Ухвала
від 01.07.2024 по справі 120/19751/21-а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

01 липня 2024 р.Справа № 120/19751/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у письмовому провадженні питання щодо поновлення провадження в адміністративній справі та заміни сторони її правонаступником в адміністративній справі за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарний завод "Символ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарний завод "Символ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання певних робіт та експлуатації деяких машин і механізмів за місцем здійснення господарської діяльності відповідача за адресою: вул. Захисників України, буд. 25, м. Чернігів, 14030.

Ухвалою суду від 21.03.2022 провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 620/130/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарний завод "Символ" до Управління Держпраці у Чернігівській області про скасування припису.

Цією ж ухвалою суд зобов`язати сторони повідомити про усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження по цій справі.

Так, 18.06.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про поновлення провадження у справі яка мотивована тим, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2022 по справі № 620/130/22 набрало законної сили.

Відповідно до ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.

Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій його було зупинено.

Як з`ясовано судом, згідно інформації та доказів, наданих представником відповідача, за результатами розгляду Чернігівським окружним адміністративним судом справи № 620/130/22 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарний завод "Символ" до Управління Держпраці у Чернігівській області задоволено. Зокрема визнано протиправним та скасовано Припис Управління Держпраці у Чернігівській області про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки від 15.12.2021 № 05-03/951ПЗ.

Вказане судове рішення набрало законної сили.

Відтак, оскільки на сьогодні відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження у цій справі, суд доходить висновку про необхідність поновлення провадження та продовження розгляду справи зі стадії, на якій його було зупинено.

Окрім того представник відповідача у своїй заяві додатково повідомив суду, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12.01.2022 N 14 ліквідовано Управління Держпраці у Чернігівській області та утворено Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці. Таким чином представник відповідача вважає, що оскільки позивач по справі наразі є ліквідованим і його правонаступником є Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, тому є необхідність у вирішення питання про заміну сторони позивача його правонаступником.

Надаючи оцінку даному процесуальному питанню суд зважає на таке.

Так, особливості заміни учасника справи його правонаступником врегульовано статтею 52 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Верховний Суд у своїй постанові від 11 жовтня 2019 року по справі № 812/1408/16 здійснивши тлумачення статтей 52 і 379 КАС України сформував висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва:

1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією);

2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок: ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанції (окрім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити у судовий процес як сторона чи третя особа.

Таким чином коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» від 12.01.2022 N 14 (далі - Постанова N 14) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці, в тому числі Управління Держпраці в Чернігівській області.

Натомість, відповідно до п. 2 цієї Постанови утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком 2.

Підпунктом 3 пункту 3 Постанови N 14 визначено, що міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з п. 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються, а саме: Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Чернігівській області, Головного управління Держпраці у Київській області, Управління Держпраці у Черкаській області.

Із наданого представником відповідача до матеріалів справи копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань слідує, що відносно Управління Держпраці у Чернігівській області 23.10.2023 внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Отже, Управління Держпраці у Чернігівській області станом на даний час є припиненою юридичною особою, а тому відповідає ознакам вибулої сторони даного спору.

Натомість, публічним правонаступником даної особи, як суб`єкта владних повноважень, є Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці як новоутворений державний орган, до якого перейшли функції та завдання ліквідованого Управління Держпраці у Чернігівській області.

За таких обставин суд доходить висновку про необхідність заміни в порядку статті 52 КАС України сторони позивача у даній справі з ліквідованого Управління Держпраці у Чернігівській області на його публічного правонаступника, яким є Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053, вул. Вавілових, 10, м. Київ, 04060).

Окрім того, з метою з`ясування усіх обставин справи суд вважає за необхідним зобов`язати позивача надати суду відомості (інформацію) про існування на даний час актуальних підстав, що стосуються обставин подання даного адміністративного позову (існування загроз життю та здоров`ю людей фактом господарської діяльності відповідача, які відображені в акті перевірки від 09.12.2021 №05-03/921ПЗ).

Керуючись ст.ст. 52, 79, 80, 236, 237, 248, 256, 293 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Поновити провадження у справі №120/19751/21-а за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарний завод "Символ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Розгляд справи продовжувати здійснювати в порядку письмового провадження.

Здійснити заміну сторони позивача у даній справі, а саме Управління Держпраці у Чернігівській області на його правонаступника, яким є Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44681053, вул. Вавілових, 10, м. Київ, 04060).

Зобов`язати Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці надати суду в 5-ти денний термін з часу отримання копії даної ухвали відомості (інформацію) про існування на даний час актуальних підстав, що стосуються обставин подання даного адміністративного позову (існування загроз життю та здоров`ю людей фактом господарської діяльності відповідача, які відображені в акті перевірки від 09.12.2021 №05-03/921ПЗ) та/або повідомити інші обставини, що стосуються даної адміністративної справи.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.07.2024
Оприлюднено03.07.2024
Номер документу120089130
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності