Справа № 761/19150/24
Провадження № 1-кс/761/12513/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представників власника майна ТОВ «Давос Групп» ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , представника володільця майна ТОВ «Оріон Тобакко» ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання прокурора у кримінальному провадженні № 720 220 003 100 000 09 від 08.07.2022 за ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України про арешт майна,
у с т а н о в и в :
До Шевченківського районного суду м. Києва звернувся прокурор відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 з клопотанням про накладення арешту у кримінальному провадженні № 720 230 003 200 000 37 від 21.07.2023 за ч. 3 ст. 212 КК України на майно, що належить ТОВ «Давос Групп», вилучене 21.05. - 22.05.2024 у приміщеннях за адресою: Одеська область, с. Лиманка, вулиця Степова, буд. 5.
На обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що Бюро економічної безпеки України (далі - БЕБ) здійснює досудове розслідування у вказаному вище кримінальному провадженні, яким встановлено, що службові особи ТОВ «Оріон Тобакко» (ЄДРПОУ 43959001), зокрема, директор ОСОБА_7 , діючи умисно, із залученням до протиправної схеми ТОВ «Агропраймінвест» (ЄДРПОУ 43980405), ТОВ «Давос Групп» (ЄДРПОУ 43878846), ТОВ «Найз Інвест» (ЄДРПОУ 44122418), ТОВ «Самерстон Табакко» (ЄДРПОУ 44028231), ТОВ «Південна тютюнова компанія» (ЄДРПОУ 42960922) та інших суб`єктів господарювання, у порушення вимог Податкового кодексу України, здійснюють виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання та придбання у невстановлених слідством осіб підроблених марок акцизного податку з метою їх подальшого незаконного використання при збуті тютюнових виробів власного виробництва.
Висновком комплексної судово-біологічної, трасологічної, товарознавчої та технічної експертизи документів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України від 08.09.2022 № 22820/22-34/22821/22-23/23673-23714/22-34/23715-23846/22-33 встановлено, що пачки сигарет з написами «Золота марка Оригінал», «Золота марка Екстра», «RED WINS 6», «RED WINS 8», «Zараl jazz», «Zараl blues» та сигарети, які містяться у вказаних пачках, виготовлені на лініях з виробництва сигарет, яке орендує ТОВ «Оріон Тобакко».
Сигарети перелічених вище марок у період з 28.07.2022 по 11.08.2022 виявлені та вилучені за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 .
Однак на вилучених тютюнових виробах наклеєні марки акцизного податку, що не відповідають оригінальним маркам акцизного податку, які знаходяться в офіційному обігу на території України, тобто є підробленими.
Крім того, встановлено, що директор ТОВ «Оріон Тобакко» ОСОБА_7 у період червня - серпня 2022 року, шляхом невідображення відомостей у повному обсязі в деклараціях з акцизного податку та звітах про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів ухилився від сплати акцизного податку на загальну суму 42 221 072 грн., що є особливо великим розміром.
У зв`язку з викладеним, на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 09.05.2024 за адресою: Одеська область, с. Лиманка, вулиця Степова, буд. 5, 21.05.-22.05.2024 проведений обшук, під час якого виявлені та вилучені частини обладнання, що використовується ТОВ «Оріон Тобакко» для виготовлення тютюнових виробів.
У зв`язку з наведеним, вважаючи вилучене майно засобом вчинення кримінально- протиправних дій, наполягаючи, що воно містить на собі сліди вчинення вказаних кримінальних правопорушень, прокурор просив з метою забезпечення збереження накласти на вилучене обладнання арешт.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та наполягав на його задоволенні, оскільки експертизою встановлено, що на вилучених тютюнових виробах наклеєні марки акцизного податку з ознаками підробки, тобто вилучені сигарети вироблені незаконним шляхом, отже подальша їх реалізація свідчить про умисне ухилення службовими осіб ТОВ «Оріон Тобакко» від сплати податків.
Представники власника майна ТОВ «Давос Групп» ОСОБА_4 та ОСОБА_5 просили у задоволенні клопотання сторони обвинувачення відмовити, вважаючи його необґрунтованим, наполягаючи, що вилучені частини обладнання належать ТОВ «Давос Групп» на праві власності, однак останнє відношення до протиправної діяльності не має.
Представник володільця майна ТОВ «Оріон Тобакко» ОСОБА_6 також просив відмовити у задоволенні клопотання прокурора, оскільки у зазначеного товариства наявний дозвіл на виготовлення та оптовий продаж тютюнових виробів, що свідчить про необґрунтованість вимог прокурора.
Слідчий суддя, заслухавши доводи прокурора, заперечення представників власника та володільця майна, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про таке.
Статтею 41 Конституції України встановлено, що право власності є непорушним, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Зазначене положення Конституції покладене в основу однієї з засад кримінального провадження, сутність якої відображена у ст. 16 КПК України, та передбачає, що позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження можливе лише на підставі вмотивованого судового рішення, без наявності якого допускається лише тимчасове вилучення майна.
Наведена засада гарантує, що позбавлення права власності, невід`ємними складовими якого є можливість безперешкодного володіння, користування та розпорядження об`єктом права власності, допускається виключно у випадках та у спосіб, які передбачені відповідними правовими нормами.
Підстави та порядок встановлення тимчасового обмеження прав особи щодо реалізації нею усієї сукупності або ж окремих складових права власності під час досудового розслідування визначені кримінальним процесуальним законодавством.
Відповідно до ст. 9 КПК під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК.
Статтею 131 КПК України арешт майна віднесений до заходів забезпечення кримінального провадження, які у силу ч. 3 ст. 132 КПК застосовуються у разі доведення стороною обвинувачення трьох складових - обґрунтованої підозри вчинення кримінального правопорушення певного ступеню тяжкості; підтвердження того, що потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання у права та свободи особи; існування даних, що застосування ініційованого заходу забезпечить виконання поставленого завдання.
Досліджуючи існування на момент розгляду клопотання про накладення арешту зазначених складових, слідчий суддя відмічає, що наданими слідчим матеріалами достатньою мірою підтверджується наявність факту вчинення кримінальних правопорушень за ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України з огляду на таке.
Відповідно до п. 8 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах (затв. Постановою Кабінету міністрів України від 27.10.2010 № 1251 (далі - Положення)) марки продаються суб`єктам господарювання, які відповідно до законодавства є платниками акцизного податку з тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
У силу п. 10 Положення продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства документів, зокрема, заявки-розрахунку кількості марок; копії документа про перерахування суми акцизного податку з відміткою банку.
З наведеного витікає, що придбання марок акцизного податку здійснюється суб`єктами господарювання виключно з розрахунку виготовленої тютюнової продукції.
Так, відповідно до звітів про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів за період червня - серпня 2022 року, які завірені електронним підписом директора ТОВ «Оріон Тобакко» ОСОБА_7 , зазначене підприємство виготовило тютюнові вироби марок « Золота марка Екстра », «RED WINS 6», «RED WINS 8», «Zараl jazz», «Zараl blues» у загальній кількості 1,2 млн штук, за які сплачено акцизний податок з виробництва тютюнових виробів 2 097 120 грн.
Однак, під час проведення обшуків за адресами розташування виробничих потужностей ТОВ «Оріон Тобакко», у останнього виявлено та вилучено тютюнові вироби марок «Золота марка Екстра», «RED WINS 6», «RED WINS 8», «Zараl jazz», «Zараl blues» у кількості 1 207 973 пачок сигарет, що в еквіваленті становить 24 159 460 штук.
З викладеного витікає, що фактично виготовлена кількість тютюнової продукції значно перевищує кількість, яку посадові особи ТОВ «Оріон Тобакко» зазначили у податковому обліку та за виготовлення/реалізацію яких товариство сплатило акцизний податок.
Таким чином, у зазначений вище період ТОВ «Оріон Тобакко» виготовило тютюнові вироби, на які заявку-розрахунок у відповідній кількості до Державної податкової служби не подавало та акцизний податок за реально виготовлену кількість тютюнових виробів не сплачувало, що свідчить про виготовлення та побільшу реалізацію тютюнових виробів з підробленими марками акцизного податку, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету акцизного податку у сумі 42 221 072,3 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КПК арештом майна є тимчасове позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно, зокрема, є доказом вчинення злочину.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
У силу ч.2 ст. 170 КПК арешт майна допускається серед іншого з метою збереження речових доказів.
Для реалізації встановленої законом мети відповідно до ч. 6 ст. 170 КПК арешт накладається на майно будь-якої фізичної особи, якщо воно відповідає зазначеним у ст. 98 КПК критеріям.
Відповідно до ч.1 ст. 98 КПК речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, набуті кримінально протиправним шляхом та зберегли на собі сліди вчинення кримінального правопорушення або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Дослідженням ухвали слідчого судді від 09.05.2024 (справа № 761/17163/24), на підставі якої проведений 21-22.05.2024 обшук у приміщеннях за адресою: АДРЕСА_1 , з`ясовано, що метою такої слідчої дії було виявлення та вилучення обладнання, що використовується ТОВ «Оріон Тобакко» у виробництві тютюнових виробів.
Таким чином, стороною обвинувачення доведено, що вилучені частини обладнання, що належать ТОВ «Давос Групп», використовуються ТОВ «Оріон Тобакко» під час незаконного виробництва з метою подальшої реалізації тютюнових виробів. Тобто таке обладнання є засобом виготовлення підробленої тютюнової продукції, тобто є доказом у кримінальному провадженні.
Приймаючи до уваги наведене, враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого здійснюється розслідування, слідчий суддя дійшов висновку, що наявні достатні підстави для арешту частини зазначеного у клопотанні майна.
Керуючись ст. 131, 132, 167, 168, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
Клопотання прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 задовольнити.
Накласти у кримінальному провадженні № 720 220 003 100 000 09 від 08.07.2022 за ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України арешт на майно, вилучене 21-22.05.2024 під час обшуку за адресою - АДРЕСА_1 , а саме:
-частину обладнання із серійним номером № 50118790003 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № W0062791C у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210245 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 2 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 3 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 3 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210279 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 2102186 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № DS2102187 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 2 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № W0062784C у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 2 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210278 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210246 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 2 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210280 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210247 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 210248 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № DS2102185 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 2 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 3 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № б/н у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210277 у кількості 1 шт.;
-частину обладнання із серійним номером № 5Р-210244 у кількості 1 шт.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Київського апеляційного суду упродовж п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2024 |
Оприлюднено | 04.07.2024 |
Номер документу | 120120546 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Циктіч В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні