Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1742/24
Провадження № 2-о/935/59/24
У Х В А Л А
27 червня 2024 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Янчук В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Старосілецька сільська рада Житомирського району Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
УСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду із заявою, у якій просить встановити факт належності ОСОБА_1 правовстановлюючого документа, а самедержавного акта на право власності на земельну ділянку Серії ЯА № 134867 від 12.11.2004 р.
Дослідивши заяву та додані додатки, вважаю за необхідне залишити заяву без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.293 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України), окреме провадженняце вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 3ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Отже вимоги до заяви визначені ст.ст. 175-177 ЦПК Українита ст.ст.315,316,318 ЦПК України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту: належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до п. 3постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»- вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленимЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим статтямиЦПК Українищодо розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Частиною п`ятоюстатті 177 ЦПК Українизакріплений обов`язок сторони додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги.
Відповідно п.5 ч.3 ст.175ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 1 ст.318 ЦПК Україниу заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини ( ч. 2 ст. 318 ЦПК України).
Приймаючи до уваги положенняст.318 ЦПК України, неможливість одержання або відновлення заявником документу, що засвідчує факт, який має юридичне значення, є необхідною умовою для розгляду даної категорії справ у порядку окремого провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, разом з поданою заявою, заявником подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, відповідно до якого просить звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, так як сплата судового збору перевищує 5% розміру її річного доходу за попередній календарний рік.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов до наступного висновку.
Згідно із частинами першою та третьою статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вищезазначена норма закріплює дискреційне право, а не обов`язок суду відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Його реалізація не може призводити до порушення принципу процесуального рівноправ`я сторін та знаходиться в безпосередній залежності від доведеності за допомогою належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів обставин щодо того, що скрутне майнове становище особи не дозволяє їй сплатити судовий збір у встановленому чинним законодавством розмірі. З метою недопущення зловживання процесуальними правами суд має враховувати: предмет спору, наявність у особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, рахунків в банківських та інших фінансових установах та можливість розпорядження ними, вік особи та її працездатність, склад сім`ї та наявність утриманців тощо.
Особа, яка подає заяву про звільнення від сплати судового збору, з урахуванням вимог статті 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановлених законодавством порядку та розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено ставки судового збору, зокрема, за подання заяви у справах окремого провадження фізичною особою ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у 2024 році становить 605,60 грн.
Дослідивши клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність наразі підстав для його задоволення, оскільки до клопотання додано довідки про доходи, у якій відображено відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/ суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 05.06.2024 (за період січень 2023 по березень 2024) та довідка про нарахування пенсії за віком за період січень 2023 по грудень 2023. А тому сукупний дохід заявника за попередній календарний рік 2023 не перевищує 5 відсотків ( 47163,27 грн. : 100% х5% =2358,16 грн.)
За таких обставин, наведені заявником доводи та надані у їх підтвердження докази не можна визнати такими, що свідчать про відсутність можливості для сплати судового збору, тому не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору.
Наведене відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою судові процедури повинні бути справедливими для всіх учасників процесу.
Статтею 129 Конституції України визначено, що однією із основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Водночас, заявник не позбавлена права заявити клопотання про відстрочення чи розстрочення сплати судового збору.
За таких обставин, у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору слід відмовити. Враховуючи норми ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір судового збору, який необхідно сплатити за подання заяви, становить 605,60 грн.
На підтвердження сплати судового збору до суду необхідно надати оригінал квитанції про сплату судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до закону.
Реквізити для сплати: отримувач коштів: ГУК уЖит.обл/ТГм.Коростишів/22030101 код ЄДРПОУ: 37976485 банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рах.отримувача: UA098999980313191206000006729 КБК: 22030101 «Судовий збір (ДСА,050)» «Сплата судового збору, пункт закону:___».
Згідно ч.1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 258, 260-261, 294, 317, 318, 353 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Старосілецька сільська рада про встановлення факту, що має юридичне значення, - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строкдля усуненнянедоліків зазначенихв мотивувальнійчастині цієїухвали10/десять/днівз дня отримання даної ухвали.
Роз`яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків у вказаний термін заява вважатиметься не поданою та буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Янчук
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2024 |
Оприлюднено | 02.07.2024 |
Номер документу | 120074741 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Янчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні