ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
28.06.2024 м.Дніпро Справа № 904/62/19
Центральний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Чус О.В. (доповідач)
розглянувши заяву Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про відвід колегії суддів Іванов О.Г., Верхогляд Т.А., Парусніков Ю.Б. від розгляду справи в апеляційному провадженні по розгляду апеляційної скарги Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2023 (суддя Євстигнеєва Н.М.) у справі № 904/62/19
за позовом Державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" ім. М.К. Янгеля", м. Дніпро
до Акціонерного товариства "Дніпроважмаш", м. Дніпро
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне космічне агентство України, м. Київ
про визнання недійсними пунктів додаткової угоди до контракту та стягнення 120 327 067,71 грн.
та за зустрічним позовом Акціонерного товариства "Дніпроважмаш", м. Дніпро
до Державного підприємства "Конструкторське бюро "Південне" ім. М.К. Янгеля", м. Дніпро
про недійсність відмови від контракту № 6-32/003, викладеної у претензії від 27.06.2022 та припинення зловживання правом
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Центрального апеляційного господарського суду перебуває апеляційна скарга Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2023 у справі № 904/62/19.
24.06.2023 представником апелянта адвокатом Чирським Ю.В. втретє заявлений відвід колегії суддів: Іванов О.Г., Верхогляд Т.А. та Паруснікову Ю.Б. заявлено відвід.
Заява з посилання на п.5 ч.1 ст.35 ГПК України мотивована обставинами, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.
Зазначені мотиви сформувались у заявника з огляду на наступне: так, 25.09.2023 AT «Дніпроважмаш» подано до Центрального апеляційного господарського суду клопотання про доповнення клопотання про зобов`язання ДКАУ надати відповіді на питання AT «Дніпроважмаш», викладені у додатку до відзиву.
13.10.2023 AT «Дніпроважмаш» подано до Центрального апеляційного господарського суду:
- клопотання від 12.10.2023 про витребування у ДП КБ «Південне» документів, які не надані на вимогу ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 07.08.2023;
- клопотання від 12.10.2023 про визнання обставин, оскільки ДП КБ «Південне» ухиляється від надання доказів.
18.06.2023 AT «Дніпроважмаш» подано до Центрального апеляційного господарського суду клопотання про зупинення апеляційного провадження до набрання законної сили судовим рішенням у справі №904/2038/24.
Наголошує, що колегія суддів Іванов О.Г., Верхогляд Т.А., Парусніков Ю.Б. розглядала справу №904/62/19 в дати 30.01.2024, 02.04.2024, 19.06.2024, проте в жодну з цих дат судді не розглянули ні одного із вищенаведених клопотань AT «Дніпроважмаш» та не звернули увагу на невиконання ДП КБ «Південне» та ДКАУ ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 07.08.2023. Тим самим, фактично самоусунулась від розгляду клопотання AT «Дніпроважмаш» та заслуховування думки учасників справи.
Системність наведених порушень формує у заявника враження, що колегія суддів Іванов О.Г., Верхогляд Т.А., Парусніков Ю.Б. не має намірів своєчасно забезпечити виконання ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 07.08.2023 про зобов`язання ДП КБ «Південне» та ДКАУ надати усі додатки, специфікації та додаткові угоди, які є невід`ємною частиною контракту №6/ASC/2011, а також забезпечити реалізацію права AT «Дніпроважмаш» на розгляд вищезазначених клопотань та реалізацію права AT «Дніпроважмаш» отримати від ДКАУ обов`язкові відповіді на поставленні питання у додатку до відзиву на позов, витребування доказів від ДП КБ Південне та ДКАу, які фактично приховують важливі для вирішення справи обставини виконання AT «Дніпроважмаш» через підрядні організації (ПРАТ «Конекрейнс Україна», Договір №130810 від 13.08.2010р., ТОВ «Гідромакс-Інжиніринг», Договір №01-030609 від 15.07.2009р., ОП ЕК «ЕлКор», Договір №50 від 15.11.2010), робіт по виготовленню обладнання за контрактом №6-32/003, що прийняті ДП КБ Південне та передані БК АЦС за контрактом 6/ ACS/2011 по технічному акту від 19.12.2011.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду 25.06.2024 заяву Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про відвід колегії суддів Іванова О.Г., Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б. визнано необґрунтованою. Заяву Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про відвід колегії суддів Іванова О.Г., Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б. для вирішення питання про відвід передано судді, який не входить до складу суду, що розглядає дану справу і визначається в порядку, встановленому ч.1 ст.32 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.06.2024 для розгляду заяви про відвід у справі №904/62/19, визначено головуючого суддю (суддя-доповідач) Чус О.В.
Центральний апеляційний господарський суд у складі головуючого судді (суддя-доповідач) Чус О.В., розглянувши заяву акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про відвід колегії суддів Іванов О.Г., Верхогляд Т.А., Парусніков Ю.Б. від розгляду справи в апеляційному провадженні по розгляду апеляційної скарги Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2023 у справі № 904/62/19, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 24 Конституції України громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Кожен суддя об`єктивно, безсторонньо, неупереджено, незалежно, справедливо та кваліфіковано має здійснювати правосуддя, керуючись принципом верховенства права, підкоряючись лише закону, чесно і сумлінно здійснює повноваження та виконує обов`язки судді, дотримуючись етичних принципів і правил поведінки.
Частиною 4 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950р. і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини закріплені основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її цивільного позову в національному суді, серед яких - розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно із частиною 1 статті 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону.
В пунктах 49, 50 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Білуха проти України" (Заява N 33949/02) від 9 листопада 2006 року зазначається, що :
- відповідно до усталеної практики Суду наявність безсторонності відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції повинна визначатися за суб`єктивним і об`єктивним критерієм. Відповідно до суб`єктивного критерію беруться до уваги особисті переконання та поведінка окремого судді, тобто чи виявляв суд неупередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається, серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (див., серед іншого, inter alia), рішення у справі "Фей проти Австрії" від 24 лютого 1993 року, пункти 27, 28, 30; рішення у справі "Ветштайн проти Швейцарії", № 33958/96, пункт 42 рішення ЄСПЛ 2000-12). У кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу і ступінь, що свідчать про небезсторонність суду (див. Рішення у справі "Пуллар проти Сполученого Королівства" від 10 червня 1996 року, пункт 38).
- "стосовно суб`єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі "Газета "Україна-центр" проти України" від 15.10.2010 року для забезпечення існування неупередженості суду для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції необхідно виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо безсторонності суду.
Реалізації гарантій, встановлених статтею 6 Конвенції, слугує запровадження у національному законодавстві процедур, що забезпечують безсторонність судового розгляду. Такими є, зокрема, передбачені статтею 35 Господарського процесуального кодексу України підстави для відводу (самовідводу) судді та заборона повторної участі суддів розгляді справи (стаття 36 Господарського процесуального кодексу України).
Так, відповідно до частини 1, 2 статті 35 Господарського процесуального кодексу України суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді. Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 36 цього Кодексу.
В силу положень ч. ч. 2, 3 ст. 38 ГПК України з підстав, визначених у ст. ст. 35, 36 і 37 цього Кодексу, судді може бути заявлено відвід учасниками справи. Відвід повинен бути вмотивованим.
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу (ч. 4 ст. 35 ГПК України).
Безсторонність (неупередженість) суду означає відсутність упередженості та необ`єктивності. При цьому, особиста безсторонність суду, як суб`єктивний критерій, презюмується, поки не надано доказів протилежного. При оцінці об`єктивного критерію окремо від поведінки суддів слід визначити, чи існували переконливі факти, які могли б викликати сумніви щодо їхньої безсторонності. Це означає, що при вирішені того, чи є у цій справі обґрунтовані причини побоюватися, що певний суддя був небезстороннім, позиція заінтересованої особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об`єктивно обґрунтованими. Для забезпечення існування неупередженості суду для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини необхідно виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо безсторонності суду (п.п. 29, 31 рішення Європейського суду з прав людини "Газета "Україна-центр" проти України" від 15.07.2010р.).
Таким чином, щодо суб`єктивної складової безсторонності суду заявнику необхідно подати докази фактичної наявності упередженості судді для відводу його від справи, оскільки існує презумпція неупередженості судді. І тільки, якщо з`являються об`єктивні сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, або його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін справи.
Отже, при вирішенні питання про відвід судді (складу суду) необхідно перевірити додержання як об`єктивного, так і суб`єктивного критеріїв безсторонності суду, а саме формування суду (колегії суддів) для розгляду конкретної справи (об`єктивний критерій) у встановлений законом спосіб, та надати оцінку доводам заявника на предмет недодержання вимог щодо особистої безсторонності суду (суб`єктивний критерій).
Як зазначалося вище, підставою для відводу колегії суддів від розгляду даної справи заявник є не згодна з порядком ходу судового засідання, визначеного судом.
Згідно з ч.ч.3, 4 ст.198 ГПК України головуючий відповідно до завдання господарського судочинства керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності і порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками судового процесу їх процесуальних прав і виконання ними обов`язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об`єктивного з`ясування обставин справи, усуваючи із судового розгляду все, що не має істотного значення для вирішення справи. Головуючий вживає необхідних заходів для забезпечення в судовому засіданні належного порядку з дотриманням прав учасників судового процесу.
Матеріалами справи встановлено, що на початку розгляду справи колегією суддів - Івановим О.Г., Парусніковим Ю.Б., Верхогляд Т.А., з урахуванням заявлених клопотань, із заслуховуванням думки учасників провадження, судом вирішений порядок розгляду клопотань після дослідження доказів у справі; при цьому, на даній стадії процесу, зокрема в останньому судовому засіданні, яке відбулось 19.06.2024, дослідження доказів у справі продовжувалось.
Однак, частиною 4 статті 35 ГПК України обумовлено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу. Інших доводів стосовно упередженості колегії суддів Іванова О.Г., Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б. або їх необ`єктивності у цій справі заявником не наведено.
За положеннями ч.ч. 2, 3 ст. 39 ГПК України питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 32 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Беручи до уваги відсутність порушень щодо порядоку розгляду клопотань/заяв, з урахуванням викладеного та приписів ч. 3 ст. 39 ГПК України, апеляційний господарський суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого відводу, у зв`язку з чим в задоволенні заяви Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про відвід колегії суддів Іванова О.Г., Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б. від розгляду апеляційної скарги у справі № 904/62/19 слід відмовити.
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Акціонерного товариства "Дніпроважмаш" про відвід колегії суддів Іванова О.Г., Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б. від розгляду апеляційної скарги у справі № 904/62/19 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяО.В. Чус
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2024 |
Оприлюднено | 01.07.2024 |
Номер документу | 120058127 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні