Рішення
від 26.06.2024 по справі 921/323/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 червня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/323/24 Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.

за участі секретаря судового засідання: Касюдик О.О.

розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ТРАНС"

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна"

про стягнення заборгованості в сумі 1 382 290 грн.

за участі представника позивача: Наумов О.Л., довіреність.

Суть справи:

До Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява ТОВ "САВ-ТРАНС" до ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна" про стягнення заборгованості.

Судом відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих у судовому засіданні повноважним представником, позивач посилається на те, що його контрагентом не виконано належним чином умов договору №ГТС-29/05-2023-2 в частині своєчасної поставки товару, внаслідок чого сплачена сума попередньої оплати підлягає поверненню господарському товариству.

Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника у судові засідання, відзиву на позов не подав, хоча про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, в порядку визначеному процесуальним законодавством. Зокрема, довідка про доставку електронного листа ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна" 07.06.2024 о 16:44 знаходиться у матеріалах справи.

З огляду на викладене в сукупності, з метою дотримання розумних строків вирішення цього спору, приймаючи до уваги висновки Європейського суду з прав людини у справі "В`ячеслав Корчагін проти росії" суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття обґрунтованого судового рішення, у відповідності до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 ГПК України, а неподання відповідачем відзиву на позов та неявка його представника у судове засідання не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.

Судом також враховано, що за ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Розгляд спору здійснювався із технічною фіксацією судового процесу в порядку ст. 222 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна" (Постачальник) та ТОВ "САВ-ТРАНС" (Покупець) 29.05.2023 було укладено договір №ГТС-29/05-2023-2 (далі-Договір), згідно із п.2.1 якого Постачальник зобов`язується передати, а Покупець прийняти й оплатити пальне (нафтопродукти), найменування, кількість та ціна яких вказується в Додаткових угодах, які оформлюються на кожну окрему партію товару. До Додаткової угоди в розумінні цього договору також прирівнюються видаткова накладна на товар та/або Акт приймання-передачі товару, підписані сторонами.

Умови поставки:

- FCA (Інкотермс-2010) та/або EXW (Інкотермс-2010) нафтобаза/термінал;

- DDP/CPT пункт призначення (автонорми або/та залізничні норми);

- DAP прикордонний перехід (п.2.2 Договору).

В силу п.2.3 укладеного правочину номенклатура товару, його кількість та ціна встановлюються за домовленістю сторін на базі письмової заявки Покупця та зазначаються в додатках, розрахункових документах (рахунках - фактурах) та/або в відвантажувальних документах (видаткових накладних) на товар, які складають невід`ємну частину договору. Поставка товару підтверджується видатковими накладними на товар, підписаними представниками обох сторін.

У пункті 3.5 угоди її контрагенти обумовили, що при відсутності іншої домовленості щодо оплати за товар, Покупець зобов`язується оплатити повну вартість партії товару в розмірі 100% (в тому числі ПДВ) за товар в сумі, відображеній в рахунку - фактурі, який наданий Постачальником, до дати бажаного відвантаження товару.

Загальна вартість цього договору визначається кількістю отриманого та оплаченого товару Покупцем протягом всього строку дії договору. Вартість кожної окремої партії товару визначається Постачальником в рахунках - фактурах та видаткових накладних на товар (п.4.1 Договору)

У розділі 5 спірної угоди сторони погодили умови та строки поставки. Так, Покупець зобов`язаний надіслати заявку Постачальнику на електронну пошту: orders@gts.trading. Форма заявки узгоджена сторонами у додатку №1, який є невід`ємною частиною Договору. Відповідальність за вказану у заявці інформацію несе Покупець. Поставка товару здійснюється партіями згідно із заявками Покупця на поставку товару та у відповідності із рахунком - фактурою на поставку тої чи іншої партії товару, у строк, що не перевищує 3-х робочих днів з моменту оплати товару Покупцем згідно рахунку - фактури Постачальника. Заявка вважається оформленою Покупцем належним чином, якщо вона була надана письмово (направляється по факсу та/або електронною поштою з одночасним відправленням оригіналу рекомендованим листом) з підписом і печаткою (при наявності) уповноваженої особи з боку Покупця.

В силу п.6.3 Договору, у термін не пізніше 3 робочих днів з моменту одержання Покупцем Акту прийому - передачі товару та/або видаткової накладної та/або товарно-транспортної накладної, Покупець зобов`язаний підписати акт прийому-передачі товару та/або видаткову накладну, товарно-транспортну накладну і передати один оригінальний екземпляр Постачальнику або направити оригінал рекомендованим листом. Якщо протягом терміну, зазначеного в даному пункті, Покупець не направив Постачальнику підписаний акт прийому-передачі товару та/або видаткову накладну та/або товарно-транспортну накладну, документ вважається погодженим сторонами і прийнятим Покупцем, що не звільняє Покупця від обов`язку передати підписаний зі своєї сторони акт прийому - передачі товару та/або видаткову накладну.

Покупець зобов`язаний оплатити товар на умовах 100% попередньої оплати партії товару, якщо інше не передбачено сторонами в Додаткових угодах до даного договору. Датою оплати товару вважається дата зарахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника (п.п. 7.1, 7.3, 7.4 Договору).

Згідно із п.12.6, спірний правочин вважається укладеним з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін, проставлення їх печаток та діє до 31.12.2024.

До Договору його контрагентами також підписано Додаток №1 - форма заявки.

На виконання договірних умов позивач подав Постачальнику заявку №3 від 04.04.2024 про поставку товару та, на підставі рахунку відповідача №363 від 04.04.2024, здійснив попередню оплату в сумі 1 382 290 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №8044 від 04.04.2024.

Разом з тим, матеріальні цінності відповідачем Покупцю поставлені не були, у зв`язку із чим останнім направлено лист-претензію №17/04/24 від 17.04.2024 про поставку позивачу пального в трьохденний термін з дати отримання цього листа, або повернення в семиденний термін попереднього сплачених коштів в сумі 1 382 290 грн.

Проте, ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна" на цю вимогу не відреагувало, що й зумовило звернення позивача до суду із відповідним позовом.

Дослідивши подані докази та наведені обґрунтування суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією їх породжують. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У розумінні ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч. 1ст. 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

При цьому у ст. 629 Цивільного кодексу України законодавець обумовив, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В розумінні статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 ст. 612 Цивільного кодексу України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 1 ст. 663 ЦК України передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, сторонами досягнуто згоди та встановлено обов`язок позивача повністю оплатити товар (попередня оплата) до його передання продавцем згідно виставленого Постачальником рахунку.

У спірних правовідносинах ТОВ "САВ-ТРАНС" виконало ці свої зобов`язання, що підтверджується платіжною інструкцією №8044 від 04.04.2024 на суму 1 382 290 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 1087 ЦК України розрахунки між юридичними особами провадяться в безготівковій формі.

Згідно із п. 30.1. ст. 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача. У п.7.4 Договору його контрагенти обумовили, що датою оплати поставки товару вважається дата зарахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.

Таким чином, Покупець своє зобов`язання перед Постачальником виконав 04.04.2024.

В свою чергу, за умовами п.5.5. спірного правочину ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна" мало поставити товар до 07.06.2024 включно.

Відповідно до ч.2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Згідно з ч.1 ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГК України, господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Зважаючи на наведені вище законодавчі приписи та фактичні обставини, беручи до уваги відсутність належних доказів поставку товару Покупцю чи повернення йому авансу, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення із ТОВ "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна" 1 328 290 грн попередньої оплати є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Судовий збір в силу ст.129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись статями 20, 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГТС ТРЕЙДІНГ Україна", вул. Текстильна, 30, м. Тернопіль, 46007, ідент. код 44744228) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ТРАНС", вул. Східна, 88/2, м. Житомир, 10030, ідент. код 37446191) - 1 382 290 (один мільйон триста вісімдесят дві тисячі двісті дев`яносто) грн заборгованості та витрати зі сплати судового збору в сумі 20 734 (двадцять тисяч сімсот тридцять чотири) грн 35 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повний текст рішення складено - 01.07.2024.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення26.06.2024
Оприлюднено03.07.2024
Номер документу120088174
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —921/323/24

Судовий наказ від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Постанова від 28.08.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 24.07.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Рішення від 26.06.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Рішення від 26.06.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 07.06.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 24.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 21.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні