ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд. 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
ПРО ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
01.07.2024Справа № 910/7394/24 Суддя Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю., розглянувши матеріали
до Індивідуального підприємства «МЕЛХЕМ БІО» (село Совутлі, етрап Ак Бугдай, Ахалский велаят, Туркменістан)
про стягнення 39 814,57 доларів США, що еквівалентно 1 610 264,45 грн,
УСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва надійшов позов Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» до Індивідуального підприємства «МЕЛХЕМ БІО» про стягнення 39 814,57 доларів США, що еквівалентно 1 610 264,45 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем своїх зобов`язань за контрактом купівлі-продажу товару № 04-2023/TURK від 07.02.2023 в частині повного здійснення розрахунків із позивачем.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.06.2024 позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач» залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.
25.06.2024 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Дослідивши подані матеріали, суд дійшов висновку, що позивачем було усунуто недоліки, визначені в ухвалі суду від 18.06.2024, у встановлений строк, що є підставою для відкриття провадження у справі.
Позивач у позовній заяві просить здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Згідно з ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України для цілей цього Кодексу малозначними справами є:
1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Так, в ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, зокрема, в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приписам ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028 гривень.
Відповідно, п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2024 році складає 1 514 000,00 грн.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ціна позову визначена позивачем у 39 814,57 доларів США, що еквівалентно 1 610 264,45 грн згідно офіційного курсу НБУ на день складання позовної заяви (13.06.2024), тобто, є такою, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, враховуючи ціну даного позову, справа підлягає одноособовому розгляду в порядку загального позовного провадження.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем у справі являється іноземний суб`єкт господарювання - юридична особа створена за законодавством Туркменістану. Доказів наявності у відповідача представництва в Україні матеріали позовної заяви не містять.
Відповідно до ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України..
Згідно з ст. 367 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Згідно з п. 2.2., 2.5., 2.6. розділу ІІ наказу Міністерства юстиції України від 27.06.2008 № 1092/5/54 «Про затвердження Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень» в разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, в зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.
Суд України направляє доручення через міжрегіональне управління до Мін`юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Якщо в відносинах з запитуваною державою відсутній чинний міжнародний договір України, доручення надсилається Міністерству юстиції України для його направлення через дипломатичні канали.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення в Республіці Туркменістан (місцезнаходження відповідача) був урегульований Угодою про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, підписаної у місті Києві 20.03.1992.
05.02.2023, набув чинності Закон України «Про вихід з Угоди про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності» від 12.01.2023 № 2855-ІХ, згідно з положеннями якого Верховна Рада України, керуючись положеннями статті 62 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, статті 24 Закону України «Про міжнародні договори України» постановила вийти з Угоди про порядок вирішення спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, вчиненої в м. Києві 20.03.1992 та ратифікованої постановою Верховної Ради України від 19.12.1992 № 2889-XII.
29.12.2023 набув чинності Закон України № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», згідно з положеннями якого Верховна Рада України, керуючись положеннями статті 54 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, статті 84 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, статті 24 Закону України «Про міжнародні договори України», постановила вийти з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року № 140/98-ВР.
Наразі між Україною та Республікою Туркменістан відсутній чинний міжнародний договір або двостороння угода з питань правової допомоги.
Відтак, повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення судового засідання з розгляду даної справи по суті здійснюється засобами поштового зв`язку безпосередньо через суд та шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
При цьому, з метою дотримання основних засад господарського судочинства, суд вбачає за необхідне вжити всіх можливих заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи № 910/7394/24 та зобов`язати позивача здійснити переклад даної ухвали та позовної заяви на російську мову з нотаріальним його засвідченням для безпосереднього направлення судом даних документів на адресу Індивідуального підприємства «МЕЛХЕМ БІО».
Отже, з метою належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 910/7394/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «Виробничо-наукове підприємство «Укрзооветпромпостач», надання можливості відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та висловити свою позицію по суті спору, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання у строк, достатній для належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи та зупинення провадження у справі до надходження до суду відомостей про отримання чи неотримання Індивідуальним підприємством «МЕЛХЕМ БІО» судових документів.
Керуючись статтями 162 - 164, 176, 228, 233-235, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Призначити підготовче засідання у справі на 04.09.24 о 10:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 8 .
3. Повідомляти відповідача про розгляд справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://ki.arbitr.gov.ua.
4. Викликати у підготовче засідання представників сторін, повноваження яких оформити відповідно до вимог ст. 60 Господарського процесуального кодексу України.
5. Попередити учасників справи про наслідки неявки в судове засідання відповідно до ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.
6. Зобов`язати позивача протягом 10 днів з моменту отримання даної ухвали надати суду переклад позовної заяви та даної ухвали у справі № 910/7394/24, на російську мову, з нотаріальним засвідченням їх вірності, у двох примірниках.
7. Після надходження від позивача нотаріально посвідчених перекладів на російську мову позовної заяви, ухвали Господарського суду міста Києва про відкриття провадження від 01.07.2024 у справі № 910/7394/24 направити вказані документи безпосередньо на адресу Індивідуального підприємства «МЕЛХЕМ БІО» (село Совутлі, етрап Ак Бугдай, Ахалский велаят, Туркменістан).
8. Встановити відповідачу у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати відзив на позовну заяву у порядку, передбаченому ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, з нормативно обґрунтованими поясненнями по суті заявлених вимог та доданням оригіналів для огляду та належним чином завірених копій підтверджуючих документів, на які міститься посилання у відзиві. Звернути увагу відповідача, що відзив повинен містити мотиви повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на законодавство; а також надати докази направлення відзиву з доданими до нього документами на адресу позивача.
9. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин, справа згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України буде розглянута за наявними в ній матеріалами.
10. Встановити позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив із урахуванням вимог ст. 166 Господарського процесуального кодексу України - п`ять днів з дня отримання ним відзиву на позовну заяву.
11. Повідомити учасників справи, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення, мають бути подані у підготовчому провадженні через канцелярію суду з дотриманням вимог до форми та змісту, встановлених ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.
12. Звернути увагу сторін на положення ст. 81 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування доказів.
13. Повідомити сторін, що згідно з ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
14. Попередити учасників справи, що при ухиленні від виконання вимог суду до них можуть бути застосовані заходи процесуального примусу у вигляді штрафу, передбаченого ст. 135 Господарського процесуального кодексу України.
15. Зупинити провадження у справі № 910/7394/24 до отримання судом відомостей щодо одержання чи неодержання відповідачем судових документів.
16. Нагадати, що сторони відповідно до ст. 192 Господарського процесуального кодексу України, можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Ю. Трофименко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2024 |
Оприлюднено | 03.07.2024 |
Номер документу | 120086999 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні