Рішення
від 31.05.2024 по справі 472/1270/23
ВЕСЕЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 472/1270/23

Провадження №2/472/87/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2024 року селище Веселинове

Миколаївської області

Веселинівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді - Орленко Л.О.,

з участю секретаря

судового засідання - Фігурської К.М.,

представника позивача - адвоката Венделя О.М.,

представника відповідача - адвоката Грабової А.О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі суду№3у селищіВеселиновев порядкуспрощеного позовногопровадження цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третяособа,яканезаявляє самостійнихвимогщодо предметаспору: Перший відділ державної виконавчої служби у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів,

ВСТАНОВИВ:

19грудня 2023року досуду надійшлапозовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третяособа,яканезаявляє самостійнигщодопредметаспору: Перший відділ державної виконавчої служби у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 19.12.2023 року вказану справу було розподілено для розгляду судді Чаричанському П.О., якого з 22.01.2024 року відряджено до Центрального районного суду м. Миколаєва для здійснення правосуддя.

Ухвалою судді Чаричанського П.О. від 26 грудня 2023 року було відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначену справу 23.01.2024 року було розподілено для розгляду судді Орленко Л.О.

Ухвалою судді Орленко Л.О. від 06 лютого 2024 року вказану справу прийнято до свого провадження та призначено судовий розгляд.

Позов мотивований тим, щорішенням Веселинівського районного суду Миколаївської області від 07 травня 2018 року було стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів, щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

На підставі виконавчого листа, виданого 22.08.2023 року, було відкрито виконавче провадження № ВП72642873 з примусового виконання рішення Веселинівського районного суду Миколаївської області від 07 травня 2018 року у справі № 472/305/18.

Позивачка вказувала, що згідно з розрахунком заборгованості по аліментах, виконаного головним державним виконавцем Крецу С.В., за період з 22.06.2018 року по 01.01.2024 року загальна сума боргу ОСОБА_2 по аліментам складає 63 285,29 гривень. Посилаючись на вимоги статті 196 СК України, яка передбачає відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати, позивач вважає, що із відповідача на її користь підлягає стягненню пеня за період з 01.11.2022 року по 01.12.2023 року в межах 100 % сукупного розміру заборгованості, тобто 63 285,29 гривень.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. В судовому засіданні її інтереси представляв представник позивача - адвокат Вендель О.М., який позовну заяву підтримав в повному обсязі та просив стягнути з відповідача на користь позивача пеню за прострочення сплати аліментів за період з 01.11.2022 року по 01.12.2023 року в межах 100 % сукупного розміру заборгованості за вказаний період, тобто 63 285,29 гривень.

В судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. В судовому засіданні його інтереси представляла представник відповідача - адвокат Грабова А.О., яка позовні вимоги не визнала повністю, та з врахуванням відзиву на позовну заяву, зокрема зазначила, що ОСОБА_2 з 27.02.2022 року по 12.04.2023 року проходив військову службу за мобілізацією, а тому відповідно до ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" з нього не підлягає стягненню пеня за сплату аліментів. Крім того, зазначила, що рішення суду про стягнення аліментів було ухвалено 07.05.2018 року, а виконавче провадження за заявою стягувача було відкрито лише 30.08.2023 року, а тому вважає, що відсутня вина відповідача в тому, що виникла заборгованість по аліментам.

В судовезасідання представниктретьої особиПершого відділу державної виконавчої служби у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку судової повістки до електронного кабінету підсистеми "Електронний суд". 24.04.2024 року начальник відділу Буланча Ольга подала до суду заяву, в якій просила суд розглядати справу у відсутність представника відділу та вирішити спір на розсуд суду.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача - адвоката Венделя О.М., представника відповідача - адвоката Грабової А.О., дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог та наданих доказів, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням Веселинівського районного суду Миколаївської області від 07 травня 2018 року було стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів, щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття. Вказане рішення суду набрало законної сили 22 червня 2018 року (а.с. 8-9).

На підставі виконавчого листа, виданого 22.08.2023 року, було відкрито виконавче провадження № ВП72642873 з примусового виконання рішення Веселинівського районного суду Миколаївської області від 07 травня 2018 року у справі № 472/305/18 (а.с. 10-11).

Виходячи із даних розрахунку заборгованості по аліментам, складеним головним державним виконавцем Крецу С.В. (а.с. 12-13) та даних розрахунку заборгованості по аліментам, складеним представником позивача - адвокатом Венделем О.М. (а.с. 14-15), судом встановлено, що загальна сума заборгованості по аліментам за період з жовтня 2022 року по жовтень 2023 року (в межах періоду, за який позивач просить стягнути пеню) становить 53 695,94 гривні.

Основною засадою (принципом) цивільного судочинства є, зокрема, диспозитивність (пункт 5 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (частина друга статті 12 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (частина перша статті 13 ЦПК України).

Позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження (пункт 2 частини другої статті 49 ЦПК України).

Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності тарозумності, відповідно до моральних засад суспільства (частина дев`ята статті 7 СК України).

Сімейні обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу (частина перша статті 15 СК України).

Якщо в результаті психічного розладу, тяжкої хвороби або іншої поважної причини особа не може виконувати сімейного обов`язку, вона не вважається такою, що ухиляється від його виконання (частина третя статті 15 СК України).

Невиконання або ухилення від виконання сімейного обов`язку може бути підставою для застосування наслідків, встановлених цим Кодексом або домовленістю (договором) сторін (частина четверта статті 15 СК України).

Особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання (частини перша та друга статті 614 ЦК України).

У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості (абзац 1 частини першої статті 196 СК України).

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частини четверта статті 263 ЦПК України).

У постановіВерховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 листопада 2021 року в справі № 569/14819/19 (провадження № 61-1586св20) зазначено, що:

«правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов`язку буде різним, отже, і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення. Пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення. Отже, зобов`язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першої статті 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з`ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов`язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого - обчислити розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов`язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму. Викладене узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постановах від 25 квітня 2018 року у справі № 572/1762/15-ц (провадження № 14-37цс18) та від 03 квітня 2019 року у справі № 333/6020/16-ц (провадження № 14-616цс18)».

Тлумачення вказаних норм свідчить, що:

загальні засади (принципи) приватного права мають фундаментальний характер й інші джерела правового регулювання, у першу чергу, акти сімейного законодавства, мають відповідати змісту загальних засад. Це, зокрема, проявляється в тому, що загальні засади (принципи) є по своїй суті нормами прямої дії та повинні враховуватися, зокрема, при тлумаченні норм, що містяться в актах сімейного законодавства;

учасники сімейних правовідносин можуть мати особисті та майнові суб`єктивні сімейні обов`язки. Свої обов`язки учасники сімейних відносин здійснюють різними способами: здійснення активних дій; утримання від здійснення активних дій. Якщо невиконання особистих обов`язків учасників сімейних відносин у випадках, передбачених в законі, може припинятися або не зумовлювати відповідних наслідків, то невиконання сімейного обов`язку майнового характеру не допускається. Оскільки на відміну від особистих, майнові обов`язки можуть виконуватися незалежно від самого носія такого обов`язку за допомогою інших суб`єктів.

невиконання або ухилення від виконання сімейного обов`язку може бути підставою для застосування відповідних правових наслідків, що можуть визначатися в: нормах СК України; домовленості (договорі) сторін. Наслідки невиконання або ухилення від виконання сімейного обов`язку можуть мати: особистий характер, коли негативний вплив відбувається на особисту сферу зобов`язаної особи; майновий характер, якщо такий вплив здійснюється на майнову сферу зобов`язаної особи;

стягнення пені, передбаченої абзацом 1 частини першої статті 196 СК України, можливе лише у разі виникнення заборгованості з вини особи, зобов`язаної сплачувати аліменти. У СК України не передбачено випадки, коли вина платника аліментів виключається. Очевидно, що в такому разі підлягають застосуванню норми цивільного законодавства. Якщо платник аліментів доведе, що вжив всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язання, то платник аліментів є невинуватим у виникненні заборгованості, і підстави стягувати неустойку (пеню) відсутні. Саме на платника аліментів покладено обов`язок доводити відсутність своєї вини в несплаті (неповній сплаті) аліментів;

розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, та помножити та 1 відсоток. Тобто, заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %;

при застосуванні формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» вабзаці 1 частини 1 статті 196 СК України якщо обмежувати нарахування пені поточною заборгованістю (тобто, тією яка існує за всі місяці станом на момент пред`явлення позову чи на інший момент), то при пред`явленні позову за період, коли існувало прострочення, а на момент пред`явлення позову поточна заборгованість відсутня, то і не буде межі, яку не повинна перевищувати пеня. Як наслідок, очевидно, що потрібно розмежовувати сукупну поточну заборгованість та заборгованість за аліментами за певний місяць. Суд, з урахуванням принципу розумності, вважає, що оскільки пеня є змінною величиною, основою для обчислення якої є саме заборгованість за аліментами за певний місяць, то формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» означає, що розмір пені не повинен перевищувати розмір заборгованості, на яку вона нараховується. У разі, якщо позивач, з урахуванням принципу диспозитивності пред`явив позов про стягнення пені за декілька місяців, то розмір пені за ці місяці не повинен перевищувати сукупний розмір заборгованості, на яку вона нараховується.

Вказаний висновок узгоджується з правовим висновком, викладеним в постанові Верховного Суду від 19.01.2022 року в справі №711/679/21.

Позивач в позові просила про стягнення пені за прострочення сплати аліментів за період з жовтня 2022 року по жовтень 2023 року.

Судом встановлено, що сукупний поточний розмір заборгованості по аліментах за період з жовтня 2022 року по жовтень 2023 року становить 53 695,94 гривні.

Потрібно розмежовувати сукупну поточну заборгованість та заборгованістьза аліментами за певний місяць. Оскільки пеня є змінною величиною, основою для обчислення якої є саме заборгованість за аліментами за певний місяць, то формулювання «не більше 100 відсотків заборгованості» означає, що розмір пені не повинен перевищувати розмір заборгованості, на яку вона нараховується. У разі, якщо позивач, з урахуванням принципу диспозитивності пред`явив позов про стягнення пені за декілька місяців, то розмір пені за ці місяці не повинен перевищувати сукупний розмір заборгованості, на яку вона нараховується.

Простроченнярозпочинається з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені аліменти.

Кількість днів прострочення заборгованості по аліментах за відповідний місяць слід рахувати, починаючи з 01 числа наступного місяця до 01.12.2023 року - як просить позивач.

" розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, та помножити та 1 відсоток.

Тобто, заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %; "

Розрахунок пені по аліментах за період з жовтня 2022 року по жовтень 2023 року належить здійснювати таким чином:

Заборгованість по аліментах за відповідний місяць

Кількість днів прострочення заборгованості по аліментах за відповідний місяць, починаючи з 01 числа наступного місяця до 01.12.2023 року (межі позовних вимог, з урахуванням частково сплачених відповідачем аліментів)

Розрахунок пені

Розмір пені за відповідний період:

1.

жовтень 2022 року - заборгованість 8 941,48 грн (10 241,48 грн - 1300 грн (сплачено в листопаді 2022 року, які зараховано за жовтень 2022 року)

30 днів (з 01.11.2022 року по 01.12.2022 року)

8 941,48 х 30 х 1%

2 682, 44 грн;

1.1

жовтень 2022 року - заборгованість 7 641,48 грн (8 941,48 грн - 1300 грн (сплачено в грудні 2022 року, які зараховано за жовтень 2022 року)

31 день (з 01.12.2022 року по 01.01.2023 року)

7 641,48 х 31 х 1%

2 368, 86 грн;

1.2

жовтень 2022 року - заборгованість 5 041,48 грн (7 641,48 грн - 2600 грн (сплачено в січні 2023 року, які зараховано за жовтень 2022 року)

31 день (з 01.01.2023 року по 01.02.2023 року)

5 041,48 х 31 х 1%

1 562, 86 грн;

1.3

жовтень 2022 року - заборгованість 3 741,48 грн (5 041,48 грн - 1300 грн (сплачено в лютому 2023 року, які зараховано за жовтень 2022 року)

28 днів (з 01.02.2023 року по 01.03.2023 року)

3 741,48 х 28 х 1%

1 047, 61 грн;

1.4

жовтень 2022 року - заборгованість 2 441,48 грн (3 741,48 грн - 1300 грн (сплачено в березні 2023 року, які зараховано за жовтень 2022 року)

31 день (з 01.03.2023 року по 01.04.2023 року)

2 441,48 х 31 х 1%

756, 86 грн;

1.5

жовтень 2022 року - заборгованість 1 141,48 грн (2 441,48 грн - 1300 грн (сплачено в квітні 2023 року, які зараховано за жовтень 2022 року)

30 днів (з 01.04.2023 року по 01.05.2023 року)

1 141,48 х 30 х 1%

342, 44 грн;

2.

листопад 2022 року - 10 241,48 грн

151 день (з 01.12.2022 року по 01.05.2023 року)

10 241,48 х 151 х 1%

15 464, 63 грн;

2.1

листопад 2022 року - заборгованість 10 082,96 грн (10 241,48 грн - 158,52 грн (сплачено в травні 2023 року 1300 грн, з яких 1 141,48 грн зараховано за жовтень 2022 року, а решта 158,52 зараховано за листопад 2022 року)

31 день (з 01.04.2023 року по 01.05.2023 року)

10 082,96 х 31 х 1%

3 125, 72 грн;

2.2

листопад 2022 року - заборгованість 8 782,96 грн (10 082,96 грн - 1300 грн (сплачено в червні 2023 року, які зараховано за листопад 2022 року)

30 днів (з 01.06.2023 року по 01.07.2023 року)

8 782,96 х 30 х 1%

2 634, 89 грн;

2.3

листопад 2022 року - заборгованість 7 482,96 грн (8 782,96 грн - 1300 грн (сплачено в липні 2023 року, які зараховано за листопад 2022 року)

31 день (з 01.07.2023 року по 01.08.2023 року)

7 482,96 х 31 х 1%

2 319, 72 грн;

2.4

листопад 2022 року - заборгованість 6 182,96 грн (7 482,96 грн - 1300 грн (сплачено в серпні 2023 року, які зараховано за листопад 2022 року)

31 день (з 01.08.2023 року по 01.09.2023 року)

6 182,96 х 31 х 1%

1 916, 72 грн;

2.5

листопад 2022 року - заборгованість 4 882,96 грн (6 182,96 грн - 1300 грн (сплачено в вересні 2023 року, які зараховано за листопад 2022 року)

30 днів (з 01.09.2023 року по 01.10.2023 року)

4 882,96 х 30 х 1%

1 464, 89 грн;

2.6

листопад 2022 року - заборгованість 2 882,96 грн (4 882,96 грн - 2000 грн (сплачено в жовтні 2023 року, які зараховано за листопад 2022 року)

31 день (з 01.10.2023 року по 01.11.2023 року)

2 882,96 х 31 х 1%

893, 71 грн;

2.7

листопад 2022 року - заборгованість 882,96 грн (2 882,96 грн - 2000 грн (сплачено в листопаді 2023 року, які зараховано за листопад 2022 року)

30 днів (з 01.11.2023 року по 01.12.2023 року)

882,96 х 30 х 1%

264, 88 грн;

3.

грудень 2022 року - 10 241,48 грн

334 дні (з 01.01.2023 року по 01.12.2023 року)

10 241,48 х 334 х 1%

34 206, 54 грн;

4.

січень 2023 року - 7 600,50 грн

303 дні (з 01.02.2023 року по 01.12.2023 року)

7 600,50 х 303 х 1%

23 029, 52 грн;

5.

лютий 2023 року - 7 600,50 грн

275 днів (з 01.03.2023 року по 01.12.2023 року)

7 600,50 х 275 х 1%

20 901, 38 грн;

6.

березень 2023 року - 7 600,50 грн

244 дні (з 01.04.2023 року по 01.12.2023 року)

7 600,50 х 244 х 1%

18 545, 22 грн;

7.

квітень 2023 року - 1 416,50 грн

214 днів (з 01.05.2023 року по 01.12.2023 року)

1 416,50 х 214 х 1%

3 031, 31 грн;

8.

травень 2023 року - 1 416,50 грн

183 дні (з 01.06.2023 року по 01.12.2023 року)

1 416,50 х 183 х 1%

2 592, 20 грн;

9.

червень 2023 року - 1 675 грн

153 дні (з 01.07.2023 року по 01.12.2023 року)

1 675 х 153 х 1%

2 562, 75 грн;

10.

липень 2023 року - 1 675 грн

122 дні (з 01.08.2023 року по 01.12.2023 року)

1 675 х 122 х 1%

2 043, 50 грн;

11.

серпень 2023 року - 1 416, 50 грн

91 день (з 01.09.2023 року по 01.12.2023 року)

1 289,02 х 91 х 1%

1 289, 02 грн;

12.

вересень 2023 року - 5 085, 25 грн

61 день (з 01.10.2023 року по 01.12.2023 року)

5 085, 25 х 61 х 1%

3 102 грн;

13.

жовтень 2023 року - 5 085, 25 грн

30 днів (з 01.11.2023 року по 01.12.2023 року)

5 085, 25 х 30 х 1%

1 525, 58 грн.

Загальна сума пені = 149 675, 25 грн.

Натомість сукупний розмір заборгованості з жовтня 2022 року по жовтень 2023 року становить 53 695, 94 грн. Тому з урахуванням того, що пеня не може перевищувати100 відсотків заборгованості за період, на який вона нараховується, одержувач аліментів має право на стягнення 53 695, 94 грн.

За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, в межах 100 відсотків заборгованості, що становить 53 695, 94 грн.

У пункті 22 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що передбачена статтею 196 СК України відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені) настає лише за наявності вини цієї особи. На платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин, зокрема, у зв`язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментів банками. В інших випадках стягується неустойка за весь час прострочення аліментів.

Таким чином, під час вирішення питання про стягнення пені за прострочення сплати аліментів боржником, судам необхідно брати до уваги фактичні обставини, що зумовили виникнення заборгованості, можливість та обізнаність боржника про необхідність утримувати дитину, у тому числі і на підставі відповідного судового рішення, участь боржника у вихованні дитини, що сприятиме його обізнаності щодо потреб дитини, пов`язаних з її матеріальним забезпеченням.

Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав повністю, а отже не погодився з тим, що заборгованість по аліментам в нього виникла саме з його вини. При цьому, будь-яких доказів відсутності своєї вини, суду не надав.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заборгованість зі сплати аліментів виникла з вини відповідача, оскільки він у добровільному порядку не вжив заходи щодо сплати аліментів у визначеному судом розмірі. ОСОБА_2 не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він мав об`єктивні перешкоди для своєчасної сплати аліментів.

Таким чином, суд, встановивши фактичні обставини у справі, дійшов висновку про те, що позивачка має право на стягнення з відповідача неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Доводи представника відповідача - адвоката Грабової А.О. про те, що виконавчий лист не відразу після ухвалення рішення суду про стягнення аліментів надійшов на виконання, є неспроможними, так як обов`язок відповідача сплачувати аліменти визначено положеннями статей180,181СК України та рішенням суду, незалежно від того, чи пред`явлено виконавчий лист до примусового виконання, чи ні.

Доводи представника відповідача - адвоката Грабової А.О. про те, що відповідач як військовослужбовець звільняється від стягнення пені, також суд відхиляє, оскільки у цій справі предметом спору є стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, що не є пенею за користування кредитом. Зобов`язання зі сплати аліментів виникло у відповідача перед позивачкою не на підставі договірних відносин, а на підставі положень статей180,181СК України тарішення суду. Тому на спірні правовідносини не поширюється положення пункту 15 статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Подібний правовий висновок сформульовано в Постанові Верховного Суду від 15 грудня 2021 року у справі № 679/1529/19.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до закону, а тому з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 910, 92 грн. (53 695, 94 грн. (сума задоволена судом) х 1073, 60 грн. / 63 285, 29 грн. (заявлена сума позову).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 77, 78, 79, 80, 81, 141, 223, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа,яканезаявляє самостійнихвимогщодо предметаспору: Перший відділ державної виконавчої служби у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , уродженки с. Жовтневе Доманівського району Миколаївської області, яка має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає: АДРЕСА_3 , пеню за прострочення сплати аліментів за період з 01.11.2022 року по 01.12.2023 року в розмірі 53 695 (п`ятдесят три тисячі шістсот дев`яносто п`ять) гривень 94 (дев`яносто чотири) копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 910 (дев`ятсот десять) гривень 92 (дев`яносто дві) копійки (отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції - Миколаївського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Повне рішення суду складено 10 червня 2024 року.

Суддя Веселинівського районного суду

Миколаївської області Л.О. Орленко

СудВеселинівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення31.05.2024
Оприлюднено02.07.2024
Номер документу120070472
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —472/1270/23

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Ухвала від 02.08.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Шаманська Н. О.

Рішення від 31.05.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Рішення від 31.05.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 06.02.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 06.02.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Орленко Л. О.

Ухвала від 26.12.2023

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Чаричанський П. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні