Постанова
від 20.06.2024 по справі 914/15/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" червня 2024 р. Справа №914/15/24

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючої суддіОрищин Г.В.,

суддівГалушко Н.А.,

Желіка М.Б.

секретар судового засідання Хом`як Х.А.

розглянув апеляційну скаргу Заступника керівника Львівської обласної прокуратури

на ухвалу Господарського суду Львівської області від 16.04.2024 (суддя Мороз Н.В.) про закриття провадження

у справі № 914/15/24

за позовом Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області, м. Жовква, Львівська область в інтересах держави

в особі Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, м. Жовква, Львівська область

до відповідача ОСОБА_1 , с. Волиця, Львівська область

про стягнення заборгованості за оренду землі у розмірі 500910,32 грн

за участю представників:

прокурор Максимовська С.С.

від позивача не з`явились

від відповідача Білан П.В.

01.01.2024 керівник Жовківської окружної прокуратури Львівської звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Жовківської міської ради Львівського району Львівської області про стягнення з Фізичної особи-підприємця Петруся Петра Петровича 500910,32 грн заборгованості за оренду землі.

Господарський суд Львівської області в ухвалі від 16.04.2024 закрив провадження у справі, оскільки встановив, що спір у цій справі підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, позаяк спірний договір підписаний з відповідачем, який є фізичною особою, що не була зареєстрована та не перебувала у статусі підприємця.

Заступник керівника Львівської обласної прокуратури не погодився з постановленою ухвалою місцевого господарського суду та оскаржив її в апеляційному порядку, покликаючись на неповне дослідження судом першої інстанції дійсних обставин справи. За твердженням прокурора суд не дослідив тієї обставини, що, набуваючи земельну ділянку в оренду для обслуговування АЗС, відповідач мав намір використовувати вказане майно у своїй господарській діяльності. Правовідносини, які виникли між позивачем (Жовківською районною адміністрацією) та відповідачем ( ОСОБА_1 ), мають ознаки саме господарських правовідносин, оскільки такі були засновані на договорі оренди земельної ділянки для обслуговування АЗС. Прокурор звертає увагу суду, що земельна ділянка була відведена ОСОБА_1 для обслуговування АЗС з автостоянкою великогабаритних автомобілів, яка мала працювати на платній основі в цілодобовому режимі, що однозначно підтверджує господарську діяльність відповідача на орендованій земельній ділянці.

Відповідач, скориставшись своїм правом, наданим ст. 263 ГПК України, подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив доводи прокурора та вказав, що відповідач не є суб`єктом господарювання та не виступає у спірних правовідносинах як суб`єкт господарської діяльності, оскільки у реквізитах спірного договору значиться як фізична особа громадянин ОСОБА_1 . Позивач не подав суду жодних доказів здійснення відповідачем господарської діяльності на спірній земельній ділянці. Разом з тим, відповідач покликається на сформовану позицію Верховного Суду, відповідно до якої справи де предметом спору є правовідносини, які виникають з правочинів стороною яких є фізична особа не підлягають розгляду у порядку господарського судочинства. Таким чином, відповідач не вбачає підстав для задоволення вимог апеляційної скарги прокурора та скасування оскаржуваної ухвали місцевого господарського суду.

Процесуальний хід розгляду апеляційної скарги відображено у відповідних ухвалах Західного апеляційного господарського суду.

В дане судове засідання прибули прокурор та представник відповідача, які підтримали свої доводи та заперечення, викладені в апеляційній скарзі та у відзиві на неї.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам і матеріалам справи, судова колегія вважає за доцільне зазначити таке:

30.01.2013 між Жовківською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,5000 га для обслуговування будівель і споруд АЗС на 38 км автодороги Львів - Рава-Руська на території Глинської сільської ради Жовківського району Львівської області. Вказаний договір укладено на 49 років.

Земельна ділянка надана в оренду на підставі розпорядження голови Жовківської районної державної адміністрації за № 1027 від 18.11.2011 «Про затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки в оренду».

Рішенням сесії Жовківської районної ради за №36 від 22.11.2012 затверджено технічну документацію з визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться на території Глинської сільської ради і передається в оренду ФОП Петрусю Петру Петровичу для обслуговування будівель і споруд АЗС, в сумі 345486,65 грн.

Згідно з проектом землеустрою щодо відведення ФОП Петрусю Петру Петровичу земельної ділянки для обслуговування будівель і споруд АЗС на 38 км автодороги Львів-Рава-Руська, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4622782100:02:000:0012, однак відомості про нього не були внесені або перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, у зв`язку з чим лише 12.07.2021, на заяву (запит) ОСОБА_1 , за принципом екстериторіальності, Відділом у Підгаєцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області внесено відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру із присвоєнням їй кадастрового номеру 4622782100:03:000:0091.

Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації об`єктів дорожнього сервісу (КВЦПЗ 12.1 1).

За твердженням позивача ОСОБА_1 фактично використовував вказану земельну ділянку з 2008 року, оскільки був власником будівлі АЗС, яка знаходиться на вказаній земельній ділянці, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна.

Право оренди ОСОБА_1 зареєстровано 25.04.2023 (інформація згідно відомостей з ДРРП).

Орендна плата за земельну ділянку ОСОБА_1 не сплачувалась і не сплачується, що слугувало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом в інтересах Жовківської міської ради.

З огляду на суб`єктний склад учасників даного спору, встановленню підлягає визначення юрисдикції даного спору.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово наводила критерії розмежування судової юрисдикції. Такими критеріями є передбачені законом умови, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, як-то суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка у законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ (постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.01.2021 у справі Nє127/21764/17, від 23.03.2021 у справі 367/4695/20).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.08.2019 у справі за №646/6644/17 зроблено висновок, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду подібних справ визначальним є характер правовідносин, з яких виник спір. Суб`єктний склад спірних правовідносин є формальним критерієм, який має бути оцінений належним судом.

Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Згідно із частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а за частиною першою статті 16 цього Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.

Разом з тим, відповідно до ч. 1-2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 20 ГПК України встановлені особливості предметної та суб`єктної юрисдикції господарських судів, якими уточнено коло спорів, що розглядаються господарськими судами, та встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, які виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (в тому числі землю), крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

У спорах щодо земельних відносин при розмежуванні юрисдикції між цивільними і господарськими судами на першому місці - зміст правовідносин і вже другорядне значення надається суб`єктному складу (фізична чи юридична особа), що відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 05.10.2022 у справі за № 922/1830/19.

Ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність в законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права, про яке зазначається прокурором в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (аналогічні висновки викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.09.2019 у справі №924/831/17, від 28.11.2019 у справі № 910/8357/18).

Отже, при визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі (постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 911/1834/18, від 11.01.2022 у справі № 904/1448/20).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.

Підприємництвом, за умовами ст. 42 ГК України, є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

З аналізу змісту та підстав поданого позову вбачається, що спір між сторонами виник щодо стягнення коштів за користування земельною ділянкою, наданою в оренду для обслуговування об`єкта нерухомого майна - АЗС, яка була надана на підставі договору, який має ознаки господарського.

Відповідно до пункту 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» від 25.04.2003 N 3 під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб`єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов`язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично і на власний ризик.

Варто зауважити, що відповідач отримав земельну ділянку із земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення з цільовим її призначенням для обслуговування будівель та споруд АЗС, 1/3 якої (автозаправочної станції) набув за договором купівлі-продажу № 585 від 10.04.2001, а 2/3 - за договором дарування № 1056 від 13.05.2008 (а.с. 95-98, т. 2). Поруч з тим, в матеріалах справи наявні рішення ХІІІ сесії Глинської сілської ради Жовківського району від 25.11.2008 р за № 36, завдання на розроблення містобудівного обґрунтування, містобудівне обґрунтування, тощо, які свідчать про наявність будівель і споруд АЗС, і намір відповідача облаштувати автостоянку великовагових автомобів у с. Глинськ (а.с. 67-94, т. 2). Очевидно, що набуваючи земельну ділянку в оренду для обслуговування АЗС з розміщенням біля неї автомобільної стоянки великовагових автомобілів, відповідач мав намір використовувати її для ведення своєї господарської діяльності. Відтак, судова колегія вважає висновок місцевого господарського суду про закриття провадження у справі за неналежною підсудністю передчасним.

Відповідно до п 6 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції, серед іншого, є неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи (п. 1 ч. 1 ст. 280 ГПК України).

Керуючись ст. 269, 273, 275, 280, 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Заступника керівника Львівської обласної прокуратури задоволити.

Ухвалу Господарського суду Львівської області від 16.04.2024 про закриття провадження у справі № 914/15/24 скасувати.

Справу передати до Господарського суду Львівської області для розгляду по суті.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 20 днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови складено 01.07.2024.

Головуючий суддяГ.В. Орищин

СуддяН.А. Галушко

СуддяМ.Б. Желік

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.06.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120133831
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/15/24

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Матвіїв Р.І.

Постанова від 16.10.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

Ухвала від 29.08.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

Ухвала від 04.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Матвіїв Р.І.

Ухвала від 29.08.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

Ухвала від 12.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Матвіїв Р.І.

Ухвала від 08.08.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Рогач Л.І.

Ухвала від 07.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Матвіїв Р.І.

Ухвала від 15.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Матвіїв Р.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні