Рішення
від 24.06.2024 по справі 935/777/24
КОРОСТИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 935/777/24

Провадження № 2/935/545/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

24 червня 2024 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Янчук В.В.,

за участю секретаря - Кумечко С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залу суду в м. Коростишів у порядку спрощеного позовного провадженні з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Добробут» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за договором кредиту, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувсь до суду з вказаним вище позовом, у якому просить суд стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на свою користь заборгованість у розмірі 12020,82 грн., яка складається з 9653,37 грн. сума основного боргу та 2367,45 грн. нарахована плата за користування кредитом та стягнути в солідарному порядку з відповідачів судові витрати в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позову зазначили, що 13 березня 2020 року між Кредитною спілкою "Добробут" та ОСОБА_1 було укладено договір кредиту № 1198, відповідно до якого кредитна спілка надала йому кредит в сумі 22 530 грн. строком на 12 місяців, тобто до 13 березня 2021 року. Поручителями виступили: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Зазначили, що відповідно до договорів поруки боржник та поручителі у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, відповідають перед кредитором як солідарні боржники в повному обсязі, включаючи сплату основного боргу, відсотків. За умовами п. 3.1 плата за користування кредитом (проценти) є фіксованою і становить 62.00 % річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом. Проценти нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом за виключенням дня отримання кредиту та включаючи дату його повернення. Однак ОСОБА_1 , зобов?язання за договором кредиту не виконував, порушив графік сплати кредиту, що призвело до його невиконання, а тому вимушені звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 10.04.2024 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 01.05.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача КС"Добробут" в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлені належним чином. До суду, Голова Правління КС`Добробут, подав заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві. Не заперечує щодо ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , в судове засідання повторно не з`явились, про час і місце слухання справи повідомлялись завчасно належним чином, рекомендованою кореспонденцією, та у відповідності до ч. 11 ст. 128 ЦПК України, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті судової влади України, з опублікуванням якого особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомила, заяви про слухання справи у її відсутності не подавали, а також від останніх не надходило і відзиву відносно позовних вимог. Тому зі згоди сторони позивача суд ухвалює рішення в порядку заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.ст. 280-281 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 13 березня 2020 року між відділенням «Відокремлений структурний підрозділ Кредитної спілки «Добробут» м. Коростишів» та ОСОБА_1 укладено договір про споживчий кредит № 1198 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, відповідно до якого кредитна спілка надала йому кредит в сумі 22 530 грн. строком на 12 місяців (а. с. 4-6).

Для забезпечення договору кредиту № 1198 від 13 березня 2020 року між відділенням «Відокремлений структурний підрозділ Кредитної спілки «Добробут» м. Коростишів» та ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 були укладені договори поруки від 13 березня 2020 року, відповідно до умов яких, поручителі зобов`язалися відповідати перед кредитором в повному обсязі за своєчасне і повне виконання зобов`язань боржником за кредитним договором, що укладений між кредитором і боржником (а.с. 15-18)

Відповідно до видаткового касового ордеру від 13.03.2020 року № 62 ОСОБА_1 отримав 22 530 грн. на підставі договору №1198 від 13 березня 2020 року (а.с.19).

Статтею 526 ЦК Українипередбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першоїстатті 1054 ЦК Україниза кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина першастатті 1048 ЦК України).

Згідностатті 553 ЦК Україниза договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.

Статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки» № 2908-III, (який діяв станом на дату виникнення спірних відносин) визначено, щокредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Статтею 6Закону України «Про кредитні спілки» визначено, щокредитна спілка створюється на підставі рішення установчих зборів. Чисельність засновників (членів) кредитної спілки не може бути менше ніж 50 осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути членами кредитної спілки та об`єднані хоча б за однією з таких ознак: мають спільне місце роботи чи навчання або належать до однієї професійної спілки, об`єднання професійних спілок, іншої громадської чи релігійної організації або проживають в одному селі, селищі, місті, районі, області.

Згідно положеньст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, об`єднані хоча б за однією з ознак, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону, мають повну цивільну дієздатність, з урахуванням обмежень, передбачених частиною другою цієї статті.

Не можуть бути прийняті до кредитної спілки особи, які за рішенням суду визнані недієздатними або обмежено дієздатними, особи, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі, а також особи, що мають непогашену судимість за корисливі злочини.

Прийняття до кредитної спілки та виключення з її складу провадяться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки, крім випадків припинення членства у зв`язку із смертю особи або виключенням члена за рішенням загальних зборів у разі порушення ним статуту кредитної спілки.

Членство у кредитній спілці настає з дня сплати особою вступного та обов`язкового пайового внесків у порядку, передбаченому статутом кредитної спілки. В першу чергу сплачується вступний внесок. У разі коли вступний та обов`язковий пайовий внески сплачено у різні дні, першим днем членства вважається день сплати обов`язкового пайового внеску.

У разі припинення членства фізичної особи у кредитній спілці вступний внесок їй не повертається. Повернення обов`язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.

Члени кредитної спілки несуть відповідальність за зобов`язаннями кредитної спілки лише у межах їх пайових внесків.

Статтею 11 Закону України «Про кредитні спілки» № 2908-III визначено, що члени кредитної спілки мають право зокрема одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту.

Стаття 21 Закону України «Про кредитні спілки» № 2908-III, вказує на особливості господарської діяльності кредитної спілки. Так кредитна спілка відповідно до свого статуту зокрема приймає вступні та обов`язкові пайові та інші внески від членів спілки; надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі. Отримувати кредити від імені членів кредитної спілки можуть також фермерські господарства та приватні підприємства, які знаходяться у їх власності. Розмір кредиту, наданого одному члену кредитної спілки, не може перевищувати 20 відсотків від капіталу кредитної спілки;

У відповідності до ч. 3ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі №372/51/16-ц зроблено правовий висновок про те, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно доЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

З наведених норм вбачається, що діяльність кредитних спілок як фінансової установи та право її здійснювати діяльність з надання фінансових послуг зокрема надання коштів у позику фізичним особам нерозривно пов`язано із членством таких осіб у даній кредитній спілці.

Однак позивачем не надано суду доказів того, що ОСОБА_1 є членом Кредитної спілки "Добробут". До позову не було долучено заяви щодо його вступу до кредитної спілки. Не надано доказів сплати відповідачем відповідних внесків на підтвердження його статусу учасника спілки, адже набуття членства у кредитній спілці настає з дня повної сплати особою вступного та обов`язкового пайового внесків у порядку, визначеному статутом кредитної спілки. Матеріали справи не містятьбудь-яких відомостей (облікового запису чи картки) ОСОБА_1 якчлена кредитної спілки. За таких обставин у задоволенні позову Кредитної спілки "Добробут" слід відмовити.

Враховуючи положеннястатті 141 ЦПК Українита висновки суду про відмову в задоволенні позовних вимог, судові витрати понесені стороною позивача розподілу не підлягають.

На підставі викладеного вище і керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 245, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Кредитної спілки «Добробут» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за договором кредиту - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне рішення суду складено: 24.06.2024 року

Учасники справи:

Позивач: Кредитна спілка «Добробут», ЄДРПОУ 25837443, місцезнаходження: пров. Кооперативний,2б, м. Баранівка, Житомирської області.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 .

Суддя В.В. Янчук

СудКоростишівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення24.06.2024
Оприлюднено28.06.2024
Номер документу120012050
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —935/777/24

Рішення від 24.06.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні