Справа № 385/624/24
Провадження № 2/385/298/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.06.2024 року м. Гайворон
Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Венгрина М. В.,
секретар судового засідання Шевченко Л. О.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Гайворон в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
встановив:
Стислий виклад позиції сторін
позиція позивача
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 після смерті чоловіка ОСОБА_4 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування своїх вимог щодо предмета спору позивачка покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Могильне Голованівського району Кіровоградської області помер її чоловік - ОСОБА_4 , про що в книзі реєстрації актів про смерть 13.01.2021 було зроблено відповідний запис № 26, підтвердженням чого є копія свідоцтва про смерть, виданого Могильненською сільською радою Гайворонського району Кіровоградської області. Єдиними спадкоємцями за законом першої черги являються сторони по справі, а саме дружина - ОСОБА_5 та діти - ОСОБА_3 та ОСОБА_6 .
Позивач прийняла спадщину відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, тобто шляхом спільного проживання на час відкриття спадщини.
Відповідач ОСОБА_3 прийняла спадщину відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, тобто шляхом спільного проживання на час відкриття спадщини, але за юридичної необізнаності до закінчення шестимісячного строку з дня відкриття спадщини не подала заяву про відмову від прийняття спадщини, оскільки приймати її не бажає.
ОСОБА_7 прийняла спадщину шляхом подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини в установлений законом строк та порядок згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України.
Після смерті спадкодавця відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 3,8702 га, кадастровий номер 3521183600:02:000:0014, яка знаходиться на території Мощенської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, житловий будинок з господарськими та побутовими спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та автомобіль OPEL «ASTRA» д.н.з. НОМЕР_1 .
Позивач бажає визнати право власності на житловий будинок з господарськими та побутовими спорудами що розташований за адресою: вул. Святопокровська Кіровоградської області, чого не заперечують відповідачі, оскільки відповідач ОСОБА_3 взагалі спадщину приймати не бажає, так як вчасно не подала заяву про відмову від прийняття спадщини, але державним нотаріусом позивачу було відмовлено в зв`язку з наявністю інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
Відповідач ОСОБА_7 також не заперечує, щоб даний житловий будинок дістався їй матері ОСОБА_8 , оскільки рішенням Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 26.01.2023 року визнано за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування за законом на земельна ділянка площею 3,8702 га, кадастровий номер 3521183600:02:000:0014, яка знаходиться на території Могильненської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, після смерті батька ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При зверненні позивача до державного нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 їй було відмовлено у видачі такого у зв`язку з наявністю іншого спадкоємця.
позиція відповідачів
Відповідачі правом на подання відзиву не скористалися. 11.06.2024 подали до суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, позов визнають, не заперечили щодо винесення рішення з підготовчого судового засідання .
Заяви та клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі, процесуальні дії у справі
Ухвалою від 24.04.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк п`ять днів для усунення недоліків позовної заяви.
25.04.2024 до суду надійшло клопотання про усунення недоліків зазначених в ухвалі від 24.04.2024.
Ухвалою від 29.04.2024 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні а також витребувано з Гайворонської державної нотаріальної контори спадкову справу.
01.05.2024 з нотаріальної контори до суду надійшла копія спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Представник позивача адвокат Волощук В. В. 27.05.2024 подав до суду письмову заяву про розгляд справи за відсутності позивача та її представника, позов підтримує просить задовольнити.
Ухвалою підготовчого засідання від 27.05.2024 підготовче судове засідання відкладено на 14.06.2024, зобов`язано позивача надати суду докази на підтвердження обставин, які стосуються предмету спору.
11.06.2024 відповідачі подали до суду письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, позов визнають, не заперечили щодо винесення рішення з підготовчого судового засідання.
Представник позивачки 14.06.2024 подав клопотання про доручення письмових доказів витребуваних судом та про проведення підготовчого засідання за його відсутності та відсутності позивачки, позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідно до ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи визнання позову обома відповідачками, заяву представника позивача, суд вважає за можливим ухвалити рішення в підготовчому засіданні.
Згідно з ч .2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Зміст спірних правовідносин
Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з наявністю у позивачки права на спадкування за законом і неможливістю реалізації цього права через відмову нотаріуса у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Положенням статті 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті
Згідно з приписами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до положень статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з частиною 1 та 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч.2 ст.1272 ЦК України за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно дост.1278ЦК України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини, оцінка суду
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що стверджується даними свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_2 (а.с.6).
Спадкоємцями за законом згідно першої черги спадкування після смерті ОСОБА_4 на момент його смерті були його дружина - ОСОБА_1 та діти - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Факт родинних відносин між ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та померлим ОСОБА_4 стверджується даними свідоцтв про народження ОСОБА_1 виданого 09.02.2021 Серія НОМЕР_3 та ОСОБА_9 виданого 08.06.2005 Серія НОМЕР_4 з яких вбачається, що у відомостях про батьків їх батьком записаний ОСОБА_4 (а.с. 7,9).
Згідно даних свідоцтва про шлюб, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уклала шлюб з ОСОБА_10 та змінила прізвище на ОСОБА_11 (а.с. 8).
Згідно даних витягу з книги реєстрації шлюбів, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 уклала шлюб з Боїчич Деян та змінила прізвище на ОСОБА_12 (а.с. 10).
Згідно свідоцтва № 529 від 22.10.2009 про право особистої власності на житловий будинок, ОСОБА_4 належить житловий будинок на АДРЕСА_1 (а.с.21), вартість якого відповідно звіту проведення незалежної оцінки житлового будинку становить 139391,58 грн. (а.с. 22-23).
З спадкової справи № 234/2021 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , вбачається, що відповідач у справі ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4 шляхом подачі заяви про прийняття спадщини до Гайворонської державної нотаріальної контори. А позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_3 прийняла спадщину шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується копією довідки Заваллівської селищної ради Голованівського району Кіровоградської області № 1390 від 29.04.2021 року .
Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом судом не встановлено та до нотаріальної контори не звертались.
З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) вбачається, що за вказаним параметрами запиту у Спадковому реєстрі інформація відсутня.
З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі вбачається, що у такому значиться інформація про відкриту спадкову справу до майна померлого ОСОБА_4 . Гайворонською районною державною нотаріальною конторою Кіровоградської області за № 67959628.
Рішенням Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 26.01.2023 в справі № 385/1496/22 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом за ОСОБА_2 визнано право власності на земельну ділянку площею 3,8702 га з кадастровим номером 3521183600:02:000:0014 після смерті батька ОСОБА_4 (а.с. 13-15), яке зареєстровано за індексним номером витягу 336960169 від 26.06.2023, в графі відомості про власника, власником земельної ділянки площею 3,8702 га з кадастровим номером 3521183600:02:000:0014 вказано ОСОБА_2 (а.с.16).
Відповідачі у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_13 бажають, щоб позивач у справі ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право власності за законом на будинок в цілому, що вбачається з поданих ними заяв.
При зверненні позивача до державного нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 їй було відмовлено у видачі такого (а.с. 12).
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норм права
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.3 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову, якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права свободи чи інтереси інших осіб.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).
Відповідно до роз`яснень, що містяться у п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Окрім цього, згідно роз`яснень, викладених в пункті 3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК). Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Позивач у справі ОСОБА_1 є спадкоємцем згідно першої черги спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4 та має право на прийняття спадщини, яка відкрилася після його смерті, що повністю визнається відповідачами у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . З огляду на відмову нотаріуса у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 , наявність рішення суду, яким визнано право власності в порядку спадкування на частину спадкового майна за ОСОБА_2 , визнання позову відповідачами заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню та слід визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За таких обставин суд доходить висновку, що визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому підстав у відмові у визнанні позову відповідачами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не вбачає.
Керуючись ст. 13, 81, 89, 141, 206, 263, 354-356 ЦПК України,
ухвалив:
позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) та ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_4 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду або через Гайворонський районний суд Кіровоградської області.
Учасник справи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст судового рішення складено 26.06.2024.
Суддя: М. В. ВЕНГРИН
Дата документу 14.06.2024
Суд | Гайворонський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2024 |
Оприлюднено | 28.06.2024 |
Номер документу | 120012910 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Гайворонський районний суд Кіровоградської області
ВЕНГРИН М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні