Рішення
від 18.06.2024 по справі 904/4774/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2024м. ДніпроСправа № 904/4774/23Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г. за участю секретаря судового засідання Барабанова Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом Керівника Жовтоводської окружної прокуратури Дніпропетровської області м. Жовті Води в інтересах держави в особі Верхньодніпровської міської ради м. Верхньодніпровськ Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» м. Дніпро

про

- визнання недійсними додаткових угод №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії;

- стягнення суми в розмірі 451021грн22коп.

Представники:

прокурор: Ємельянов В.А. службове посвідчення №069932 від 01.03.2024;

від позивача: не з`явився;

від відповідача: Чаплигіна Н.О., довіреність №ДнЕП20231228014 від 28.12.2023, адвокат.

СУТЬ СПОРУ: Керівник Жовтоводської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Верхньодніпровської міської ради звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» з позовною заявою про визнання недійсними додаткових угод №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії; стягнення суми в розмірі 451021грн22коп.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор послався на недійсність спірних додаткових угод до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії внаслідок порушення норм Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про ринок електричної енергії».

Прокурор наполягав на тому, що укладення оспорюваних додаткових угод суперечить вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки не дотримано обмеження у 10% як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі.

Прокурор стверджував, що у порівнянні з ціною, визначеною у первісній редакції договору №2500001083 від 28.01.2021, закупівельна ціна збільшена:

- на 11% при укладенні додаткової угоди №2 від 25.02.2021;

- на 22,6% при укладенні додаткової угоди №3 від 26.02.2021;

- на 34,1% при укладенні додаткової угоди №4 від 13.08.2021;

- на 45,4% при укладенні додаткової угоди №5 від 16.08.2021;

- на 53,3% при укладенні додаткової угоди №6 від 08.10.2021;

- на 64,3% при укладенні додаткової угоди №7 від 05.11.2021;

- на 70,9% при укладенні додаткової угоди №8 від 08.11.2021;

- на 81,8% при укладенні додаткової угоди №10 від 24.11.2021;

- на 90,7% при укладенні додаткової угоди №11 від 29.11.2021.

Прокурор вказав, що з огляду на недійсність оспорюваних додаткових угод до договору відповідач повинен був поставити позивачу електричну енергію за ціною 2,14499986грн (з ПДВ) за 1 кВт/год. Оскільки спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, підстава для оплати поставленої електричної енергії за ціною, встановленою у цих додаткових угодах, фактично відпала. Тому відповідач повинен повернути позивачу надмірно сплачені кошти в розмірі 451021грн22коп.

Прокурор зазначив про направлення на адресу позивача листа №04/55-1467ВИХ-23 від 04.05.2023 з повідомленням про наявність порушень норм Закону України Про публічні закупівлі. Також на адресу позивача направлялось повідомлення про наявність підстав для представництва №04/55-1712ВИХ23 від 24.05.2023.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 26.09.2023.

На електронну адресу суду 19.09.2023 надійшла заява позивача про розгляд справи без участі представника, а також позивач зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі. Згідно з актом Господарського суду Дніпропетровської області №1347/23 від 19.09.2023 заява позивача не підписана електронним цифровим підписом.

На адресу суду 21.09.2023 надійшов відзив відповідача про незгоду із заявленими вимогами.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказав, що:

- законодавство не наділяє органи прокуратури повноваженнями щодо нагляду за дотриманням законодавства у сфері закупівлі чи контролю процедури закупівлі. Саме Державна аудиторська служба України має право на здійснення наглядових, контрольних заходів із наступним зверненням до суду в інтересах держави, якщо виявлено факт здійснення порушення законодавства у сфері закупівлі. Держаудитслужба не здійснювала фінансового контролю у вигляді моніторингу процедури закупівлі за договором №2500001083 від 28.01.2021, відсутні докази відмови Держаудитслужби звертатись до суду для захисту інтересів держави щодо процедури закупівлі за вищезазначеним договором. Верхньодніпровська міська рада не є належним суб`єктом, який вправі самостійно здійснювати державний фінансовий контроль і за його наслідками звертатись до суду.

- відсутній факт порушення інтересів держави, зафіксований у встановленому законодавством порядку. До матеріалів справи не долучені документи, які встановлюють факт порушення інтересів держави.

- договір № 2500001083 від 28.01.2021 укладався між сторонами з метою постачання електричної енергії, не був наслідком реалізації місцевою радою владних повноважень.

- предмет договору та формування ціни відповідало класифікації ДК 021:2015 та загальному поняттю «електрична енергія». Чинне законодавство не містить вимоги про обов`язкову деталізацію в договорі витрат постачальника, що є складовими ціни товару.

- постачальником за період дії договору за наслідками укладання додаткових угод не було досягнуто відсотку зростання на ринку та беззбитковості.

- законодавство на момент виникнення спірних правовідносин не визначало документи, що мають підтверджувати факт коливання ціни, та критерій віднесення цього коливання до значного та показник очевидної невигідності договору

- під час збільшення ціни товариство керувалося положеннями п. 2. ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та змінювало ціну на електричну енергію відповідно до умов укладеного договору, за згодою сторін договору, в межах 10%.

- під час підвищення ціни у договорі сторони керувались роз`ясненнями Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

- у постачальника були наявні всі підстави для внесення змін до договору, оскільки ціна на електричну енергію на РДН змінювалася, що є істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору. Ситуація на ринку електричної енергії у 2021 році, пов`язана з коливанням середньозважених цін на РДН, характеризувалася непрогнозованістю, сталою тенденцією до підвищення, що мало наслідком внесення змін до договору №2500001083 від 28.01.2021.

- сторони узгодили у договорі використання в якості індикатива ціну на ринку електричної енергії на РДН для підтвердження коливання ціни на ринку електричної енергії, тому додаткові угоди укладалися з огляду на коливання ціни на РДН.

- до позовної заяви не надані докази, що підтверджують поставку меншої кількості товару.

На адресу суду 22.09.2023 надійшла заява позивача про підтримку заявлених вимог. Позивач просив суд здійснювати розгляд справи без участі його представника.

Призначене на 26.09.2023 о 10:00год. підготовче засідання не відбулось, у зв`язку з оголошенням на території Дніпропетровської області повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.09.2023 суд продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та призначив підготовче засідання на 24.10.2023.

На адресу суду 06.10.2023 надійшла сформована в системі "Електронний суд" відповідь прокурора на відзив.

Прокурор не погодився з доводами відповідача та вказав, що:

- згідно зі статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді прокурор має право витребовувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військових частин, державних та комунальних підприємств, установ і організацій, що знаходяться у цих суб`єктів, у порядку визначеному законом.

Відомості про порушення інтересів держави прокурором отримано з загальнодоступних джерел інформації у мережі Інтернет (веб-портал публічних закупівель «Prozorro» https://prozorro.gov.ua, офіційні сайти ДП «Оператор ринку» https://www.oree.com.ua та НКРЕКП https://www.nerc.gov.ua) та з метою встановлення наявності підстав для застосування представницьких повноважень витребувано інформацію та документи з Верхньодніпровської міської ради.

- Верхньодніпровська міська рада є головним розпорядником коштів місцевого бюджету. На Верхньодніпровську міську раду як замовника покладені обов`язки щодо забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою, зокрема, забезпечення отримання предмета закупівлі у належному обсязі.

- укладення неправомірних оспорюваних угод призвело до зайвих виплат із місцевого бюджету громади, шкода у зв`язку з їх укладенням завдана інтересам територіальної громади, захист яких відповідно до законодавства має здійснювати Верхньодніпровська міська рада, яка є органом, уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.

- закон не зобов`язує прокурора подавати позов в особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах і звертатися з позовом до суду. Належним буде звернення в особі хоча б одного з них. Державна аудиторська служба України не могла набути статусу позивача у даній справі через відсутність на момент звернення прокурора з указаним позовом виявлених під час контрольного заходу порушень, а тому прокурор правомірно не визначив її в якості позивача.

- ціну електричної енергії як товару та ціну послуги з передачі електроенергії у договорі не вказано. Це є порушенням ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії».

- право тлумачити норму права є виключним правом суду. Роз`яснення державних органів (листи, рекомендації) не є нормою права і не мають юридичного значення.

- експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати за своїм змістом є лише документами фактографічно-інформаційного характеру і фактично дублюють дані із сайту АТ «Оператор ринку», не містять будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівняні з датою укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару або між датами укладення спірних додаткових угод чи застосування нової ціни.

- застосування нових цін у спірних додаткових угодах суперечить імперативним вимогам нормативно-правових актів, які регулюють постачання електричної енергії споживачам, та якими сторони керувалися при укладенні договору, та Комерційній пропозиції, яка є додатком до договору.

- коливання на певному сегменті ринку не може впливати на договірні відносини між споживачем та постачальником, якщо купівля електроенергії здійснюється на іншому сегменті ринку. Постачальник не надавав жодних доказів (договорів та актів купівлі-продажу), що закуповував електричну енергію для споживача у періоди внесення змін до договору саме на РДН або за двостороннім договором тощо та за якою ціною.

На адресу суду 23.10.2023 надійшли сформовані в системі "Електронний суд" заперечення відповідача на відповідь на відзив.

На підтвердження раніше викладених заперечень проти задоволення позову відповідач навів пояснення щодо - складових вартості електричної енергії за договором; обґрунтування підвищення ціни товару на 10% пропорційно збільшенню ціни у разі коливання ціни такого товару на ринку; зауваження прокурора про ненадання експертні висновки Торгово-промисловою палатою споживачу для обґрунтування збільшення ціни за додатковими угодами; тверджень прокуратури про довідковий характер експертних висновків ТПП; застосування положень частини третьої статті 631 Цивільного кодексу України до обчислення строків зміни ціни згідно з укладеними додатковими угодами; сегментів оптового ринку електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 24.10.2023 суд відклав підготовче засідання до 08.11.2023.

На адресу суду 07.11.2023 надійшли сформовані в системі "Електронний суд" пояснення прокурора.

Прокурор виклав пояснення щодо - наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді у даній справі; наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі Верхньодніпровської міської ради; нового розрахунку вартості електричної енергії; посилань відповідача на роз`яснення та консультації Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.11.2023 суд зупинив провадження у справі №904/4774/23 до закінчення перегляду у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі №922/2321/22.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.03.2024 суд поновив провадження у справі №904/4774/23 та призначив підготовче судове засідання на 09.04.2024.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.04.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 23.04.2024.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.04.2024 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 22.05.2024.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.05.2024 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 18.06.2024.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення прокурора та відповідача, суд установив таке.

Між Верхньодніпровською міською радою (далі - споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (далі - постачальник) був укладений договір про закупівлю електричної енергії №2500001083 від 28.01.2021 (далі договір від 28.01.2021).

Сторони також підписали додатки до договору 28.01.2021 договірна ціна (додаток №1 до договору), заявка перелік об`єктів та точок комерційного обліку споживача (додаток №2 до договору).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 договору від 28.01.2021 постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Найменування товару: Електрична енергія (код ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія) (далі - товар або електрична енергія). Постачання товару за цим договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.

Пунктом 1.5 договору від 28.01.2021 (в первісній редакції) встановлено, що очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01 січня 2021 по 31 грудня 2021 становить 694700 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.

Обсяги закупівлі товарів можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреби електроенергії.

Згідно з пунктом 2.1 договору від 28.01.2021 (в первісній редакції) строк поставки товару з 01.01.2021 - 31.12.2021.

Пунктом 2.2 договору від 28.01.2021 визначено місце поставки (передачі) товару: згідно заявки переліку об`єктів та точок комерційного обліку споживача (додаток 2 до договору про закупівлю електричної енергії).

В пункті 4.1 договору від 28.01.2021 вказано, що загальна вартість цього договору становить 1490131грн40коп (з ПДВ).

Відповідно до пункту 4.2 договору від 28.01.2021 кількість товару та ціна за одиницю товару (1кВт*год) визначається у додатку 1 до договору.

Згідно з додатком №1 до договору від 28.01.2021 (в первісній редакції) ціна за 1кВт*год становить 1,78749988грн(без ПДВ) та 2,14499986грн(з ПДВ).

Пунктами 4.4, 4.6 договору від 28.01.2021 передбачено, що ціна товару та цього договору не включає вартість послуг з розподілу електричної енергії, технічного обслуговування, комерційного обліку тощо. Вказані послуги оплачуються споживачем самостійно.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

В пункті 4.5 договору від 28.01.2021 (в первісній редакції) зазначено, що вартість, зазначена у пункті 4.1. договору та ціна за одиницю товару (1кВт*год), може змінюватись протягом дії договору у випадках передбачених статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Зокрема, відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

У цьому випадку сторона, яка бажає внести зміни до договору, звертається до іншої сторони зі зверненням (листом, клопотанням тощо), у якому подає розрахунок зростання вартості електричної енергії.

До звернення додаються підтверджуючі документи (наприклад, довідка та/або інформація органів статистики або Торгово-промислової палата або Української енергетичної біржі або іншого органу чи установи, яка має на це повноваження), які містять інформацію про ціни на електричну енергію та з яких можна встановити наявність коливання ціни.

Підтверджуючі документи, які містять інформацію про ціни на електричну енергію та які надаються разом із кожним конкретним зверненням, повинні бути отримані з одного джерела.

Якщо зміни до договору відповідно до цього пункту вносяться вперше, постачальник повинен надати підтверджуючий документ, який містить відомості про ціни на момент укладення договору (допускається надання відомостей у часових межах не більше, ніж три дні відносно дня укладення цього договору), та підтверджуючий документ, який містить відомості про ціни не більше, ніж за десять днів до дня письмового звернення постачальника щодо зміни ціни.

Якщо зміни до договору відповідно до цього пункту вносяться не вперше, постачальник повинен надати підтверджуючий документ (документи), який містить відомості про ціни не більше, ніж за десять днів до дня письмового звернення постачальника щодо зміни ціни, та не більше, ніж за десять днів відносно дня укладення попередньої додаткової угоди про зміну ціни.

Максимальна сума, на яку сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару, визначається як різниця між цінами за одиницю товару відповідно до наданих відомостей згідно з вимогами цього пункту, але у будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Споживач має право відмовитися від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни в тих межах/розмірах, на які постачальник пропонує змінити ціну товару.

Згідно з пунктами 4.8, 4.9 договору від 28.01.2021 по закінченню розрахункового періоду постачальник зобов`язаний надати для підписання споживачу акт приймання передачі електричної енергії (далі акт). Споживач зобов`язаний розглянути та підписати акт у строк, що не перевищує 10 робочих днів або надати вмотивовану відмову від підписання акту у цей же строк.

Споживач зобов`язаний сплатити вартість поставленої (спожитої) електричної енергії, на підставі акту та виставленого постачальником рахунку на оплату, у строк, що не перевищує 5 робочих днів з моменту підписання акта приймання передачі електричної енергії, але в будь якому випадку не пізніше 20 календарних днів після закінчення розрахункового періоду.

Відповідно до пункту 13.1 договору від 28.01.2021 цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. Дія договору поширюється на відносини, які виникають з 01.01.2021.

В подальшому сторони уклали додаткові угоди №1 від 28.01.2021, №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору від 28.01.2021.

Відповідно до додаткової угоди №1 від 28.01.2021 сторони виклали в новій редакції пункти 1.5, 2.1, абзац 4 пункту 4.5, пункту 13.1 та визначили, що

- очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 28.01.2021 по 31.12.2021 становить 694700кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі товарів можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреби електроенергії.

- строк (термін) поставки товару з 28.01.2021 - 31.12.2021;

- до звернення додаються підтверджуючі документи (наприклад, довідка та/або інформація органів статистики або Торгово-промислової палати або Української енергетичної біржі або інформація з сайту ДГІ «Оператор ринку», яку викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі інтернет https://www.oree.com.ua, або іншого органу чи установи, яка має на це повноваження), які містять інформацію про піни на електричну енергію та з яких можна встановити наявність коливання ціни;

- цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2021, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором. Дія договору поширюється на відносини, які виникають з 28.01.2021.

Також сторони виклали в новій редакції додаток №1 «Комерційна пропозиція» та узгодили, що невід`ємними частинами договору є додаток №3 «Умови користування інтернет-сервісом «Особистий кабінет для споживачів електроенергії» та додаток №4 «Прогнозовані обсяги постачання електричної енергії споживачу».

В підпункті 1 пункту 1 додатку 1 «Комерційна пропозиція» вказано, що кількість товару (електрична енергія) становить 694700кВт*год, ціна за одиницю кВт*год без ПДВ становить 1,78749988грн, ціна за одиницю кВт*год з ПДВ - 2,14499986грн. Ціна договору без ПДВ становить 1241776грн17коп, крім того ПДВ 248355грн23коп. Всього з ПДВ становить 1490131грн40коп.

Згідно з підпунктом 1.3.2. пункту 1 додатку 1 «Комерційна пропозиція» постачальник здійснює коригування шляхом збільшення ціни на електричну енергію до 10% у разі збільшення ціни на електричну енергію за одиницю товару на ринку, пропорційно до такого збільшення ціни на електричну енергію, але не більше 10% від попередніх змін, внесених до договору, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Сторони узгодили, що постачальник має право здійснити коригування ціни електричної енергії для здійснення остаточних розрахунків та змінити ціну на наступний розрахунковий період, в разі зміни ринкової ціни за підсумками відповідного періоду від попередніх даних. Підтвердженням зміни ціни (коливання ціни) на ринку на електричну енергію є рівень середньозваженої ціни на ринку електричної енергії «на добу наперед» (далі - РДН) за підсумками відповідного періоду, що підтверджується інформацією ДП «Оператор ринку», які викладено на його офіційному сайті за адресою в мережі Internet https://www.oree.com.ua і це є безумовним підтвердженням коливання ціни електричної енергії, та підставою для коригування ціни на електричну енергію згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до підпункту 1.4 пункту 1 додатку 1 «Комерційна пропозиція» в разі необхідності змін відповідно до підпунктів 1.3.1-1.3.2 цієї Комерційної пропозиції постачальник має право звернутися до споживача з пропозицією та обґрунтуванням щодо внесення змін, підготувавши споживачу проект змін до договору у формі додаткової угоди. споживач у 5-ти денний строк після одержання пропозиції письмово повідомляє постачальника про результати її розгляду.

Пунктом 6.1. додатку 1 «Комерційна пропозиція» визначено, що послуги з передачі електричної енергії закуповуються та оплачуються постачальником, а їх вартість включається до ціни електричної енергії і оплачується споживачем на рахунки постачальника. Послуги з розподілу електричної енергії закуповуються та оплачуються споживачем самостійно.

Листом №12052/VDNP від 28.01.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 10.01.2021 по 16.01.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №2 від 25.02.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції: найменування товару електрична енергія, кількість 636134кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн.

Додатковою угодою №2 від 25.02.2021 до договору від 28.01.2021сторони виклали пункт 4.1 договору від 28.01.2021 та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241776грн10коп, ПДВ 248353грн07коп. Всього з ПДВ - 1490131грн17коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241775грн98коп, крім того ПДВ 248355грн20коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490131грн17коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №2 від 25.02.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 28.01.2021.

Листом №12680/VDNP від 23.02.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 10.02.2021 по 18.02.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №3 від 26.02.2021 до договору від 28.01.2021сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції: найменування товару електрична енергія, кількість 578831кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн.

Додатковою угодою №3 від 26.02.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241775грн79коп, ПДВ 248355грн16коп. Всього з ПДВ - 1490130грн95коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241775грн79коп, крім того ПДВ 248355грн16коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490130грн95коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №3 від 26.02.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.02.2021.

Листом №45622/VDNP від 11.08.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару на 9,99% та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 16.07.2021 по 31.07.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №4 від 13.08.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;.

найменування товару електрична енергія, кількість 254226,9кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №4 від 13.08.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241775грн79коп, ПДВ 248355грн16коп. Всього з ПДВ - 1490130грн95коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241775грн79коп, крім того ПДВ 248355грн16коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490130грн95коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №4 від 13.08.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.08.2021.

Листом №45631/VDNP від 11.08.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару на 9,99% та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 01.02.2021 по 28.02.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №5 від 16.08.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 договірна ціна додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;.

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 229529,6кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №5 від 16.08.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241775грн01коп, ПДВ 248355грн. Всього з ПДВ - 1490130грн01коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241775грн01коп, крім того ПДВ 248355грн. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490130грн01коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №5 від 16.08.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 04.08.2021.

Листом №57117/VDNP від 20.09.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 01.09.2021 по 10.09.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №6 від 08.10.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;.

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 193641кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №6 від 08.10.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241774грн94коп, ПДВ 248354грн99коп. Всього з ПДВ - 1490129грн93коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241774грн94коп, крім того ПДВ 248354грн99коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490129грн93коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №6 від 08.10.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.09.2021.

Листом №63388/VDNP від 18.10.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 01.10.2021 по 05.10.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №7 від 05.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;.

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 193641кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 30.09.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 148096,05кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,04845грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,65814грн, період з 01.10.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №7 від 05.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241774грн94коп, ПДВ 248354грн99коп. Всього з ПДВ - 1490129грн93коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241774грн94коп, крім того ПДВ 248354грн99коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490129грн93коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №7 від 05.11.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.10.2021.

Листом №63388/VDNP від 18.10.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 06.10.2021 по 17.10.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №8 від 08.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 193641кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 30.09.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 4981кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,04845грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,65814грн, період з 01.10.2021 по 05.10.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 135014,1кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,23136грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,87763грн, період з 06.10.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №8 від 08.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241774грн80коп, ПДВ 248354грн96коп. Всього з ПДВ - 1490129грн76коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241774грн80коп, крім того ПДВ 248354грн96коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490129грн76коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №8 від 08.11.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 06.10.2021.

Додатковою угодою №9 від 15.11.2021 до договору сторони, у зв`язку з виявленою арифметичною помилкою внесли зміни до пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція", викладеного у додатковій угоді №7 від 05.11.2021 та додатковій угоді №8 від 08.11.2021.

Пунктом 1 додаткової угоди №9 від 15.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали у наступній редакції пункт 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція", викладена у додатковій угоді №7 від 05.11.2021:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 25523,9кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 30.09.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 147505,66кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,04845грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,65814грн, період з 01.10.2021 по 31.12.2021.

Пунктом 2 додаткової угоди №9 від 15.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали у наступній редакції пункт 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція", викладена у додатковій угоді №8 від 08.11.2021:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 25523,9кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 30.09.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 5287кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,04845грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,65814грн, період з 01.10.2021 по 05.10.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 139326,23кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,23136грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,87763грн, період з 06.10.2021 по 31.12.2021.

Пунктом 2 додаткової угоди №9 від 15.11.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія в частині пункту 1 розповсюджується на розрахункові періоди з 01.10.2021, в частині пункту 2 розповсюджується на розрахункові періоди з 06.10.2021.

Листом №67354/VDNP від 10.11.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед за період з 01.11.2021 по 10.11.2021, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №10 від 24.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 25523,9кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 30.09.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 5287кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,04845грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,65814грн, період з 01.10.2021 по 05.10.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 27496кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,23136грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,87763грн, період з 06.10.2021 по 31.10.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 101756,25кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,55126грн, ціна за одиницю з ПДВ 4,26152грн, період з 01.11.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №10 від 24.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241774грн80коп, ПДВ 248354грн96коп. Всього з ПДВ - 1490129грн76коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241774грн80коп, крім того ПДВ 248354грн96коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490129грн76коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №10 від 10.11.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.11.2021.

Листом №71109/VDNP від 24.11.2021 відповідач запропонував позивачу укласти додаткову угоду щодо збільшення ціни за одиницю товару та послався на показники середньозваженої ціни електричної енергії на ринку на добу наперед, оприлюднені на сайті ДП Оператор ринку.

Пунктом 1.1 додаткової угоди №11 від 29.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони узгодили викласти таблицю пункту 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" у наступній редакції:

найменування товару електрична енергія, кількість 90947кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 1,95207грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,34248грн, період з 28.01.2021 по 31.01.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 216680,4кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,145316грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,57438грн, період з 01.02.2021 по 31.07.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 1974кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,35771грн, ціна за одиницю з ПДВ 2,82925грн, період з 01.08.2021 по 03.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 22233,02кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,59112грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,10934грн, період з 04.08.2021 по 31.08.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 25523,9кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 2,77384грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,32861грн, період з 01.09.2021 по 30.09.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 5287кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,04845грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,65814грн, період з 01.10.2021 по 05.10.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 27496кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,23136грн, ціна за одиницю з ПДВ 3,87763грн, період з 06.10.2021 по 31.10.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 2058кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,55126грн, ціна за одиницю з ПДВ 4,26152грн, період з 01.11.2021 по 02.11.2021;

найменування товару електрична енергія, кількість 92155,07кВт*год, ціна за одиницю без ПДВ 3,84193грн, ціна за одиницю з ПДВ 4,61032грн, період з 03.11.2021 по 31.12.2021.

Додатковою угодою №11 від 29.11.2021 до договору від 28.01.2021 сторони виклали пункт 4.1 договору та пункт 1.1 додатку 1 "Комерційна пропозиція" в новій редакції та визначили, що

- ціна договору без ПДВ становить 1241773грн38коп, ПДВ 248354грн67коп. Всього з ПДВ - 1490128грн05коп.

- загальна вартість цього договору без ПДВ становить 1241773грн38коп, крім того ПДВ 248354грн67коп. Загальна вартість цього договору з ПДВ становить 1490128грн05коп.

Пунктом 2 додаткової угоди №11 від 29.11.2021 визначено, що додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 03.11.2021.

Згідно з матеріалами справи (акти прийому-передачі електричної енергії) позивач фактично спожив 484432,12кВт/год електричної енергії.

За первісною ціною 2,14499986грн з ПДВ за 1кВт/год електричної енергії сума перерахованих коштів відповідачу за поставлену електричну енергії мала б становити 1039106грн83коп. З урахуванням укладених додаткових угод про збільшення ціни 1кВт/год електричної енергії позивач перерахував відповідачу за поставлену електричну енергію кошти в розмірі 1490128грн05коп.

Звертаючись з позовом про визнання недійсним додаткових угод №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії, прокурор наполягав на порушенні статі 41 Закону України Про публічні закупівлі та необґрунтованому збільшенні відповідачем ціни за електричну енергію (як товар). Також посилався на недотримання відповідачем вимог щодо повідомлення позивача про початок застосування нової ціни та зміну умов договору.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач наполягав на правомірності та обґрунтованості внесення змін до договору щодо зміни ціни за 1кВт/год електричної енергії, дотримання порядку зміни ціни товару. Також відповідач стверджував про відсутність порушених інтересів держави.

Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в даній справі, суд зазначає таке.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Верхньодніпровська міська рада є органом місцевого самоврядування.

Позивач є замовником у розумінні Закону України Про публічні закупівлі (відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону) та здійснював закупівлю електричної енергії за кошти місцевого бюджету для забезпечення потреб територіальних громад, про що свідчить зміст додатку №2 до договору.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 1 Закону України Про публічні закупівлі до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об`єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з частиною 3 статті 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до статті 18-1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2020 зі справи №469/1044/17 зазначено про те, що за певних обставин прокурор може звертатися до суду в інтересах держави і в особі органу місцевого самоврядування, зокрема тоді, коли цей орган є стороною правочину, про недійсність якого стверджує прокурор. Оскільки таку позовну вимогу вправі заявити, зокрема, будь-яка сторона правочину, відповідний орган, як така сторона, може бути позивачем. У такій ситуації прокурор для представництва інтересів держави в особі компетентного органу, як сторони правочину, має продемонструвати, що цей орган не здійснює або неналежним чином здійснює захист відповідних інтересів, не реагуючи на повідомлення прокурора про наявність підстав для звернення до суду (абз. 3 частини четвертої статті 23 Закону України Про прокуратуру).

Аналогічний висновок наведений у постановах Верховного Суду від 27.01.2021 у справі №917/341/19, від 02.02.2021 у справі №922/1795/19, від 07.04.2021 у справі №917/273/20, від 18.06.2021 у справі №927/491/19.

Узагальнені висновки щодо застосування статті 23 Закону України Про прокуратуру викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18.

Зокрема у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зроблено такі висновки щодо підтвердження прокурором підстав для представництва:

- прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу;

- бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк;

- звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення;

- невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо;

- таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого у статті 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим;

- при цьому самого лише посилання прокурора про виявлення ним порушення інтересів держави та невжиття органом державної влади (позивачем у справі), на який покладено обов`язок щодо судового захисту інтересів держави, відповідних дій для такого захисту, недостатньо для прийняття судом рішення в такому спорі по суті, оскільки за змістом пункту 2 частини 4 статті 23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом правових підстав для представництва.

Жовтоводською окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» направлявся на адресу Верхньодніпровської міської ради лист (запит) за №04/55-1467ВИХ-23 від 04.05.2023 щодо виявлених порушень інтересів держави та вжиття заходів реагування.

На вказаний запит, Верхньодніпровською міською радою надано відповідь №1908/0/2- 23 від 16.05.2023, згідно якої встановлено, що міська рада звернулась до ТОВ «Дніпровські енергетичні мережі» з вимогою про повернення надмірно сплачених коштів, а у випадку не сплати таких коштів, то просить органи прокуратури подати відповідний позов до суду.

Крім того Жовтоводською окружною прокуратурою в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» направлено на адресу Верхньодніпровської міської ради лист (запит) за №04/55-1712ВИХ-23 від 24.05.2023 щодо виявлених порушень інтересів держави та вжиття заходів реагування.

На вказаний запит, Верхньодніпровською міською радою надано відповідь №2089/0/2- 23 від 30.05.2023, згідно якої встановлено, що вимогу міської ради до ТОВ «Дніпровські енергетичні мережі» про повернення надмірно сплачених коштів не виконано, кошти на рахунок міської ради не надійшли. Також міською радою не повідомлено про вжиття заходів щодо визнання недійсними додаткових угод та стягнення надмірно сплачених коштів.

Позовна заява буда направлена прокурором до суду після направлення на адресу позивача листів про надання інформації щодо вжитих заходів за фактом виявлених порушень та майже через три місяці після направлення повідомлення про наявність підстав для представництва.

Закон не зобов`язує прокурора подавати позов в особі усіх органів, які можуть здійснювати захист інтересів держави у спірних відносинах і звертатися з позовом до суду. Належним буде звернення в особі хоча б одного з них.

З огляду на наявні матеріали, у прокурора наявні підстави для представництва інтересів держави в суді, оскільки підставою реалізації прокурором представницьких функцій стала усвідомлена пасивна поведінка позивача, який є стороною спірних правочинів. позивач, як юридична особа, яка здійснює процедуру закупівлі товарів, робіт і послуг за рахунок коштів місцевого бюджету згідно з законодавством України і, відповідно, має право звернутись до суду щодо захисту порушених інтересів не звертався до суду про стягнення вказаної суми коштів. Позовна заява містить вимогу про стягнення надмірно сплачених за договором грошових сум на користь Верхньодніпровської міської ради, а тому визначення цього органу, в особі якого подано позов в інтересах держави, є обґрунтованим.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Згідно з пунктом 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Із системного тлумачення наведених норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі» вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

В іншому випадку не досягається мета Закону України «Про публічні закупівлі», яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі». У цьому Законі в редакції до 19.04.2020 норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: «Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі».

Отже, вказана норма Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції до 19.04.2020 не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10% у разі коливання ціни такого товару на ринку.

Зазначена норма була змінена Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» №114-IX від 18.09.2019, яким Закон України «Про публічні закупівлі» було викладено в новій редакції. У новій редакції зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.

Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10% від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.

Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель», метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов`язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії «ціновому демпінгу» коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.

За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» у вказану норму пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати «ціновий демпінг» з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10% від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

Відповідно до частини першої статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно із частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно із частиною першою статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов`язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається відповідно до частини третьої статті 632 Цивільного кодексу України.

На підставі додаткових №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021, (укладених за ініціативою відповідача) ціна 1кВт/год електричної енергії поступово зростала.

- з 2,14499986грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 2,34248грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 2,34248грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 2,57438грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 2,57438грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 2,82925грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 2,82925грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 3,10934грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 3,10934грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 3,32861грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 3,32861грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 3,65814грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 3,65814грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 3,87763грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 3,87763грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 4,26152грн (з ПДВ) за 1кВт/год;

- з 4,26152грн (з ПДВ) за 1кВт/год до 4,61032грн (з ПДВ) за 1кВт/год.

Додаткова угода №9 від 15.11.2021 вносила зміни до додаткових угод №7 від 05.11.2021 та №8 від 08.11.2021, викладаючи в новій редакції пункт 1 додатку 1 "Комерційна пропозиція", наведений у додатковій угоді №7 від 05.11.2021 та додатковій угоді №8 від 08.11.2021.

Загальне збільшення ціни за одиницю електричної енергії перевищило 10% від початкової ціни товару, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору.

Таким чином додаткові угоди №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі», тому підлягають визнанню недійсними.

Оскільки зазначені додаткові угоди є недійсними та не породжують правових наслідків, правовідносини між позивачем та відповідачем щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії , мали регулюватись нормами договору від 28.01.2021 в первісній редакції.

За договором від 28.01.2021 відповідачем було поставлено 484432,12кВт*год електричної енергії. Отже, вартість поставленої відповідачем електричної енергії становить 1039106,83грн (з ПДВ). Проте позивач за вказаний обсяг спожитої електричної енергії сплатив відповідачу 1490128,05грн (з ПДВ).

Таким чином, грошові кошти в сумі 451021грн22коп є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому відповідач зобов`язаний їх повернути позивачу, що відповідає приписам статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Згідно з частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Даний позов був сформований в системі "Електронний суд", тому наявні підстави для застосування положень частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) при розрахунку суми судового збору.

Враховуючи викладене, належний розмір судового збору в даній справі становить 26884грн26коп (33605грн32коп х 0,8).

При зверненні до господарського суду прокурор сплатив судовий збір у розмірі 26844грн26коп платіжною інструкцією №2478 від 28.08.2023.

На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати прокурора зі сплати судового збору у розмірі 26884грн26коп покладаються на відповідача.

Керуючись нормами Закону України Про публічні закупівлі №922-VIII від 25.12.2015 (із змінами та доповненнями), Цивільного кодексу України, статтями 3, 4, 13, 20, 41, 42, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Жовтоводської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Верхньодніпровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" про визнання недійсними додаткових угод №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії та стягнення суми в розмірі 451021грн22коп задовольнити.

Визнати недійсними додаткові угоди №2 від 25.02.2021, №3 від 26.02.2021, №4 від 13.08.2021, №5 від 16.08.2021, №6 від 08.10.2021, №7 від 05.11.2021, №8 від 08.11.2021, №9 від 15.11.2021, №10 від 24.11.2021, №11 від 29.11.2021 до договору №2500001083 від 28.01.2021 про закупівлю електричної енергії, підписані Верхньодніпровською міською радою (ідентифікаційний код: 04052595, місцезнаходження: 51600, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Верхньодніпровськ, пр. Шевченка, 21) та Товариством з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги (ідентифікаційний код: 42082379, місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги (ідентифікаційний код: 42082379, місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7) на користь Верхньодніпровської міської ради (ідентифікаційний код: 04052595, місцезнаходження: 51600, Дніпропетровська область, Кам`янський район, м. Верхньодніпровськ, пр. Шевченка, 21) надмірно сплачені грошові кошти в розмірі 451021грн22коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпровські енергетичні послуги (ідентифікаційний код: 42082379, місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, вул. Моссаковського Володимира, 7) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код: 02909938; місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 38) витрати зі сплати судового збору в розмірі 26884грн26коп.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 18.06.2024 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення підписаний 28.06.2024.

Суддя Р.Г. Новікова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.06.2024
Оприлюднено01.07.2024
Номер документу120067543
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв