Справа № 128/5301/23
РІШЕННЯ
Іменем України
27.06.2024 м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Васильєвої Т.Ю.,
присяжних Костюк О.П., Підкалюка П.П.,
секретар Кострюкова Л.В.,
за участю: заявника ОСОБА_1 , представника заявника, адвоката Савчук І.В., представника заінтересованої особи ОСОБА_2 , адвоката ДмитришиноїТ.І., представника заінтересованої особи Виконавчого комітету Вінницької міської ради як органу опіки та піклування Жиліховської Н.М.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку окремогопровадження взалі судум.Вінниці цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Вінницької міської ради як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
УСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна. Свою заяву обґрунтовує тим, що його рідний брат ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства 2 групи, клініко-функціональний діагноз та код за МКХ-10 «F1.1 розумова відсталість» (значне порушення поведінки, що вимагає догляду та лікування), Гіперметропія, за своїм психічним станом він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними внаслідок психічного розладу.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує соціальну пенсію з 07.09.2001.
Станом на сьогодні у ОСОБА_2 , крім рідного брата ОСОБА_3 , серед близьких родичів є: батько ОСОБА_4 , який є інвалідом 3 групи з 17.10.2016, мати ОСОБА_5 , яка є інвалідом 2 групи з дитинства, та бабуся ОСОБА_6 , 1943 року народження.
З дитинства ОСОБА_7 фактично доглядала бабуся ОСОБА_8 , однак протягом останніх років за станом свого здоров`я та віком не може надавати належний догляд онукові ОСОБА_7 , тому догляд в основному здійснює брат ОСОБА_3 : весь вільний час приділяє догляду за хворим допомагає обслуговувати в побуті, виконує хатню роботу по господарству, забезпечує продуктами харчування та лікарськими засобами, відвозить на планові огляди до лікарів, однак не може представляти інтереси брата.
ОСОБА_1 є працездатним, не притягався до кримінальної відповідальності, немає судимості, не перебуває на наркологічному обліку, психічно здоровий, а тому може бути опікуном свого брата.
У зв`язку з цим, заявник просить визнати ОСОБА_2 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити ОСОБА_1 його опікуном (а.с. 1 - 4).
Ухвалою суду від 03.01.2024 відкрито провадження у даній цивільній справі, витребувано з Виконавчого комітету Вінницької міської ради як органу опіки та піклування висновок (подання) щодо можливості призначення заявника опікуном ОСОБА_2 , доручено керівнику Вінницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити особі, щодо якої розглядається заява про визнання її недієздатною, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , представника з числа адвокатів даного Центру для здійснення представництва його інтересів під час розгляду заяви ОСОБА_1 (а.с. 39 - 40).
Ухвалою суду від 28.02.2024 задоволено клопотання представника заявника ОСОБА_1 , адвоката Савчук І.В. та призначено судово-психіатричну експертизу. Провадження у справі зупинено на час проведення експертизи (а.с. 86 - 87).
Ухвалою суду від 29.04.2024 за наслідком проведення судової експертизи поновлено провадження у даній справі та призначено судовий розгляд (а.с. 127).
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник, адвокат Савчук І.В. підтримали заяву в повному обсязі та просили її задовольнити. ОСОБА_1 пояснив, що здійснює належний догляд за братом, який потребує опіки, тому просив визнати його брата недієздатним та призначити його опікуном.
Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Вінницької міської ради як органу опіки та піклування в судовому засіданні також просила задовольнити заяву в повному обсязі, враховуючи подання органу опіки та піклування про призначення заявника опікуном.
Представник ОСОБА_2 , адвокат Дмитришина Т.І. в судовому засіданні також просила заяву задовольнити в повному обсязі, визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити заявника його опікуном.
Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується їх копіями свідоцтв про народження (а.с. 7 - 8).
Згідно копії довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ №312025 ОСОБА_2 з дитинства встановлено другу групу інвалідності з дитинства безстроково (а.с. 11), він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькому районі та отримує пенсію по інвалідності (а.с. 12, 17).
Згідно копії індивідуальної програми реабілітації інваліда № 2507 від 29.11.2012 ОСОБА_2 має виражене обмеження життєдіяльності, освітніх послуг не потребує, потребує нагляду дільничного психіатра, що також підтверджується медичними довідками щодо ОСОБА_2 (а.с. 13, 14, 16).
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має третю групу інвалідності з 17.12.2016 безтерміново, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №575562 (а.с. 19).
Згідно копії довідки № 000622 від 19.02.1988 та копії довідки № 20 серії 12АА №007898, виданої 06.02.2020, ОСОБА_9 є інвалідом ІІ групи з дитинства безстроково (а.с. 23, 25).
12.09.2005 ОСОБА_4 розірвав шлюб з ОСОБА_5 , актовий запис № 180, що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 12.09.2005, дружині присвоєно прізвище " ОСОБА_10 " (а.с. 27).
ОСОБА_1 проживає разом з матір`ю ОСОБА_9 інвалідом з дитинства ІІ групи; братом ОСОБА_2 інвалідом з дитинства ІІ групи; батьком ОСОБА_4 інвалідом з дитинства ІІІ групи; та бабою ОСОБА_6 і постійно здійснює за ними догляд, що підтверджується копіями довідок, виданих Стадницьким старостинським округом Вінницької міської ради (а.с. 28, 29).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради з 01.10.2022, а саме здійснює догляд за особою з інвалідністю ІІ групи ОСОБА_2 1994 р.н. (а.с. 30).
Відповідно до подання Виконавчого комітету Вінницької міської ради про доцільність призначення опікуном, з додатками, яке надійшло до суду 01.04.2024, виконавчий комітет просить призначити ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 в разі визнання його судом недієздатним (а.с. 93 - 121).
Висновком судово-психіатричного експерта № 163, проведеної 21.03.2024, встановлено, що ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості помірного ступеня із значними відхиленнями у поведінці, які потребують особливої уваги і лікування (F71.1). ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. ОСОБА_2 потребує опіки (а.с. 123 - 124).
Відповідно до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно з ч. 3ст. 296 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Судом установлено, що також підтверджується належними доказами, що ОСОБА_2 страждає нахронічний стійкийпсихічний розладу виглядірозумової відсталостіпомірного ступеняіз значнимивідхиленнями уповедінці,які потребуютьособливої увагиі лікування(F71.1),не можеусвідомлювати значеннясвоїх дійта керуватиними,потребує опіки.
Тому суд вважає, що визнання недієздатним ОСОБА_2 та встановлення над ним опіки не порушуватиме його прав. Тому дане клопотання, про визнання ОСОБА_2 недієздатним та призначення йому опікуна слід задовольнити.
Статтею 55ЦК України передбачено, що опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно дост. 58 ЦК України, опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно із ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.ч. 2, 3ст. 63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Згідно із ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Судом також встановлено, що заявник ОСОБА_1 є братом ОСОБА_2 , вони проживають разом та ОСОБА_1 має бажання бути опікуном ОСОБА_2 .
Призначення ОСОБА_1 опікуном не суперечить інтересам ОСОБА_2 , так як ОСОБА_1 є його братом та вони є сім`єю, ОСОБА_1 має можливість виконувати обов`язки опікуна, оскільки має повну цивільну дієздатність та згоден на призначення його опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , тому вимоги в частині встановлення опіки над ОСОБА_2 та призначення ОСОБА_1 його опікуном також підлягають задоволенню.
Суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ч. 7ст. 300 ЦПК України, відповідно до якої клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Згідно з ч. 8 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст.299ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Вартість проведення експертизи (висновок судово-психіатричного експерта № 163) становить 8 240, 48 грн. (а.с. 125 - 126). В.о. начальника Вінницької філії СЕ ДУ «ІСП МОЗ України» М. Марункевич просив при винесенні рішення зазначити про відшкодування витрат, пов`язаних з її проведенням, за рахунок держави, що відповідає ч. 2 ст. 299 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 60, 62, 63, 75 ЦК України, ст.ст. 4, 10, 13, 19, 76-77, 81, 247, 263-265, 293-294, 299, 300 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Вінницької міської ради як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Визначити строк дії рішення суду в частині визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , два роки з моменту набрання даним рішенням законної сили.
Встановити над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опіку та призначити опікуном його брата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати, пов`язані із проведенням судово-психіатричної експертизи (висновок експерта № 163) в сумі 8240,48 (вісім тисяч двісті сорок гривень 48 копійок), віднести на рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Виконавчий комітет Вінницької міської ради, місцезнаходження: вул. Соборна, буд. 59, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 03188145.
Повний текст рішення складено: 27.06.2024.
Суддя: Тетяна ВАСИЛЬЄВА
Присяжні: Оксана КОСТЮК
Петро ПІДКАЛЮК
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2024 |
Оприлюднено | 01.07.2024 |
Номер документу | 120059737 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Васильєва Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні