Справа № 214/5020/24
2-о/214/197/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про призначення експертизи
01 липня 2024 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Сіденка С.І.
присяжних Шатило І. В., Гізатуліної Т. І.,
за участю секретаря судового засідання Чаплиги О.О.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі клопотання заявника про призначення експертизи у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Саксаганської районної в місті ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки та призначення опікуна,
встановив:
заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, де заінтересованою особою зазначено Виконавчий комітет Саксаганської районної в місті ради в особі Управління праці та соціального захисту населення та просить суд визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над нею опіку та призначити заявника опікуном ОСОБА_2 .
Ухвалою від 17.06.2024 відкрито провадження по справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку окремого провадження.
До заяви ОСОБА_1 долучено клопотання про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи, проведення якої доручити Дніпровській філіїсудово-психіатричнихекспертиз Державноїустанови «Інститутпсихіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиків»Міністерства охорониздоров`я України, поставивши на вирішення експертів питання, чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 розуміти значення своїх дій та керувати ними?; чи потребує ОСОБА_2 встановлення над нею опіки?.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За пунктом 4 частини п`ятої статті 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно статті 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: психічний стан особи.
Частиною першою статті 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну (частини четверта, п`ята статті 103 ЦПК України).
Згідно частини першої статті 104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
На підставівищевикладеного,оскільки длявирішення питання,зазначеного вклопотанні,необхідні спеціальнізнання,керуючись статтею105ЦПК України,суд вважаєза необхіднепризначити посправі амбулаторнусудово-психіатричнуекспертизу длявстановлення психічногостану здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,проведення якоїдоручити Дніпровськійфілії судово-психіатричнихекспертиз Державноїустанови «Інститутпсихіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиків»Міністерства охорониздоров`я України,поставивши навирішення питання:чи страждає ОСОБА_2 хронічним стійким психічним розладом, чи здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними та чи потребує встановлення над нею опіки.
Крім того, положеннями статті 299 ЦПК України встановлено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.
Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Тому з врахуванням викладеного, суд вважає необхідним поставити перед експертами питання щодо фактичної можливості ОСОБА_2 з`явитися в судове засідання, а також про можливість нею особисто дати пояснення по суті справи.
Оскільки, для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, суд на підставі пункту 5 частини першої статті 252 ЦПК України вважає необхідним на час проведення експертизи провадження у справі зупинити.
Керуючись ст. ст. 103,104,109 ЦПК України, суд
постановив:
задовольнити клопотання заявника ОСОБА_1 повністю.
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Саксаганської районної в місті ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки та призначення опікуна амбулаторну судово-психіатричну експертизу, виконання якої доручити експертам комісії амбулаторних судово-психіатричних експертиз Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричних експертиз та моніторингу наркотиків» Міністерства охорони здоров`я України (місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
- чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на хронічний стійкий психічний розлад та чи здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- чим може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за станом здоров`я фактично з`явитися в судове засідання, та особисто дати пояснення по суті справи?
- чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлення над нею опіки?
Для проведення експертизи направити експертам матеріали цивільної справи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Головуючий судя Сіденко С. І.
Присяжні Шатило І. В.
Гізатуліна Т. І.
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2024 |
Оприлюднено | 03.07.2024 |
Номер документу | 120096895 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Сіденко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні