Ухвала
від 29.01.2024 по справі 504/2250/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/2250/23

Номер провадження 2/504/748/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2024смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Вінської Н.В.

за участю секретаря судового засідання Коцар А.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду смт. Доброслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 діючої в інтересах недієздатного ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про виділ частки житлового будинку в окремий об`єкт нерухомого майна визнання права власності на самостійний об`єкт нерухомого майна, поділ земельної ділянки та визнання права власності, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні суду знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 діючої в інтересах недієздатного ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про виділ частки житлового будинку в окремий об`єкт нерухомого майна визнання права власності на самостійний об`єкт нерухомого майна, поділ земельної ділянки та визнання права власності.

Разом із позовною заявою позивачем надано до суду клопотання про призначення судової будівельно-технічної і судової земельно-технічної експертиз по справі.

Дослідивши подане клопотання, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст.9Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частинами 1-3статті 12ЦПК Українипередбачено,що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини в справі «Ващенко проти України» (Заява № 26864/03) від 26 червня 2008 року зазначено, що принцип змагальності полягає в тому, що суд уважно досліджує зауваження заявника, виходячи з сукупності наявних матеріалів в тій мірі, в якій він є повноважним вивчати заявлені скарги. Отже, у суду відсутні повноваження на вихід за межі принципу диспозитивності і змагальності та збирання доказів на користь однієї із зацікавлених сторін.

Відповідно до п. 6постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.

Згідно з ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.76ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами зокрема - висновками експертів.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.

Згідно з ч.1 ст. 102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.103ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» № 5 від 12.06.2009 року, для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, призначає експертизу, коли необхідність експертного висновку випливає з обставин справи і поданих доказів.

Дослідивши подані до суду клопотання, з урахуванням вищевикладеного, оскільки між сторонами по справі виник спір стосовно користування житловими будівлями, належними кожній зі сторін по справі, а також виник спір стосовно користування земельними ділянками, виходячи з метою з`ясування усіх обставин по справі, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі техніки, сприяючи реалізації та надання сторонам по справі доступу у праві на захист, суд вважає за необхідне призначити по справі одночасно судову будівельно-технічну експертизу та судову земельно-технічну експертизу, на вирішення яких поставити заявлені позивачем питання.

У відповідності до ч.3 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Одночасно суд вважає за необхідне роз`яснити сторонами по справі наслідки ухилення від участі в проведенні експертизи, які передбачені ст. 109 ЦПК України, а також, з метою усунення можливих перешкод експертові у здійсненні експертного дослідження, суд вважає за необхідне зобов`язати сторін по справі забезпечити, на вимогу експерта, доступ експертові до досліджуваних об`єктів, а саме: надати на вимогу експерта безперешкодний доступ до об`єкту дослідження - житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки, площею 0,056 га., кадастровий номер: 5122783200.02.002:0052 яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Керуючись ст. ст. 103, 104, 106, 107, 109, 260, 352-354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання представника позивача ОСОБА_1 про призначення судової будівельно-технічної експертизи - задовольнити.

Призначити по цивільній справі №504/2250/23 за позовом ОСОБА_1 діючої в інтересах недієздатного ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про виділ частки житлового будинку в окремий об`єкт нерухомого майна визнання права власності на самостійний об`єкт нерухомого майна, поділ земельної ділянки та визнання права власності - судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:

- Чи існує технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва виділити в натурі окремим об`єктом нерухомості 1/8 частки житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ОСОБА_2 .

- Які варіанти виділення в натурі 1/8 частки житлового будинку, яка належить на праві власності ОСОБА_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 можливо визначити з урахуванням розміру часток співвласників ОСОБА_3 (1/8 частка житлового будинку, ОСОБА_4 - 1/4 частка житлового будинку)?

Призначити по цивільній справі №504/2250/23 - судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:

- Чи існує технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів поділити в натурі земельну ділянку, площею 0,056 га., кадастровий номер: 5122783200.02.002:0052 яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 а між співвласниками з урахуванням їх часток ( ОСОБА_2 - право власності на 1/2 частку земельної ділянки, ОСОБА_3 - право власності на 1/2 частку земельної ділянки)

- Які можливі варіанти поділу в натурі земельної ділянки , площею 0,056 га кадастровий номер: 5122783200:02:002.0052, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 /За між співвласниками з урахуваниям їх часток ( ОСОБА_2 - право власності на 1/2 частку земельної ділянки, ОСОБА_3 - право власності на 1/2 частку земельної ділянки).?

Проведення судової будівельно-технічної та судової земельно-технічної експертиз доручити експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (місцезнаходження: вул. Рішельєвська 8, м. Одеса, 65026).

Витрати по проведенню судової будівельно-технічної експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .

Витрати по проведенню судової земельно-технічної експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.

У розпорядження експертів направити матеріали цивільної справи №504/2250/23.

Зобов`язати сторін надати експерту на його вимогу безперешкодний доступ до об`єкту дослідження: житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки з кадастровим номером 5122783200:02:002.0052.

Роз`яснити сторонам по справі, наслідки ухилення від участі в проведенні експертизи, які передбачені ст. 109 ЦПК України, відповідно до якоїу разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Вінська Н. В.

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення29.01.2024
Оприлюднено01.07.2024
Номер документу120054704
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —504/2250/23

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 29.01.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 13.07.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні