Рішення
від 01.07.2024 по справі 522/15492/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2024

Справа № 522/15492/22

Провадження № 2/522/1866/24

Приморський районний суд м. Одеси у складі головуючого - суддя Ярема Х.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) справу

за позовом Кредитної спілки «Просто гроші»

до ОСОБА_1 , ОСОБА_2

про стягнення заборгованості за кредитним договором.

ВСТАНОВИВ:

14.11.202 КС «Просто гроші» звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Позивач просить суд:

- стягнути солідарно з відповідачів 91231,28 грн. заборгованості за кредитним договором №ПГНП-000000000000105 від 28.04.2021.

07.12.2022 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

17.01.2023 відповідач ОСОБА_1 подав відзив на позовну заяву.

18.01.2023 позивач подав відповідь на відзив.

Позов обґрунтовано тим, що 28.04.2021 між КС «Просто гроші» та ОСОБА_1 (позичальник) укладено Кредитний договір за умовами якого позичальник отримав кредит 67 200 грн. строком до 28.04.2023, який зобов`язався повернути та сплатити відсотки, визначені в розмірі 60% річних. Для забезпечення зобов`язань позичальника 28.04.2021 між КС «Просто гроші, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (поручитель) укладено договір поруки за умовами якого поручитель прийняла на себе зобов`язання перед кредитором відповідати за зобов`язаннями позичальника. ОСОБА_1 зобов`язання не виконав. Станом на 10.11.2022 заборгованість становить 91 231,28 грн. (51 132,22 грн. - борг по кредиту, 40 099,06 грн. - боргу по відсотках).

Відповідач ОСОБА_1 подав відзив на позов. Визнає, що брав в кредит кошти, а його мати ОСОБА_2 була поручителем. Наразі сім`я перебуває у скрутному матеріальному становищі, ОСОБА_2 з початком війни виїхала закордон, тому наразі повернути кошти не можуть. Проте п. 9.5 Договору передбачено те, що сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання Договору у випадку виникнення обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) на час їх дії. Вважає, що настання обставин непереборної сили на території України стало загальновідомим юридичнім фактом. Це звільнило сторони Договору від обов`язку згідно підпункту 9.5.3. повідомляти про це одна одну. Відповідач посилається на те, що до введення воєнного часу у зв`язку з повномасштабною російською агресією він виконував свої зобов`язання по кредитному договору, але зараз втартив автомобіль за допомогою якого заробляв на життя, працюючи в таксі, а фірма, де він працював, власних автомобілів для роботи немає.

Відповідач ОСОБА_2 відзив не подавала.

Судом встановлено такі фактичні обставини.

28.04.2021 між КС «Просто гроші» (Кредитор) та ОСОБА_1 (Позичальник) був укладений Кредитний договір №ПГНП-000000000000105, згідно з умовами якого кредитор надав позичальнику кредитні кошти 67 200 грн. строком на 24 місяці, починаючи з 28.04.2021 по 28.04.2023, а позичальник зобов`язався повернути їх та сплатити відповідні проценти за користування кредитом, а також сплатити комісії, штрафні санкції та інші платежі відповідно до умов Кредитного договору.

Згідно з розділом 1 Кредитного договору №ПГНП-000000000000105 процентна ставка за користування кредитом встановлюється в розмірі 60 % річних. У випадках, передбачених цим Договором (додатковими угодами) розмір процентної ставки може бути збільшений.

Свої зобов`язання КС «Просто гроші» виконала, надавши ОСОБА_1 кредитні кошти шляхом видачі безготівкових коштів з поточного рахунку Кредитора, що відповідач не заперечує.

Згідно з умовами Кредитного договору Позичальник зобов`язався платити заборгованість щомісячно згідно з Графіком здійснення платежів, що наведено у додатку №1 до кредитного договору, який є його невід`ємною частиною.

Згідно з п.4.4.2 Кредитного договору Позичальник зобов`язався сплачувати проценти щомісячно у звітний день.

Станом на 10.11.2022 утворилась заборгованість в сумі 91231,28 грн., яка складається з:

- 51132,22 грн. заборгованість за основною сумою кредиту;

- 40099,06 грн. заборгованість по відсотках.

Розрахунок заборгованості відповідачами не оспорений, не спростований.

Для забезпечення виконання зобов`язань ОСОБА_1 перед КС «Просто гроші» з поверненню кредиту, сплаті процентів за користування кредитом та штрафних санкцій, 28.04.2021 між КС «Просто гроші» (Кредитор за договором поруки), ОСОБА_1 (Позичальник за договором поруки) та ОСОБА_2 (Поручитель), було укладено Договір поруки №ПГНП-000000000000105.

Відповідно до умов договору поруки ОСОБА_2 прийняла на себе зобов`язання перед Кредитною спілкою «Просто гроші» відповідати у повному обсязі по зобов`язанням ОСОБА_1 , визначених Кредитним договором.

КС «Просто гроші» були вжиті заходи досудового врегулювання спору, а саме: на адресу відповідачів була надіслана вимога про усунення порушення - сплати боргу. Однак і ця вимога залишилась без задоволення.

Відповідно до п. 2.1. Договору поруки у разі порушення Боржником зобов`язання за Основним договором Поручитель зобов`язується виконати за Боржника зобов`язання останнього у 10-ти (десяти) денний термін з дня отримання вимоги Кредитора.

Відповідно до пункту 3.1. Договору поруки у разі невиконання Боржником своїх зобов`язань за Основним договором Кредитор має право у 10-ти (десяти) денний строк звернутися з вимогою про виконання таких зобов`язань до Поручителя.

Пунктом 1.1. Договору поруки встановлено, що відповідачі несуть солідарну відповідальність перед Позивачем.

Згідно з п. 9.5 Кредитного договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання Договору у випадку виникнення обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) на час їх дії, якщо такі обставини мають безпосередній вплив на виконання зобов`язань за Договором.

Згідно з п. 9.5.3 Кредитного договору, сторони зобов`язані не пізніше 7 робочих днів з моменту настання обставин непереборної сили повідомити одна одну про настання таких обставин. Факт виникнення форс-мажорної обставини має підтвердити сторона, що посилається на таку обставину.

Висновки суду.

Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а при відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Частиною першою статті 1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу (частина друга статті 1050 ЦК України).

Відповідно до ст. ст. 6, 627 ЦК України, сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства згідно ст. 628 ЦК України.

Відповідно статті 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Судом встановлено, що кредитний договір між сторонами укладено в письмовій формі, а сторони погодили усі істотні умови цього договору.

Таким чином, підписавши договір, позичальник підтвердив, що вивчив умови Кредитного договору, а також зміст, суть, об`єм своїх зобов`язань по договору. Позичальник на момент укладення договору не заявляв додаткових вимог щодо умов кредитування та в подальшому прийняв надані кредитною спілкою грошові кошти.

Відтак укладення договору у запропонованій формі із запропонованими умовами, відповідало внутрішній волі позичальника.

Статтею 553 ЦК України передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Згідно з ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно з ч.1 ст.543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Отже, підписуючи договір поруки, ОСОБА_2 поручилася відповідати перед Кредитором за порушення боржника ОСОБА_1 за зобов`язанням повернути кредит та нараховані проценти за користування кредитом, а тому несе солідарну відповідальність з позичальником.

Сума заборгованості відповідачами не спростована та не оспорена, в зв`язку з чим суд дійшов висновку про обгрунтовність позову КС «Просто гроші».

Щодо обставин непереборної сили на які посилається відповідач.

У зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, що стало підставою запровадження в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, Торгово-промислова палата України (надалі - ТПП) 28.02.2022 оприлюднила на своєму офіційному веб-сайті: https://ucci.org.ua/ лист № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Проте даний лист ТПП № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 засвідчує лише наявність воєнного стану як форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в цілому, однак це не означає, що він є непереборною обставиною для кожного випадку.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Посилаючись на наявність форс-мажорних обставин, ОСОБА_1 не надає жодних доказів засвідчення Торгово-промисловою палатою України того факту, що для нього дійсно настали форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили), що об`єктивно унеможливлюють виконання ним зобов`язань за Кредитним договором, не надає ані доказів зміни матеріального стану, ані доказів зміни умов праці та інше, чим не доводить суду причинно-наслідковий зв`язок між форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) та об`єктивною неможливістю виконати зобов`язання за Кредитним договором.

Такі загальні вимоги до предмету доведення форс-мажорних обставин відображені і в п.9.5. Кредитного договору, відповідно до якого сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання Договору у випадку виникнення обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) на час їх дії, якщо такі обставини мають безпосередній вплив на виконання зобов`язань за Договором.

Такий безпосередній вплив форс-мажорних обставин на виконання ОСОБА_1 зобов`язань за Договором, останнім не доведено.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів в рівних частинах підлягає стягненню сума судового збору сплачена позивачем в розмірі 2 481 грн., тобто по 1 240,50 грн. з кожного.

Керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов Кредитної спілки «Просто гроші» - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Кредитної спілки «Просто гроші» (код ЄДРПОУ 39802345) грошові кошти в розмірі 91231,28 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Просто гроші» судовий збір в розмірі 2 481 гривень в рівних частинах по 1 240,50 гривень з кожного.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення складено 01.07.2024.

Суддя Ярема Х.С.

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення01.07.2024
Оприлюднено02.07.2024
Номер документу120071962
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них інших видів кредиту

Судовий реєстр по справі —522/15492/22

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Коновалова В. А.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Коновалова В. А.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Коновалова В. А.

Ухвала від 09.08.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Коновалова В. А.

Рішення від 01.07.2024

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 07.12.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні