через що були запроваджені стабілізаційні відключення по всій території України. Крім того часті, тривалі повітряні тривоги змушували працівників ТОВ "Євро Нафта КЛ" перебувати в бомбосховищах, що в впливало на нормальний графік роботи підприємства та виконання працівниками своїх функціональних обов`язків, в тому числі й спричинило порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Окрім цього, позивач посилався на те, що Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України, щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення.
На думку позивача, порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом №2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15.01.2023 включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що за результатами перевірки позивача встановлено порушення в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН. У зв`язку із цим, до платника податку ТОВ "Євро Нафта КЛ" було застосовано штрафні санкції у розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної податкових накладних, в сумі 60240,05 грн.
Стосовно посилань позивача на Закон України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" від 12.01.2023 №2876-ІХ, яким підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктами 89 та 90, змінені розміри штрафу, відповідач вказував, що визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом №2876-ІХ, та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Щодо посилань ТОВ "Євро Нафта КЛ" у позові на неможливість виконання обов`язків внаслідок настання форс-мажорних обставин, відповідач вказував, що у відповідності до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у п.п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення ПК України", відповідач вказував, що жодних заяв та підтверджуючих документів від ТОВ "Євро Нафта КЛ" до ГУ ДПС у Чернівецькій області щодо неможливості виконання податкових обов`язків, пов`язаних з реєстрацією ПН в ЄРПН, не надходило.
У додаткових поясненнях, наданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, відповідач наголошував на тому, що до 07.02.2023 (до дня набрання Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ чинності) граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначались п.201.10 ст.201 ПК України, а з 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних визначаються п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ.
За порушення визначених п.201.10 ст.201 ПК України граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає застосуванню штраф у порядку п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, а за порушення визначених п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає застосуванню штраф у порядку п.90 підрозділу 2 Розділу ХХ ПК України у редакції Закону України від 12.01.2023 №2876-ІХ.
Ухвалою суду від 12.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Нафта КЛ" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Чернівецькій області як платник податків.
Як вбачається із матеріалів справи, на підставі п.п. 19-1.1.1, п.п. 19-1.1.2, п. 19-1.1 ст. 19-1, п.п. 20.1.4, п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, головним державним інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДПС у Чернівецькій області Сумарюк К., проведено перевірку ТОВ "Євро Нафта КЛ" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Перевірку проведено з 02.12.2022 по 02.12.2022 у приміщенні ГУ ДПС в Чернівецькій області, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А.
За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних від 02.12.2022 №4351/24-13-04-09/41077745, у якому зафіксовано встановлення порушення п.201.10. ст.201 ПК України та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 ХХ "Перехідні положення" ПК України в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄДРПН, складених у період: 28.02.2022 - 01.06.2022; зареєстровані у період: 04.07.2022 - 20.07.2022.
Зокрема, в акті зазначено, що позивачем за лютий, травень, червень 2022 року:
- податкову накладну №318 від 28.02.2022 зареєстровано 20.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 6, сума ПДВ 53,33 грн;
- податкову накладну №1 від 31.05.2022 зареєстровано 20.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 6, сума ПДВ 3764,93 грн.
- податкову накладну №83 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3328,98 грн;
- податкову накладну №56 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 11880,29 грн;
- податкову накладну №76 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 7765,74 грн;
- податкову накладну №51 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 15791,28 грн;
- податкову накладну №82 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3495,03 грн;
- податкову накладну №86 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3247,49 грн;
- податкову накладну №79 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 9891,59 грн;
- податкову накладну №94 від 12.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1993,11 грн;
- податкову накладну №90 від 12.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 11530,59 грн;
- податкову накладну №71 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3986,30 грн;
- податкову накладну №84 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1236,45 грн;
- податкову накладну №93 від 12.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 5496,36 грн;
- податкову накладну №80 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 15458,03 грн;
- податкову накладну №72 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2002,84 грн;
- податкову накладну №95 від 12.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 4685,70 грн;
- податкову накладну №63 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 247,29 грн;
- податкову накладну №87 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2060,75 грн;
- податкову накладну №55 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 333,84 грн;
- податкову накладну №64 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 15434,70 грн;
- податкову накладну №58 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1476,64 грн;
- податкову накладну №46 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2060,75 грн;
- податкову накладну №66 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3794,39 грн;
- податкову накладну №57 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2617,90 грн;
- податкову накладну №97 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 6833,17 грн;
- податкову накладну №73 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 156,95 грн;
- податкову накладну №43 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 206,07 грн;
- податкову накладну №75 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 13881,31 грн;
- податкову накладну №52 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 206,07 грн;
- податкову накладну №77 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2394,29 грн;
- податкову накладну №70 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1159,17 грн;
- податкову накладну №45 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 52,32 грн;
- податкову накладну №49 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 60,71 грн;
- податкову накладну №105 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3283,95 грн;
- податкову накладну №108 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 364,99 грн;
- податкову накладну №110 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 6021,15 грн;
- податкову накладну №111 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 21736,55 грн;
- податкову накладну №103 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 6338,71 грн;
- податкову накладну №74 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 41,21 грн;
- податкову накладну №118 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 784,92 грн;
- податкову накладну №67 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 207,68 грн;
- податкову накладну №53 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 105,07 грн;
- податкову накладну №106 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 373,82 грн;
- податкову накладну №107 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 855,69 грн;
- податкову накладну №44 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 13047,05 грн;
- податкову накладну №88 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 6096,28 грн;
- податкову накладну №119 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 23273,05 грн;
- податкову накладну №99 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1597,32 грн;
- податкову накладну №59 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 392,29 грн;
- податкову накладну №116 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 654,21 грн;
- податкову накладну №42 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 123,64 грн;
- податкову накладну №50 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1479,62 грн;
- податкову накладну №48 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 248,54 грн;
- податкову накладну №47 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 15860,88 грн;
- податкову накладну №100 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 266,20 грн;
- податкову накладну №85 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 12429,49 грн;
- податкову накладну №81 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3100,50 грн;
- податкову накладну №102 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 20550 грн;
- податкову накладну №69 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 455,33 грн;
- податкову накладну №89 від 11.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1629,36 грн;
- податкову накладну №96 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 22555,88 грн;
- податкову накладну №40 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 173,32 грн;
- податкову накладну №112 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 3193,73 грн;
- податкову накладну №60 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 787,21 грн;
- податкову накладну №98 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 745,79 грн;
- податкову накладну №62 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 408,19 грн;
- податкову накладну №61 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 234,93 грн;
- податкову накладну №92 від 12.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 8506,68 грн;
- податкову накладну №54 від 08.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1222,73 грн;
- податкову накладну №65 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 82,43 грн;
- податкову накладну №41 від 07.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 492,88 грн;
- податкову накладну №78 від 10.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 8871,37 грн;
- податкову накладну №104 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 22905,64 грн;
- податкову накладну №68 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 11736,91 грн;
- податкову накладну №117 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 1059,64 грн;
- податкову накладну №91 від 12.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2538,89 грн;
- податкову накладну №113 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 576,91 грн;
- податкову накладну №115 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 644,84 грн;
- податкову накладну №124 від 09.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 297,67 грн;
- податкову накладну №120 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 4828,59 грн;
- податкову накладну №109 від 14.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 20056,93 грн;
- податкову накладну №101 від 13.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 535 грн;
- податкову накладну №114 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 2511,73 грн;
- податкову накладну №121 від 15.06.2022 зареєстровано 04.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 910,26 грн;
- податкову накладну №16 від 02.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 4, сума ПДВ 910,26 грн;
- податкову накладну №125 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 288,50 грн;
- податкову накладну №14 від 02.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 1499,94 грн;
- податкову накладну №33 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 60,71 грн;
- податкову накладну №27 від 04.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 9265,43 грн;
- податкову накладну №24 від 04.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 1512,59 грн;
- податкову накладну №22 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 11398,37 грн;
- податкову накладну №17 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 185,83 грн;
- податкову накладну №20 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 8740,60 грн;
- податкову накладну №26 від 04.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 8504,85 грн;
- податкову накладну №122 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 497,93 грн;
- податкову накладну №1 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 121,22 грн;
- податкову накладну №37 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 16118,63 грн;
- податкову накладну №2 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 1763,93 грн;
- податкову накладну №36 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 453,36 грн;
- податкову накладну №34 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 164,86 грн;
- податкову накладну №31 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 398,54 грн;
- податкову накладну №29 від 05.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 21389,54 грн;
- податкову накладну №35 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 162504,20 грн;
- податкову накладну №12 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 159,10 грн;
- податкову накладну №21 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 3794,39 грн;
- податкову накладну №39 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 10,99 грн;
- податкову накладну №3 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 522,06 грн;
- податкову накладну №7 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 52,33 грн;
- податкову накладну №123 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 2765,91 грн;
- податкову накладну №23 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 10068,22 грн;
- податкову накладну №18 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 342,08 грн;
- податкову накладну №28 від 05.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 68,30 грн;
- податкову накладну №38 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022 року, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 247,29 грн;
- податкову накладну №5 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 17683,62 грн;
- податкову накладну №19 від 03.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 155,57 грн;
- податкову накладну №25 від 04.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 641,97 грн;
- податкову накладну №10 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 7419,83 грн;
- податкову накладну №9 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 2513,87 грн;
- податкову накладну №13 від 02.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 11026,91 грн;
- податкову накладну №11 від 02.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 165,66 грн;
- податкову накладну №30 від 05.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 12569,24 грн;
- податкову накладну №15 від 02.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 8888,41 грн;
- податкову накладну №32 від 06.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 136,60 грн;
- податкову накладну №8 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 412,15 грн;
- податкову накладну №6 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 4203,93 грн;
- податкову накладну №4 від 01.06.2022 зареєстровано 05.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 5, сума ПДВ 2885,05 грн (а.с. 194-197).
На підставі висновків акта перевірки від 02.12.2022 №4351/24-13-04-09/41077745, Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області 24.01.2023 винесено податкове повідомлення-рішення №00000/557/24-13-04-09, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 10 % у сумі 602400,03 грн (а.с. 34).
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачем подано до ДПС України скаргу, в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення №00000/557/24-13-04-09 від 24.01.2023 (а.с. 42-44).
Рішенням Державної податкової служби України від 24.03.2023 №7325/6/99-00-06-03-01-06 продовжено строк розгляду скарги (а.с. 45).
Рішенням про результати розгляду скарги від 03.05.2023 №10774/6/99-00-06-03-01-06 скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №00000/557/24-13-04-09 від 24.01.2023 без змін (а.с. 46-53).
Вважаючи податкове повідомлення-рішення №00000/557/24-13-04-09 від 24.01.2023 протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом про його скасування.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02 грудня 2010 року (далі - ПК України).
Відповідно до підп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Згідно п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО (абзац перший підп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України).
Абзацом другим цієї норми передбачено, що предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.
Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України).
За приписами п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
При цьому, відповідно до абз. 4 цього ж п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Згідно абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З аналізу викладених норм слідує, що позивач зобов`язаний зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений Кодексом строк, а доказом реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної.
Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість;
податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою;
податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної;
податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної.
Отже, допущення платником податку податкового правопорушення щодо не реєстрації/не своєчасної реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу.
Окрім цього, суд зазначає, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, за не своєчасну реєстрацію податкових накладних, передбаченого ст. 201 ПК України та згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, до позивача застосовано штрафні санкції на суму 60240,05 грн.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 №533- IX (далі - Закон № 533- IX).
У зв`язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 №540-IX та Закону України від 13.05.2020 №591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту: "За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
При цьому, карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року №211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв`язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції: "У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Законом №2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
За таких підстав, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 30.01.2024 по справі № 280/4484/23.
Отже, нормами ПК України передбачено звільнення від відповідальності платників податків, які зареєстрували податкові накладні до 15 липня 2022 року, якщо дата складання таких накладних припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, проведеною перевіркою, згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних, встановлено, що позивачем зареєстровано податкові накладні, розрахунки коригування до них в ЄРПН із порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних, а саме: за лютий - травень 2022 року: податкову накладну №318 від 28.02.2022 зареєстровано 20.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 6, сума ПДВ 53,33 грн; податкову накладну №1 від 31.05.2022 зареєстровано 20.07.2022, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН - 6, сума ПДВ 3764,93 грн.
Таким чином, оскільки податкові накладні №318 від 28.02.2022 та №1 від 31.05.2022 складені ТОВ "Євро Нафта КЛ" в період з 01 лютого 2022 по 31 травня 2022 року, проте зареєстровані після 15 липня 2022 року, позивач, відповідно до приписів підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України у редакції Закону №2836-IX), не підлягає звільненню від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію таких накладних.
При цьому, суд зауважує, що з урахуванням вищезазначених приписів законодавства, для реєстрації ТОВ "Євро Нафта КЛ" податкових накладних №83 від 11.06.2022, №56 від 08.06.2022, №76 від 10.06.2022, №51 від 08.06.2022 , №82 від 11.06.2022, №86 від 11.06.2022, №79 від 10.06.2022, №94 від 12.06.2022, №90 від 12.06.2022, №71 від 10.06.2022, №84 від 11.06.2022, №93 від 12.06.2022, №80 від 11.06.2022, №72 від 10.06.2022, №95 від 12.06.2022, №63 від 09.06.2022, №87 від 11.06.2022, №55 від 08.06.2022, №64 від 09.06.2022, №58 від 09.06.2022, №46 від 07.06.2022, №66 від 09.06.2022, №57 від 09.06.2022, №97 від 13.06.2022, №73 від 10.06.2022, №43 від 07.06.2022, №75 від 10.06.2022, №52 від 08.06.2022, №77 від 10.06.2022, №70 від 09.06.2022, №45 від 09.06.2022, №49 від 08.06.2022, №105 від 14.06.2022, №108 від 14.06.2022, №110 від 14.06.2022, №111 від 15.06.2022, №103 від 13.06.2022, №74 від 10.06.2022, №118 від 15.06.2022, №67 від 09.06.2022, №53 від 08.06.2022, №106 від 14.06.2022, №107 від 14.06.2022 №44 від 07.06.2022, №88 від 11.06.2022, №119 від 15.06.2022, №99 від 13.06.2022, №59 від 09.06.2022, №116 від 15.06.2022, №42 від 07.06.2022, №50 від 08.06.2022, №48 від 08.06.2022, №47 від 07.06.2022, №100 від 13.06.2022, №85 від 11.06.2022, №81 від 11.06.2022, №102 від 13.06.2022, №69 від 09.06.2022, №89 від 11.06.2022, №96 від 13.06.2022, №40 від 07.06.2022, №112 від 15.06.2022, №60 від 09.06.2022, №98 від 13.06.2022, №62 від 09.06.2022, №61 від 09.06.2022, №92 від 12.06.2022, №54 від 08.06.2022, №65 від 09.06.2022, №41 від 07.06.2022, №78 від 10.06.2022, №104 від 14.06.2022, №68 від 09.06.2022, №117 від 15.06.2022, №91 від 12.06.2022, №113 від 15.06.2022, №115 від 15.06.2022, №124 від 09.06.2022, №120 від 15.06.2022, №109 від 14.06.2022, №101 від 13.06.2022, №114 від 15.06.2022, №121 від 15.06.2022, №16 від 02.06.2022, №125 від 03.06.2022, №14 від 02.06.2022, №33 від 06.06.2022, №27 від 04.06.2022, №24 від 04.06.2022, №22 від 03.06.2022, №17 від 03.06.2022, №20 від 03.06.2022, №26 від 04.06.2022, №122 від 01.06.2022, №1 від 01.06.2022, №37 від 06.06.2022, №2 від 01.06.2022, №36 від 06.06.2022, №34 від 06.06.2022, №31 від 06.06.2022, №29 від 05.06.2022, №35 від 06.06.2022, №12 від 03.06.2022, №21 від 03.06.2022, №39 від 06.06.2022, №3 від 01.06.2022, №7 від 01.06.2022, №123 від 03.06.2022, №23 від 03.06.2022, №18 від 03.06.2022, №28 від 05.06.2022, №38 від 06.06.2022, №5 від 01.06.2022, №19 від 03.06.2022, №25 від 04.06.2022, №10 від 01.06.2022, №9 від 01.06.2022, №13 від 02.06.2022, №11 від 02.06.2022, №30 від 05.06.2022, №15 від 02.06.2022, №32 від 06.06.2022, №8 від 01.06.2022, №6 від 01.06.2022, №4 від 01.06.2022, складених після 31 травня 2022 застосовуються загальні правила щодо строку їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, які визначені абз. 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме реєстрація повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.
Однак вказані приписи ст. 201 ПК України при реєстрації податкових накладних складених в червні 2022, позивачем дотримані не були.
За таких підстав, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням ДПС в Чернівецькій області правомірно застосовано до ТОВ "Євро Нафта КЛ" штрафні (фінансові) санкції, визначені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Щодо позиції позивача про застосування розміру штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, суд зазначає наступне.
До Податкового кодексу України Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ "Про внесення змін до розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування, який набрав чинності 08.02.2023, були внесені зміни (далі Закон - №2876-ІХ)
Так, п. 89 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-ІХ) передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Отже, вказаними змінами на період дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування установлено відмінні від пункту 201.10 статті 201 ПК України граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН (збільшені у порівнянні із загальними строками, визначеними пунктом 201.10.статті 201 ПК України).
Згідно з п. 90 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-ІХ) тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" 24.02.2022 №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, вказаними змінами також зменшено розміри штрафів та визначено граничні строки реєстрації податкових накладних, що можуть накладатися на платників ПДВ за порушення ними відповідних граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
При цьому законодавцем не указано окремо конкретної календарної дати, з якої п. 89, 90 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-ІХ) підлягають застосуванню. Вказаний Закон не містить прямої вказівки про надання зворотної дії в часі (наприклад, як Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України" від 13.12.2022 N 2836-IX, чинний з 03.01.2023, яким передбачено, що норми абзаців другого - вісімнадцятого підпункту 4 пункту 4 розділу I цього Закону (щодо змін до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України) застосовуються починаючи з 27 травня 2022 року).
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у Рішенні у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів від 9 лютого 1999 року №1-рп/1999, дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Конституційний суд зазначив, що це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Суд зауважує, що Законом №2876-ІХ не визначено особливостей застосування тих чи інших положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись. Відтак, положення п. 89, 90 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-ІХ) підлягають застосуванню до тих правовідносин, котрі виникнуть у часі після набрання чинності нормами Закону №2876-ІХ, тобто після 08.02.2023.
Таким чином, до 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН визначались пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а з 08.02.2023 граничні строки реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН визначаються пунктом 89 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-IX).
Наведене дає підстави для висновку, що за порушення визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН підлягає застосуванню штраф згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а за порушення визначених пунктом 89 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-ІХ) граничних строків реєстрації податкової накладної (та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної) в ЄРПН підлягає застосуванню штраф згідно пункту 90 підрозділу 2 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України (у редакції Закону №2876-ІХ).
При цьому суд звертає увагу на те, що податкові накладні, які були предметом перевірки, виписані позивачем задовго до 08.02.2023, відповідно, й порушення позивачем граничних строків реєстрації таких податкових накладних у ЄРПН припадають на період до дати набрання чинності Законом №2876-ІХ (тобто до 08.02.2023), що тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу саме у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Отже, оскільки станом на день винесення відповідачем оскаржуваного позивачем рішення 24.01.2023 - діяли (були чинними) положення пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, якими передбачалася відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, що фактично мало місце у даній справі, то податковим органом правомірно застосовано до позивача штраф саме згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Поряд із цим, суд також вважає необґрунтованими посилання позивача на лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, як на підставу для звільнення від фінансової відповідальності, з огляду на наступне.
Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, та переліків документів на підтвердження (далі Порядок № 225).
Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов`язків тощо.
Згідно Порядку №225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку на підставі відповідної заяви платника податків.
Посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов`язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Листом Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Таким чином, даний лист встановлює, що військова агресія рф є форс-мажорною обставиною з 24.02.2022 та може слугувати підставою для звільнення суб`єкта господарювання від відповідальності за невиконання обов`язків в т.ч. і подання податкової звітності лише у разі коли не виконання такого обов`язку зумовлено саме військовою агресією рф.
При цьому, суд зазначає, що Торгово-промисловою палатою України (далі також ТПП) встановлено спрощену процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Зокрема, на офіційному веб-сайті ТПП "https://ucci.org.ua/press-center/ucci-news/protsedura-zasvidchennia-fors-mazhornikh-obstavin-z-28-02-2022" роз`яснено, що з метою позбавлення обов`язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (мається на увазі лист №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022).
Також ТПП зазначено, що даний лист, особа, яка порушує свої зобов`язання, у зв`язку із обставинами пов`язаними із військовою агресією російської федерації проти України, в період дії введеного воєнного стану, має право долучати до свого повідомлення про форс-мажорні обставини, які унеможливили виконання зобов`язань за умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів у встановлений термін для можливості обґрунтованого перенесення строків виконання зобов`язань та вирішення спірних питань мирним шляхом. При цьому, у разі необхідності, сторона, яка порушила свої зобов`язання в період дії форс-мажорних обставин, також має право звертатися до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП за отриманням відповідного Сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) дотримуючись порядку встановленого Регламентом https://ucci.org.ua/dokumienti-dlia-zavantazhiennia за кожним зобов`язанням окремо.
Верховний Суд в постановах 23.02.2022 по справі №922/2897/21, від 04.06.2022 по справі №922/2394/21 зазначив, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні скаржник, який посилається на них, як на підставу неможливості належного виконання зобов`язання, повинен довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку.
Однак, позивачем не надано будь-яких доказів на підтвердження звернення до Головного управління ДПС в Чернівецькій області з відповідним повідомленням про наявність форс-мажорних обставин, які унеможливили виконання обов`язку щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, так само як не надано доказів отримання у ТПП сертифіката про форс-мажорні обставини через збройну агресію рф.
З огляду на викладене, суд вважає, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, контролюючий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом, а тому таке податкове повідомлення-рішення є правомірним та підстави для його скасування відсутні.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач не довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач надав належні, допустимі та достовірні докази на підтвердження своїх доводів.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
У відповідності до ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, то у суду відсутні підстави для вирішення питання про розподіл судового збору.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Нафта КЛ" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити.
Згідно статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Нафта Кл" (вул. Південно-Кільцева, буд. 51-А, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 41077745);
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 44057187).
Суддя В.О. Григораш
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 120000847 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Григораш Віталій Олександрович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Григораш Віталій Олександрович